Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα ορκιστηκαν οι προισταμενοι των τελωνειων πειραια και ελ.βενιζελος...

Πληροφορίες από μέσα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε Γιαννη δεν υπαρχει αλλος τελωνιακος ελεγχος για κρητη αν το δεμα περασει απο αεροδρομειο.....οποτε δεν ειναι μονο οσα ειναι για Αττικη!!

 

Τουλαχιστον εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε 6-7 χρονια τωρα να περασει απο αεροδρομειο και να εκτελωνιστει ενα δεμα στο τελωνειο ηρακλειου η πειραια!!!

 

Αν ειναι να μπει τελωνειο μπαινει στο αεροδρομειο!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα δέμα με nlpost 50€ και 22€ κανονικά χωρίς θέμα, όχι κινητά. Όχι βόρεια Ελλάδα, δηλαδή δεν πέρασαν από Θεσσαλονίκη. Απ ότι φαίνεται κυνηγάνε κινητά ή άλλες ακριβές συσκευές. Τώρα γιορτές με τόσα δεματα δε νομίζω να ασχοληθούν πολύ. Αλλά γενικότερα κιόλας δε νομίζω να αλλάξει τίποτα τόσο τραγικά, και να ελεγχουμε κιόλας καλύτερα από άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα δεματα. Αλλά όπως λέμε πάντα, πρέπει να υπολογιζουμε πριν παραγγείλουμε κάτι αν μας συμφέρει, μαζί με το τελωνείο μέσα. Αρκεί το τελωνείο βέβαια να φορολογει κανονικά βάση νομοθεσίας, να μπορούμε να υπολογίσουμε και εμείς ακριβώς τους δασμους πριν την παραγγελία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη δεν υπαρχει αλλος τελωνιακος ελεγχος για κρητη αν το δεμα περασει απο αεροδρομειο.....οποτε δεν ειναι μονο οσα ειναι για Αττικη!!

 

Τουλαχιστον εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε 6-7 χρονια τωρα να περασει απο αεροδρομειο και να εκτελωνιστει ενα δεμα στο τελωνειο ηρακλειου η πειραια!!!

 

Αν ειναι να μπει τελωνειο μπαινει στο αεροδρομειο!!

 

Τα είδη που έρχονται από Τ.Χ. εκτελωνίζονται στον πρώτο τελωνειακό Σταθμό της πύλης Εισόδου της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου ανήκει ο παραλήπτης. Έτσι λέει ο νόμος. Κανονικά έτσι έπρεπε να γίνεται, όμως μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να ζητήσει να εκτελωνιστούν στην περιφέρειά του όπου έχει δηλωμένη Έδρα. Ο λόγος όπου αποστέλλονται στην θεσ/νίκη τα της Β. Ελλάδος είναι καθαρά από έλλειψη προσωπικού που αδυνατεί να κάνει έστω και τυπικούς ελέγχους.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί να εκτελωνίσει ο ίδιος το δέμα του εκεί που έχει έδρα. Στα δέματα όμως δεν το κάνει κανείς λόγω κόστους. Θα πρέπει να βάλει εκτελωνιστή να πάει στο τελωνείο εισόδου και να του στείλει το δέμα τους ώς tranzit/ διαμετακόμιση όπου χρειάζεται εγγύηση προσωπική, εξουσιοδότηση και διασάφηση εσωτερικής μεταφοράς. Το κόστος εκτοξεύεται ! και πλέον γίνεται σίγουρο πως θα πληρώσει δασμούς, ΦΠΑ και μάλιστα θα είναι όχι κατ΄αποκοπήν αλλά με δασμολογική αξία CIF ...... αυτά τα υπόλοιπα αργότερα :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 μερες, παρελαβα κινητο αξιας 120 ευρω ,με προορισμο Δυτικη Μακεδονια μεσα σε 20 μερες , χωρις τελωνειο :)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε ο Άι-Νικόλας το χέρι του και έκλεισε απο Κ.Δ. Αεροδρομίου πακέτο που έφυγε απο Σεϋχέλλες στις 9/11 :D

