Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πωπω έσκασε μικρο πακέτο ουτε που θυμάμαι απο πότε, 99% ξεβαμενο και μέσα τίγκα ένα υγρό σαν κατουρο με ξεθυμασμενη χλωρίνη.

Τα χέρια πάντως γέμισαν αναφυλαξια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Ποια μέθοδο αποστολής επιλέγω στο banggood για να μην περάσει τελ..ειο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από yun express? Έκανα παραγγελία από gearbest με priority line και πρώτη φορά μου στέλνουν με αυτή

Εμένα μου έστειλε μόλις με αυτήν το Tomtop. Έφυγε από το μαγαζί στις 6/8 και μου έγραψε ότι έφτασε στο Άμστερνταμ στις 10/8 - πολύ καλά ως εδώ!

(από δω και πέρα να δω - η μέθοδος αποστολής είναι η "Duty Free" του Tomtop και λογικά άλλη εταιρία θα χειριστεί την πορεία από Ολλανδία ως εδώ. Το parcelsapp βρήκε το δέμα μου σε μία... Speedy, που φαίνεται... βουλγάρικη - και φαίνεται να παίρνει άλλο tracking nr εκεί!)

 

Εσένα με τι μέθοδο αποστολής στο έστειλαν; Κάποια "τριγωνική" (priority-κάτι), ή ως απλό συστημένο...;

Πωπω έσκασε μικρο πακέτο ουτε που θυμάμαι απο πότε, 99% ξεβαμενο και μέσα τίγκα ένα υγρό σαν κατουρο με ξεθυμασμενη χλωρίνη.

Τα χέρια πάντως γέμισαν αναφυλαξια!

Αυτό νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, αν έχεις λίγο χρόνο, να το τραβήξεις φωτογραφίες και να το ανεβάσεις με μια σύντομη περιγραφή σε όσα περισσότερα μέσα κοιν. δικτύωσης ή/και άλλες πλατφόρμες μπορείς να βρεις.

Να παίρνει και ο υπόλοιπος κόσμος (και εκτός forum) μια... μυρωδιά (pun intended...) του τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ...

Παιδιά καλημέρα.

Ποια μέθοδο αποστολής επιλέγω στο banggood για να μην περάσει τελ..ειο?

Ευχαριστω

Priority Direct Mail, ή EU Priority Line (δε θυμάμαι, έχει και τίποτα άλλο με... Priority; )

Αν έχει και τις 2 διαθέσιμες, διαλέγεις απλώς την πιο προσιτή (οικονομικά - γιατί συχνά έχουν και αρκετά αισθητές διαφορές σε χρέωση μεταξύ τους).

Link to comment
Share on other sites

Το parcelsapp βρήκε το δέμα μου σε μία... Speedy, που φαίνεται... βουλγάρικη - και φαίνεται να παίρνει άλλο tracking nr εκεί!)

 

Εσένα με τι μέθοδο αποστολής στο έστειλαν; Κάποια "τριγωνική" (priority-κάτι), ή ως απλό συστημένο...;

).

 

Με speedy μου έστειλαν εμένα πρόσφατα από alliexpress και παρέλαβα με acs. Αλλά δεν είχε σχέση με Ολλανδία. Το δεύτερο tracking που σου βγάζει στο parcelapp στο αναγνωρίζει λογικά η acs από κάποια στιγμή και μετά. Αν είναι όντως με speedy όπως σου λέει το parcelapp και όχι με κάτι άλλο, θα σου βγάζει και τη διεύθυνση παραλαβής στις πληροφορίες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως με speedy όπως σου λέει το parcelapp και όχι με κάτι άλλο, θα σου βγάζει και τη διεύθυνση παραλαβής στις πληροφορίες.

Τη βγάζει! Thanks!

 

Με Acs, ε...; Την έβαψα... Η Acs πρακτικά ΔΕΝ παραδίδει στην περιοχή μου. Απλά περνάνε οι διανομείς και αφήνουν ειδοποιητήρια "δε σας βρήκαμε" (σε μια περίπτωση μου κόλλησαν ένα στην πόρτα... μπροστά στα μούτρα μου, οι θρασείς - ενώ στεκόμουν μπροστά!) και δημιουργούνται ουρές 20-30 ατόμων έξω από το τοπικό υποκατάστημα από φουκαράδες που περιμένουν να πάρουν τα δέματα και την αλληλογραφία τους...

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση του σαητ των ΕΛΤΑ το βγάζει πως έκλεισε από κατ. Στο αντίστοιχο των ΕΛΤΑ κουριερ είναι ακόμα Ολλανδία. Εχθές η αναζήτηση στα ΕΛΤΑ δεν δούλευε καθόλου.

Ότι και να πω περισσεύει

Link to comment
Share on other sites

Δική μου παραγγελία στις 22-7-2020, έγινε αποστολή μετά από τρεις ημέρες (παρόλο που έλεγε εντός 24ώρου).

 

Παρακολούθηση βάσει του Tracking Info του banggood.

