Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω η βοηθεια σας.

 

Εκανα παραγγελια απο την ευρωπαικη αποθηκη ενος κινεζομαγαζου πριν 2 μερες .

μου στελνουν σημερα tracking number ενα μακριναρι απο 12 αριθμους μονο , και μου δινουν διευθυνση να το παρακολουθω.

 

Παθαινω σοκ γιατι βλεπω οτι το στειλαν με DHL (απο Γερμανια ) χωρις βεβαια να εχω ζητησει κατι τετοιο !! :wacko::wacko:

 

Συγκεκριμμενα διαλεξα την επιλογη : ( Free shipping from Europe . Local warehouse in Europe,please choose this method if you buy the products from our local warehouse in Europe. $0.00 )

 

Τωρα τι παιζει ? Προσπαθησα να διαβασω καποια παλιοτερα ποστ εδω στο φορουμ και ειναι αληθεια οτι καποιοι περασαν με DHL χωρις τελωνειο ? ειναι θεμα τυχης η στανταρακι οτι θα παει τελωνειο ?

 

Επειδη πληρωσα με paypal αν μου κατσει τελωνειο μπoρω να αρνηθω να το παρω και να ζητησω refund απο το paypal αφου εγω ποτέ δε ζητησα fast shippment ??

 

Πολλές φορές συγχέουμε το γερμανικό ταχυδρομείο Deutsche DHL Post με την εταιρεία courier DHL.

Είναι προφανές ότι, με δωρεάν αποστολή δεν εννοούν με την courier αλλά το γερμανικό ταχυδρομείο.

 

Edit

Διάβασα, εκ των υστέρων, το τελευταίο post σου και διαπιστώνω ότι πρόβλεψα σωστά ότι έρχεται με το ταχυδρομείο (το γράφει κάτω δεξιά).

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλές φορές συγχέουμε το γερμανικό ταχυδρομείο Deutsche DHL Post με την εταιρεία courier DHL.

Είναι προφανές ότι, με δωρεάν αποστολή δεν εννοούν με την courier αλλά το γερμανικό ταχυδρομείο.

 

Edit

Διάβασα, εκ των υστέρων, το τελευταίο post σου και διαπιστώνω ότι πρόβλεψα σωστά ότι έρχεται με το ταχυδρομείο (το γράφει κάτω δεξιά).

 

Σε ευχαριστω πολυ ... τι να πω ...

 

ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ...:):):):)

Link to comment
Share on other sites

To δεμα ερχετε πελοποννησο, ενα xiaomi redmi 3s

singapore post

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 15:16 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 12-12-2016 10:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-12-2016 11:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με NL POST δεν τα έχουν στείλει η τα κρατάνε στο αεροδρόμιο για έλεγχο να δουν αν αξίζουν για να περάσουν τελωνείο
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ12-12-201608:33ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Αυτό το μήνυμα εμφανίζει το tracking number από Aliexpress SGpost, λέτε να τη γλυτώσει ή θα έρθει μαζί με κανένα 50ευρω ΦΠΑ ; Το δέμα ειναι ένα leagoo shark 1 αξίας 134€

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με NL POST δεν τα έχουν στείλει η τα κρατάνε στο αεροδρόμιο για έλεγχο να δουν αν αξίζουν για να περάσουν τελωνείο

 

1600 σελίδες με την πρώτη και τις τελευταίες 100+ να απαντουν στην ερώτηση σου

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ... τι να πω ...

 

ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ...:):):):)

Πάντως όταν φτάσει Ελλάδα θα μπορείς να το παρακολουθεις από εδω:

http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html

Αν βάλεις το Tracking μου στην σελίδα που σου δώσανε θα δεις ότι λέει ότι από εδώ και πέρα θα το βλέπεις σε αυτή τη σελίδα.

440394721891

 

Στάλθηκε από το A101 μου

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ12-12-201608:33ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Αυτό το μήνυμα εμφανίζει το tracking number από Aliexpress SGpost, λέτε να τη γλυτώσει ή θα έρθει μαζί με κανένα 50ευρω ΦΠΑ ; Το δέμα ειναι ένα leagoo shark 1 αξίας 134€

 

Όσα ξέρεις εσύ ξέρουμε και εμείς.

