Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δέμα από banggood απο την αποθήκη HK με EU Priority Line το εστειλαν με NL post

 

Ενημέρωση απο NLpost

14-08-2020 15:39 The item has been delivered successfully

12-08-2020 10:25 The item has been processed in the country of destination

11-08-2020 15:35 The consignment has arrived in the country of destination

11-08-2020 15:35 The item has arrived in the country of destination

06-08-2020 15:16 The item is on transport to the country of destination

01-08-2020 18:28 The item is processed at the PostNL sorting center

30-07-2020 06:18 The item is in transit

27-07-2020 02:44 The item is pre-advised to PostNL

 

Ενημέρωση απο ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-07-2020 04:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-08-2020 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-08-2020 12:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-08-2020 07:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-08-2020 10:39 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-08-2020 16:14 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-08-2020 17:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-08-2020 01:20 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-08-2020 21:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-08-2020 23:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-08-2020 01:55 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-08-2020 02:09 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΣΚΙΑΘΟΥ 14-08-2020 11:42 ΣΚΙΑΘΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 14-08-2020 12:39 ΣΚΙΑΘΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχουμε ξαναπεί η καθυστέρηση στο αεροδρόμιο πλέον σε δέματα που έρχονται από Κίνα.

Είναι βάση σχεδίου για αποτροπή αγορών από την συγκεκριμένη αγορά. Αφού δεν τους πέρασε το χαράτσι στα δεματα ,τώρα εφαρμόζουν αυτό το νέο (φρούτο)!!!!!!

 

Πιθανη εξηγηση (υποθεση κανω)

Σημαντικο ρολο στην διεκπαιρεωση τη αποστολης παιζουν εκτως της μεταφορικης (π.χ Νl ,CN )και τα δυο πρωτα γραμματα του traking number (π.χ. LT......) .Οι μεταφορικες εταιριες αναλογα τις συμφωνιας που εκaναν με τον πελατη (πχ Αliexpress ,banggood ...) για το κοστος αποστολης βαζουν κι το αντιστοιχο tracking number.Ετσι τα δυο πρωτα γραμματα δειχνουν κι το βαθμο προτερειοτητας του δεματος ( πχ Α προτεραιοτητα ,Β προτεραιοτητα κ.οτ.κ.ε ) .Αυτο εξηγει ( εν μερη )γιατι καπια δεμτ τις ιδιας εταιρειας διεκπεραιονονται αμεσσα κι καποια μενουν μερες οι και μηνες στο αεροδρομιο.Π.χ δεμα απο aliexpress εκανε ακριβος 1 μηνα να ξεκοληση απο το αεροδρομιο κι δεμα απο banggood εκανε 4 μερες απο ιδια μεταφορικη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτόν τον αριθμό και πως θα παραλάβω CQ611089022DE αγορά από μπανκγκουντ είναι ένα tv box
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτόν τον αριθμό και πως θα παραλάβω CQ611089022DE αγορά από μπανκγκουντ είναι ένα tv box

 

Με dhl θα παραλάβεις αν έχει στην περιοχή σου, διαφορετικά με spedeex αν δεν κάνω λάθος

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CQ611089022DE

Link to comment
Share on other sites

Με dhl θα παραλάβεις αν έχει στην περιοχή σου, διαφορετικά με spedeex αν δεν κάνω λάθος

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CQ611089022DE

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε πιστεύω μέχρι Τετάρτη να έχω παραλάβει γιατί Πέμπτη φεύγω για διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε πιστεύω μέχρι Τετάρτη να έχω παραλάβει γιατί Πέμπτη φεύγω για διακοπές

 

Δεν ξέρω, από το τελευταίο update (feucht) μπορεί να κάνει και 7 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα. Εμένα έκανε 5 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα από 8/8 εμφανίστηκε 13/8

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, από το τελευταίο update (feucht) μπορεί να κάνει και 7 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα. Εμένα έκανε 5 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα από 8/8 εμφανίστηκε 13/8

Όταν κλείσει από feucht κάνει 5 μέρες το βράδυ της 5ης ημέρας μετά τις 20:00 εμφανίζεται Ελλάδα και αλλάζει tracking number σε 10ψήφιο ( το έχω τσεκάρει σε 10 πακέτα )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, από το τελευταίο update (feucht) μπορεί να κάνει και 7 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα. Εμένα έκανε 5 μέρες να εμφανιστεί Αθήνα από 8/8 εμφανίστηκε 13/8

 

Αν δεν ειμαι εδω να παραλαβω τι γινεται γιατι θα λειπω 15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείσει από feucht κάνει 5 μέρες το βράδυ της 5ης ημέρας μετά τις 20:00 εμφανίζεται Ελλάδα και αλλάζει tracking number σε 10ψήφιο ( το έχω τσεκάρει σε 10 πακέτα )

 

Αυτό δεν είναι στάνταρ, έχει κάνει πακέτο 5 μέρες όπως έγραψα αλλά έχει κάνει και 10

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν ειμαι εδω να παραλαβω τι γινεται γιατι θα λειπω 15 μερες

 

Μπορείς να καλέσεις την dhl να το κρατήσουν. Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή και να το επιλέξεις από εκεί αντί να καλέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι στάνταρ, έχει κάνει πακέτο 5 μέρες όπως έγραψα αλλά έχει κάνει και 10

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπορείς να καλέσεις την dhl να το κρατήσουν. Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή και να το επιλέξεις από εκεί αντί να καλέσεις

ευχαριστώ :):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτόν τον αριθμό και πως θα παραλάβω CQ611089022DE αγορά από μπανκγκουντ είναι ένα tv box

 

Απο τσεχικη αποθηκη banggood δεν παιζει ρολο το ποσο αγορας ή ο ογκος του προιοντoς για να πληρωσες τελωνειο (λογο Ε.Ε) ?

