Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι ,η Αγγλία ακόμα είναι στην ευρωπαϊκή ένωση και ότι στέλνετε από χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης δεν περνάει τελωνείο. Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

RS*********NL, δεμα απο βικμαλλ

 

2016-11-25 17:47 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destinatio

2016-11-25 17:47 The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-25 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 15:41 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-11-23 10:44 The item has arrived in the transit airport

2016-11-23 01:12 The item is ready for shipment

2016-11-22 23:40 The item has left the originating country

2016-11-22 14:29 The item is received by the shipper in the originating country

2016-11-21 02:27 The Item is at the shippers warehouse

2016-11-21 02:09 The item is pre-advised

 

υπαρχει αλλος κολλημενος?

 

Εγώ!!! Κολλημένο στο ίδιο σημείο με το δικό σου από 21/11

Άρα..... Κατα τον Γενάρη και αν!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ!!! Κολλημένο στο ίδιο σημείο με το δικό σου από 21/11

Άρα..... Κατα τον Γενάρη και αν!!!! :)

 

Κι εγώ με 2 δέματα από τις 22...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε δέμα εχθές που ήταν χαμένο απο 06/11 και περασε στο αεροδρόμιο..Παρήγγειλα εχθές tablet απο banggood και επελεξα να σταλεί με priority line και σήμερα μου έστειλαν το tracking πάλι με ολλανδικό ταχυδρομείο..και το ήθελα γρήγορα..με βλέπω για τέλη ιανουαριου στην καλύτερη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. παρηγγειλα δεμα απο bangood και το εστειλαν με swiss post. το 17track εμφανιζει τα παρακατω( να τονισω ότι ειμαι Κυπρο)

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-12 09:18

2016-12-08 15:27 Asendia SCL Germany, Arrived in transit country

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, Mailed

 

αυτο το germany ειναι φυσιολογικο? Ειναι ο ενδιαμεσος σταθμος?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

RS*********NL, δεμα απο βικμαλλ

 

2016-11-25 17:47 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destination

2016-11-25 17:47 The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-25 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 15:41 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-11-23 10:44 The item has arrived in the transit airport

2016-11-23 01:12 The item is ready for shipment

2016-11-22 23:40 The item has left the originating country

2016-11-22 14:29 The item is received by the shipper in the originating country

2016-11-21 02:27 The Item is at the shippers warehouse

2016-11-21 02:09 The item is pre-advised

 

υπαρχει αλλος κολλημενος?

 

Destination Country - Cache Time: 2016-12-12 07:45

2016-11-06 11:59

 

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Cache Time: 2016-12-12 07:46

2016-11-07 07:58

 

The item is on transport to the country of destination

2016-11-06 11:59

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-10-31 07:20

 

The item is pre-advised

 

 

απο gearbest... ενα αλλο δεμα από σεϋχέλες ποστ, αν και με καθηστέρηση, έφτασε. αυτο με NL υποτιθεται οτι ακομη ερχεται, απο τις 7/11 (και 29/10 εφυγε απο Κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε δέμα εχθές που ήταν χαμένο απο 06/11 και περασε στο αεροδρόμιο..Παρήγγειλα εχθές tablet απο banggood και επελεξα να σταλεί με priority line και σήμερα μου έστειλαν το tracking πάλι με ολλανδικό ταχυδρομείο..και το ήθελα γρήγορα..με βλέπω για τέλη ιανουαριου στην καλύτερη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

γεια σου φιλε μου

ηταν με nl post

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. παρηγγειλα δεμα απο bangood και το εστειλαν με swiss post. το 17track εμφανιζει τα παρακατω( να τονισω ότι ειμαι Κυπρο)

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-12 09:18

2016-12-08 15:27 Asendia SCL Germany, Arrived in transit country

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

2016-11-26 17:12 Asendia Hong Kong, Mailed

 

αυτο το germany ειναι φυσιολογικο? Ειναι ο ενδιαμεσος σταθμος?

Ευχαριστω

 

Ναι είναι ενδιάμεσος σταθμός

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ενδιάμεσος σταθμός

 

και ξερουμε περιπου ποσο θα κανει απο εκει να φανει στη χωρα προορισμού? Σε ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα....η sg post συνηθως σε μαξ 6 μερες απο την μερα που θα γινουν τα δεματα της dispach to overseas εμφανιζονται βενιζελος....δεν υπαρχει ενδιαμεση σταση οπως με την nl post ερχονται κατευθειαν

αυτο το germany ειναι φυσιολογικο? Ειναι ο ενδιαμεσος σταθμος?