Κανείς δεν μπορεί να μαντέψει τι θα κάνει ο τελωνειακός αλλά καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος.

Στα 134€ ο ΦΠΑ είναι 32,16€ και τα τέλη (8+4=) 12€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο σάιτ για να παραγγείλω κινητό (redmi 3s) και να το παραλάβω σε λιγότερο από 10 μέρες; Αν ναι πόσο θα θέλει για μεταφορικά; Θα υπάρχει κίνδυνος να πληρώσω και εξτρά στο τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από pagouras7

>

 

τι γίνεται με NL POST δεν τα έχουν στείλει η τα κρατάνε στο αεροδρόμιο για έλεγχο να δουν αν αξίζουν για να περάσουν τελωνείο

 

1600 σελίδες με την πρώτη και τις τελευταίες 100+ να απαντουν στην ερώτηση σου

ρωτάω γιατί μίλησα με ολλανδικό ταχυδρομείο και μου είπαν ότι έχει φύγει από Ολλανδία 1/12 και τα ΕΛΤΑ μου λένε δεν έχει έρθει Ελλάδα Πριν σε δυο ήμερες ερχόταν από Ολλανδία .Ποιος λέει αλήθεια δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Από Singapore και Hong kong να αγοράζω πράγματα ή είναι αναξιόπιστα

 

όσες αγορές έχω κάνει, τίποτα δεν έχει χαθεί (gearbest mostly and geekbuying).

Ποιο πολλές πιθανότητες να στο κλέψει κάποιος από την πόρτα σου που θα το αφήσει ο ταχυδρόμος, παρά να χαθεί μέχρι να φτάσει εκεί.

τελωνείο τώρα... κορώνα γράμματα

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε πακέτο απο ΝL που ηταν κολλημένο στο "the item is on transport to the country af destination" απο 21/11 !!!!!!

Σήμερα πέρασε στο στάδιο "the item is on country of destination.Greece " !!!!!!!

Άντε να δουμε τώρα αν την γλιτώσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Τοσα και τοσα ποστ με την ιδια ερωτηση......

Καλα, τωρα ξαφνικα καταλαβατε οτι οι αγορες απο το εξωτερικο εμπεριεχουν καποιους κινδυνους μεσα στους οποιους ειναι και η καταβολη δασμων?

Το με ποια εταιρεια ερχονται, ειναι ΑΣΧΕΤΟ!!!!!!

Ολους αποκλειεται (λογικα) να μας πιασουν για ολες τις παραγγελιες μας, αλλα δειγματοληπτικα, καποιους για κάποιες, ΝΑΙ!

Ολα τελικα στη ζωη εχουν καποιο ρισκο και κοστος.

Ενημερωθειτε και μη ρωτατε συνεχεια τα ιδια.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, επικοινώνησα με vickmall και μου διαβεβαίωσε ότι με EU EXPRESS δεν θα περάσει τελωνείο. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; Και σε πόσες μέρες περίπου θα παραλάβω; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, επικοινώνησα με vickmall και μου διαβεβαίωσε ότι με EU EXPRESS δεν θα περάσει τελωνείο. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; Και σε πόσες μέρες περίπου θα παραλάβω; Ευχαριστώ πολύ

 

Μεταφορες εντος Ευρώπης ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο σάιτ για να παραγγείλω κινητό (redmi 3s) και να το παραλάβω σε λιγότερο από 10 μέρες; Αν ναι πόσο θα θέλει για μεταφορικά; Θα υπάρχει κίνδυνος να πληρώσω και εξτρά στο τελωνείο;

 

Στο www.vickmall.com θα παραγγείλεις απ τη Ευρωπαϊκή αποθήκη (eu warehouse) η οποία βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και σε 2 ημέρες θα το εχεις στα χέρια σου. Μεταφορικά 0 και χωρίς τελωνείο φυσικά μιας και έρχεται μέσα απ τη χώρα ή και απ το scroutz.gr που παίζει περίπου στα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο σάιτ για να παραγγείλω κινητό (redmi 3s) και να το παραλάβω σε λιγότερο από 10 μέρες; Αν ναι πόσο θα θέλει για μεταφορικά; Θα υπάρχει κίνδυνος να πληρώσω και εξτρά στο τελωνείο;

