Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ χθές έβαλα μια παραγγελία αξίας 15 ευρώ συνολικά με priority line από banggood και τους έστειλα μήνυμα ότι θέλω να μου στείλουν και tracking number σήμερα έλαβα mail ότι έγινε shiped με nl μου έστειλαν και tracking number λέγοντας μου ότι για tracking nunber η παραγγελία πρέπει να είναι 25$

Και εδώ ρωτάω εσάς από την στιγμή που πλήρωσα priority line δεν δικαιώμουν να έχω αρ.αποστολης.

Τώρα τελευταία την κάνουν τη ******* να στέλνουν με ότι να ναι πρόσεχε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εδώ ρωτάω εσάς από την στιγμή που πλήρωσα priority line δεν δικαιώμουν να έχω αρ.αποστολης.

Εννοειται οτι επρεπε να σου δωσουν ακομα και αν η παραγγελια ηταν 1$ .

Τι εγινε με το banggood τωρα τελευταια? Την ειδαν αλλιως οι Κινεζοι?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι επρεπε να σου δωσουν ακομα και αν η παραγγελια ηταν 1$ .

Τι εγινε με το banggood τωρα τελευταια? Την ειδαν αλλιως οι Κινεζοι?

Παίζουν με την νοημοσύνη μας.. Πρέπει να το διαδώσουμε και να φάνε μαύρο να δεις για πότε θα γίνουν κύριοι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι με priority έχεις tracking number. Μήπως κατά λάθος δεν επέλεξες το priority στο τελικό στάδιο της παραγγελίας; Μπορεί να το έχεις επιλέξει αρχικά όταν προσθεσες το προϊόν στο καλάθι αλλά πρέπει να το επιλέξεις ξανά πριν την παραγγελία.

Υ. Γ. Γιατί όμως αρχικά τους έστειλες μήνυμα ότι θες tracking number;

Γιατί τους έστειλα μήνυμα, είναι απλό γιατί και πριν 20 μέρες σε άλλη παραγγελία μου μου έκαναν το ίδιο και μου τα έστειλαν με hong kong post.

Άστα να πάνε εγώ χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κάποιον για το banggood η προσωπική μου εμπειρία δεν είναι και η καλύτερη και την τελευταία παραγγελία που έκανα την έκανα αναγκαστικά γιατί δεν το έβρισκα αυτό που θέλω στο gearbest.

 

Υ.Γ. η παραγγελία με hong kong post ευτυχώς τελωνειακός ελεύθερη

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τους έστειλα μήνυμα, είναι απλό γιατί και πριν 20 μέρες σε άλλη παραγγελία μου μου έκαναν το ίδιο και μου τα έστειλαν με hong kong post.

Άστα να πάνε εγώ χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κάποιον για το banggood η προσωπική μου εμπειρία δεν είναι και η καλύτερη και την τελευταία παραγγελία που έκανα την έκανα αναγκαστικά γιατί δεν το έβρισκα αυτό που θέλω στο gearbest.

 

Υ.Γ. η παραγγελία με hong kong post ευτυχώς τελωνειακός ελεύθερη

 

Ναι για μερικές μέρες υπήρχε ένα bug (όπως έλεγαν) και οι αποστολές με priority στέλνονταν με διαφορετικό τρόπο. Τελικά το έστειλαν κανονικά με priority και με tracking;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ παραγγελιά ένα κινητό ακριβό από banggood με priority, για να δούμε με τι θα το στείλουν.

Θα σας ενημερώσω, μέχρι τώρα παντός όλα ερχόντουσαν εντάξει και χωρίς τελωνεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για μερικές μέρες υπήρχε ένα bug (όπως έλεγαν) και οι αποστολές με priority στέλνονταν με διαφορετικό τρόπο. Τελικά το έστειλαν κανονικά με priority και με tracking;

 

Την παλιά όχι την νέα που έκανα την έστειλαν με priority NL και με ttracking

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ότι για να στείλει δεμα με αριθμό αποστολής το banggood πρέπει να είναι πανω από ένα ορισμένο ποσό .καλά είναι πριν παραγγείλουμε να ρωτάμε το κατάστημα η να διαβάζουμε τους όρους αποστολής .
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ότι για να στείλει δεμα με αριθμό αποστολής το banggood πρέπει να είναι πανω από ένα ορισμένο ποσό .καλά είναι πριν παραγγείλουμε να ρωτάμε το κατάστημα η να διαβάζουμε τους όρους αποστολής .

 

Με το priority δεν υπάρχει περιορισμός στο ποσό. Από 1 ευρώ έχεις tracking number. Βέβαια το priority κοστίζει οπότε ενδείκνυται για μεγάλα ποσά (πάνω από 22 ευρώ) και για αποφυγή extra χρεώσεων στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο gearbest με EU priority Line ερχεται με dhl νομιζω

Υπαρχει προβλημα?

