Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, παραγγελία από gearbest από αποθήκη CN-099 βγαίνει ανάλογα με την μέθοδο αποστολής 20-22 ευρώ. Λογικά λόγω κόστους δεν έχω τελωνείο, έτσι;

Για καλό και για κακό, τι μέθοδο επιλέγω; Belgium Registered ή Priority Direct;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτη φορά τόση καθυστέρηση με Belgium Post...

Δέμα μου εστάλη 3/10 και έκτοτε το status στο site του BPost είναι "Item is announced / bpost received the information".

Πάνω που είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι χάθηκε ή κάτι τέτοιο, είδα στο 1tracking (tracking site μάλλον του ιδίου του Gearbest):

"Parcel arrived at the airport." (προφανώς το κινέζικο αεροδρόμιο εννοεί!) στις 12/10 - και από τότε και πάλι τίποτα.

Απ' όσο μπορώ να δω, το δέμα μου δεν έχει φύγει ακόμα από την Κίνα μετά από 2 εβδομάδες!

 

Είχα καλομάθει με τις γρήγορες παραδόσεις του Belgium - και εδώ προφανώς δε φταίνε οι Βέλγοι!

Έχω την υποψία ότι το gearbest προσπαθεί να κόψει... γωνίες (και κόστος!) από τις μεθόδους αποστολής, και για το εγχώριο σκέλος της μεταφοράς ποιος ξέρει πού δίνει τα πακέτα...

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι τόσο για τις αποστολές του gearbest, όσο και του banggood, δεν μπορώ πλέον να βρω -όπως παλιά- την κίνηση του δέματός μου εντός Κίνας, τουλάχιστον στα sites που ξέραμε παλιότερα, όπως sky56, flytexpress, 4PX.

Αν κανείς ξέρει με τι τα διακινούν τώρα (εντός Κίνας πάντα), ας μας διαφωτίσει, please ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάνει μια παραγγελία και ο Κινέζος μου έδωσε αυτό το TN : OTAAO0000006459YQ

Ξέρει κανείς με τι μου το στέλνει?

Σύμφωνα με το 17track (https://t.17track.net/en#nums=OTAAO0000006459YQ), φαίνεται να είναι η... ZOTE, την οποία, ομολογώ, δεν έχω ξανακούσει...

Τουλάχιστον δείχνει να έχει tracking!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παραγγελία από gearbest από αποθήκη CN-099 βγαίνει ανάλογα με την μέθοδο αποστολής 20-22 ευρώ. Λογικά λόγω κόστους δεν έχω τελωνείο, έτσι;

Για καλό και για κακό, τι μέθοδο επιλέγω; Belgium Registered ή Priority Direct;

 

Λόγω κόστους όπως λες δεν πληρώνεις τελωνείο. Με το Priority δεν έχεις extra χρέωση; Αυτό θα ήταν προτιμότερο.

Όμως έχουν αναφέρει κάποιοι ότι έχουν χαθεί δέματά τους με τη συγκεκριμένη μέθοδο

Από την άλλη και το Belgium υπήρχαν προβλήματα και για αυτό νομίζω καταργήθηκε για μεγαλύτερης αξίας δέματα

Εγώ εν τέλει, θα διάλεγα το πιο φθηνό

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τόση καθυστέρηση με Belgium Post...

Δέμα μου εστάλη 3/10 και έκτοτε το status στο site του BPost είναι "Item is announced / bpost received the information".

Μια απο τα ιδια και εγω αλλα σε δεμα απο 11/10 . Σε αλλη παραγγελια μετα απο 7 ημερες ηταν Ελλαδα και τωρα ουτε που κουνιεται.

Τουλαχιστον ελπιζω να μην κανανε πολλες λαλακιες για να κοψουν τα εξοδα και περασει κανενα τελωνειο.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από gearbest με μέθοδο eu priority line στις 20/9 έγινε παραλαβή χθες.στο φέρνει η dhl σπίτι χωρίς τελωνεία και τα σχετικά.αγορασα το mi max 3 και είναι η global έκδοση 6/64 για όποιον ενδιαφέρεται.
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα προβλήματα με.το Belgium. Post στις τελευταίες αποστολες.