 

Ελπίζω να μην κολλήσει άλλο ένα μήνα σε κανένα τελωνείο Σαλονίκης... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πακετο με swiss post 2016-12-06 13:01,

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2016-12-06 06:47,

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE,

 

Origin Country - Switzerland: Go to official website

2016-12-06 08:47,

ITM_EXP_170 Arrival at border point in the destination country, GRATHA

 

2016-11-17 18:16,

ITM_EXP_60 The consignment has left the origin border point, Asendia Hong Kong

 

2016-11-17 18:16,

ITM_EXP_20 Arrival at origin border point, Asendia Hong Kong

 

2016-11-17 18:16,

ITM_EXP_10 Mailed, Asendia Hong Kong

Οποτε κανενα θεμα και σχετικα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και νευριαζω άσχημα! Δεμα από 27/10 από Κίνα με PostNL και από ολλανδία αποστολή 4/11 και ακόμα τζιφος στην Ελλάδα. Οι ολλανδοί από ποιούνται των ευθυνών τους όπως φυσικά και στα ΕΛΤΑ δεν λάβαμε τίποτα μου είπαν. Είναι οπως είχα ξαναπει replacement (κινητό) δωρεάν, δεν πληρωσα τίποτα. Κανείς με την ίδια κατάσταση η δέμα από εκείνες τις ημέρες που να ξεκόλλησε;

 

RS553972823NL

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

ΕΛΤΑ: 2016-11-03 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Netherlands Post:

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 00:23 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:37 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο απ'το ταχυδρομείο και μου είπαν ότι σε δέμα που περιμένω, αξίας 157$ (141 €), έχει τέλη και κόμιστρα 68 ευρώ. Από την ΥΕΔ Θεσ/νικης δεν μ'είχαν καλέσει. Υπάρχει περίπτωση να το παλέψω για να μειώσω το ποσό; Ο ταχυδρομικός μου είπε ότι μάλλον τα έχουν υπολογίσει με αξία μεγαλύτερη απ'την κανονική. Επίσης, είναι δυνατόν να μου ζητούν μεταφορικά 12 ευρώ για κόμιστρα από τελωνείο σε ελτα; Μέσα στα Ελτα δεν είναι το τελωνείο στη Θεσ/νίκη;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις επανέλεγχο του δέματος σου αν δεν το έχεις παραλάβει ακόμα. Αν η αξία είναι μικρότερη ή μπορείς να βρεις μία σελίδα που να το έχει φθηνότερα την εκτυπώνεις την δίνεις κανονικότατα να φαίνεται το αντικείμενο και η τιμή του ξεκάθαρα ότι υπάρχει και φθηνότερα. Αυτό με το κόστος Τελωνείο-ΕΛΤΑ πρώτη φορά το ακούω και μου μυρίζει μπαρουφα. Αδιανόητα πράγματα συμβαίνουν μην σου φαίνεται περίεργο αλλά κυνήγησε το!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις επανέλεγχο του δέματος σου αν δεν το έχεις παραλάβει ακόμα. Αν η αξία είναι μικρότερη ή μπορείς να βρεις μία σελίδα που να το έχει φθηνότερα την εκτυπώνεις την δίνεις κανονικότατα να φαίνεται το αντικείμενο και η τιμή του ξεκάθαρα ότι υπάρχει και φθηνότερα. Αυτό με το κόστος Τελωνείο-ΕΛΤΑ πρώτη φορά το ακούω και μου μυρίζει μπαρουφα. Αδιανόητα πράγματα συμβαίνουν μην σου φαίνεται περίεργο αλλά κυνήγησε το!

