Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κολλημενο/χαμενο κινητο που αναμενω από κινα, σε status---> ""Item is announced bpost received the information"" για πανω από ένα μηνα , ένα παλλικαρι που εργαζεται ως εκπρόσωπος του Gearbest με παρακαλεσε να περιμενω λιγο ακομα , και στα καπακια ηρθε άλλο τικετ από το Gearbest να τους πω τι προβλήματα εχω με τις παραγγελιες(και ειχα καμποσα ειτε με χαμενα αντικείμενα, ειτε με κακης ποιοτητας αντικείμενα) και για το ιδιο κολλημενο/χαμενο σμαρτφον προσεφεραν μερικη επιστροφή χρηματων…γιατι δεν ειχα αγορασει ασφάλεια.

 

 

Παιδια μη δεχτει κανενας….ΒΟΥΡ στο PAYPAL...CLAIM...Ας προσεχαν τι συνεργατες εχουν στις ταχυδρομικες…..

 

 

 

Αναλογες ιστοριες και στο Banggood με ένα κινητο που εστειλα επιστροφή για επισκευη...Εδώ και 1.5 μηνες που το εχουν παραλαβει λενε "θα το στειλουμε"...και δεν το στελνουν, ζητώντας να περιμενω ακομα 4-5 βδομάδες (τοτε ληγει η όποια προστασία του PAYPAL)….ΒΟΥΡ και εκει…

Όλα αυτά είναι προβλήματα των Κινεζοαγορών...μη μασατε ομως

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ογκώδη δέματα από το GearBest μέχρι τώρα είναι το Priority Line.

 

ποια ομως απο priority line γιατι βγαζει πολλες επιλογες;

https://imgur.com/a/kP3fSDz

επισης εχω δει και επιλογη EU priority line οπως και δυο επιλογες με Belgium registered.τι γινεται τελικα;

Edited by prometheus_
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει αγορασει κανεις απο GB με Priority line eu?Το δεμα μου εχει κολλησει σε αυτην την κατασταση 2018-10-05 04:47:00

The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization και θελω να δω εαν ειναι φυσιολογικο.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

To priority eu ερχεται με dhl paket οποτε μην περιμενετε να ερθει γρηγορα...

από tomtop παρει μονο μικροπραγματα κατω απο 22 ευρω και βαζω standard shipping...το πρωτο ηρθε μα belgium unregistered πολυ γρηγορα. ενα αλλο το εστειλαν σημερα με συστημενο αλλα με καποια κινεζικη Yanwen...εχει παντως αρκετα ακριβο duty free shipping

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

To priority eu ερχεται με dhl paket οποτε μην περιμενετε να ερθει γρηγορα...

από tomtop παρει μονο μικροπραγματα κατω απο 22 ευρω και βαζω standard shipping...το πρωτο ηρθε μα belgium unregistered πολυ γρηγορα. ενα αλλο το εστειλαν σημερα με συστημενο αλλα με καποια κινεζικη Yanwen...εχει παντως αρκετα ακριβο duty free shipping

 

Από gearbest αγόρασα όχι από tomtop.αντε να δούμε πόσο χρόνο θα κάνει από Κίνα Γερμανία.ειμαι στις 7 μέρες και συνεχίζουμε...

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία για Ελλάδα κάνει 10 μέρες να έρθει δέμα ,γιατί έρχεται με φορτηγό

 

Στην dhl.de θα φανεί το δέμα μου η θα το δω κατευθείαν στην dhl.gr όταν το παραλάβει?εάν μπορείς από ένα trackng number σου να ανεβάσεις τις order status για να δω τι παίζει ακριβώς.παντα μιλάμε για eu priority line από gearbet.ευχαριστω

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Tue, 09.10.2018 17:15 -

The package was successfully delivered.

Sat, 06.10.2018 12:30 -

The shipment has arrived in the destination country. ( http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

Wed, 26.09.2018 03:58 Feucht, Germany

The consignment is transported to the destination country and handed over to the delivery organization.

Wed, 26.09.2018 01:39 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

Tue, 25.09.2018 18:56 Kitzingen, Germany

The shipment to a foreign coutry has been processed at the start-point parcel center.

Tue, 25.09.2018 17:14 Kitzingen, Germany

The shipment was edited in packing center.

Mon, 24.09.2018 19:59 Kitzingen, Germany

The shipment was edited in packing center.