Καθυστερούν πολύ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι θυμάμαι, σχετικά πρόσφατα μάλιστα, κάποιοι παραπονέθηκαν εδώ ότι τους έχασαν και πακέτα με Belgium... :(
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι σε εμένα παραγγελία 30.08 από gearbest Mi8 με Belgium Post. Δεν ήρθε ποτέ. Στο 17track μου λέει item is announced. Στο 1tracking.net τελευταίο γεγονός 07.09 custom clearance processing complete. Είπαν ότι θα επιστρέψουν τα χρήματα τέλος Οκτωβρίου. Έκανα ήδη παραγγελία από bangood και σε 10 μέρες έφτασε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σου έφεραν τίποτα προσκόμματα για την αποζημίωση;

Είχες μήπως πάρει κανένα από τα tariff/shipping/ό,τι-άλλο-έχουν insurance;

Το άλλο που ακούγεται τελευταία (και μάλιστα για όλα τα μαγαζιά, απ' ό,τι φαίνεται) είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αρχίζουν τις ιστορίες του είδους "δεν είχατε πάρει το shipping insurance, θα σας δώσουμε μερικό μόνο refund", αναγκάζοντας τον κόσμο να προσφύγει σε dispute στο paypal (όπου και -ακόμα τουλάχιστον...- ευτυχώς φαίνεται να δικαιώνεται).

Link to comment
Share on other sites

Σου έφεραν τίποτα προσκόμματα για την αποζημίωση;

Είχες μήπως πάρει κανένα από τα tariff/shipping/ό,τι-άλλο-έχουν insurance;

Το άλλο που ακούγεται τελευταία (και μάλιστα για όλα τα μαγαζιά, απ' ό,τι φαίνεται) είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αρχίζουν τις ιστορίες του είδους "δεν είχατε πάρει το shipping insurance, θα σας δώσουμε μερικό μόνο refund", αναγκάζοντας τον κόσμο να προσφύγει σε dispute στο paypal (όπου και -ακόμα τουλάχιστον...- ευτυχώς φαίνεται να δικαιώνεται).

Εμένα ευτυχώς μου έκανε το gearbest full refund για δέμα με Belgium post χωρίς να έχω αγοράσει shipping insurance. Σε άλλα παιδιά απ όσο έχω διαβάσει το παίζουν ιστορία και προσφέρουν partial refund. Ευτυχώς υπάρχει το PayPal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι παπαουτσια που θέλω να πάρω από το gearbest στη μέθοδο από στολής priority line μου βγάζει δύο επιλογές:

Εu express και priority direct mail.

Η πρώτη είναι χωρίς χρέωση ενώ η δεύτερη με χρέωση. Θα περάσω τελωνείο αν επιλέξω κάποια από τις δύο;

https://m.gearbest.com/athletic-shoes/pp_1827880.html?wid=1433363

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

@w2ο4ts εγώ δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με την υπόθεση απλά άνοιξα ένα ticket και μου είπαν ότι τέλος του μήνα θα μου προσφέρουν την λύση και θα είναι λογικά να μου επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα η στο gearbest wallet η δεν ξέρω τι άλλο πάντως όχι partial refund - υπάρχει και το PayPal.

Ποτέ δεν αγοράζω shipping insurance η όπως αλλιώς λέγεται.

 

kokorets επέλεξε την priority direct mail και δεν θα έχει τελωνείο

Edited by komatoza
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαλάσει αρκετά το gearbest , πουλά προϊόντα τα οποία δεν έχει και κοροϊδεύει ποτέ θα τα , φέρει , παραγγελία για φίλο μου ,την κάνω 5/10 ενώ έγραφε ότι έχουν μείνει κάποιου 400 κομμάτια ,μου λένε θα έχω το προϊόν 10/10,μετά 15/10 ,μετά 20/10 , σήμερα 25/10 , ακύρωσα την παραγγελία , σύντομα θα ακυρωθεί και 2 παραγγελία του φίλου ,για συνεχώς πάλι αλλάζουν ημερομηνίες.
Link to comment
Share on other sites

@w2ο4ts εγώ δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με την υπόθεση απλά άνοιξα ένα ticket και μου είπαν ότι τέλος του μήνα θα μου προσφέρουν την λύση και θα είναι λογικά να μου επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα η στο gearbest wallet η δεν ξέρω τι άλλο πάντως όχι partial refund - υπάρχει και το PayPal.