Ερχεται παντα με dhL pocet ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι να πάρω για αντικατάσταση οθόνης κινητού μία amoled οθόνη για Xiaomi 9t pro. Βρήκα αυτό που ισχυρίζεται ότι έρχεται χωρίς δασμούς ή ότι θα τους καταβάλλει σε περίπτωση ύπαρξής τους. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το κατάστημα? Ή είναι λίγο μούφα?

https://www.zipy.gr/p/ali/original-m-sen-for-6-39-xiaomi-mi-9t-amoled-lcd-screen-display-touch-panel-digitizer-for-redmi-k20-k20-pro-lcd-display/4000040251153/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μουφα αφου το πληρωνεις 30 και 40€ ακριβοτερα απο το ali!

Είμαι περίεργος που βρήκες διαφορά 30-40 ευρώ από το ali !!

Η φθηνότερη τιμή που έχει εκεί (εάν δεν κάνω λάθος) είναι γύρω στα 60 δολάρια (και με την σχεδόν βεβαιότητα τελεωνείου +15ευρώ +24%ΦΠΑ). Προσοχή μιλάμε για Amoled οθόνη (με δακτυλικό αποτύπωμα και όχι απλή LCD).

Εάν κάνω λάθος παρακαλώ βάλε λινκ που υπάρχει στο ali 30-40 ευρώ φθηνότερα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρετε.

Ανοίχτηκε ο σάκος.

Από 13-7 εκφόρτωση άλλαξε σήμερα σε άφιξη στη χώρα προορισμού.

Nl το τρακινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρετε.

Ανοίχτηκε ο σάκος.

Από 13-7 εκφόρτωση άλλαξε σήμερα σε άφιξη στη χώρα προορισμού.

Nl το τρακινγκ.

 

επιβεβαιωνω, μαλλον μαζι ηταν τα πακετα μας

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά αν ΤΩΡΑ ανοίγουν τα από 13/07 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ζήσε Μάη μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι περίεργος που βρήκες διαφορά 30-40 ευρώ από το ali !!

Η φθηνότερη τιμή που έχει εκεί (εάν δεν κάνω λάθος) είναι γύρω στα 60 δολάρια (και με την σχεδόν βεβαιότητα τελεωνείου +15ευρώ +24%ΦΠΑ). Προσοχή μιλάμε για Amoled οθόνη (με δακτυλικό αποτύπωμα και όχι απλή LCD).

Εάν κάνω λάθος παρακαλώ βάλε λινκ που υπάρχει στο ali 30-40 ευρώ φθηνότερα.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000141239259.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1bb62537DHDaNU&algo_pvid=84111cef-f870-4a8e-a2b8-5b0f780e8db8&algo_expid=84111cef-f870-4a8e-a2b8-5b0f780e8db8-2&btsid=0ab6f83a15978222313083264e0cb1&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

€ 49,38 10%OFF | Original M&Sen 6.39" For Xiaomi Mi 9T AMOLED LCD Screen Display+Touch Panel Digitizer For Redmi K20 K20 Pro LCD Display

https://a.aliexpress.com/_dUOq1Ag

 

Ακριβως γι αυτο το λεω δε μπορει να μην εχουν κερδος τα 30-40 ισως τα γλυτωσεις με επικοινωνια με τον πωλητη με τριγωνικη μεθοδο αποστολης

Edited by elgol
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή 14/8 το πακέτο φτάνει μονάδα διαλογής ανατ. Θεσσαλονίκης. Από τότε σήμερα βγάζει προς παράδοση, κλείσιμο από μ δ ανατ Θεσσαλονίκης και ειδοποίηση. Εντωμεταξύ ούτε χαρτί έχει αφήσει ούτε τίποτα.

Αν αρχίσω το κραξιμο θα φταίω γω;

Link to comment
Share on other sites

€ 49,38 10%OFF | Original M&Sen 6.39" For Xiaomi Mi 9T AMOLED LCD Screen Display+Touch Panel Digitizer For Redmi K20 K20 Pro LCD Display

https://a.aliexpress.com/_dUOq1Ag

 

Ακριβως γι αυτο το λεω δε μπορει να μην εχουν κερδος τα 30-40 ισως τα γλυτωσεις με επικοινωνια με τον πωλητη με τριγωνικη μεθοδο αποστολης

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ουσιαστικά βέβαια δεν διαφωνούμε. Απλώς η διαφορά είναι περίπου 28,50 ευρώ (όχι 30-40 και πιθανόν δεν είναι επιπλέον κέρδος) καθώς μπορεί να αντιστοιχεί περίπου στα έξοδα εκτελωνισμού του (15,00 ευρώ πάγιο + 50,00Χ24%ΦΠΑ), εφόσον φυσικά το φέρνουν "κανονικά".

