Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω δει να το κάνουν με δικό μου δέμα, αλλά και με δέματα φίλων. Πιθανολογώ ότι μπορείς να στείλεις από μια (ευρωπαϊκή) χώρα Α σε μια Β, χρησιμοποιώντας το ταχυδρομέιο της... Γ(!) - (και προφανώς το τελευταίο τους δίνει καλύτερη τιμή, στην προκειμένη περίπτωση).

 

...

Ελπίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο που γράφεις και όχι να το στέλνουν από Κίνα μέσω UK με ολλανδικό ταχυδρομείο! Παλαιότερα πάντως που είχα πάρει από banggood μέσω UK, το είχαν στείλει με αγγλικό ταχυδρομείο. Έστω και έτσι, οι χρόνοι παράδοσης τουλάχιστον ήταν σε λογικά πλαίσια?

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@tigreos

 

Παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ. Τα άλλα δέματα είναι ακόμα στις 10-11 μέρες.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωμένος δεν είναι κανένας να τα ασφαλίσει. Σημασία έχει ποιος έχει την ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί κατά την μεταφορά. Αυτό που συνήθως ισχύει είναι ότι όποιος πληρώνει τα μεταφορικά έχει και την ευθύνη για ότι συμβεί κατά την διάρκειά της (απώλεια, ζημιά κλπ). Το εάν θα καλύψει αυτόν τον κίνδυνο ασφαλίζοντάς τα, ή θα μείνει "εκτεθειμένος" χωρίς ασφάλιση, είναι δική του απόφαση και ρίσκο.

Όταν ο αποστολέας είναι ταυτόχρονα και αυτός που πληρώνει τα μεταφορικά (πχ. FREE INT. DELIVERY) έχει 100% την ευθύνη για τα πάντα. Εάν το ασφαλίσει σε περίπτωση απώλειας, ζημίας κατά την μεταφορά κλπ είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει αυτός τα χρήματα και με την σειρά του εκείνος θα τα λάβει από την ασφαλιστική. Μπορεί μάλιστα να κάνει και συμφέρουσες ομαδικές ασφαλίσεις και όχι για κάθε συγκεκριμένη αποστολή.Μπορεί όμως και να αποφασίσει ότι τον συμφέρει να μην το ασφαλίσει και να αναλάβει το ρίσκο (και τις συνέπειες αυτού).

Αντίθετα εάν ο παραλήπτης αναλάβει το κόστος των μεταφορικών έχει και την επιλογή να τα ασφαλίσει ή όχι. Εάν συμβεί κάτι κατά την μεταφορά και τα έχει ασφαλισμένα, τότε την αποζημίωση θα την λάβει από την ασφαλιστική και όχι από τον προμηθευτή. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις (όπως του banggood που προανέφερα) που σε "υποχρεώνει" να τα ασφαλίσεις σε αυτούς άρα και έχει την υποχρέωση να σε αποζημιώσει (παίρνοντας το ίδιο ποσό από την ασφαλιστική του).

Για να μην καταχρώμαι του χώρου του θέματος βάζω τι σου βγάζει το Google εάν γράψεις "ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ"

https://www.google.com/search?client=opera&q=ΤΑ+ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ+ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ+ΓΙΑ+ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Πολλές φορές δε υπάρχουν και καταχρηστικοί όροι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Δηλαδη το PayPal δεν σε αποζημιώνει αν δεν παραλαβεις κατι που δεν εχεις πληρώσει ασφαλιση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επισης η σελιδα που παραθετεις ειναι καποιες εταιρειες και ο τροπος αποστολης τους

Μια απο οτι ειδα ενω δε χρεωνει κοστος αποστολης αναφερει οτι στη μεταφορα ειναι ο αγοραστης υπεύθυνος

Το ali και το gearbest ποτε δεν ακολούθησε αυτη την πρακτικη, και ειναι παραξενο αν ισχυει γενικα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το PayPal δεν σε αποζημιώνει αν δεν παραλαβεις κατι που δεν εχεις πληρώσει ασφαλιση;