Ευχαριστω

Γενικά οι μεταφορικές έχουν έναν ή και περισσότερους ενδιάμεσους σταθμούς, αναλόγως του πώς βολεύουν κατά την εκάστοτε χρονική στιγμή οι πτήσεις κλπ.

Νομίζω πέρυσι ή πρόπερσι κάποια στιγμή ήταν που είχε ακουστεί ότι είχε γίνει ζημιά σε δέματα της SG Post (βράχηκαν σε νεροποντή ή κάτι τέτοιο!) σε αποθήκη ενδιάμεσου σταθμού κάπου στην Αίγυπτο ή Τουρκία(!)

- αν κανείς θυμάται καλύτερα ας πει, η μνήμη μου είναι λίγο άθλια, θυμάμαι όμως ότι με είχε φάει η ανησυχία, γιατί ακριβώς τότε περίμενα τηλέφωνο με αυτούς (που ευτυχώς ήρθε καλά τελικά) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Δεκεμβρίου παρήγγειλα ένα κινητό Νόκια στα 50 ευρώ από Εβαυ. Έχω λοιπόν tracking number της Swiss Post όπου τόσο το σαιτ της εταιρίας όσο και το 17track μου βγάζουν από "2016-12-03 16:44 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point". Έχει να ενημερωθεί 9 μέρες. Αυτό σημαίνει ότι είναι ακόμα στη διαδρομή ή ότι έχει φτάσει στον προορισμό του (Αθήνα) και απλά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα για να ενημερωθεί το σύστημα;
Link to comment
Share on other sites

Αρχές Δεκεμβρίου

 

Έχει να ενημερωθεί 9 μέρες. Αυτό σημαίνει ότι είναι ακόμα στη διαδρομή ή ότι έχει φτάσει στον προορισμό του (Αθήνα) και απλά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα για να ενημερωθεί το σύστημα;

 

:rolleyes: - τοσο γρηγορα απο Κινα τωρα που ερχονται και γιορτες ? μαλλον ακομη δεν εχει φθασει κανε λιγο υπομονη, λειπουν ατομα απο τα ΕλΤα λογω συνταξεων κλπ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη φορά που το στέλνουν οι ολλανδοί ,να δω τι θα κάνουν αυτήν την φορά στο αεροδρόμιο

Από ότι καταλαβαίνω πάντως ,εμφανιζομαι εγώ σαν αποστολέας και όχι σαν παραλήπτης ;

Από την ώρα που δεν βγάζουν άκρη δεν θα έπρεπε να σταλθεί πίσω στην κινα ;

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161212/73da33115a0767ac4ac4b32f34a14fa5.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω η βοηθεια σας.

 

Εκανα παραγγελια απο την ευρωπαικη αποθηκη ενος κινεζομαγαζου πριν 2 μερες .

μου στελνουν σημερα tracking number ενα μακριναρι απο 12 αριθμους μονο , και μου δινουν διευθυνση να το παρακολουθω.

 

Παθαινω σοκ γιατι βλεπω οτι το στειλαν με DHL (απο Γερμανια ) χωρις βεβαια να εχω ζητησει κατι τετοιο !! :wacko::wacko:

 

Συγκεκριμμενα διαλεξα την επιλογη : ( Free shipping from Europe . Local warehouse in Europe,please choose this method if you buy the products from our local warehouse in Europe. $0.00 )

 

Τωρα τι παιζει ? Προσπαθησα να διαβασω καποια παλιοτερα ποστ εδω στο φορουμ και ειναι αληθεια οτι καποιοι περασαν με DHL χωρις τελωνειο ? ειναι θεμα τυχης η στανταρακι οτι θα παει τελωνειο ?

 

Επειδη πληρωσα με paypal αν μου κατσει τελωνειο μπoρω να αρνηθω να το παρω και να ζητησω refund απο το paypal αφου εγω ποτέ δε ζητησα fast shippment ??

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν πάει τελωνείο, απλά στην dhl πληρώνεις γύρω στα 35-40 μεταφορικά... Απο ποιο μαγαζί παρηγγειλες αν επιτρέπεται;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αποθήκη είναι στη Γερμανία δεν σε νοιάζει για τελωνείο. Μόνο για χώρες εκτός Ε.Ε υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν πάει τελωνείο, απλά στην dhl πληρώνεις γύρω στα 35-40 μεταφορικά... Απο ποιο μαγαζί παρηγγειλες αν επιτρέπεται;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eγω ομως δεν επελεξα ποτέ DHL ....