Mon, 24.09.2018 11:36 -

The consignment was delivered by the sender in the store

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ θα τον αριθμό αποστολής της dhl .gr

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html

CY409915347DE

6103724782

Θα σου βγάλει από τον αριθμό αποστολής που έχεις από κάτω τον καινούργιο αριθμό αποστολής της dhl.gr .

Link to comment
Share on other sites

Tue, 09.10.2018 17:15 -

The package was successfully delivered.

Sat, 06.10.2018 12:30 -

The shipment has arrived in the destination country. ( http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

Wed, 26.09.2018 03:58 Feucht, Germany

The consignment is transported to the destination country and handed over to the delivery organization.

Wed, 26.09.2018 01:39 Feucht, Germany

The international shipment is being processed in the export parcel center.

Tue, 25.09.2018 18:56 Kitzingen, Germany

The shipment to a foreign coutry has been processed at the start-point parcel center.

Tue, 25.09.2018 17:14 Kitzingen, Germany

The shipment was edited in packing center.

Mon, 24.09.2018 19:59 Kitzingen, Germany

The shipment was edited in packing center.

Mon, 24.09.2018 11:36 -

The consignment was delivered by the sender in the store

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ θα τον αριθμό αποστολής της dhl .gr

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html

CY409915347DE

6103724782

Θα σου βγάλει από τον αριθμό αποστολής που έχεις από κάτω τον καινούργιο αριθμό αποστολής της dhl.gr .

 

 

Δες την δικια μου κατασταση δεματος:

2018-10-05 04:47:00The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage online shipment tracking: http: http://www.dhl.gr en express tracking shippers_reference.html )

 

2018-10-04 23:03:00The international shipment has been processed in the export parcel center

2018-10-04 15:54:00The international shipment has been processed in the export parcel center

2018-09-20 16:05:00The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συσκευή στο zapals που στοιχίζει 200$ ζητάει άλλα 120 για shipping and taxes.

Στα αλήθεια περιλαμβάνει και τους φόρους η θα κάτσει μετα καμία στραβή και θα πληρώνεις έξτρα?

Τι είναι αυτή η επιλογή του zapals?

Απο την άλλη αναρωτιέμαι αν αξίζει τέτοια αγορά απο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συσκευή στο zapals που στοιχίζει 200$ ζητάει άλλα 120 για shipping and taxes.

Στα αλήθεια περιλαμβάνει και τους φόρους η θα κάτσει μετα καμία στραβή και θα πληρώνεις έξτρα?

Τι είναι αυτή η επιλογή του zapals?

Απο την άλλη αναρωτιέμαι αν αξίζει τέτοια αγορά απο εκεί..

 

Να το παραγγείλεις απλά. Οταν θα έρθει εδω αν δε περασει τελωνείο την γλυτώνεις. Αν ομως περασει τελωνείο θα σε χρεώσουν 20 ευρώ + 24% στην αρχική τιμή της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια εδώ

 

LX524624675NL

 

Είναι κινητό από bangood με priority air mail έφυγε 21/9 και ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα. Πρώτη φορά συμβαίνει συνήθως 6 7 μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια εδώ

 

LX524624675NL

 

Είναι κινητό από bangood με priority air mail έφυγε 21/9 και ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα. Πρώτη φορά συμβαίνει συνήθως 6 7 μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα.

Υπάρχει περίπτωση να το πρόλαβαν οι κινεζικές γιορτές ή να έχει πολύ κίνηση στα ταχυδρομεία από Κίνα για Ευρώπη γιατί ήταν κλειστά όλα μια βδομάδα αρχές Οκτωβρίου.

 

Btw εμένα που με είχε πιάσει το bug του banggood που αντί για priority ήρθε με cn τελικά (ένα μήνα αργότερα) ευτυχώς δεν πέρασε τελωνείο αν και ήμουν σε αξία ~10€ παραπάνω από το όριο των 22€..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να το πρόλαβαν οι κινεζικές γιορτές ή να έχει πολύ κίνηση στα ταχυδρομεία από Κίνα για Ευρώπη γιατί ήταν κλειστά όλα μια βδομάδα αρχές Οκτωβρίου.

 

Btw εμένα που με είχε πιάσει το bug του banggood που αντί για priority ήρθε με cn τελικά (ένα μήνα αργότερα) ευτυχώς δεν πέρασε τελωνείο αν και ήμουν σε αξία ~10€ παραπάνω από το όριο των 22€..