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Επισης η σελιδα που παραθετεις ειναι καποιες εταιρειες και ο τροπος αποστολης τους

Μια απο οτι ειδα ενω δε χρεωνει κοστος αποστολης αναφερει οτι στη μεταφορα ειναι ο αγοραστης υπεύθυνος

Το ali και το gearbest ποτε δεν ακολούθησε αυτη την πρακτικη, και ειναι παραξενο αν ισχυει γενικα κατι τετοιο

Φυσικά και ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι το paypal δεν θα σε αποζημιώσει σε περίπτωση που αποδεδειγμένα δεν παραλάβεις. Προφανώς και θα σε αποζημιώσει στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.Τι θα γίνει όμως στην περίπτωση που παραγγείλεις κάτι από το banggood με Priority Direct Mail (επ' ευκαιρία βλέπω ότι πλέον το λέει EU PM), σου έχει διευκρινίσει σαφώς κατά την παραγγελία ότι δεν θα σε αποζημιώσει σε περίπτωση που δεν πληρώσεις ασφάλεια και μετά το δέμα χαθεί, πάθει ζημιά κατά την μεταφορά κλπ?

Δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω πως θα αντιμετώπιζε το paypal μία πιθανή άρνηση του banggood επιστροφής χρημάτων εξαιτίας αυτού του λόγου.

Όσον αφορά αυτό που έκανα λινκ περί εκφράσεων του τύπου "τα εμπορεύματα ταξιδεύουν για λογαριασμό και με κίνδυνο του πελάτη .........." αποτελούν πολύχρονη τακτική των επιχειρήσεων (εσωτερικού+εξωτερικού). Υπάρχουν δε πολλές φορές προτυπωμένες επάνω στο τιμολόγιο.

Τέλος πάντων όλο το θέμα ξεκίνησε από τον προβληματισμό μου γιατί να χρεώνει κάποιος 0,01 ευρώ για μεταφορικά. Εάν αυτό γίνεται απλώς από συστημικούς λόγους ή έχει κάποια άλλη σκοπιμότητα.

Επίσης ήθελα να επισημάνω ότι σε αποστολές με FREE INTERNATIONAL DELIVERY δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Αντίθετα ακόμα και με μία πολύ μικρή χρέωση για μεταφορικά, ενδεχομένως να μπορούσαν να τεθούν θέματα που θα είχαν και νομική βάση (περίπτωση PDM Banggood).

Νομίζω ότι το παραεξαντλήσαμε το θέμα. Σε ευχαριστώ για την ενασχόλησή σου με τους προβληματισμούς μου. Καλή συνέχεια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που στελνει ειναι υποχρεωμενος να το ασφαλισει

 

Πως ειναι δυνατον σε registered δεμα να μην σε αποζημιωσουν ειδικα με PayPal οταν το tracking δειχνει οτι δεν εφτασε στον παραλήπτη;

 

Το πιθανότερο ειναι οτι αν χαθει και απευθυνθεις στο καταστημα αν εχεις πληρωσει ασφαλεια θα σου τα δωσουν αμεσα αλλιως θα μιζεριασουν και θα αναγκαστείς να καταφυγεις στο PayPal

Κανένας αποστολέας δεν είναι υποχρεωμένος για ασφάλιση. Μόνο κατόπιν συνεννόησης με τον παραλήπτη. Γιατί υπάρχει επιπλέον κόστος και κάποιος πρέπει να το αναλάβει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο που γράφεις και όχι να το στέλνουν από Κίνα μέσω UK με ολλανδικό ταχυδρομείο! Παλαιότερα πάντως που είχα πάρει από banggood μέσω UK, το είχαν στείλει με αγγλικό ταχυδρομείο. Έστω και έτσι, οι χρόνοι παράδοσης τουλάχιστον ήταν σε λογικά πλαίσια?

Εμένα έπεσε μέσα στα... ντουζένια του lockdown και παρέλαβα του γνωστού... αγίου. :p

Eνός φίλου που παρήγγειλε πιο πρόσφατα -Ιούλιο νομίζω- του ήρθε σε λίγο παραπάνω από εβδομάδα!

