Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Destination Country - Cache Time: 2016-12-07 11:48

2016-11-03 23:11 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Cache Time: 2016-12-07 11:48

2016-11-05 08:51 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 23:11 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:16 The item is pre-advised

 

 

και απλα περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι περιμενεις??

 

Εγω σε αντιστοιχες περιπτωσεις εχω παρει τα λεφτα μου πισω και αν ερθει το δεμα ηρθε αν δεν ερθει κανενα προβλημα......δε θα το χουμε εμεις το αγχος συνεχεια ας το χουν και οι κινεζοι απο ενα σημειο και μετα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, σημερα παρελαβα δεμα απο Κινα με SG απλο ταχυδρομειο registered Air Mail. ΔΕΝ περασα τελωνειο.. περασε απο Κ.Δ. Θεσσαλονικης και μετα στην πολη μου. Ελπιζω να ειστε το ιδιο τυχεροι με μενα.. Good luck και καλες γιορτες να χουμε με τα καινουργια εργαλεια mi max SD652 :ninja:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 20:05 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-12-2016 12:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 04-12-2016 14:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-12-2016 06:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-12-2016 10:2 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-12-2016 13:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-12-2016 15:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-12-2016 18:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 06-12-2016 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-12-2016 02:04 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 07-12-2016 03:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΣΚΥΔΡΑΣ 07-12-2016 07:51 ΣΚΥΔΡΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-12-2016 08:02 ΣΚΥΔΡΑΣ

 

Τι αντικείμενο περίμενες? Εγώ που περιμένω από Σιγκαπούρη κινητό σε πιο παλιό φορτίο από το δικό σου κόλλησε στο κδ Θεσσαλονίκης εδώ και 11 μέρες τώρα

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενεις??

 

Εγω σε αντιστοιχες περιπτωσεις εχω παρει τα λεφτα μου πισω και αν ερθει το δεμα ηρθε αν δεν ερθει κανενα προβλημα......δε θα το χουμε εμεις το αγχος συνεχεια ας το χουν και οι κινεζοι απο ενα σημειο και μετα.

 

 

μα και dispute να ανοιξω ο πωλητης θα μου πει περιμενε και θα πρεπει να περιμενω... ουτως η αλλως... και θα βαλει screenshoot απο το 17track Που θα λεει οτι ειναι σε αποστολη ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τον πονο μου.Δεμα απο 7/11 αντικατασταση ελλατωματικου κινητου αξιας 55 ευρω(ναι μου στειλαν καινουργιο και ειπαν να κρατησω το ελλατωματικο) με postnl εφτασε ελλαδα 14/11.....απο εκει ξεκινησε ο γολγοθας,εφτασε θεσσαλονικη 21/11 και κολλησε ΚΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ .Σημερα πηρα ενημερωση πως εφτασε ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.Αρα περιμενω κουστουμακι!!!!

 

δε καταλαβαινω τον λογο που θα πρεπει να πληρωσεις....... πραγματικα.. ας εξηγησει καποιος τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση???

ακομα κ απο ελλαδα να αγορασεις κινητο..... κ να σου αντικαταστησουν το παλιο το ελλατωματικο με καινουριο, δε πληρωνεις ουτε λεπτο παραπανω.. σε αυτη τη περιπτωση γτ να πληρωνεις??? δηλαδη οι εκτελωνιστες τι το παιζουν? κρατος εν κρατει και κανουν οτι γουσταρουν??

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με όσους περιμένουν σε 2 βδομάδες να έρχονται αποστολές με κανονικό ταχυδρομείο από Κίνα. Μου έχει έρθει πακέτο από Κίνα 5 μήνες μετά :lol:
Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαινω τον λογο που θα πρεπει να πληρωσεις....... πραγματικα.. ας εξηγησει καποιος τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση???

ακομα κ απο ελλαδα να αγορασεις κινητο..... κ να σου αντικαταστησουν το παλιο το ελλατωματικο με καινουριο, δε πληρωνεις ουτε λεπτο παραπανω.. σε αυτη τη περιπτωση γτ να πληρωνεις??? δηλαδη οι εκτελωνιστες τι το παιζουν? κρατος εν κρατει και κανουν οτι γουσταρουν??