Aug 06, 2020 11:34 The international shipment has been processed in the export parcel center

Aug 06, 2020 01:54 The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Jul 24, 2020 00:01 The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Jul 25, 2020 03:15 Package has been sterilized and shipped out.

Jul 22, 2020 21:36 Our warehouse has started packing your items.

Jul 22, 2020 13:30 Order submit.

 

Παρακολούθηση βάσει του flytexpress.com

2020-08-06 11:34 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-08-06 01:54 Dorsten, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2020-07-29 09:13 BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre Item in transit

2020-07-29 09:11 Flyt Express's sorting centre Item received

2020-07-24 00:01 The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Παρακολούθηση βάσει του parcelsapp.com και του dhl.de (η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι η προσθήκη τριών ωρών επιπλέον για την dhl.de).

06 Αυγ 2020 03:34 The international shipment has been processed in the export parcel center Feucht, Germany DEUTSCHE POST - DHL PAKET

05 Αυγ 2020 17:54 The international shipment has been processed in the parcel center of origin Dorsten, Germany DEUTSCHE POST - DHL PAKET

23 Ιου 2020 16:01 The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL DEUTSCHE POST - DHL PAKET

 

Και εμένα πρώτη παραγγελία είναι με αυτόν τον τρόπο και γενικότερα δεύτερη από το banggood οπότε ούτε και εγώ έχω άποψη, πόσο μάλλον τώρα που βρισκόμαστε και σε μια ιδιάζουσα κατάσταση, οι μόνες πληροφορίες που βρίσκουμε είναι μονάχα από εδώ και όχι φυσικά ότι θα ισχύσουν και για το δικό μας κατά 100%.

Χθες το μεσημέρι στις 1 έφτασε Ελλάδα σήμερα το μεσημέρι στις 2 παρέλαβα στην επαρχία από Speedex αφού δεν υπάρχει DHL στην περιοχή μου.

 

Συνολικά δηλαδή από την παραγγελία παρέλαβα σε 21 ημέρες και από την αποστολή σε 18 ημέρες, super χρόνος θα έλεγα.

 

Μια άλλη παραγγελία μου στις 22-7-2020 (η θήκη του κινητού) και αποστολή την επομένη πάλι από banggood αλλά αυτή με PDM και PostNL, εμφανίστηκε και αυτή χθες το μεσημεράκι στο αεροδρόμιο και σήμερα το πρωί έκλεισε από Κ.Α.Τ., ίσως μεθαύριο παραλάβω. Και αυτή πάλι αντίστοιχους χρόνους με το κινητό που ήταν με EU Priority Line και DHL.

 

Εκείνο που με παραξένεψε και με βάζει σε σκέψεις ήταν ότι το κουτί του κινητού δεν ήταν ούτε σε ζελατίνα και δεν υπήρχαν ούτε ταινίες ασφαλείας (όχι ότι ήταν κομμένες ή ξεκολλημένες). Δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμη, το φόρτισα πλήρως και σε λίγο θα αρχίσω το παίξιμο μαζί του.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου προxωρησε σε postNL sorting center , αλλα παραμενει εκει απο 1/8. Να δουμε ποσο θα μεινει εκει.

Τελικα εμενα εφτασε στην Ελλαδα χθες απο Αγγλικη αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δύο δέματα από Ali είναι από 15 και 20/7 σε αυτή την κατάσταση.

Υπάρχουν και χειρότερες ημερομηνίες;

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί η καθυστέρηση στο αεροδρόμιο πλέον σε δέματα που έρχονται από Κίνα.

Είναι βάση σχεδίου για αποτροπή αγορών από την συγκεκριμένη αγορά. Αφού δεν τους πέρασε το χαράτσι στα δεματα ,τώρα εφαρμόζουν αυτό το νέο (φρούτο)!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί η καθυστέρηση στο αεροδρόμιο πλέον σε δέματα που έρχονται από Κίνα.

 

Είναι βάση σχεδίου για αποτροπή αγορών από την συγκεκριμένη αγορά. Αφού δεν τους πέρασε το χαράτσι στα δεματα ,τώρα εφαρμόζουν αυτό το νέο (φρούτο)!!!!!!

 

