Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω 4-5 μικροπράγματα που παρήγγειλα από ali, αρχές και μέσα Ιουλίου, δεν κοιτάω καν ούτε που βρίσκονται, ούτε τι κάνουν, μετά τις διακοπές, αρχές-μέσα Σεπτέμβρη αν δεν έχουν έρθει, ξεκινάω τα dispute, απλα πράγματα

ήδη δεν ήρθαν ποτέ παλιότερα κάτι καλώδια απ'το ali, τα πηρα τα χρήματα, αλλά αν δεν έρθουν κι αυτά, ε, νομίζω δεν έχει νόημα να ξανά παραγγείλουμε από αυτό, τόσα χρόνια πρώτη φορά δεν μου ρθε κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Banggood ποιο site εχει για να βλεπουμε την πορεια του δεματος οταν βαλουμε το tracking number?

 

http://parcelsapp.com/en

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Είναι ένα site που προτείνει το banggood και δείχνει την πορεία του δέρματος μέσα στην Κίνα. Κάτι αντίστοιχο κάνει και το gearbest με άλλο site.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Είναι ένα site που προτείνει το banggood και δείχνει την πορεία του δέρματος μέσα στην Κίνα. Κάτι αντίστοιχο κάνει και το gearbest με άλλο site.

Λες μάλλον το tracking της FlytExpress, της εταιρίας που χρησιμοποιεί συνήθως το Banggood για το εντός Κίνας σκέλος της αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Είναι ένα site που προτείνει το banggood και δείχνει την πορεία του δέρματος μέσα στην Κίνα. Κάτι αντίστοιχο κάνει και το gearbest με άλλο site.

 

Νομίζω αναφέρεσαι στο flytexpress

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες περίπου να υπολογίζω για να εμφανιστεί Ευρώπη με eu priority;

 

Ανάλογα μέσω ποιας χώρας το στέλνουν. Στις αποστολές μέσω Ολλανδίας τώρα πια φτάνουν σε περιπου 5-7 μέρες στην Ολλανδία

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα μέσω ποιας χώρας το στέλνουν. Στις αποστολές μέσω Ολλανδίας τώρα πια φτάνουν σε περιπου 5-7 μέρες στην Ολλανδία

 

Μέσω Ολλανδίας λογικά, αφού το tracking number είναι τύπου LTxxxxxxxNL. Αναμένω δλδ. Την Δευτέρα έγινε η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Λες μάλλον το tracking της FlytExpress, της εταιρίας που χρησιμοποιεί συνήθως το Banggood για το εντός Κίνας σκέλος της αποστολής.

Νομίζω αναφέρεσαι στο flytexpress

Ναι παιδια το flytexpress εννοω, ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

έχω 4-5 μικροπράγματα που παρήγγειλα από ali, αρχές και μέσα Ιουλίου, δεν κοιτάω καν ούτε που βρίσκονται, ούτε τι κάνουν, μετά τις διακοπές, αρχές-μέσα Σεπτέμβρη αν δεν έχουν έρθει, ξεκινάω τα dispute, απλα πράγματα

ήδη δεν ήρθαν ποτέ παλιότερα κάτι καλώδια απ'το ali, τα πηρα τα χρήματα, αλλά αν δεν έρθουν κι αυτά, ε, νομίζω δεν έχει νόημα να ξανά παραγγείλουμε από αυτό, τόσα χρόνια πρώτη φορά δεν μου ρθε κάτι

 

Πλεον στο aliexpress επειδή ξέρουν ότι υπάρχουν καθυστερήσεις dispute μπορείς να κάνεις μετα τις 90μερες χοντρικά

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13/7/20 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Με NL πότε θα εμφανιστεί Ελλάδα;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία από DHGate?

Τελωνείο κτλ μεθόδους αποστολής.

 

:cool: - ημουν πελατης αλλα τους εκοψα,μεγαλο προβλημα η πληρωμη εαν εκανες μεταφορα μεσω τραπεζης και μια αλλη φορα υπηρχε προβλημα με την WU

αλλη μια φορα μου εστειλαν προϊον που δεν δουλευε,ο κινεζος δεν δεχοταν αντικατασταση αν και του εστειλα φωτο-βιντεο και πλεον τους σταματησα (!) οσον αφορα τελωνειο-μεθοδο αποστολης θα ισχυει οτι και σε ali-ebay,δεν θα ειναι εξαιρεση.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσα έρχονται με Ολλανδικό ταχυδρομείο έχουν τελωνείο;

Η απλά επειδή βρήκαν τρόπο οι Κινέζοι να κάνουν την βρωμοδουλειά με Ολλανδούς-Γερμανούς αδιαφθορους τελωνειακούς οι δικοί μας εδώ μας καθυστερούν εσκεμένα;

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Όσα έρχονται με Ολλανδικό ταχυδρομείο έχουν τελωνείο;

Η απλά επειδή βρήκαν τρόπο οι Κινέζοι να κάνουν την βρωμοδουλειά με Ολλανδούς-Γερμανούς αδιαφθορους τελωνειακούς οι δικοί μας εδώ μας καθυστερούν εσκεμένα;

 

Όχι. Δεν έχει να κάνει με το ταχυδρομείο αλλά με συγκεκριμένες μεθόδους αποστολής όπως το PDMτου Banggood πχ

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά εκεί στο αεροδρόμιο;

Ένα μήνα κολλημένο στο αεροδρόμιο;

ένα άλλο που έχω επίσης αγνοείται η τύχη του από 10 Μαΐου...