εννοειται κρατος εν κρατει και κανουν οτι γουσταρουν οι τελωνιακοι..
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 PRO από Vickmall, αποστολή με SG Post, παρόλο που είχα δηλώσει να το στείλουν με NL Post.

Μένω Βόλο, οπότε αρχικά με παραξένεψε που πήγε Θεσσαλονίκη. Όλα τα δέματα που μου έχουν έρθει, πηγαίνουν Αθήνα - Λάρισα - Βόλο.

Κακό σημάδι για μελλοντικές παραγγελίες από Κίνα..

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-11-2016 14:28 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-11-2016 08:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 18-11-2016 12:58 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-11-2016 31: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 09:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 22:46 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 05-12-2016 12:53 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 07-12-2016 11:48 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 07-12-2016 12:23 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι τα βήματα

 

Nov 11, 2016

04:54 pm

The consignment has left the origin border pointFlyt Express

Asendia Hong Kong

Nov 11, 2016

04:54 pm

Arrival at origin border pointFlyt Express

Asendia Hong Kong

Nov 11, 2016

04:54 pm

MailedFlyt Express

Asendia Hong Kong

Nov 05, 2016

06:26 pm

Item in transitFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Nov 05, 2016

12:26 pm

Item dispatched. PKG#:PKG02716835Flyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Nov 05, 2016

12:05 pm

Item in transitFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Nov 05, 2016

11:05 am

Item receivedFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Nov 04, 2016

05:32 am

Customer's order information generatedFlyt Express

Customer

Φίλε ευχαριστώ να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο εμένα σήμερα έφτασε στο τελευταίο στάδιο που λες δλδ Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

Αυτό σημαίνει ότι έφυγε για ελλαδα ?

Link to comment
Share on other sites

βρισκομαι σε ακριβως κατασταση με τον Alfakias74 ....στο 17track.net μου λεει αυτα ενω στο σαιτ των ελτα ειναι ακομα στην αποστολη στο εξωτερικο ποτε λετε να παραλαβουμε ? ειμαι καινουριος στο χωρο και ειναι η πρωτη μου παραγκελια απο vickmall ...ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

Τελευταίο γεγονός -- 2016-12-06 09:24 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-12-07 13:02

2016-12-01 21:59 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-07 13:03

2016-12-06 09:24 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-01 21:59 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-29 21:59 Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο εμένα σήμερα έφτασε στο τελευταίο στάδιο που λες δλδ Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

Αυτό σημαίνει ότι έφυγε για ελλαδα ?

 

Ναι σημαίνει ότι έφυγε.

Το δικό μου σήμερα έφτασε Ελλάδα .( άργησε σε σχέση με άλλα )

Link to comment
Share on other sites

Ναι σημαίνει ότι έφυγε.

Το δικό μου σήμερα έφτασε Ελλάδα .( άργησε σε σχέση με άλλα )

Ποσες μερες σου πηρε να το δεις ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς που πέρασε τελωνειο το δέμα να πάνε μία βόλτα απο τον ΟΠΑΠ για να παίξουν τζόκερ :lol:

 

Ποτέ δεν ξέρεις :D:D

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια πολλους εκτελωνισμους διαβαζω.

Μολις το πρωι πειρα ενα τηλεφωνακι απο aliexpress ελπιζω να μην εχω την ιδια τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τον πονο μου.Δεμα απο 7/11 αντικατασταση ελλατωματικου κινητου αξιας 55 ευρω(ναι μου στειλαν καινουργιο και ειπαν να κρατησω το ελλατωματικο) με postnl εφτασε ελλαδα 14/11.....απο εκει ξεκινησε ο γολγοθας,εφτασε θεσσαλονικη 21/11 και κολλησε ΚΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ .Σημερα πηρα ενημερωση πως εφτασε ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.Αρα περιμενω κουστουμακι!!!!

 

Να υποθέσω ότι όταν το επέστρεψες δεν ακολούθησες μια τυπική διαδικασία εξαγωγής του κινητού, μέσω του τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

Εάν περάσει από τελωνείο μπορούμε να μην το πάρουμε ώστε να μην πληρώσουμε και το τελωνείο;Εάν είναι φθηνό το κινητό δεν αξίζει να πληρώσει κανείς και τελωνείο.Ας απάντηση κάποιος που ξέρει σίγουρα παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Και, βέβαια, μπορείς να μην το παραλάβεις.