Το τελωνείο είναι Θεσ/νίκη, το ταχυδρομείο (δέμα) στα ΕΛΤΑ στη Λάρισα. Πως να ζητήσω επανέλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο απ'το ταχυδρομείο και μου είπαν ότι σε δέμα που περιμένω, αξίας 157$ (141 €), έχει τέλη και κόμιστρα 68 ευρώ. Από την ΥΕΔ Θεσ/νικης δεν μ'είχαν καλέσει. Υπάρχει περίπτωση να το παλέψω για να μειώσω το ποσό; Ο ταχυδρομικός μου είπε ότι μάλλον τα έχουν υπολογίσει με αξία μεγαλύτερη απ'την κανονική. Επίσης, είναι δυνατόν να μου ζητούν μεταφορικά 12 ευρώ για κόμιστρα από τελωνείο σε ελτα; Μέσα στα Ελτα δεν είναι το τελωνείο στη Θεσ/νίκη;:confused:

 

Η διαδικασία της μη συμφωνίας πληρωμής λέγεται Αμφισβήτηση. Πες τους λοιπόν αυτό και θα σου απαντήσουν να πας από κει.

 

Τα 12 € δεν είναι μεταφορικά είναι ΔΕΤΕ ( Δικαίωμα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών ) δεν τα γλυτώνεις από την στιγμή που αυτά τα μοιράζονται Νόμιμα όλοι τους οι τελωνειακοί :lol::lol:

 

Τα υπόλοιπα μπορείς να πας και να τους δώσεις την απόδειξη πληρωμής και την πληρωμή που έκανες στο εξωτερικό με το παραστατικό ή αν δεν έχεις αντίγραφο από την τράπεζα του εμβάσματος. Μην ξεχάσεις όταν θα σου υπολογίζουν τι θα πληρώσεις να τους ενημερώσεις πως στην αξία CIF θα αφαιρέσουν τα 22 € που έχεις ατέλεια.

 

Πάρε επίσης μαζί σου ταυτότητα ή αν δεν είσαι ο ίδιος εξουσιοδότηση με επικυρωμένο το γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ, αστυνομία κλπ

Edited by Yannis_004
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και νευριαζω άσχημα! Δεμα από 27/10 από Κίνα με PostNL και από ολλανδία αποστολή 4/11 και ακόμα τζιφος στην Ελλάδα. Οι ολλανδοί από ποιούνται των ευθυνών τους όπως φυσικά και στα ΕΛΤΑ δεν λάβαμε τίποτα μου είπαν. Είναι οπως είχα ξαναπει replacement (κινητό) δωρεάν, δεν πληρωσα τίποτα. Κανείς με την ίδια κατάσταση η δέμα από εκείνες τις ημέρες που να ξεκόλλησε;

 

RS553972823NL

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

ΕΛΤΑ: 2016-11-03 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Netherlands Post:

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 00:23 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:37 The item is pre-advised

 

Κι εγώ από 6/11 ακριβώς τέτοια κατάσταση. Είναι γελιοι οι τύποι δεν εξηγείται αλλιώς. Όλοι παραλαμβανουν κανονικά και εμείς έχουμε 40 μέρες από την παραγγελία και καμιά ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία της μη συμφωνίας πληρωμής λέγεται Αμφισβήτηση. Πες τους λοιπόν αυτό και θα σου απαντήσουν να πας από κει.

 

Τα 12 € δεν είναι μεταφορικά είναι ΔΕΤΕ ( Δικαίωμα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών ) δεν τα γλυτώνεις από την στιγμή που αυτά τα μοιράζονται Νόμιμα όλοι τους οι τελωνειακοί :lol::lol:

 

Τα υπόλοιπα μπορείς να πας και να τους δώσεις την απόδειξη πληρωμής και την πληρωμή που έκανες στο εξωτερικό με το παραστατικό ή αν δεν έχεις αντίγραφο από την τράπεζα του εμβάσματος. Μην ξεχάσεις όταν θα σου υπολογίζουν τι θα πληρώσεις να τους ενημερώσεις πως στην αξία CIF θα αφαιρέσουν τα 22 € που έχεις ατέλεια.