Το θέμα είναι εάν είναι αξιόπιστο το μαγαζί (όσον αφορά ότι δεν θα υπάρξει επιπλέον χρέωση). Το μόνο "κέρδος" βέβαια για εμένα θα ήταν ότι θα έρθει ελεύθερο χωρίς να τρέχω για διαδικασίες εκτελωνισμού.

Από την άλλη βέβαια όσον αφορά την "τριγωνική αποστολή" από όσα γνωρίζω η συντριπτική πλειοψηφία στο ali δεν την υποστηρίζει. Το έχεις πετύχει εσύ?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη βέβαια όσον αφορά την "τριγωνική αποστολή" από όσα γνωρίζω η συντριπτική πλειοψηφία στο ali δεν την υποστηρίζει. Το έχεις πετύχει εσύ?

 

Κανένας από τους πωλητές του Ali, αλλά και η ίδια η πλατφόρμα δεν έχει τρόπο 'τριγωνικής" αποστολής.

Προσωπικά, δεν έχω αγοράσει από το Ali αντικείμενο αξίας πάνω από 22€.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας από τους πωλητές του Ali, αλλά και η ίδια η πλατφόρμα δεν έχει τρόπο 'τριγωνικής" αποστολής.

Προσωπικά, δεν έχω αγοράσει από το Ali αντικείμενο αξίας πάνω από 22€.

Συμφωνώ. Και εγώ μέχρι σήμερα έχω βρει και πάρει διάφορα μικροπράγματα από ali (σαφώς κάτω από 22 ευρώ). Απλώς επειδή είπε ο φίλος σκέφτηκα μήπως μου διαφεύγει κάτι:rolleyes:

Δυστυχώς το αντικείμενο που ψάχνω δεν το βρήκα στο banggood (που έχει PDM) ή σε άλλο αντίστοιχο μαγαζί ή ήταν με πολύ υψηλότερη τιμή.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή 14/8 το πακέτο φτάνει μονάδα διαλογής ανατ. Θεσσαλονίκης. Από τότε σήμερα βγάζει προς παράδοση, κλείσιμο από μ δ ανατ Θεσσαλονίκης και ειδοποίηση. Εντωμεταξύ ούτε χαρτί έχει αφήσει ούτε τίποτα.

Αν αρχίσω το κραξιμο θα φταίω γω;

Σαφώς και ΔΕ θα φταις, κάτω από τις συνθήκες όμως, μπορείς να πας απλώς με το tracking number σου στο ταχυδρομείο και να ζητήσεις να παραλάβεις.

Έτσι κι αλλιώς μάλλον θα το έκανες (και ειδοποιητήριο να σου είχαν αφήσει, κανονικά), καθώς βλέπω ότι τελευταία φαίνονται να έχουν κόψει τις κατ' οίκον παραδόσεις δεμάτων -εκτός ίσως κι αν πρόκειται για κάτι *πολύ* μικρό και ελαφρύ- και αφήνουν απλώς ειδοποιητήριο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ. Και εγώ μέχρι σήμερα έχω βρει και πάρει διάφορα μικροπράγματα από ali (σαφώς κάτω από 22 ευρώ). Απλώς επειδή είπε ο φίλος σκέφτηκα μήπως μου διαφεύγει κάτι:rolleyes:

Δυστυχώς το αντικείμενο που ψάχνω δεν το βρήκα στο banggood (που έχει PDM) ή σε άλλο αντίστοιχο μαγαζί ή ήταν με πολύ υψηλότερη τιμή.

Αν τελικά προχωρήσεις με την αγορά, να σε παρακαλέσω να κάνεις μια μικρή αναφορά ξανά στο θέμα, με το τελικό κόστος (μαζί με τυχόν τελωνεία κλπ), και την ποιότητα αυτού που τελικά θα παραλάβεις...;

Είμαστε 2 άτομα στο νήμα του Mi 9t που τα έχουμε αχρηστευμένα με σπασμένες οθόνες και δεν έχουμε βρει να αγοράσουμε κάτι σε λογικό κόστος.

Αν τελικά η οθόνη (από τον ένα ή τον άλλο πωλητή) φτάσει και το κόστος μείνει περίπου στα επίπεδα που συζητιούνται εδώ (και η οθόνη... δουλεύει!), θα είναι μια πολύ καλή περίπτωση για να δοκιμάσουμε κι εμείς!

Ευχαριστώ (εκ των προτέρων)!

Link to comment
Share on other sites

Μολης έκανα μια παραγγελία από gear best αλλά φοβάμαι πως έκανα κάποιο λάθος στην παραγγελία κ θα περάσει τελωνείο.. Εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει?? ab22c5eac7d3a351b68371d68b0e0ab0.jpg

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...