Αυτό το σχέδιο το γνωρίζεις από κάπου τεκμηριωμένα ή είναι προσωπική σου άποψη?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις εσύ διαφορετική εξήγηση για ποιο λόγο κρατάνε δέματα μήνες στο αεροδρόμιο κατάθεσε την
Δεν έγραψα εγώ για σχέδια, συνωμοσίες, κλπ και ούτε έχω να καταθέσω κάτι. Μια ερώτηση σε αυτά που έγραψες έκανα. Και προφανώς για να μην απαντάς στην ερώτηση μάλλον είναι προσωπική σου άποψη. Καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να αναφέρεται για να γνωρίζει αυτός που διαβάζει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα εγώ για σχέδια, συνωμοσίες, κλπ και ούτε έχω να καταθέσω κάτι. Μια ερώτηση σε αυτά που έγραψες έκανα. Και προφανώς για να μην απαντάς στην ερώτηση μάλλον είναι προσωπική σου άποψη. Καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να αναφέρεται για να γνωρίζει αυτός που διαβάζει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα. Όταν αναγράφουμε την προσωπική μας γνώμη καλό θα είναι να γίνεται άμεσα εμφανές αυτό, καθώς έτσι αποφεύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμία προσωπική γνώμη, όταν τόσα άτομα εδώ και σε άλλα φόρουμ λένε για τραγικές καθυστερήσεις.Τοτε τι άλλο υπάρχει από πισω Εάν σας αρέσει η κατάσταση αυτή τότε οκ για εσάς για μένα δεν ειναι
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δύο δέματα από Ali είναι από 15 και 20/7 σε αυτή την κατάσταση.

Υπάρχουν και χειρότερες ημερομηνίες;

Εμένα είναι από 03/07 σε αυτήν την κατάσταση και ξεκόλλησε μόλις χθές...

Ενώ τώρα φαίνεται κολλημένο στο κέντρο διαλογής των ΕΛΤΑ σαν unloaded...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμία προσωπική γνώμη, όταν τόσα άτομα εδώ και σε άλλα φόρουμ λένε για τραγικές καθυστερήσεις.Τοτε τι άλλο υπάρχει από πισω Εάν σας αρέσει η κατάσταση αυτή τότε οκ για εσάς για μένα δεν ειναι

 

Μεγάλος όγκος δεμάτων και έλλειψη προσωπικού είναι μία άλλη εξήγηση. Προσωπική άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι στην κατάσταση αυτή ("εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, αερολιμένας Αθηνών" - όπου το μεταφορικό μέσο πρέπει να είναι το... αεροσκάφος, καθώς η "άφιξη, αερολιμένας Αθηνών" είναι διαφορετικό βήμα - και μάλιστα αυτό που αργεί τόσο στην περίπτωση που συζητιέται εδώ),

η καθυστέρηση πρέπει να είναι ευθύνη του αεροδρομίου και της εταιρίας που κάνει subcontract για τη εκφόρτωση / διαχείριση των αποσκευών και δεμάτων (ας με διορθώσει κάποιος αν γνωρίζει σχετικά, καθώς κάνω απλώς υποθέσεις εδώ).

Αν είναι όντως έτσι, πρόκειται για ιδιωτικές εταιρίες και δεν (πρέπει να) χωρούν "δικαιολογίες" τύπου Δημοσίου.

Θα έπρεπε να αναζητηθούν ευθύνες (αν βέβαια ζούσαμε σε χώρα όπου τα πράγματα δούλευαν έστω και στοιχειωδώς... ... ...)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκλεισε από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης. Σήμερα στις 06:00 το βγάζει Μ. Δ. Θεσσαλονίκης. Πάω στις 13:00 στο ταχυδρομείο και με λέει το έχουν οι ταχυδρομοι Έλα Δευτέρα μετά τις 11 να το πάρεις. Τι εννοούσε το έχουν οι ταχυδρομοι;
Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκλεισε από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης. Σήμερα στις 06:00 το βγάζει Μ. Δ. Θεσσαλονίκης. Πάω στις 13:00 στο ταχυδρομείο και με λέει το έχουν οι ταχυδρομοι Έλα Δευτέρα μετά τις 11 να το πάρεις. Τι εννοούσε το έχουν οι ταχυδρομοι;

 

Σημαίνει ότι, είχε φτάσει στο Γραφείο της περιοχής σου και το παρέλαβε ο ταχυδρόμος για παράδοση.

Το αν αληθεύει ή όχι η πληροφορία, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι, είχε φτάσει στο Γραφείο της περιοχής σου και το παρέλαβε ο ταχυδρόμος για παράδοση.

Το αν αληθεύει ή όχι η πληροφορία, δεν γνωρίζω.

 

Και γω αυτό κατάλαβα αλλά ο ταχυδρόμος δεν εθεάθη σήμερα ούτε χαρτί είδα. Εχθές με έφερε πακετάκι από ebay και χτύπησε κουδούνι να μου το παραδώσει

Link to comment
Share on other sites

απο οταν γράφει ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής ποτε παραδιδεται; πέρσυ με dhl paket την αλλη μερα ειχε παραδοθεί. μου το εφερνε Κορινθο dhl Λουτρακίου που ειναι κοντα. γιατι βλεπω γράφει εκτιμώμενη παραδοση 26...
Link to comment
Share on other sites

απο οταν γράφει ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής ποτε παραδιδεται; πέρσυ με dhl paket την αλλη μερα ειχε παραδοθεί. μου το εφερνε Κορινθο dhl Λουτρακίου που ειναι κοντα. γιατι βλεπω γράφει εκτιμώμενη παραδοση 26...

Σε δικό μου δέμα που παρέλαβα προχθές Τετάρτη, την Τρίτη εμφανιστηκε στην Ελλάδα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...