Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τα untracked του ali ειναι στον αερα γιατι μπορει να δωσει ο πωλητης το ιδιο νουμερο σε πολλους στην Ελλαδα

Σε οσα untracked δεματα δεν ηρθαν και χαθηκαν δεν πηρα αποζημιωση απο το ali το τελευταιο tracking εγραγε departed to country of destination αυτοι το καταλαβαινουν σαν delievery

Ακομη και σε μερικα tracked που παρεμειναν τελωνειο κι ας περασαν 120 ημερες αναμονης παλι τιποτε δεν πηρα

Τωρα με τον Πειραια τα δεματα (μου) εχουν αναμονη στην Ελλαδα μετα το αεροδρομιο 10-15 ημερες εχω πιασει και 18!

Εγώ από 24 Φλεβάρη κάποια που έχουν φτασει Ελλαδα ακόμα περιμένω.

Τα μονα που ηρθαν στο μηνα πανω και ισως και 40 μερες ειναι τα Speedpak απο ebay.

Απο Ιταλια, Ισπανια που εκανα κατι παραγγελιες ξεπερασαν τον 1 μηνα παραδοση.

Εδω κοντευω 40+ μερες για παραδοση 2 δεμάτων untracked απο Ηνωμένο Βασίλειο, ενώ άλλα που έφυγαν πιο μετα στο Φλεβαρη τα παρελαβα. Σηκώνω απλα τα χερια ψηλα!:cry:

Τα 8ψήφια πού μπορούμε να τα κάνουμε tracking; Η δική μου παραγγελία γράφει το 17 Track ότι 9 Μαρτίου έφυγε από Κίνα και έκτοτε καμία κίνηση.

http://www.flytexpress.com/En/Home/LogisticsTracking

Υπολογιζε αφοτου φυγουν σε 7-8 μερες ειναι Ελλαδα και θα δεις τότε ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όσοι εξυπηρετούνται από κεντρική διανομή Κερατσινίου και τα δέματα τους έχουν κολλήσει 24/2 να κάνουν υπομονή γιατί είναι κλειστή η διανομή από κορονοιο
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

όσοι εξυπηρετούνται από κεντρική διανομή Κερατσινίου και τα δέματα τους έχουν κολλήσει 24/2 να κάνουν υπομονή γιατί είναι κλειστή η διανομή από κορονοιο

Το ίδιο και για το κέντρο διανομής Ανατολικής Θεσσαλονίκης. "Όλα τά' χει η Μαριορή(*) ο φερετζές της έλειπε":lol:

(*)=ΕΛΤΑ

https://www.epikairo.gr/2021/03/θεσσαλονικη-προβληματα-απο-την-αναστ/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

όσοι εξυπηρετούνται από κεντρική διανομή Κερατσινίου και τα δέματα τους έχουν κολλήσει 24/2 να κάνουν υπομονή γιατί είναι κλειστή η διανομή από κορονοιο

 

Τα κορωνοπαρτι αυτα κανουν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα 8ψήφια πού μπορούμε να τα κάνουμε tracking; Η δική μου παραγγελία γράφει το 17 Track ότι 9 Μαρτίου έφυγε από Κίνα και έκτοτε καμία κίνηση.

 

Δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση μέχρι να φτάσει το δέμα Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα ενα powerbank baseus απο aliexpress με αποστολή από Πολωνία (7 μερες λενε :P )

 

Έλαβα tracking απο DHL Paket (CT4XXXXXXX8DE). Εχετε αναλογη εμπειρια; Κανει λίγες μέρες ή καταλήγει...37 μέρες? Επίσης παράδοση στην Ελλάδα με τι γινεται; Γιατι ειμαι επαρχια.

 

Ευχαριστω πολυυ!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress με AliExpress Standard Shipping (ήρθε με PostNL / ΕΛΤΑ) στις 05.11.2020.

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ στις 21.01.2021.

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) στις 04.03.2021.

το παρέλαβα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress με AliExpress Standard Shipping (ήρθε με PostNL / ΕΛΤΑ) στις 05.11.2020.

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ στις 21.01.2021.

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) στις 04.03.2021.

το παρέλαβα σήμερα

 

Μπράβο , ήρωας !!!!!

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress με AliExpress Standard Shipping (ήρθε με PostNL / ΕΛΤΑ) στις 05.11.2020.

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ στις 21.01.2021.

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) στις 04.03.2021.

το παρέλαβα σήμερα

 

Δεν ειχε καποια περαιτερω ενημερωση το tracking?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απίστευτο και όμως αληθινό.

Παραγγελία από Banggood (αποθήκη CN) με PDM και μεταφορά με Comet (8ψήφιος αριθμός παρακολούθησης) την Κυρ, 7 Μαρ στις 02:25.

Αποστολή Κυρ, 7 Μαρ στις 09:15.

Λήψη SMS από Comet Παρ, 12 Μαρ στις 15:33.

Παραλαβή σήμερα πριν από λίγο Σάβ, 13 Μαρ 12:49 από Speedex.

Τα πάντα όλα fast track, παραλαβή σε λιγότερο από εξήμισι μέρες από την παραγγελία.

Μπράβο τους.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2021-03-13-125954.jpg

Άρχισαν οι βόλτες,πιστεύω την άλλη εβδομάδα να το έχω...