 

Περιμενω δεμα με eu priority line,δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι πιο γρηγορο.Τελωνειο δεν εχει ετσι μου ειπαν.ΕΑν βιαζεσαι παντως προτίμησε BG priority line που ερχεται σε 10 με 15 μερες (αν και αυτο δεν ειναι απόλυτο).

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ότι για να στείλει δεμα με αριθμό αποστολής το banggood πρέπει να είναι πανω από ένα ορισμένο ποσό .καλά είναι πριν παραγγείλουμε να ρωτάμε το κατάστημα η να διαβάζουμε τους όρους αποστολής .

Οπότε φίλε μου εσύ δεν είχες διαβάσει καλά τους όρους αποστολής.

Με το priority δεν υπάρχει περιορισμός στο ποσό. Από 1 ευρώ έχεις tracking number. Βέβαια το priority κοστίζει οπότε ενδείκνυται για μεγάλα ποσά (πάνω από 22 ευρώ) και για αποφυγή extra χρεώσεων στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχω διαβάσει όταν σου στέλνει Μάιλ με αριθμό αποστολής το αναφέρει ότι για να υπάρχει αριθμό αποστολής πρέπει να είναι πάνω από ένα ορισμένο ποσό με απλό ταχυδρομείο ,,κοίτα στο Μάιλ και θα το δεις.οσο για όσους παραγγείλαμε με priority direct mail , όπως ειπώθηκε από δικό τους λάθος αλλάξει τους τρόπους αποστολής . Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχω διαβάσει όταν σου στέλνει Μάιλ με αριθμό αποστολής το αναφέρει ότι για να υπάρχει αριθμό αποστολής πρέπει να είναι πάνω από ένα ορισμένο ποσό με απλό ταχυδρομείο ,,κοίτα στο Μάιλ και θα το δεις.οσο για όσους παραγγείλαμε με priority direct mail , όπως ειπώθηκε από δικό τους λάθος αλλάξει τους τρόπους αποστολής .

Οπότε βάση με αυτά που λες εγώ από την στιγμή που παραγγέλνω κάτι και ας έχει 5 ευρώ και βάζω και priority το banggood θα το στέλνει όπως θέλει με όποιον τρόπο θέλει και χωρίς να μου δώσει αριθμό αποστολής και "πετάει" ένα συγγνώμη λάθος είχαμε bug

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάση με αυτά που λες εγώ από την στιγμή που παραγγέλνω κάτι και ας έχει 5 ευρώ και βάζω και priority το banggood θα το στέλνει όπως θέλει με όποιον τρόπο θέλει και χωρίς να μου δώσει αριθμό αποστολής και "πετάει" ένα συγγνώμη λάθος είχαμε bug
Ηλία, το priority το βάζουμε γιατί έρχεται γρηγορότερα ακόμη και αν είναι κάτω από 22€.Επίσης ήταν μέχρι τώρα η ασφαλής επιλογή για αποφυγή τελωνείου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ότι για να στείλει δεμα με αριθμό αποστολής το banggood πρέπει να είναι πανω από ένα ορισμένο ποσό .καλά είναι πριν παραγγείλουμε να ρωτάμε το κατάστημα η να διαβάζουμε τους όρους αποστολής .

Αυτο ειναι απαντηση για αποστολη με priority?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, το priority το βάζουμε γιατί έρχεται γρηγορότερα ακόμη και αν είναι κάτω από 22€.Επίσης ήταν μέχρι τώρα η ασφαλής επιλογή για αποφυγή τελωνείου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να συμπληρώσω ότι είναι ακόμη η γρηγορότερη και ασφαλέστερη επιλογή για αγορά από Κίνα ανεξάρτητα από το ποσό. Το θέμα με το "bug" ήταν δικό τους λάθος αλλά ήταν για πολύ λίγο και δε φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σχετικά με την παραγγελία που έκανα χτες από banggood με priority τελικά σήμερα εστάλη κανονικά και μου δόθηκε Track Number της μορφής LXxxxxxxxxxNL, από ότι φαίνεται το Priority λειτουργεί κανονικότατα.
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάτε όσοι περιμένετε refund από το banggood για την πατάτα που έκαναν να στείλουν με απλό ταχυδρομείο παραγγελίες που είχαν γίνει με priority και πιάστηκαν στο τελωνείο;

Έκαναν και σε άλλους τη λαδιά να τους πιστώσουν μόνο το ΦΠΑ και όχι και τα €15 των τελών εκτελωνισμού, όπως ήδη έγραψαν κάποιοι εδώ ότι έπαθαν;

Και σε όσους συνέβη, βρήκαν καμιά άκρη με το υπολειπόμενο 15άρι, ή τίποτα...;

 

Για την ιστορία, να αναφέρω ότι σε φίλο μου που είχε κάνει 2 παραγγελίες (και του τις έσπασαν μόνοι τους σε 2 μέρη την κάθε μία, και... έκαναν και την πατάτα με το -μη- priority, οπότε έφαγε τέσσερα 15άρια για εκτελωνισμό!) του έκαναν ήδη refund για τα πρώτα 2 δέματα με το πλήρες ποσό (και το 15άρι).

