Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς sellers που στέλνουν με EU Express (DHL-DPD-GLS-ACS) χωρίς τελωνειο παραλαβή στην Ελλάδα με κούριερ όπως ο seller που έστειλε ο φίλπς λίγο πιο πάνω;

Vickmall και top one store από aliexpress. Το Vickmall έχει ενδιάμεση στάση στη Γαλλία και το top one στην Αγγλία. Το top είναι μέχρι στιγμής δοκιμασμένο από πολλούς με 100% αποφυγή τελωνειου και κάνα 10ημερο Max αναμονή αν είναι σε στοκ. Στο Vickmall ήδη έχουν παραγγείλει 2 μέλη χωρίς πρόβλημα και πάνω κάτω ίδια αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά οι καθυστερήσεις που έχετε (όσοι εχετε) με τελευταίο Tracking message:

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) , -, -

Είναι και σε εσάς όλες 1-6 Δεκέμβρη και από Hong Kong προς Singapore???

Υπάρχει κανείς άλλος "συνάδελφος" με τα εν λόγο??

 

Αν "ξεκολλήσει" κάποιος ενημερώστε.. αναφέρουν επίσης ότι 10 με 11 του μήνα τα συστήματα τους θα είναι offline λόγο maintained στην Singapore Post.. Δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι καθυστερήσεις που έχετε (όσοι εχετε) με τελευταίο Tracking message:

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) , -, -

Είναι και σε εσάς όλες 1-6 Δεκέμβρη και από Hong Kong προς Singapore???

Υπάρχει κανείς άλλος "συνάδελφος" με τα εν λόγο??

 

Αν "ξεκολλήσει" κάποιος ενημερώστε.. αναφέρουν επίσης ότι 10 με 11 του μήνα τα συστήματα τους θα είναι offline λόγο maintained στην Singapore Post.. Δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει..

 

Ακριβως......5 του μηνα απο Χονκ Κονγκ για Σιγκαπουρη να φυγει με sg post ειναι το δικο μου!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουλό πάλι :blink: Δυο δέματα μου για Κρήτη(!) που χθες έκλεισαν από αεροδρόμιο Αθήνας και λέω εντάξει καλά είμαστε,σήμερα το πρωί εμφανίστηκαν στο ΚΔ Θεσσαλονίκης(!!!) :blink::blink:

 

Και εγώ νησιώτης. Πάντα τα δέματα μου μετά από κλείσιμο Κ. Δ. Αεροδρομίου εμφανιζόταν την επόμενη στο νησί. Τον τελευταίο μήνα 2 από αυτά πήγαν Κ. Δ. Αττικής, μετά πίσω Κ. Δ. Αεροδρομίου και μετά στο νησί. Είναι καθαρά θέμα λάθους λόγου όγκου εργασίας. Απλά εσύ ήσουν ποιο άτυχος και το λάθος έγινε για Θεσσαλονίκη. Υπομινη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση για όσους γνωριζουν, αν και γενικα ειμαι εξοικειωμενος με αγορες/αποστολες απο Κινα και γενικα παρακολουθω και το παρον νημα μου συνεβη το εξης :

 

Παρηγγειλα 4-5 πραματακια απο gearbest συνολικης αξιας 25 δολαρίων, αυτοι σπασανε την παραγγελια σε 2 πακετα και βαλανε στο ενα πακετο τα 4 προϊόντα και το στελανε με nl post unregistered αλλα με ασφαλεια αποστολης (μου δωσανε δηλαδη ενα tracking number με μορφη NL222222222222

, χωρις γραμματα στο τελος) και φαινεται η διαδρομη μεχρι να πατήσει το πακετο στην Ελλαδα.. το πακετο το στειλανε 18/11 και πατησε Ελλαδα 2/12.

Το δευτερο πακετο με το υπολοιπομενο 1 προϊόν, το στειλανε την επομενη ( 19/11) με τον ιδιο τροπο και με αντιστοιχο tracking number και πατησε Ελλαδα 3/12..

Λοιπον παρέλαβα την Δευτέρα που μας περασε το 2ο πακετο και ακομα τίποτα το 1ο..