Ποτέ δεν αγοράζω shipping insurance η όπως αλλιώς λέγεται.

Ευχαριστώ. Με βλέπω να πηγαίνω προς την ίδια κατεύθυνση συντόμως...

Έχει χαλάσει αρκετά το gearbest , πουλά προϊόντα τα οποία δεν έχει και κοροϊδεύει ποτέ θα τα , φέρει , παραγγελία για φίλο μου ,την κάνω 5/10 ενώ έγραφε ότι έχουν μείνει κάποιου 400 κομμάτια ,μου λένε θα έχω το προϊόν 10/10,μετά 15/10 ,μετά 20/10 , σήμερα 25/10 , ακύρωσα την παραγγελία , σύντομα θα ακυρωθεί και 2 παραγγελία του φίλου ,για συνεχώς πάλι αλλάζουν ημερομηνίες.

Έχω εκκρεμή παραγγελία από 5/9 που δεν την έχουν στείλει ακόμα(!) (και τη στιγμή της παραγγελίας έγραφε ότι το προϊόν είναι σε στοκ κανονικότατα). Την αναβάλλουν από εβδομάδα σε εβδομάδα.

Έχουν χάρη που δεν το βιάζομαι καθόλου (και το είχα πετύχει και σε ενδιαφέρουσα τιμή σε flash sale, εκεί στις αρχές... Σεπτέμβρη!)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ερωτηση για οποιον γνωριζει.

εχω παραγγειλει κατι θηκες απο εξωτερικο κ μου τις εστειλαν με sf express. γνωριζει καποιος με ποια εταιρεια θα παραλαβω? το δεμα ηρθε Ελλαδα στις 28/9 αλλα απο τοτε καμια ενημερωση στο t/n που μου εδωσαν. που κ πως μπορω να το αναζητησω?

ευχαριστω

 

12 ψηφια ειναι, ολοι αριθμοι. το παραξενο ειναι οτι απο 28/9 ειναι Ελλαδα και μετα τιποτα. δεν δειχνει καμια κινηση το t/n

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, υπομονη υπαρχει. εγω φοβηθηκα οτι χαθηκε το δεμα. θα περιμενω

 

ενημερωνω για αναλογες περιπτωσεις οτι το δεμα μου παραδοθηκε με Ελτα χωρις ομως καμια ενημερωση του t/n απο την ωρα που πατησε Ελλαδα. απο 28/9 που εφτασε Ελλαδα παρελαβα 15/10. υπομονη οποτε αν βρεθει καποιος σε αναλογη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι χάθηκε ή κάτι τέτοιο, είδα στο 1tracking (tracking site μάλλον του ιδίου του Gearbest):

"Parcel arrived at the airport." (προφανώς το κινέζικο αεροδρόμιο εννοεί!) στις 12/10 - και από τότε και πάλι τίποτα.

Εμενά σημερα μου εβγαλε "Parcel arrived at the airport" .

Οταν θα εχεις καμια αλλαγη ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενά σημερα μου εβγαλε "Parcel arrived at the airport" .

Οταν θα εχεις καμια αλλαγη ενημερωσε μας.

Λοιπόν, δεν το είχα κοιτάξει τις τελευταίες 1-2 μέρες και βλέπω τώρα ότι είχε... εξέλιξη! (ευτυχώς...)