Το θέμα είναι ότι μάλλον θα χάσεις τα χρήματα που έδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρήγγειλα από vickmall ένα xiaomi mi5, στις 10/11. Με τα πολλά 17/11μου το στέλνουν από κίνα (με nl post) και 18/11 είναι ολλανδία. Από τότε, είναι on transport to destination country, δηλαδη Ελλάδα, με καμιά αλλη ενημέρωση, ούτε στο 17track, ούτε και στην σελίδα των ΕΛΤΑ. Παίρνω στο τελωνείο δεν το σηκώνει κάνεις, στο ΕΛΤΑ Αεροδρομιου δεν το σηκώνει κάνεις, δε θεωρείτε τις 20 μέρες που δεν έχει φτάσει Ελλάδα από Όλανδία υπερβολικό διάστημα;

 

Κατανοώ τα δωρεάν μεταφορικά κλπ, αλλά το 20 μέρες Ελλάδα- Όλανδια και ακόμα να μην έχει φτάσει μου φαίνεται παράλογο, αν σκεφτείς ότι από κινα για Ολανδια έκανε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη κι εγω ειχα παραγγελια απο 29/10 και αυριο μεθαυριο φτανει σπιτι μου θα σου πω το εξης...Στην ελλαδα εχει φτασει απλα ειναι τοσος ο ογκος των δεματων που ερχονται συν οτι επεσε και 11/11 που τι να κανουν και αυτοι υποστελεχωμενα ειναι τα ελτα οτι μπορουν κανουν...μην αγχωνεσαι παντως θα ερθει το δεμα σου σιγουρα...απλα δεν ειναι σκαναρισμενο...μολις το σκαναρουν θα γραψει οτι ΕΦΤΑΣΕ ΕΛΛΑΔΑ αυτο ομως θα εχει φτασει πολλες μερες πριν απλα θα καθεται στην ακρη
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη κι εγω ειχα παραγγελια απο 29/10 και αυριο μεθαυριο φτανει σπιτι μου θα σου πω το εξης...Στην ελλαδα εχει φτασει απλα ειναι τοσος ο ογκος των δεματων που ερχονται συν οτι επεσε και 11/11 που τι να κανουν και αυτοι υποστελεχωμενα ειναι τα ελτα οτι μπορουν κανουν...μην αγχωνεσαι παντως θα ερθει το δεμα σου σιγουρα...απλα δεν ειναι σκαναρισμενο...μολις το σκαναρουν θα γραψει οτι ΕΦΤΑΣΕ ΕΛΛΑΔΑ αυτο ομως θα εχει φτασει πολλες μερες πριν απλα θα καθεται στην ακρη

 

Μακάρι! Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει ένα VR Headset από Banggood και μου το έστειλαν με China post registered και από 22/11 είναι σε κατάσταση "Send item abroad" είναι φυσιολογικό τέτοιοι χρόνοι ή λέτε να τρέχει τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

μαστορια, κατσετε φρονιμα...

 

Απο την μια κλαίτε ότι πληρώνετε τελωνείο και από την άλλη παίρνετε τηλέφωνο στο τελωνείο να δείτε γιατί έχει αργήσει το δέμα και αν μπήκε τελωνείο ή απλά ταξιδεύει.... Ήμαρτον.

Αγοράζεις από την Κίνα (και δη την 11.11 ή Black friday) χρόνος έως δύο μήνες είναι φυσιολογικότατος. Αν δεν σας αρέσει αυτό σαν δεδομένο μην αγοράζετε από Κίνα

 

Ε χω δέμα από 26/10 sent aboard με China post για να καταλάβετε τι είναι φυσιολογικο

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-11-2016 7: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-11-2016 09:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-11-2016 12:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 14:33 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 17:36 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-11-2016 01:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 08-12-2016 08:18 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Ξεκόλλησε επιτέλους αλλά μπήκε σε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης εάν δεν κλείσει σήμερα πάει να πει ότι θα πληρώσωδασμούς.

Να δούμε θα σεβαστούν ότι είναι προϊόν επιστροφής η θα χτυπήσουν στα αυτιά

Η αξία του κινητού είναι 200 ευρώ να υπολογίζω στο 1/5 ?ξέρει κάποιος να απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...