Ένας άλλος παρέλαβε μεν (και πρέπει να ήταν σύντομα, νομίζω), συνειδητοποιώ όμως τώρα πως ξέχασα τελείως να τον ρωτήσω πότε ακριβώς (και τώρα που το σκέφτομαι, δεν είμαι και σίγουρος με ποιας χώρας ταχυδρομείο το έστειλαν)...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο θέμα της ασφάλισης των δεμάτων.

Εάν χαθεί ένα δέμα τον πωλητή τον αποζημιώνει η μεταφορική εταιρεία που αναλαμβάνει την αποστολή

Με την σειρά του ο παραλήπτης αποζημιώνεται απο τον πωλητή μέσω της πλατφόρμας που συνεργάζεται paypal,alipay κλπ

Τωρα τα κόλπα του κάθε banggood για εγγυημένη αποζημίωση κλπ εάν πληρώσεις επιπλέον,είναι μια έξυπνη ιδέα για παραπάνω χρήματα σε όσους τσιμπήσουν

Εάν δεν λάβεις δέμα από αυτούς τότε είναι υποχρεωμένοι για αποζημίωση,αυτο το νόημα έχει να αγοράσεις μεσω PayPal

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θέλω να παρω ενα κινητό από banggood. Έχει 2 μεθόδους αποστολής EU Priority line και Priority Direct Mail. Ποιο να επιλέξω για σιγουριά;
Link to comment
Share on other sites

Από 28 Ιουλίου ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Αύριο έχουμε 28 Αυγούστου.

Πόσο μπανανία είμαστε;

 

Ένα μήνα στον σάκο.

Ένα μήνα.

Ξεφτίλ

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θέλω να παρω ενα κινητό από banggood. Έχει 2 μεθόδους αποστολής EU Priority line και Priority Direct Mail. Ποιο να επιλέξω για σιγουριά;

 

Την φθηνότερη. Και οι 2 είναι ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνω από ali μάσκες μιας χρήσης. Έρχεται το δέμα μέσα σε 12 μέρες ακριβώς με εταιρία κουριερ στην πόρτα μου. Ωραία λέω, δύο μέρες μετά ξανακάνω την ίδια παραγγελία από το κατάστημα και μου δίνουν άλλο tracking number το οποίο φαίνεται στα ΕΛΤΑ. Καλά Χριστούγεννα τώρα :D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε

Και εδώ έρχεται το θέμα που ξεκίνησα περί "ασφάλισης". Εάν μπορείς να μας ενημερώσεις εάν σου ζητάει να το ασφαλίσεις είτε επιλέξεις Priority Direct Mail είτε EU DM (και αναλογο μήνυμα εάν δεν το κάνεις - εάν μπορείς με screenshot το μήνυμα).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ έρχεται το θέμα που ξεκίνησα περί "ασφάλισης". Εάν μπορείς να μας ενημερώσεις εάν σου ζητάει να το ασφαλίσεις είτε επιλέξεις Priority Direct Mail είτε EU DM (και αναλογο μήνυμα εάν δεν το κάνεις - εάν μπορείς με screenshot το μήνυμα).

 

Ναι μου ζήτησε 3€ ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θέλω να παρω ενα κινητό από banggood. Έχει 2 μεθόδους αποστολής EU Priority line και Priority Direct Mail. Ποιο να επιλέξω για σιγουριά;

 

Την PDM, κατά τη γνώμη μου.

Ταξιδεύει είτε με το Ολλανδικό είτε με το Γερμανικό ταχυδρομείο και αν είσαι τυχερός και το στείλουν με το 2ο, θα παραλάβεις από την DHL στο χώρο σου (αφού βρίσκεσαι στον Άλιμο), παρακάμπτοντας όλες τις καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Την PDM, κατά τη γνώμη μου.

Ταξιδεύει είτε με το Ολλανδικό είτε με το Γερμανικό ταχυδρομείο και αν είσαι τυχερός και το στείλουν με το 2ο, θα παραλάβεις από την DHL στο χώρο σου (αφού βρίσκεσαι στον Άλιμο), παρακάμπτοντας όλες τις καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ.

