Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο θέμα με το Ali και πληρωμές με απλές ελληνικές debit? Από το πρωί έχω προσπαθήσει με 3 και μου τις απορρίπτει με κωδικό error CSC_7200026, που απ' ό, τι βλέπω είναι "λόγοι ασφαλείας", χωρίς να διευκρινίζεται κάτι άλλο, και μου λέει κάνε appeal κλπ. Τις έχω ελέγξει και τις 3 από τα online των τραπεζών, ενεργές και δεν έχουν θέμα, υπόλοιπο υπάρχει.

Σε τόσες αγορές με πιστωτική δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι σήμερα. Με τις χρεωστικές μου το βγάζει πρώτη φορα.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο χρόνος παραλαβής εξαρτάται από τη μεταφορική που επιλέγει το μαγαζί. Το δικό σου δέμα θα ταξιδέψει στην Κίνα με την FlytExpress και στην ΕΕ με το Βελγικό ταχυδρομείο και θα παραλάβεις από ΕΛΤΑ.

Δεν το βλέπω, προσωπικά, να παραλαμβάνεις πριν την 15/3.

Με την ευκαιρία, επέξες αποστολή με τη μέθοδο PDM;

Εννοείται PDM δεν υπήρχε και άλλη επιλογή όμως, μόνο EU Priority.

Link to comment
Share on other sites

Μία από χειρότερα, το δικό μου το φόρτωσαν στον κόκορα εδώ και μία εβδομάδα και ταξιδεύει στο υπερπέραν με βάρκα την ελπίδα της επιστροφής στο ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ όπως τα δικά σας.

 

23/2/2021, 06:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 19:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 15:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

22/2/2021, 13:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/1/2021, 19:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/1/2021, 17:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/1/2021, 04:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Καραγκιόζηδες τελείως.

 

Καλησπέρα!

Είχα κι εγω ένα τέτοιο αλλά σήμερα προχώρησε!!

 

2/3/2021, 10:09 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

22/2/2021, 06:53 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/2/2021, 09:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/2/2021, 10:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

20/2/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/2/2021, 10:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

18/12/2020, 14:14 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

16/12/2020, 12:46 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

16/12/2020, 08:36 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

10/12/2020, 10:02 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με το Ali και πληρωμές με απλές ελληνικές debit? Από το πρωί έχω προσπαθήσει με 3 και μου τις απορρίπτει με κωδικό error CSC_7200026, που απ' ό, τι βλέπω είναι "λόγοι ασφαλείας", χωρίς να διευκρινίζεται κάτι άλλο, και μου λέει κάνε appeal κλπ. Τις έχω ελέγξει και τις 3 από τα online των τραπεζών, ενεργές και δεν έχουν θέμα, υπόλοιπο υπάρχει.

Σε τόσες αγορές με πιστωτική δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι σήμερα. Με τις χρεωστικές μου το βγάζει πρώτη φορα.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Μου έχει τύχει μια παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν, με παραγγελία από το eBay. Θεωρώ ότι το αίτιο που την προκάλεσε δεν υφίσταται πλέον, το αναφέρω όμως μήπως και...

Πρέπει να ήταν προ διετίας περίπου, όταν έπαθα το ίδιο - όλες μου τις χρεωστικές τις απέρριπτε η τράπεζά μου (τράπεζες μάλλον, γιατί δοκίμασα και με 2ης τράπεζας, ίσως και τρίτης, δε θυμάμαι πλέον) - και δυστυχώς εκεί δε θυμάμαι να είχα δει να επιστρέφει και κάποιο κωδικό.

Τελικά ρώτησα στην εξυπ. πελατών στην τράπεζα και λύθηκε το μυστήριο:

Τα capital controls είχαν, υποτίθεται, αρθεί από κάποια χρόνια, φαίνεται όμως ότι είχαν μείνει σε κάποιες... ξεχασμένες κατηγορίες(!)

Η ιδιότητα που δήλωνε ο πωλητής από τον οποίο προσπαθούσα να αγοράσω (μικροπράγμα των λίγων ευρώ, μάλιστα!) τον κατέτασσε στις... απαγορευμένες κατηγορίες και η συναλλαγή κοβόταν αυτόματα από την τράπεζα, στην οποία, φαίνεται, μετέφερε το paypal όχι μόνο την επωνυμία του εμπόρου, αλλά και την κατηγορία επιτηδεύματος στην οποία ανήκε(!)

Δοκίμασα να αγοράσω το είδος από άλλο seller και η συναλλαγή πέρασε αμέσως!