Ρωτησα τα Ελτα της περιοχης μου, το κεντρο διανομων αλλα και τον ταχυδρομο που εξυπηρετει την περιοχη μου και κανενας δεν γνωριζει τιποτα...μονο καποιος μου πεταξε κατι για τελωνείο, αλλα 1ον η αξια των 4ων προιοντων δεν δικαιολογουσε τελωνειο αλλα και ακομα να σταματησε εκει δεν θα με ειδοποιουσαν.. ουτε αυτοι μπορουν να δουν που βρισκεται μου ειπαν με τετοιας μορφης tracking number..

 

Καμια ιδεα κανεις;

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι καθυστερήσεις που έχετε (όσοι εχετε) με τελευταίο Tracking message:

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) , -, -

Είναι και σε εσάς όλες 1-6 Δεκέμβρη και από Hong Kong προς Singapore???

Υπάρχει κανείς άλλος "συνάδελφος" με τα εν λόγο??

 

Αν "ξεκολλήσει" κάποιος ενημερώστε.. αναφέρουν επίσης ότι 10 με 11 του μήνα τα συστήματα τους θα είναι offline λόγο maintained στην Singapore Post.. Δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει..

 

και εγω το ιδιο ενα κινητο απο geek !

να δουμε ποτε θα ξεκολλησει

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμενω ενα τηλέφωνο από spemall το οποίο μου το έστειλα με SF EXPRESS (EU express) tax free (παράδοση 5-8 μερες)...απο την πρώτη μέρα μπορώ και το εντοπίζω στο σάιτ της Sf express και πριν 4 μερες έφυγε από Hong Kong σημερα έφτασε France και έφυγε και από εκεί για Ελλάδα...

Η ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος με ποια μεταφορική θα παραλάβω εγώ στην Ελλάδα?Με την Sf express η μολις έρθει θα το αναλάβουν τα ΕΛΤΑ courier οποτε και από εκεί θα το παρακολουθώ εφόσον φτάσει Ελλάδα?

...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγκες.μετα απο ΥΕΔ εχει παρει κανεις το εξης μηνυμα(REALESED BY CUSTOMS)?....και αν ξερει κανεις τι μπορει να σημαινει?

 

Ότι έφυγε από το τελωνείο και θα σού έρθει με τα ελτα και εκεί θα δεις αν σου έβαλαν δασμούς και ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση για όσους γνωριζουν, αν και γενικα ειμαι εξοικειωμενος με αγορες/αποστολες απο Κινα και γενικα παρακολουθω και το παρον νημα μου συνεβη το εξης :

 

Παρηγγειλα 4-5 πραματακια απο gearbest συνολικης αξιας 25 δολαρίων, αυτοι σπασανε την παραγγελια σε 2 πακετα και βαλανε στο ενα πακετο τα 4 προϊόντα και το στελανε με nl post unregistered αλλα με ασφαλεια αποστολης (μου δωσανε δηλαδη ενα tracking number με μορφη NL222222222222

, χωρις γραμματα στο τελος) και φαινεται η διαδρομη μεχρι να πατήσει το πακετο στην Ελλαδα.. το πακετο το στειλανε 18/11 και πατησε Ελλαδα 2/12.

Το δευτερο πακετο με το υπολοιπομενο 1 προϊόν, το στειλανε την επομενη ( 19/11) με τον ιδιο τροπο και με αντιστοιχο tracking number και πατησε Ελλαδα 3/12..

Λοιπον παρέλαβα την Δευτέρα που μας περασε το 2ο πακετο και ακομα τίποτα το 1ο..

Ρωτησα τα Ελτα της περιοχης μου, το κεντρο διανομων αλλα και τον ταχυδρομο που εξυπηρετει την περιοχη μου και κανενας δεν γνωριζει τιποτα...μονο καποιος μου πεταξε κατι για τελωνείο, αλλα 1ον η αξια των 4ων προιοντων δεν δικαιολογουσε τελωνειο αλλα και ακομα να σταματησε εκει δεν θα με ειδοποιουσαν.. ουτε αυτοι μπορουν να δουν που βρισκεται μου ειπαν με τετοιας μορφης tracking number..