 

Μεχρι Τριτη,το αργότερο Τεταρτη θα το εχεις. Μετα μπαινει Βουλγαρια και μετα Ελλαδα στη Θεσσαλονικη και απο εκει μεσω ACS θα ερθει.:)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι Τριτη,το αργότερο Τεταρτη θα το εχεις. Μετα μπαινει Βουλγαρια και μετα Ελλαδα στη Θεσσαλονικη και απο εκει μεσω ACS θα ερθει.:)

 

Πάντως αυτό το οδικώς με το φορτηγό της GLS είναι σκέτη ταλαιπωρία για τους οδηγούς πρωτίστως...(είδα σχετικό βίντεο στο YouTube)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το οδικώς με το φορτηγό της GLS είναι σκέτη ταλαιπωρία για τους οδηγούς πρωτίστως...(είδα σχετικό βίντεο στο YouTube)
Εγώ έχω παραλάβει 2 λαπτοπ με αυτόν τον τρόπο πολύ γρήγορα και άψογα... Μέχρι με comet ότι καλύτερο

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

To bangood γιατί μου εμφανίζει μόνο αυτές τις δύο επιλογές αποστολής? Που είναι το PDM;b6a83940bcc169118e9ced4fc3db0bda.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To bangood γιατί μου εμφανίζει μόνο αυτές τις δύο επιλογές αποστολής? Που είναι το PDM;b6a83940bcc169118e9ced4fc3db0bda.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι θέλεις Ν αγοράσεις;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

To bangood γιατί μου εμφανίζει μόνο αυτές τις δύο επιλογές αποστολής? Που είναι το PDM;

 

 

Γιατι αυτό που θέλεις να αγοράσεις το στέλνει μόνο με αυτούς τους δύο τρόπους που δεν είναι ασφαλείς για την Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μαζί με τα μεταφορικά, όχι, δεν έχεις θέμα.
Link to comment
Share on other sites

To bangood γιατί μου εμφανίζει μόνο αυτές τις δύο επιλογές αποστολής? Που είναι το PDM;

Ενδιαφέρον! Αυτές τις επιλογές μου τις είχε εμφανίσει όταν, πειραματιζόμενος, είχα δοκιμάσει να βάλω για προορισμό άλλες ευρωπαϊκές χώρες (μαζί και UK - μετά το Brexit!) - και μου είχε κάνει εντύπωση γιατί προφανώς τα PDM και EU priority φαινόταν να τα είχαν ειδικά για μας, ενώ οι παραπάνω επιλογές -ειδικά το "banggood express", ό,τι και να 'ναι αυτό- ήταν σημαντικά φτηνότερα από τα "δικά μας" PDM και EUp για τα ίδια είδη (φαίνεται είμαστε δύσκολότερος προορισμός από τις άλλες χώρες, παρ' ό,τι οι τελωνειακοί περιορισμοί υποτίθεται ότι είναι κοινοί...).

Υποθέτοντας βεβαίως ότι είσαι στην Ελλάδα / την έχεις ορίσει ως προορισμό, ίσως έχει φάει κανένα παροδικό κόλλημα το σύστημά τους. Δοκίμασε π.χ. και αύριο και δες...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Αυτές τις επιλογές μου τις είχε εμφανίσει όταν, πειραματιζόμενος, είχα δοκιμάσει να βάλω για προορισμό άλλες ευρωπαϊκές χώρες (μαζί και UK - μετά το Brexit!) - και μου είχε κάνει εντύπωση γιατί προφανώς τα PDM και EU priority φαινόταν να τα είχαν ειδικά για μας, ενώ οι παραπάνω επιλογές -ειδικά το "banggood express", ό,τι και να 'ναι αυτό- ήταν σημαντικά φτηνότερα από τα "δικά μας" PDM και EUp για τα ίδια είδη (φαίνεται είμαστε δύσκολότερος προορισμός από τις άλλες χώρες, παρ' ό,τι οι τελωνειακοί περιορισμοί υποτίθεται ότι είναι κοινοί...).

 

Υποθέτοντας βεβαίως ότι είσαι στην Ελλάδα / την έχεις ορίσει ως προορισμό, ίσως έχει φάει κανένα παροδικό κόλλημα το σύστημά τους. Δοκίμασε π.χ. και αύριο και δες...

Είχε φαει κόλλημα η εφαρμογή και με είχε ορισει μόνη της οτι μένω USA. Το διορθωσα και εμφανίστηκαν ξανά οι γνωστές ευρωπαϊκές επιλογές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα με μικροπράγμα από το Tomtop, που μου έχει στείλει με Sunyou (από 25/2).

Από το Tomtop (και το αδελφό/θυγατρικό του Cafago) έχω λάβει και στο παρελθόν δέματα με Sunyou, τα οποία όταν έφταναν στην Ευρώπη, αποκτούσαν νέο tracking number από BPost ή από PostNL (το οποίο δυστυχώς δε μάθαινα ποτέ μέχρι να παραλάβω και να το δω πάνω στο πακέτο), οπότε πρακτικά δεν είχα tracking μέχρι την παραλαβή. Παράδοση τότε κλασσικά από ΕΛΤΑ. Τα δε tracking numbers ήταν της μορφής SYRMnnnnnnnnn (όπου n αριθμητικά ψηφία).

 

Αυτό που έρχεται τώρα έχει tracking της μορφής SYnnnnnnnnnnn - και στο 17track είδα "Greece, Arrived at destination country airport" - κάτι που δε συνέβαινε με τα προηγούμενα. Μοιάζει κοινώς σα να πηγαίνει end-to-end με τη Sunyou.

Μήπως έχει κανείς ιδέα (από εμπειρία με ανάλογο trcking num) αν τελικά θα μου παραδοθεί από ΕΛΤΑ ή κάποιον άλλο, και αν θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να το παρακολουθώ και εντός Ελλάδας (όπου αναμένονται πιθανότατα και οι μεγάλες καθυστερήσεις)...;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραλάβει από το συγκεκριμένο μαγαζί, με το νέο τύπο κωδικού (αρκετά με το SYR), αλλά νομίζω ότι όλα τα δέματα αυτού του τύπου είναι ταχυδρομικά και τα διαχειρίζονται στην Ελλάδα τα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...