Παραθέτω τις πιο πρόσφατες κινήσεις από συνδυασμό πηγών:

(αποστολή 2018-10-03)
BPost		2018-10-05 18:14:15 Item is announced bpost received the information
1tracking	[...]
1tracking	2018-10-08 11:00:00 Departed Hongkong Sorting Centre.
1tracking	2018-10-12 11:45:00 Parcel arrived at the airport.
1tracking	2018-10-17 11:00:00 Parcel is in clearance.
ΕΛΤΑ		2018-10-17 12:29:00 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
1tracking	2018-10-17 17:00:00 Customs clearance processing complete.
BPost		2018-10-18 00:50:00 Departure to country of destination
ΕΛΤΑ		2018-10-18 00:50:00 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
ΕΛΤΑ		2018-10-19 05:50:06 ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
BPost		2018-10-19 08:50:00 Arrival from abroad
ΕΛΤΑ		2018-10-19 08:52:00 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
ΕΛΤΑ		2018-10-19 10:24:25 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
ΕΛΤΑ		2018-10-19 11:30:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ, ΑΦΙΞΗ ΣΕ

(Για να έχει στα ΕΛΤΑ αναφορά στις 17/10, υποθέτω ότι οι κινήσεις από αυτή τη μέρα αφορούν πλέον το Βέλγιο.

Υποθέτω επίσης ότι το 05:50:06 των ΕΛΤΑ και το 08:50:00 του BPost στις 19/10 αναφέρονται στο ίδιο στιγμιότυπο)

 

Ασυνήθιστα μεγάλη καθυστέρηση στο πρώτο κομμάτι, εντός Κίνας.

Το κομμάτι στο Βέλγιο και Βέλγιο->Ελλάδα ως συνήθως γρήγορο, και μιας και δεν πέρασε τελωνείο, ταχύτατο και το εντός Ελλάδος κομμάτι.

Το προϊόν ήταν κάτω από τα €22 και δεν είχε να φοβηθεί τελωνείο, αλλά η ταχύτητα στη διεκπεραίωση άξιζε και με το παραπάνω τη -μικρή, έτσι κι αλλιώς- διαφορά στο κόστος των μεταφορικών, μιας και διαβάζω εδώ ότι έχουμε ασυνήθιστα μεγάλες καθυστερήσεις τελευταία στο κομμάτι "αναμονή παρουσίασης σε τελωνείο".

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση παιδια θελω να παραγγειλω μια θηκη απο gearbeast αξιας 5 ευρω να το αφησω σαν παραγγελια ως Unregistered Air Mail που κανει 15-20 μερες??και να περασω τελωνειο μεν ως ελευθερο αλλα με την καθυστερηση και τα χαρτια που θελουν??η να βαλω priority line αλλα παλι γραφει 15-20 μερες ειναι δυνατον οι ιδιοι χρονοι αποστολης με priority line??...και τι μεθοδο αποστολης εχει το gearbeast με priority line??το βελγικο η το ολλανδικο??το βελγικο εχει προβληματα??...οποιος ξερει ας απαντησει..
Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρή πόσο βάλε belgium unregistered... Ούτε τελωνεία και πολύ γρήγορο... Το πολύ σε 10 μέρες θα το έχεις

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση παιδια θελω να παραγγειλω μια θηκη απο gearbeast αξιας 5 ευρω να το αφησω σαν παραγγελια ως Unregistered Air Mail που κανει 15-20 μερες??και να περασω τελωνειο μεν ως ελευθερο αλλα με την καθυστερηση και τα χαρτια που θελουν??η να βαλω priority line αλλα παλι γραφει 15-20 μερες ειναι δυνατον οι ιδιοι χρονοι αποστολης με priority line??...και τι μεθοδο αποστολης εχει το gearbeast με priority line??το βελγικο η το ολλανδικο??το βελγικο εχει προβληματα??...οποιος ξερει ας απαντησει..

Απ' ό,τι διαβάζω στο topic εδώ -και στα γειτονικά του- από εμπειρίες μελών, φαίνεται ότι από τελωνείο περνούν μόνο τα registered (προφανώς σε μια προσπάθεια να περιορίσουν κάπως τον όγκο που έχουν να ελέγξουν). Οπότε το unregistered έχει πολύ καλές πιθανότητες να μην περάσει καθόλου τελωνείο και να έρθει γρήγορα (κάποιες μικρο-παραγγελίες που είχα κάνει και εγώ τους τελευταίους 1-2 μήνες ήρθαν unregistered σε χρόνους μεταξύ 2 και 3 εβοδμάδων).

 

Απο 'κει και πέρα, το μαγαζί δίνει όμοιους χρόνους για unregistered και priority, γιατί υπολογίζει το χρόνο μεταφοράς και όχι τον... μπαλαντέρ των ελληνικών τελωνείων.