 

Καμια ιδεα κανεις;

 

Maktheo

γεια σου φιλε εγω συνεχεια λαμβανω τετοιους αριθμους εντοπισμου φθανει γρηγορα ομως μου εχουν αργησει και μενα εως 15 μερες απο οταν φθασουν ελλαδα να το παραλαβω,ομως ετυχε και μια μερα,υπομονη θα ερθει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε εγω συνεχεια λαμβανω τετοιους αριθμους εντοπισμου φθανει γρηγορα ομως μου εχουν αργησει και μενα εως 15 μερες απο οταν φθασουν ελλαδα να το παραλαβω,ομως ετυχε και μια μερα,υπομονη θα ερθει.

 

 

Μου φάνηκε περιεργο που παρελαβα αυτο που εφτασε την επομένη, και ακομα οχι αυτο που εφτασε την προηγούμενη...

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε περιεργο που παρελαβα αυτο που εφτασε την επομένη, και ακομα οχι αυτο που εφτασε την προηγούμενη...

 

Maktheo

 

Φίλε στο συγκεκριμένο από Gearbest μου έχει τύχει παραγγελία που έκανα 11 μέρες μετά από την πρώτη να έρθει μια μέρα νωρίτερα.. υπομονή, έρχεται

 

Όσο για το δικό μου θέμα.. τελικά είμαστε πολλοί.. αναθεματησμένη Σιγκαπούρη.. :ρ και εγώ 5 του μήνα ήμουν, και εγώ με κινητό από geek, και το ήθελα Πρωτοχρονιά για δώρο..

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε αυτη την κατασταση

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-11-2016 07:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

δεν ειναι κινητο.

τι πρεπει να κανω; μπορω καπως να επικοινωνισω με την post nl; ενα μηνα και ειναι στην Ολλανδια;:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται με την ατελεια βρήκα το εξής:

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

Πως ακριβώς το κοστολογουν? Έχει τυχει σε κάποιον το αντίθετο?Δηλαδή να ειναι μικρότερης αξίας από 22€ και να περάσει τελωνείο(έστω και απλά να βάλουν μόνο το Φπα). Ρωτάω γιατι θέλω να παραγγείλω δυο ξεχωριστά πραγματάκια μικρής αξίας κατω των 22€το καθενα( μια θήκη και μια μπαταρία κινητού)

Edited by dthan
Bold
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούργιος στο forum πριν από κάτι μέρες αγόρασα από Κίνα ένα αντικείμενο αξίας 2€ και αποστολή με Standard Int'l Postage.Θα πληρώσω τελωνείο.Αν με πάρουν τηλ μπορώ να πω ότι δεν το θέλω για να μην πληρώσω .Τι σενάρια υπάρχουν
Link to comment
Share on other sites

To δικό μου Android TV box δεν πέρασε καν απο τελωνείο. Κατευθείαν απο ΚΔ Θεσσαλονίκης στο ταχυδρομείο μου.

Πραγματική τιμή $31, δεν ξέρω τι έγραψε στο πακέτο το Banggood.

Λοιπόν...το παραπάνω πακέτο (με Seychelles Post) πέρασε χωρίς να μπει στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.

 

Ένα άλλο όμως που περιμένω (με PostNL, όχι συστημένο και αξίας €13,50), μπήκε στην ΥΕΔ σύμφωνα με το Sky56:

Small package Center, left--23-Nov-2016 11:34 PM
Exchange Bureau, have been exported to open--25-Nov-2016 07:34 AM
Exchange Bureau, have been exported directly--26-Nov-2016 01:37 AM
Transit Center,left hand navigation--26-Nov-2016 07:11 AM

GREECE, Arrived --08-Dec-2016 07:11 AM
GREECE, the transfer of customs-- 08-Dec-2016 10:51 AM

Μήπως τελικά το "PostNL" στο πακέτο τραβάει την προσοχή; Μήπως αξίζει το κόπο η καθυστέρηση με τις άλλες, ασυνήθιστες ταχυδρομικές;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...το παραπάνω πακέτο (με Seychelles Post) πέρασε χωρίς να μπει στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.