 

Ευχαριστω αγόρι. Θα τιμήσω την άποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Την PDM, κατά τη γνώμη μου.

Ταξιδεύει είτε με το Ολλανδικό είτε με το Γερμανικό ταχυδρομείο και αν είσαι τυχερός και το στείλουν με το 2ο, θα παραλάβεις από την DHL στο χώρο σου (αφού βρίσκεσαι στον Άλιμο), παρακάμπτοντας όλες τις καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ.

 

9/10 παραγγελίες με EU Priority έρχονται με DHL. Αντίστοιχα 8-9/10 με PDM έρχονται με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

9/10 παραγγελίες με EU Priority έρχονται με DHL. Αντίστοιχα 8-9/10 με PDM έρχονται με ΕΛΤΑ.

 

Αυτά είναι στατιστικά που έχει βγάλει μόνος σου ή τα έχεις διαβάσει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που στελνει ειναι υποχρεωμενος να το ασφαλισει

 

Πως ειναι δυνατον σε registered δεμα να μην σε αποζημιωσουν ειδικα με PayPal οταν το tracking δειχνει οτι δεν εφτασε στον παραλήπτη;

 

Το πιθανότερο ειναι οτι αν χαθει και απευθυνθεις στο καταστημα αν εχεις πληρωσει ασφαλεια θα σου τα δωσουν αμεσα αλλιως θα μιζεριασουν και θα αναγκαστείς να καταφυγεις στο PayPal

Και εγώ μια φορά που είχα πληρώσει και ασφάλεια , κάναμε την πάπια, όσπου πήγα στο paypal και δικαιώθηκα. Αυτό με την ασφάλεια μεγάλη μουφα , από τότε ποτέ ασφάλεια πάλι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9/10 παραγγελίες με EU Priority έρχονται με DHL. Αντίστοιχα 8-9/10 με PDM έρχονται με ΕΛΤΑ.

 

Καλημερα. Τελικά με ποιο έρχεται ποιο γρήγορα, ασφαλέστερα και με dhl ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τελικά με ποιο έρχεται ποιο γρήγορα, ασφαλέστερα και με dhl ;

 

Με DHL Paket στέλνει το Banggood με τη μέθοδο PDM, που έχει αποδειχθεί ασφαλής μέχρι σήμερα, αλλά το αρνητικό είναι ότι η επιλογή της γίνεται από το μαγαζί και όχι από τον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Με DHL Paket στέλνει το Banggood με τη μέθοδο PDM, που έχει αποδειχθεί ασφαλής μέχρι σήμερα, αλλά το αρνητικό είναι ότι η επιλογή της γίνεται από το μαγαζί και όχι από τον αγοραστή.

 

Κατάλαβα. Αμα τους το ζητήσω εγώ λες να το κανουνε;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Αμα τους το ζητήσω εγώ λες να το κανουνε;

 

Δεν χάνεις τίποτε να το ζητήσεις, αλλά δεν την έχει ως επιλογή, είτε το ένα ταχυδρομείο είτε το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και το EU Priority το στέλνουν (και) με DHL - οι δύο τελευταίες με EU μου ήρθαν με DHL (η 2η μάλιστα σε αρκετά καλό χρόνο - παραδόθηκε πριν λίγες μέρες, η πρώτη πήγαινε λίγο με το πάσο της σε όλα τα στάδια - ήταν Ιούλιος και ίσως επηρεαζόταν ακόμα από τις παρενέργειες του κορωνοϊού και των περιορισμών).

Κατά τα φαινόμενα στέλνουν και με τις 2 μεθόδους είτε με PostNL είτε με DHL, αλλά όπως γράφει παραπάνω και ο makap, ούτε επιλογή υπάρχει, ούτε ένδειξη του ποια θα διαλέξουν.

Πάντως και δυο μικροπαραγγελίες που μου 'ρθαν πρόσφατα με NL (μόνο η μία PDM όμως, η άλλη 'απλό' air parcel registered) ήρθαν σε πολύ λογικούς χρόνους (κάτω από μήνα και οι δύο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...