Αν θυμάμαι καλά, η τρέχουσα κυβέρνηση έχει δηλώσει και επίσημα την πλήρη άρση των capital controls, οπότε τα παραπάνω δε φαντάζομαι να μπορούν να συμβούν πλέον, θα είχε όμως ενδιαφέρον, θεωρώ, μια ερώτηση στην τράπεζα, να δεις τι μπορεί να είναι ο κωδικός αυτός από την μπλοκαρισμένη συναλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με το Ali και πληρωμές με απλές ελληνικές debit? Από το πρωί έχω προσπαθήσει με 3 και μου τις απορρίπτει με κωδικό error CSC_7200026, που απ' ό, τι βλέπω είναι "λόγοι ασφαλείας", χωρίς να διευκρινίζεται κάτι άλλο, και μου λέει κάνε appeal κλπ. Τις έχω ελέγξει και τις 3 από τα online των τραπεζών, ενεργές και δεν έχουν θέμα, υπόλοιπο υπάρχει.

Σε τόσες αγορές με πιστωτική δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι σήμερα. Με τις χρεωστικές μου το βγάζει πρώτη φορα.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Για το συγκεκριμένο error code βρήκα αυτό από το Aliexpress, και φαίνεται ότι χρειάζεται μια επιβεβαίωση της κάρτας σου:

 

Please click "Claim on Alipay" button or click to submit document directly.

It usually takes 1-3 working days to get a result. But during Shopping Festival, we will make it as soon as possible.

 

Γενικά αν το googlάρεις θα βρεις διάφορες λύσεις από χρήστες για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το θεωρώ από δύσκολο μέχρι αδύνατο να έχει σχέση με τα capital controls.

Τις "λύσεις" που προτείνονται στο νετ τις δοκίμασα κι εγώ, με βασικότερη να προσπαθήσω από το app, που όμως ούτε αυτό έγινε δεκτό. Η διαδικασία που περιγράφεις αφορά αποστολή στοιχείων, φωτός, ταυτότητας κλπ. στο Αλί, που εκτός του ότι δεν παίζει να το κάνω στο Αλί (και κανείς δεν πρέπει), λένε ότι κάνει 2-3 μέρες (δηλαδή 15) και δεν φαίνεται να γίνεται δεκτή τελικά, γιατί είναι αυτοματοποιημένη με bot.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είναι θέμα του έμπορου. Δεν γίνεται δηλαδή 3 χρεωστικές να απορρίπτονται, οπότε μήπως οφείλεται εκεί.

Μια άλλη λύση που βλέπω είναι να αλλάξω το συνάλλαγμα, αλλά κι αυτό δεν είναι σωστό, αφού πληρώνω σε Ευρώ και δεν θέλω να το γυρίσω σε Δολάρια (δεν θέλω το τελωνείο -εάν χρειαστεί- να κάνει μετατροπές της πλάκας).

Όπως και 'χει ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια πολύ γρήγορη παραλαβή από banggood με gls acs... Laptop σε 11 μέρες. Αλλά και ένα παραπονο. Έβαλα σε ένα mouse pdm και το έστειλαν με China post. Δηλαδή 1.5 μήνα στην καλύτερη

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτη φορα με DHL. Φέρνουν το δέμα η ιδια εταιρεία, η συνεργάζεται με ΕΛΤΑ ? (φορτουναμ :lol:)

 

2021-03-03-092845.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτη φορα με DHL. Φέρνουν το δέμα η ιδια εταιρεία, η συνεργάζεται με ΕΛΤΑ ? (φορτουναμ :lol:)

 

 

Εάν έχει κατάστημα στην περιοχή σου, θα το παραδώσει η ίδια, αλλιώς με κάποια συνεργαζόμενη courier.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Ali τέλος για μένα. Επανέρχομαι στο error CSC 7200026, που απορρίπτει όλες τις πληρωμές μου με οποιαδήποτε κάρτα. Δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις (άλλες κάρτες κλπ.) αλλά δυστυχώς όλες οι κάρτες μου δεν γίνονται δεκτές για "security reasons", κάτι τέτοιο. Έκανα 4 φορές appeal, έστειλα φωτός κλπ., μίλησα με το "support", χωρίς αποτέλεσμα. Τα appeals απορρίπονται με αυτόματο email εντός 5λέπτου.

Όλα άρχισαν όταν συνεννοήθηκα με έναν seller να αφήσω απλήρωτο order, ώστε να φτιάξει το shipping συνολικά. Μου λέει κάνε order χωρίς να πληρώσεις και θα το φτιάξω. Για να καταχωρηθεί order χωρίς να πληρώσω έκανα αυτό

δηλαδή έβαλα μια generic κάρτα, για να μείνει η παραγγελία απλήρωτη και αφού έφτιαχνε το shipping ο πωλητής να πληρώσω κανονικά.

Έκτοτε δεν γίνεται δεκτή καμία κάρτα μου, προφανώς έγινε red flagged η generic κάρτα που είχα βάλει. Και δεν βλέπω τρόπο να το φτιάξω.