 

Ένα άλλο όμως που περιμένω (με PostNL, όχι συστημένο και αξίας €13,50), μπήκε στην ΥΕΔ σύμφωνα με το Sky56:

Small package Center, left--23-Nov-2016 11:34 PM
Exchange Bureau, have been exported to open--25-Nov-2016 07:34 AM
Exchange Bureau, have been exported directly--26-Nov-2016 01:37 AM
Transit Center,left hand navigation--26-Nov-2016 07:11 AM

GREECE, Arrived --08-Dec-2016 07:11 AM
GREECE, the transfer of customs-- 08-Dec-2016 10:51 AM

Μήπως τελικά το "PostNL" στο πακέτο τραβάει την προσοχή; Μήπως αξίζει το κόπο η καθυστέρηση με τις άλλες, ασυνήθιστες ταχυδρομικές;

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Δεν είναι τυχαίο πως μόνο 2 ταχυδρομικές φαίνεται να έχουν μεγάλες καθυστερήσεις, στο να εμφανιστούν τα δέματα στην Ελλάδα... Post NL και SG Post. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλώ απαντήστε μου είναι επείγον

Ρε φιλε και να περασει τελωνειο το για ποσο που ρωτας ειναι γελιο και να φας και ενα ευρω που λεει ο λογος δεν εγινε και κατι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούργιος στο forum πριν από κάτι μέρες αγόρασα από Κίνα ένα αντικείμενο αξίας 2€ και αποστολή με Standard Int'l Postage.Θα πληρώσω τελωνείο.Αν με πάρουν τηλ μπορώ να πω ότι δεν το θέλω για να μην πληρώσω .Τι σενάρια υπάρχουν

 

Όχι φίλε μου δεν θα πληρώσεις τίποτα...το ποσό είναι πολύ κάτω από τα όρια που περνάει τελωνείο...εδώ φερνουμε τηλέφωνα με άξια πανω απο 700 ευρω και πάλι είμαστε 90% σίγουροι ότι θα μπει αλλα θα βγει από τελωνείο χωρίς να πληρώσουμε

Dont worry απλά να έχεις υπομονή γιατί μπορεί να αργήσει αρκετά

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και το κάθε ευρώ που δίνει ο καθένας τζάμπα είναι σημαντικό .Για ποιον λόγο να δώσει ο καθένας τζάμπα λεφτά σε τελωνεία
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και το κάθε ευρώ που δίνει ο καθένας τζάμπα είναι σημαντικό .Για ποιον λόγο να δώσει ο καθένας τζάμπα λεφτά σε τελωνεία

 

το στάμπα είναι σχετικό και κατά την γνώμη σου πάντα !

Είπαμε κάνουμε την ΄΄δουλίτσα΄΄ μας χρόνια τώρα, μην λέμε και γράφουμε όμως και ότι θέμε .........

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε την οικονομική κατάσταση σου αλλά για εμένα το κάθε ευρώ μετράει και ναι σκέφτομαι που θα δώσω τα λεφτά μου.Αν έχεις λεφτά για πέταμα δώσε τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Δεν είναι τυχαίο πως μόνο 2 ταχυδρομικές φαίνεται να έχουν μεγάλες καθυστερήσεις, στο να εμφανιστούν τα δέματα στην Ελλάδα... Post NL και SG Post. :rolleyes:

 

Μια χαρά καθυστερήσεις έχει και η China post και η Chezh Post

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε την οικονομική κατάσταση σου αλλά για εμένα το κάθε ευρώ μετράει και ναι σκέφτομαι που θα δώσω τα λεφτά μου.Αν έχεις λεφτά για πέταμα δώσε τίποτα

 

ούτε εμένα μου τρέχουν από τα μπατζάκια, αυτό όμως δεν έχει σχέση με το αν πρέπει ή όχι να πληρώνουμε δασμούς

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε την οικονομική κατάσταση σου αλλά για εμένα το κάθε ευρώ μετράει και ναι σκέφτομαι που θα δώσω τα λεφτά μου.Αν έχεις λεφτά για πέταμα δώσε τίποτα

Φίλε μή μπερδεύεσαι.

Όταν παραγγέλνεις από χώρα εκτός ΕΕ, οφείλεις να έχεις ήδη προυπολογίσει το ποσό του τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...