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να είναι έτσι να έπεσαν μέσα στις γιορτές και ακόμα να μην μπήκε Ελλάδα. Σε καμία 10αρια μέρες αν δεν μπει Ελλάδα θα στείλω μήνυμα στο bangood να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια εδώ

 

LX524624675NL

 

Είναι κινητό από bangood με priority air mail έφυγε 21/9 και ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα. Πρώτη φορά συμβαίνει συνήθως 6 7 μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα.

Αν διαβάζω καλά το tracking, το δέμα πρέπει από 21/9 να είναι στο τελευταίο σκέλος της διαδρομής του, από Ολλανδία -> Ελλάδα και αυτός είναι πολύς καιρός, νομίζω, για κάτι τέτοιο.

Για ενόχλησέ τους από βδομάδα, να δεις τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζω καλά το tracking, το δέμα πρέπει από 21/9 να είναι στο τελευταίο σκέλος της διαδρομής του, από Ολλανδία -> Ελλάδα και αυτός είναι πολύς καιρός, νομίζω, για κάτι τέτοιο.

Για ενόχλησέ τους από βδομάδα, να δεις τι γίνεται...

Ναι 21/9 πέταξε από Ολλανδία συνήθως σε 7 8 μέρες έρχεται Ελλάδα. Έχουμε 22 μέρες. Θα τους στείλω πρώτη φορά συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 21/9 πέταξε από Ολλανδία συνήθως σε 7 8 μέρες έρχεται Ελλάδα. Έχουμε 22 μέρες. Θα τους στείλω πρώτη φορά συμβαίνει αυτό.

 

Το δικό μου με LX ******NL έφυγε 8/10 και από βδομάδα το περιμένω με τον ταχυδρόμο

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με LX ******NL έφυγε 8/10 και από βδομάδα το περιμένω με τον ταχυδρόμο

 

Μπραβο ταχυτητα !!!Εγω εκανα αγορα απο BG 10/10(εγινε shipped 11/10) και η παραγγελια ακομα δεν φαινεται στο συστημα τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κάνε ένα έλεγχο δέμα φίλου από Γερμανία έφτασε,αν όχι μέχρι τρίτη θα έχει έρθει .

 

Παρασκευή, Οκτώβριος 12, 2018 Τοποθεσία

3 Αναχώρησε από τον σταθμό ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE

1 Παραλαβή αποστολής ATHENS - GREECE

 

Λογικα και εγω δευτερα-τριτη θα παραλαβω,δεν νομιζω η dhl να μεταφερει δεματα σ/κ.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ταχυτητα !!!Εγω εκανα αγορα απο BG 10/10(εγινε shipped 11/10) και η παραγγελια ακομα δεν φαινεται στο συστημα τους.

 

Για του λόγου το αληθές

Αριθμός: LX*************NL

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Ελλάδα

2018-10-12 17:37 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2018-10-12 16:05 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2018-10-12 08:03 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2018-10-12 04:58 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-10-08 18:01 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Προέλευση: Ολλανδία

2018-10-12 07:58 The item has been processed in the country of destination

2018-10-11 23:36 The consignment has arrived in the country of destination

2018-10-11 23:36 The item has arrived in the country of destination

2018-10-09 16:05 The item is on transport to the country of destination

2018-10-08 18:02 The item is at the PostNL sorting center

2018-10-08 18:02 The item is processed at the PostNL sorting center

2018-10-08 16:39 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με LX ******NL έφυγε 8/10 και από βδομάδα το περιμένω με τον ταχυδρόμο

Ξέρω ρε συ για τις ταχύτητες του priority εδώ έχουμε σκαλώσει. Θα στείλω άμεσα μήνυμα στο bangood δεν ξέρω τι έγινε. Και είναι για άλλο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αριθμός ανίχνευσης της μορφής LBxxxxxxxxxBE είναι των Βέλγικων Ταχυδρομείων ή κάποιου άλλου ανεξάρτητου μεταφορέα (π.χ. Brucargo);

Link to comment
Share on other sites

Να το παραγγείλεις απλά. Οταν θα έρθει εδω αν δε περασει τελωνείο την γλυτώνεις. Αν ομως περασει τελωνείο θα σε χρεώσουν 20 ευρώ + 24% στην αρχική τιμή της συσκευής.

Να σου πω δικιο έχεις... έτσι αξίζει.

απλα το ερώτημα είναι αν αξίζει να αγοράσεις κάτι "σοβαρό" απο αυτούς.

Αν υπάρχει σοβαρό support του τύπου gear/banggood γενικότερα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...