Ενημερώνω απλώς, για να μην κάνει κάποιος τα ίδια και την πατήσει όπως την πάτησα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε νέο ρεκόρ αποστολής από Banggood με PDM. Αρχικό tracking number της μορφής AS123456789CN. Πακέτο αξίας 43 €. Μεγάλη αγωνία για το tracking number, που σύμφωνα με την έρευνα στο Internet είναι China EMS. Τελικά έφτασε χωρίς παρατράγουδα, σε πόσο χρόνο λέτε; Σε 6 (ναι έξι) μέρες.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(συνέχεια του προηγούμενου)

Η παράδοση έγινε με Comet/Speedex στην επαρχία.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η παράδοση έγινε με Comet/Speedex στην επαρχία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και έμενα με τέτοιο μάλλον έστειλαν το mouse... Αρα δεν είναι απλό China post

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεματάκι από Tomtop (ευτελούς αξίας) με shipping στις 6 Φλεβάρη με την YunExpress (tracking number της μορφής YT21037212660xxxxx) μου παραδόθηκε σήμερα από την Γενική Ταχυδρομική και αφού είχε πάρει δικό της tracking mumber που μου το κοινοποίησε η ίδια 3 μέρες πριν.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει καποιος....μου εγινε refund απο aliexpress για ενα δεμα που δεν ηρθε ποτε...αλλα επιστροφη στην καρτα δεν ειδα εδω και 20 περιπου μερες...τι κανω.... δεν ειναι μεγαλο το ποσο...για το ****το:!::!::!::!::!:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

 

Και εγώ σε αγορά που έγινε εχτές από Banggood με PDM. Αρχικό tracking number εχω της μορφής AS123456789CN πρώτη φορά το βλέπω . Μεγάλη αγωνία για το tracking number, που σύμφωνα με έρευνα στο Internet είναι China Post .

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου tracking number από banggood καταλήγει σε DWB σήμερα μετά από δυο μέρες λέει in transit. Το DWB τι είναι άραγε;
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει καποιος....μου εγινε refund απο aliexpress για ενα δεμα που δεν ηρθε ποτε...αλλα επιστροφη στην καρτα δεν ειδα εδω και 20 περιπου μερες...τι κανω.... δεν ειναι μεγαλο το ποσο...για το ****το:!::!::!::!::!:

 

Επικοινώνησε με την τράπεζά σου. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να κάνει και 15 εργάσιμες να φανεί η μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα - σχετικά ογκώδες - από Banggood που έγινε shipping 11/2 με DHL Packet (tracking number της μορφής CQ614xxxxx5DE) εμφανίστηκε στο Dorsten (Γερμανία) στις 24/2, στο Feucht στις 26/2, έφθασε Ελλάδα χθες και σήμερα μου το παρέδωσε η DHL (Αθήνα είμαι). Δηλαδή έκανε 21 ημερολογιακές μέρες από shipping μέχρι παράδοση.

Άλλο δέμα από Banggood, επίσης με DLH Packet, έγινε shipping στις 16/2 και σήμερα εμφανίστηκε στο Dorsten.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση: Θέλω να κάνω την πρώτη μου παραγγελία από Banggood μέσω Κίνας. Τι επιλέγω; Priority direct mail ή EU Priority line; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση: Θέλω να κάνω την πρώτη μου παραγγελία από Banggood μέσω Κίνας. Τι επιλέγω; Priority direct mail ή EU Priority line; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Όποιο είναι πιο φτηνό. Και τα δύο είναι ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Όποιο είναι πιο φτηνό. Και τα δύο είναι ασφαλή.
Είναι διπλή τιμή το EU. Με το Priority direct mail δε θα έχω σίγουρα θέμα τελωνείου;59b6b24bf5f9cacaaed797666a51711b.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι διπλή τιμή το EU. Με το Priority direct mail δε θα έχω σίγουρα θέμα τελωνείου;59b6b24bf5f9cacaaed797666a51711b.jpg
οχι δεν εχεις θεμα Με το Priority direct mail...ουτε και με το eu θα εχεις αλλα κατ εμε πιο σιγουρο ειναι το pdm,,,αν και δεν εχω ακουσει κατι απο παλικαρια εδω να εχει πεσει σε τελωνειο με eu,,αλλα πιο καλα με pdm. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Είναι διπλή τιμή το EU. Με το Priority direct mail δε θα έχω σίγουρα θέμα τελωνείου;59b6b24bf5f9cacaaed797666a51711b.jpg

 

Όχι, δεν υπάρχει τελωνείο. Δική μου παραγγελία, κινητό, με priority direct mail ήρθε σε 12 μέρες από την παραγγελία, και παραδόθηκε από την speedex. Σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...