Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, nexusboy said:

Aπό την στιγμή που λέει "Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas"(banggood express) σε ποσες ήμερες να το περιμένω σπίτι μου Αθηνά; Παλια συνήθως την άμεσος επόμενη μερα μου το έφερναν. 

Την αμέσως επόμενη όπως το είπες, την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα ένα στην επαρχία.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα ακόμη ένα δέμα από alie με ουγγρικό ταχυδρομείο όπου ο εκτελωνισμός έγινε στην Ουγγαρία χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον. Το νέο αυτοκόλλητο που είχε το πακέτο έγραφε μόνο τον αποστολέα και τον παραλήπτη αλλά δεν ήταν αρκετά μεγάλο για να καλύψει αυτό που ήταν από κάτω οπότε φαίνονταν και τα υπόλοιπα στοιχεία CN22

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, terkos2 said:

Την αμέσως επόμενη όπως το είπες, την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα ένα στην επαρχία.

Αυτό περίμενα και εγώ αλλά έχουν περασει 3 μερες από το "Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas". Μάλλον έχουν παραπάνω δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 ώρες, ο nexusboy είπε:

Αυτό περίμενα και εγώ αλλά έχουν περασει 3 μερες από το "Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas". Μάλλον έχουν παραπάνω δουλεια.

Κάπου θα παράπεσε.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι οι δουλειές της Comet έχουν ανοίξει (λογικά ευθυνόμαστε κι εμείς με το banggood, με τις παραγγελίες μας...) και οι χρόνοι τους ποικίλουν.
Ένα που παρέλαβα τον περασμένο μήνα παραδόθηκε μόλις μια μέρα αφού έφτασε Ελλάδα.
Ένα που περιμένω τώρα έχει φτάσει στην Comet από 31 Αυγούστου και ακόμα τίποτα.

Οπότε υπομονή - ακόμα και με αυτά, νομίζω ότι η όλη μέθοδος παραμένει η ταχύτερη στο είδος της...!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω για την Comet, την περασμένη εβδομάδα, συγκεκριμένα στις 3/9, παρέλαβα δέμα που είχε γίνει εισαγωγή σε αυτούς στις 24/8. Οπότε δεν είναι πια στάνταρ το "την επόμενη μέρα". Παρ'όλα αυτά όλα είναι οκ στη διαδικασία και αυτό μας νοιάζει περισσότερο.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ένα ταβλετ απο Bangood, το έχει απο Κίνα Cn και Ισπανία Es ίδια τιμή με μεταφορά 1,36 και 11,30 αντίστοιχα απο που λέτε να το παραγγείλω? και τα 2 δίνουν παράδοση 17-18 Σεπτεμβρίου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παραγγελία από AliExpress, αγορά στις 22-8-2021, με μέθοδο αποστολής AliExpress Standard Shipping και εννοείται πληρωμένο ΦΠΑ, αφού η αγορά είναι μετά την 1-7-2021 και ο ΦΠΑ πλέον φαίνεται ενσωματωμένος στην τιμή του προϊόντος.

Αρχική τιμή πλην μεταφορικών 41.31 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ), μετά από κάποιες εκπτώσεις και λόγω κουπονιών του καταστήματος και του AliExpress και χρέωσης μειωμένων μεταφορικών επειδή ήταν τέσσερα διαφορετικά αντικείμενα από το ίδιο κατάστημα το τελικό ποσό πληρωμής μαζί με τα μεταφορικά έφτασε στα 36,24 €.

Αυτό όμως το ποσό τώρα μέσα στον λογαριασμό μου στο AliExpress δεν φαίνεται πουθενά, εμφανίζεται το αρχικό ποσό 41.31 €, το κόστος μεταφορικών 2.63 € και ως τελικό ποσό 39.24 €. δηλαδή 3 € παραπάνω από το πραγματικό.

Κάποια στιγμή την πρώτη-δεύτερη ημέρα μετά την παραγγελία κάπου το πήρε το μάτι μου (το ποσό των 36,24 €), στην σελίδα της καθ' εαυτού παραγγελίας ή στην σελίδα όλων των παραγγελιών ή μπορεί ακόμη και σε ειδοποίηση στο κινητό, κατά την παραγγελία ή την αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης, δεν θυμάμαι ακριβώς όμως που. Στα 4 mail κατά την παραγγελία, αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης και προόδου αποστολής εκεί φαίνεται ποσό 44.40 $, ποσό δηλαδή που αντιστοιχεί στο πραγματικό 36,24 €.

Μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;;

Οταν έλαβα ειδοποίηση στο κινητό κατά την αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης, μπαίνω στο λογαριασμό μου και βλέπω έναν της μορφής LT123456789NL, την επόμενη ή μεθεπόμενη ημέρα είχε διαγραφεί αυτός (LT123456789NL) και είχε πάρει την θέση του ένας άλλος της μορφής LA123456789HU.

Οι παραπάνω αριθμοί παρακολούθησης ανιχνεύονται και οι δύο από την αρχή με τα ίδια βήματα από το parcelsapp. Με τον πρώτο αριθμό παρακολούθησης δεν ανιχνεύονται μόνο τα δύο βήματα από το UNIVERSAL POSTAL UNION.

Ενώ από το 17track και από τα ΕΛΤΑ ανιχνεύεται μόνο ο δεύτερος αριθμός από την στιγμή που έφτασε στην Ουγγαρία 28 Αυγ 2021 07:51 για το 17track και από 2-9-2021 για τα ΕΛΤΑ αντίστοιχα, όπως φαίνεται και στα παρακάτω μέχρι τώρα βήματα από το parcelsapp (ανίχνευση με τον δεύτερο αριθμό παρακολούθησης).

03 Σεπ 2021 01:32 Αποστολη Αντικειμενου Ουγγαρια GREECE POST

02 Σεπ 2021 23:54 Departure from outward office of exchange HUBUDC UNIVERSAL POSTAL UNION

02 Σεπ 2021 16:02 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ουγγαρια GREECE POST

02 Σεπ 2021 12:09 Acceptance completed Nemzetközi Posta Kicserélő Központ HUNGARIAN POST

02 Σεπ 2021 12:09 Posting/Collection HU1005 UNIVERSAL POSTAL UNION

02 Σεπ 2021 08:10 Άφιξη στη χώρα προορισμού CAINIAO

30 Αυγ 2021 16:00 Εισαγωγή επιτυχίας εκκαθάρισης CAINIAO

30 Αυγ 2021 13:20 Import clearance start CAINIAO

28 Αυγ 2021 18:17 Linehaul Arrival:Arrived Budapest Budapest CAINIAO

28 Αυγ 2021 07:52 Item under cargo transportation International airport HUNGARIAN POST

28 Αυγ 2021 07:52 Sender prepared the item International airport HUNGARIAN POST

28 Αυγ 2021 07:51 Item announced International airport HUNGARIAN POST

27 Αυγ 2021 14:00 Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία CAINIAO

26 Αυγ 2021 03:18 Ελήφθη μέσω γραμμής CAINIAO

25 Αυγ 2021 14:29 Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

25 Αυγ 2021 02:21 Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

24 Αυγ 2021 11:18 Αποδεκτή από τον μεταφορέα CAINIAO

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ακόμη ένα δέμα από alie με ουγγρικό ταχυδρομείο όπου ο εκτελωνισμός έγινε στην Ουγγαρία χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον. Το νέο αυτοκόλλητο που είχε το πακέτο έγραφε μόνο τον αποστολέα και τον παραλήπτη αλλά δεν ήταν αρκετά μεγάλο για να καλύψει αυτό που ήταν από κάτω οπότε φαίνονταν και τα υπόλοιπα στοιχεία CN22
Τι μέθοδο αποστολής είχες επιλέξει?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, leotzian said:

Γειά σε όλους να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ένα ταβλετ απο Bangood, το έχει απο Κίνα Cn και Ισπανία Es ίδια τιμή με μεταφορά 1,36 και 11,30 αντίστοιχα απο που λέτε να το παραγγείλω? και τα 2 δίνουν παράδοση 17-18 Σεπτεμβρίου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sent from my U65GT using Tapatalk
 

Ποια μέθοδο αποστολής σου δίνει από Κίνα;

Αν είναι EU Priority Line ξέχασε το 17-18 Σεπτεμβρίου γιατί κατά πάσα πιθανότητα έρχεται με GLS που κάνει 20-25 ημέρες και σαφέστατα είναι μια ασφαλής μεταφορά.

Από Ισπανία δεν γνωρίζω τι παίζει με τους χρόνους, αν δεν βιάζεσαι ακόμη και αυτοί να είναι οι χρόνοι από Ισπανία πάρτο από Κίνα να γλυτώσεις και το 10€ και ας κάνει 10-15 ημέρες παραπάνω από τις αναφερόμενες ημερομηνίες.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ποια μέθοδο αποστολής σου δίνει από Κίνα;
Αν είναι EU Priority Line ξέχασε το 17-18 Σεπτεμβρίου γιατί κατά πάσα πιθανότητα έρχεται με GLS που κάνει 20-25 ημέρες και σαφέστατα είναι μια ασφαλής μεταφορά.
Από Ισπανία δεν γνωρίζω τι παίζει με τους χρόνους, αν δεν βιάζεσαι ακόμη και αυτοί να είναι οι χρόνοι από Ισπανία πάρτο από Κίνα να γλυτώσεις και το 10€ και ας κάνει 10-15 ημέρες παραπάνω από τις αναφερόμενες ημερομηνίες.
Και από τα 2 μέρη είναι με EU Priority Mail, απο Κίνα λες? με GLS έρχεται?