Το gearbest χρησιμοποιεί PostNL για τα priority του - τουλάχιστον κρίνοντας από τις τελευταίες ανάλογες παραγγελίες που είχα δει.

Το registered με Belgium ως τώρα τουλάχιστον φαίνεται να αποφεύγει το τελωνείο και γι' αυτό να είναι και γρήγορο, αλλά επίσης και γιατί το κομμάτι της διαδρομής εντός Ευρώπης διεκπεραιώνεται ταχύτατα (καμιά σχέση με ολλανδικό, π.χ., που θέλει τουλάχιστον μια βδομάδα από Ολλανδία-Ελλάδα).

Απλά, όπως θα δεις από πρόσφατα posts, αναφέρθηκαν κάποια κρούσματα με χαμένα δέματα που εστάλησαν με Belgium (η απώλεια φαίνεται να έγινε στην Κίνα, μάλλον και όχι στην Ευρώπη), ενώ -αν π.χ. δεις το δικό μου post παραπάνω- φαίνεται να υπάρχουν και μικρο-καθυστερήσεις στο εντός Κίνας σκέλος - αλλά ο συνολικός χρόνος παραμένει αξιοπρεπής.

 

Αυτά σα μικρή σούμα των διαθέσιμων μεθόδων.

Για θήκη των €5, εγώ θα συνιστούσα unregistered και ελπίζουμε ότι σαν τέτοιο δε 8α περάσει καθόλου από τελωνειακό έλεγχο, οπότε ο χρόνος παράδοσης θα πρέπει να διατηρηθεί σε λογικά επίπεδα. Και unregistered με Belgium, αν υπάρχει δυνατότητα επιλογής, μιας και οι Βέλγοι φαίνονται να είναι και πιο γρήγοροι από τους άλλους.

 

Edit: Τώρα είδα ότι απάντησε ήδη ο alanon - και βεβαίως συμφωνώ κι εγώ με τα όσα γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρή πόσο βάλε belgium unregistered... Ούτε τελωνεία και πολύ γρήγορο... Το πολύ σε 10 μέρες θα το έχεις

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω στις αρχες του μηνα για δεμα 5,5 ευρω απο gear best εβαλα priority να χω το κεφαλι μου ησυχο ,σε 12 μερες ειναι στο ταχυδρομειο αθηνα θα παραλαβω απο βδομαδα μαλον

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ μένω Θεσσαλονίκη καταλαβαίνει κανείς γιατί πάει Λάρισα ;

 

εχουν αναφερει πολοι συμφορουμιτες οτι ταπακετα για αγνωστο λογο κανουν βολτες μαλον ομως τα περισοτερα πανε στο προορισμο τους τελικα

Link to comment
Share on other sites

Ασυνήθιστα μεγάλη καθυστέρηση στο πρώτο κομμάτι, εντός Κίνας.

Το κομμάτι στο Βέλγιο και Βέλγιο->Ελλάδα ως συνήθως γρήγορο, και μιας και δεν πέρασε τελωνείο, ταχύτατο και το εντός Ελλάδος κομμάτι.

Με αυτα που γραφεις λογικα και το δικο μου δεμα θα ερθει μεσα στην επομενη βδομαδα. Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω κάτι... Για μένα δέμα που κοστίζει κάτω από 22 ευρώ φέρω βάζω Priority γιατί το κόστος ανεβαίνει πολύ... Επίσης το Priority του gearbest το καλό eu Priority είναι πια με dhl... Το άλλο Priority του ολλανδικού μπαίνει τελωνειο και σταματάει κάποιες φορές... Μέχρι τώρα από gearbest τελωνείο δεν μπαίνουν τα unregistered, belgium registered και eu Priority... Οι χρόνοι παραδωσης δεν είναι ανάλογοι του τρόπου... Πχ τα Priority είναι πολύ αργά... Οπότε αν έχετε μικρή αξία, μην παρετε dhl... Γενικά πάντως ο κάλυτερος τρόπος και λόγω ταχύτητας και λόγω κόστους είναι belgium registered

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...