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-12-11 19:50

2016-11-17 01:37

 

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-11 19:51

2016-11-17 09:29

 

The item is on transport to the country of destination

2016-11-17 01:37

 

The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-17 01:37

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-11-15 02:28

 

The item is ready for shipment

2016-11-11 14:49

 

The item is pre-advised

2016-11-10 13:18

 

The Item is at the shippers warehouse

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και περσι το ιδιο εγινε παραγγελια νοεμβριου ελαβα σε 2,5 μηνες και εφτασε σπασμενο.ισως εφτασαν ελλαδα τα δεματα απλα δεν εχουν χρονο και ατομα να τα σκαναρουν και μαλλον ειναι στον ιδιο σακο εκτος αν δεν εχουν φυγει απο ολλανδια καθολου απιθανο,εγω λεω καλυτερα να περιμενουμε μην τους ζαλιζουμε,και τα παιδια σιγουρα δεν θελουν να συμβαινει αυτο

Παντως το GB σε συνομιλια μου ειπε οτι αν δεν εχει ερθει μεχρι 29/12 θα το θεωρησουν χαμενο και θα επξστρεψει τα χρηματα η αν το επιθυμω θα στειλουν ξανα απο ευρωπαικη αποθηκη. Σταλμενο με postnl απο 29/10 και απο 7/11 ταξιδευει για Ελλαδα και ει αι αφαντο...οι Ολλανδοι λενε οτι ειναι αεροδρομιο οι Ελληνες λενε οτι δεν ηρθε και παει λεγοντας...δυο δεματα το ιδιο με διαφορα μιας ημερας στην αποστολη

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είναι φυσιολογικό ότι και καλα έφυγε κ έφτασε δυο φορές στο Hong Kong? Τι να ισχύει; Το dispatched to overseas ή αυτο;; :/ Έχει τύχει σε κανέναν; [ATTACH]66348[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω από ευρωπαϊκή αποθήκη(Γερμανία, antelife) ένα πακέτο και μου δώσανε έναν 12ψηφιο αριθμό με dhl,απο 7/12 περιμένω να φανεί Ελλάδα.

Δεν έχουμε πρόβλημα με τελωνεία μη φοβάσαι, τα μεταφορικά είναι σε προσφορά δωρεάν!

Η καθυστέρηση μάλλον οφείλεται στην απεργία στα λιμάνια εφόσον έρχονται οδικός.

Να και το Tracking number

440394721891

 

Στάλθηκε από το A101 μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω από ευρωπαϊκή αποθήκη(Γερμανία, antelife) ένα πακέτο και μου δώσανε έναν 12ψηφιο αριθμό με dhl,απο 7/12 περιμένω να φανεί Ελλάδα.

Δεν έχουμε πρόβλημα με τελωνεία μη φοβάσαι, τα μεταφορικά είναι σε προσφορά δωρεάν!

Η καθυστέρηση μάλλον οφείλεται στην απεργία στα λιμάνια εφόσον έρχονται οδικός.

Να και το Tracking number

440394721891

 

Στάλθηκε από το A101 μου

 

Oδικος ???? ;) Ενταξει τοτε ... αυτο δε με πειραζει ! μακαρι ναναι ετσι !

Link to comment
Share on other sites

Eγω ομως δεν επελεξα ποτέ DHL ....

Αυτό με το οποίο στο έστειλαν δεν είναι DHL Courier, είναι απλό ταχυδρομείο (Deutche Post).

Οπότε μη φοβάσαι για έξτρα μεταφορικά (δεν πλήρωσες για κάτι τέτοιο άλλωστε!) και μη φοβάσαι για τελωνείο (χώρα της ΕΕ).

Το πιο πιθανό είναι να έρχεται με surface mail (οδικώς), που σημαίνει ότι θα κάνει κάποιες μέρες - το tracking number που σου έδωσαν λογικά θα επιτρέψει να το παρακολουθήσεις μέχρι να φτάσει εδώ - στα ΕΛΤΑ μάλλον δε θα φαίνεται και απλώς μια ωραία πρωία θα σου παραδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το οποίο στο έστειλαν δεν είναι DHL Courier, είναι απλό ταχυδρομείο (Deutche Post).

Οπότε μη φοβάσαι για έξτρα μεταφορικά (δεν πλήρωσες για κάτι τέτοιο άλλωστε!) και μη φοβάσαι για τελωνείο (χώρα της ΕΕ).

Το πιο πιθανό είναι να έρχεται με surface mail (οδικώς), που σημαίνει ότι θα κάνει κάποιες μέρες - το tracking number που σου έδωσαν λογικά θα επιτρέψει να το παρακολουθήσεις μέχρι να φτάσει εδώ - στα ΕΛΤΑ μάλλον δε θα φαίνεται και απλώς μια ωραία πρωία θα σου παραδοθεί.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ..

μου εστειλαν απο το κινεζομαγαζο αυτη τη διευθυνση να το παρακολουθω : https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...