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, leotzian said:

Και από τα 2 μέρη είναι με EU Priority Mail, απο Κίνα λες? με GLS έρχεται?

Sent from my U65GT using Tapatalk
 

Σίγουρα EU Priority Mail, απο Κίνα και όχι EU Priority Line;;;

Το EU Priority Mail νομίζω είναι επιλογή μόνο σε ευρωπαϊκές αποθήκες.

Αν είναι το δεύτερο ναι με GLS και φυσικά από Κίνα αν δεν βιάζεσαι, εγώ τουλάχιστον αυτό θα επέλεγα.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zananiro said:
8 hours ago, leo06 said:
Παρέλαβα ακόμη ένα δέμα από alie με ουγγρικό ταχυδρομείο όπου ο εκτελωνισμός έγινε στην Ουγγαρία χωρίς να πληρώσω τίποτα επιπλέον. Το νέο αυτοκόλλητο που είχε το πακέτο έγραφε μόνο τον αποστολέα και τον παραλήπτη αλλά δεν ήταν αρκετά μεγάλο για να καλύψει αυτό που ήταν από κάτω οπότε φαίνονταν και τα υπόλοιπα στοιχεία CN22

Τι μέθοδο αποστολής είχες επιλέξει?

Standard 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα EU Priority Mail, απο Κίνα και όχι EU Priority Line;;;
Το EU Priority Mail νομίζω είναι επιλογή μόνο σε ευρωπαϊκές αποθήκες.
Αν είναι το δεύτερο ναι με GLS και φυσικά από Κίνα αν δεν βιάζεσαι, εγώ τουλάχιστον αυτό θα επέλεγα.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με το νεο καθεστώς είναι ακόμα αυτή η μέθοδος ασφαλής και για πάνω από 150€?

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, leotzian said:

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με το νεο καθεστώς είναι ακόμα αυτή η μέθοδος ασφαλής και για πάνω από 150€?

Sent from my U65GT using Tapatalk
 

Ναι είναι. 

Link to comment
Share on other sites

για μία πλακέτα μεγέθους πακέτου τσιγάρων αξίας 158 ευρώ από AliExpress τι επιπλέον θα πληρώσω?

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δασμό, που υπολογίζεται περίπου σε 2-2,5% ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του εισαγόμενου.

Επιπλέον, αλλάζει η διαδικασία εκτελωνισμού, αφού η αξία ξεπερνάει τα 150€ και δεν προπληρώνεις ΦΠΑ. Δηλαδή, θα χρεωθείς και τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, varajohn said:

σε τι ποσό μεταφράζεται?

20€ έξοδα εκτελωνισμου, ~ 38€ ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με την δασμολογικη κατάταξη, όπως σου είπε παραπάνω ο φίλος 2-2,5%

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, σκέφτομαι να αγοράσω από geek και από την Γερμανική αποθήκη του ένα https://el.geekbuying.com/item/MECOOL-KM6-Deluxe-4GB-64GB-Android-TV-10-0-TV-BOX-Deluxe-Edition--456422.html

ποια θα είναι το τελικό κόστος που θα πλήρωσω ?

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, σκέφτομαι να αγοράσω από geek και από την Γερμανική αποθήκη του ένα https://el.geekbuying.com/item/MECOOL-KM6-Deluxe-4GB-64GB-Android-TV-10-0-TV-BOX-Deluxe-Edition--456422.html
ποια θα είναι το τελικό κόστος που θα πλήρωσω ?
Δεν υπαρχει εξτρα χρεωση τελωνειου κλπ για αποστολες απο Ευρωπη. Φτανει να το στειλουν πραγματικα απο Γερμανία.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nininikos said:

Δεν υπαρχει εξτρα χρεωση τελωνειου κλπ για αποστολες απο Ευρωπη. Φτανει να το στειλουν πραγματικα απο Γερμανία.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 

το geek κάνει τέτοιες ΄΄μαΪμουδιές΄΄ ? Εχω χρόνια να παραγγείλω από εκεί 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...