Ίσως όμως να έπαιξε ρόλο ότι είχε πάρει και το shipping insurance (ή tariff insurance, ή όπως αλλιώς το λένε) κατά την αποστολή - και εγώ του το έπαιζα και έξυπνος και του έλεγα ότι έδωσε τσάμπα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

παιδες για οποιον ενδιαφερεται μου ηρθε απο την ευρωπαικη αποθηκη του cooli cool ( μεσω γερμανιας) και μου παραδοθηκε στο σπιτι απο την dhl μεσα σε 10 ημερολογιακες μερες ενα τηλεφωνο χωρις κανενα παρατραγουδο
Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως να έπαιξε ρόλο ότι είχε πάρει και το shipping insurance (ή tariff insurance, ή όπως αλλιώς το λένε) κατά την αποστολή - και εγώ του το έπαιζα και έξυπνος και του έλεγα ότι έδωσε τσάμπα λεφτά...

 

Το tarrif insurance είναι διαφορετικό από το shipping insurance.

Το tarrif είναι αποκλειστικά για το τελωνειο, και στις αποστολές που στέλνονται με priority direct δεν βγάζει επιλογή για tarrif insurance. Σε όλες τις άλλες μεθόδους χωρίς προπληρωμενο τελωνείο το βγάζει σαν επιλογή. Οπότε τότε με το μπέρδεμα όσοι παρήγγειλαν με priority και στάλθηκε με άλλον τρόπο , δεν γινόταν κανένας να έχει επιλέξει tarrif insurance γιατί δεν υπήρχε καν τέτοια επιλογή.

Περιμένω εγώ ένα δέμα από banggood που στάλθηκε με cn αντί για priority direct (η παραγγελία έγινε τότε με το bug) και περιμένω να δω αν πέρασε η όχι τελωνείο. Λίγο πάνω από 22€ ήταν θα δείξει αν πέρασε και τι θα κάνει το banggood αν περάσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση που τώρα το σκέφτηκα.

Εχω μια παραγγελία από gearbest με Belgium registered που η αξία της ήταν 26.00€ μαζί με τα μεταφορικά αλλά μείον κάτι πόντους που είχα πλήρωσα σύνολο 18.00€. Στου PayPal την απόδειξη φαίνεται ότι πλήρωσα 18.00€. Σε αυτήν την περίπτωση εάν σταματήσει τι γίνεται ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση που τώρα το σκέφτηκα.

Εχω μια παραγγελία από gearbest με Belgium registered που η αξία της ήταν 26.00€ μαζί με τα μεταφορικά αλλά μείον κάτι πόντους που είχα πλήρωσα σύνολο 18.00€. Στου PayPal την απόδειξη φαίνεται ότι πλήρωσα 18.00€. Σε αυτήν την περίπτωση εάν σταματήσει τι γίνεται ξέρει κανείς?

 

Στέλνεις την απόδειξη του paypal και καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το tarrif insurance είναι διαφορετικό από το shipping insurance.

Το tarrif είναι αποκλειστικά για το τελωνειο, και στις αποστολές που στέλνονται με priority direct δεν βγάζει επιλογή για tarrif insurance. Σε όλες τις άλλες μεθόδους χωρίς προπληρωμενο τελωνείο το βγάζει σαν επιλογή. Οπότε τότε με το μπέρδεμα όσοι παρήγγειλαν με priority και στάλθηκε με άλλον τρόπο , δεν γινόταν κανένας να έχει επιλέξει tarrif insurance γιατί δεν υπήρχε καν τέτοια επιλογή.

Περιμένω εγώ ένα δέμα από banggood που στάλθηκε με cn αντί για priority direct (η παραγγελία έγινε τότε με το bug) και περιμένω να δω αν πέρασε η όχι τελωνείο. Λίγο πάνω από 22€ ήταν θα δείξει αν πέρασε και τι θα κάνει το banggood αν περάσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Η δικιά μου που ήταν στα 21 από banggood με hong kong post με το "bug" μπήκε γετα αλλά μετά από 2 μέρες βγήκε και στη συσκευασία όταν μου το έφερε ο ταχυδρόμος είχε πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακός ελεύθερο.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...