 

honorbuy την ευρωπαικη αποθηκη του κοιτα εμενα μου ηρθε ένα ξιαομι σε τέσσερις μερες σιγουρα χωρις τελωνειο λογω ευρωπης

 

η το βικμολ που λεει ο φιλος ακομη καλυτερα ....a μολις ειδα το βικμολ είναι εκτος στοκ ενώ το honorbuy το εχει ,αλλα ρωτα τους πρωτα αν εχουν μεταφορικα εξτρα !! κοιταξε εδώ

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

To δεμα ερχετε πελοποννησο, ενα xiaomi redmi 3s

singapore post

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 15:16 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 12-12-2016 10:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-12-2016 11:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Εγω για 3s 32/3GB εδωσα 43.20€. Να ξερεις τι να περιμενεις :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα που πέρασε το δέμα τους (κινητό) το τελευταίο 20ημερο μέσω Θεσσαλονίκης και γλίτωσαν το τελωνείο ή τα δασμολογουν όλα?
Link to comment
Share on other sites

honorbuy την ευρωπαικη αποθηκη του κοιτα εμενα μου ηρθε ένα ξιαομι σε τέσσερις μερες σιγουρα χωρις τελωνειο λογω ευρωπης

 

η το βικμολ που λεει ο φιλος ακομη καλυτερα ....a μολις ειδα το βικμολ είναι εκτος στοκ ενώ το honorbuy το εχει ,αλλα ρωτα τους πρωτα αν εχουν μεταφορικα εξτρα !! κοιταξε εδώ

 

Stolis, Aitos ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το honorbuy λέει 33 ευρώ για εξπρές μεταφορά (2-5 εργάσιμες). Είδα και στο To2c, λέει 19 ευρώ για 5-8 εργάσιμες. Η αλήθεια είναι ότι βιάζομαι πολύ, το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουλό πάλι :blink: Δυο δέματα μου για Κρήτη(!) που χθες έκλεισαν από αεροδρόμιο Αθήνας και λέω εντάξει καλά είμαστε,σήμερα το πρωί εμφανίστηκαν στο ΚΔ Θεσσαλονίκης(!!!) :blink::blink:

 

update στο παραπανω για οσους ενδιαφερθηκαν. Η βολτα συνεχιζεται, χωρις παρατραγουδα τελικα, επιστρεψαμε Αθηνα,και ελπιζω αυριο-μεθαυριο να ξεκινησει το δεμα για Κρητη.

Link to comment
Share on other sites

Stolis, Aitos ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το honorbuy λέει 33 ευρώ για εξπρές μεταφορά (2-5 εργάσιμες). Είδα και στο To2c, λέει 19 ευρώ για 5-8 εργάσιμες. Η αλήθεια είναι ότι βιάζομαι πολύ, το σκέφτομαι...

 

Ρίξε μια ματιά και στο scroutz. Απο εδώ θα έρθει ακόμα πιο γρηγορα και εχεις και καλύτερες προοπτικές εγγύησης, αχρείαστη να είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Κινητό από vickmall xiaomi redmi note 3 pro

 

2016-12-12 10:47 IRAKLEIO K D, ITEM IN CONTA IRAKLEIO K D

2016-12-12 10:06 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2016-12-12 08:47 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2016-12-07 08:53 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-02 17:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-02 15:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-02 13:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-02 09:03 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-02 06:13 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-01 17:32 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-01 14:26 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-23 16:04 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2016-12-01 16:26 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-11-27 15:23 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-11-23 16:04 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-21 16:04 Received from Customer

======================================

 

Κάτι ανταλλακτικά για ζαχαροπλαστική

 

2016-12-12 10:45 IRAKLEIO K D, ITEM IN CONTA IRAKLEIO K D

2016-12-12 10:07 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2016-12-12 08:45 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2016-12-07 08:53 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-02 17:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-12-02 15:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-02 13:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 23:40 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-01 11:39 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-01 09:23 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-11-21 05:18 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2016-11-25 08:00 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-11-21 05:18 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-19 05:18 Received from Customer

=====================================

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...