 

Πάρε επίσης μαζί σου ταυτότητα ή αν δεν είσαι ο ίδιος εξουσιοδότηση με επικυρωμένο το γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ, αστυνομία κλπ

 

Δηλαδή, θα πρέπει να παραλάβω, και να... πεταχτώ Θεσ/νίκη σ'αυτούς; Στο τελωνείο της πόλης μου δε γίνεται; Ή μπορεί να το κάνει άλλος για εμένα εκεί με εξουσιοδότηση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι κοντά πήγαινε από κει, πρέπει να πας ο ίδιος πριν παραλάβεις ή έστω να μιλήσεις με κάποιον να σου πει τι ακριβώς θέλουν να τους στείλεις έστω με e-mail ή fax.
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και νευριαζω άσχημα! Δεμα από 27/10 από Κίνα με PostNL και από ολλανδία αποστολή 4/11 και ακόμα τζιφος στην Ελλάδα. Οι ολλανδοί από ποιούνται των ευθυνών τους όπως φυσικά και στα ΕΛΤΑ δεν λάβαμε τίποτα μου είπαν. Είναι οπως είχα ξαναπει replacement (κινητό) δωρεάν, δεν πληρωσα τίποτα. Κανείς με την ίδια κατάσταση η δέμα από εκείνες τις ημέρες που να ξεκόλλησε;

 

RS553972823NL

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

ΕΛΤΑ: 2016-11-03 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Netherlands Post:

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 00:23 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:37 The item is pre-advised

Οντως αηδια καταντησε . Δεμα μου 5/11 με postnl ηρθε πριν λιγες ημερες με 4/11 και 7/11 κολλημενα. Τα ιδια οι Ολλανδοι και τα ελτα τους κινεζους...το ιδιο και ο κινεζος περιμενε μου λεει.

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Επομενως φιλε makap αν ενα δεμα που προοριζεται για οπουδηποτε αλλου στην Ελλαδα πλην απο την Λαρισα και πανω αν κλεισει απο αεροδρομειο χωρις εισαγωγη στην ουσια τελειωνει το θεμα τελωνειο!!!

 

Toυλαχιστον σε εμενα που βρισκομαι Κρητη δεν εχει τυχει ποτε να περασει κατι απο αεροδρομειο και να σταματησει καπου αλλου για εκτελωνισμο!!!

 

Ναι, αλλά μην το θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα τύχει στο μέλλον.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

sabo2001 και Vako εγώ δεν μπορώ να ανοίξω και Dispute... Τουλάχιστον τι να πω να ελπίζουμε ή να μην ελπίζουμε και με τα πόδια να έρχονταν τόσε μέρες θα είχαν φτάσει. Φίλε Vako το δέμα που έφτασε ήταν κολλημένο από 5/11 ? Αν ναι πέρασε τελωνείο τι αντικείμενο ήταν? Θεσσαλονίκη?

Γιατί την καντεμια μου...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Και καθυστέρηση στο περίμενε και τελωνείο!? Πόσο να αντεξω ο καημενος

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε με το τελωνείο από την Λάρισα απευθυνσου στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ αν όντως το 12€ ήταν ΔΕΤΕ και όχι εξοδα μεταφοράς είναι κάτι ψιλοστανταρ αλλά τα υπόλοιπα βρες την πιο φθηνή σελίδα που τα πουλάει και μπορούσες να αγοράσεις και στείλτα φαξ... Οτι σου πουν θα σου πούνε αυτοί. Ούτε γιορτές δεν θα μας αφήσουν να χαρουμε

Link to comment
Share on other sites

σημερα ορκιστηκαν οι προισταμενοι των τελωνειων πειραια και ελ.βενιζελος ,,,,ελπιζω να μην μας κυνηγανε ανελείτα....θα δειξει γιατι βλεπεις και αυτοι πρεπει να δειξουν εργο οτι κατι κανουν και η μονη λυση για αυτους ειναι να ζορισουν τους υπαλληλους να ελεγχουν τα δεματα ωστε να βγαζει το κρατος λεφτα (τρομαρα τους εμας βρηκαν να κυνηγισουνε)...

 

Οι νέοι προιστάμενοι των υπηρεσιών που τοποθετήθηκαν είναι μια συνηθισμένη υπηρεσιακή διαδικασία.

Το τι εντολές θα δώσουν στους τελωνειακούς δεν το γνωρίζουμε αλλά με το προσωπικό που υπάρχει και τον αριθμό των δεμάτων που φτάνουν καθημερινά δεν είναι δυνατόν, πρακτικά, να γίνεται ουσιαστικός και καθολικός έλεγχος αλλά μόνο δειγματοληπτικός με ορισμένα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και νευριαζω άσχημα! Δεμα από 27/10 από Κίνα με PostNL και από ολλανδία αποστολή 4/11 και ακόμα τζιφος στην Ελλάδα. Οι ολλανδοί από ποιούνται των ευθυνών τους όπως φυσικά και στα ΕΛΤΑ δεν λάβαμε τίποτα μου είπαν. Είναι οπως είχα ξαναπει replacement (κινητό) δωρεάν, δεν πληρωσα τίποτα. Κανείς με την ίδια κατάσταση η δέμα από εκείνες τις ημέρες που να ξεκόλλησε;

 

RS553972823NL

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

ΕΛΤΑ: 2016-11-03 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Netherlands Post:

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 00:23 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:37 The item is pre-advised

 

Και εμένα από 4/11 ακριβώς το ίδιο με το δικό σου. Εγώ πάντως πήρα refund και το παρακολουθώ..

 

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-02 23:20 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-31 03:36 The item is ready for shipment

2016-10-31 03:24 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαστε off topic οπότε θα γράψω για τελευταία φορά στο νήμα για περί τελωνείου.

 

@ Makap καλά τα λες αλλά δεν ενδιαφέρει αν άλλαξαν οι προϊστάμενοι στα τελωνεία. Τα ΕΛΤΑ είναι άλλη υπηρεσία.

 

Για τους φίλους που λένε "βάλε μια φωτοτυπία από το ίδιο είδος με την μικρότερη αξία που βρήκες στο διαδίκτυο ή άλλαξε την ή τροποποίησε την ή ξέρω γω τι άλλο" να προσέξουν γιατί υποτιμολόγιση σημαίνει Νόμοι περί λαθρεμπορίας και Νόμοι Περί Λαθρεμπορίας σημαίνει πρόστιμο 1500 + εισαγγελέας .......

Σκεφτείτε τώρα να λες στον ελεγκτή το πήρα 100 € και μέσα στο δέμα σου να υπάρχει απόδειξη ή τιμολόγιο για 250 ........

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Υπάρχει νήμα να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση εδώ πλέον γίναμε κουραστικοί

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

BJ14796255685825

-------------

20/11/2016 03:06 - Electronic information,receive

20/11/2016 05:06 - Small package Center, receive

20/11/2016 08:06 - Parcel centre,sealing

20/11/2016 09:39 - Small package Center, left

22/11/2016 05:39 - Exchange Bureau, have been exported to open

22/11/2016 11:42 - Exchange Bureau, have been exported directly

23/11/2016 05:16 - Transit Center,left hand navigation

29/11/2016 22:36 - Track added

05/12/2016 05:16 - GREECE, Arrived

05/12/2016 08:56 - GREECE, the transfer of customs

 

Παιδιά αυτό το tracking number θα το δείξει το ελτα? Δν είναι συστημένος. Αξίας 4.5€ από gear best , ακουστικά κ μπήκε τελωνείο, έλεος!

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...