θέλω να πιστεύω ότι είναι όλα στον ίδιο σάκο , ελπίζω να μου έρθουν όλα μαζί ...κάποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά εκεί στο αεροδρόμιο;

Ένα μήνα κολλημένο στο αεροδρόμιο;

ένα άλλο που έχω επίσης αγνοείται η τύχη του από 10 Μαΐου...

θέλω να πιστεύω ότι είναι όλα στον ίδιο σάκο , ελπίζω να μου έρθουν όλα μαζί ...κάποια στιγμή!!!

 

Άστα να πάνε. Τραγική η κατάσταση. Να κάνει το δέμα 20 μέρες να φτάσει Ελλάδα και μέχρι να παραλάβεις να περνάνε άλλοι δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μωρέ καλοκαίρι είναι,άδειες Κορονοιος υπάρχει τι να κάνουν τα παιδιά. Τραγική η κατάσταση στο ελλαδισταν. Αυτά δεν γίνονται πουθενά. 2 μήνες σχεδόν περιμένω δέματα από ευρωπη
Link to comment
Share on other sites

Δέμα με EU Priority, έρχεται με DHL. Μετά από 3 εβδομάδες που έκανε για να φτάσει από Κίνα στη Γερμανία, πήρε άλλες 6 μέρες (λογικός χρόνος) από Feucht σε Αθήνα, όπου το tracking με ενημερώνει ότι αλλάζει tracking number (σε 10-ψήφιο αριθμητικό) και θα το παραδώσει η DHL Express.

 

Το νέο tracking δείχνει άφιξη στην Αθήνα Δευτέρα 27/7 και -εδώ είναι το ωραίο- εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης (στην Αθήνα επίσης) Τρίτη 4 Αυγούστου!

Λέω "δεν μπορεί, θα είναι μάλλον λάθος του συστήματός τους ή κάτι παρόμοιο".

Και όμως! Τρίτη μέρα σήμερα από την άφιξη στην Αθήνα και το status δεν έχει αλλάξει στη σελίδα τους και αρχίζω να πιστεύω ότι το 4 Αυγ είναι σωστό!

Αν είναι έτσι, δεν ξαναλέω τίποτα για τα ΕΛΤΑ! Αυτοί είναι χειρότεροι (συνυπολογίζοντας ότι πρόκειται για ιδιωτική εταιρία ταχυμεταφορών)!

 

Και αν και ο συνολικός χρόνος των ~5 εβδομάδων δεν είναι και κακός (δεδομένων των συνθηκών), έχω τρεις φίλους που έκαναν παραγγελίες όλοι μετά από μένα, οι δύο έχουν παραλάβει από την προηγούμενη εβδομάδα και ο ένας μάλλον σήμερα, όλοι με PostNL, και χαίρονται τα είδη που παρήγγειλαν.

Η πρώτη μου επαφή με DHL, και δεν ήταν καλή...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω δέματα φίλου που παρακολουθώ, σήμερα ένα δέμα που ήταν 21/6 στο εκφορτωση βγήκε από ΓΕΤΑ, το άλλο που ήταν την δια μέρα όχι, το άλλο είναι 1/7,παμε για Αυγούστου με Σεπτεμβρίο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά μια βοήθεια ..., θέλω να πάρω 2 φτηνά tablet για δώρο από bangood τα έχει από Κίνα με ( EU priority Line + 4,70€ ) 93,25€ έκαστο και επίσης από CZ ( Τσεχία είναι αυτό? ) 1 week delivery 100,31€ με ( EU priority mail + 1,73 shipping ).

Ποιο να προτιμήσω από CZ τελωνείο έχει? αλλά διαβάζω ότι αργούν πάρα πολύ και από εκεί, από την άλλη από Κίνα έχει "Processing time:5 business days" και δεν ξέρω αν το στείλουν με Post NL που μπερδεύει με τα ΕΛΤΑ η με DHL Paket

Λίγη βοήθεια παρακαλώ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα 2 δεν περνάει από τελωνείο.

Τώρα, το ποιο θα φτάσει πιο γρήγορα είναι καθαρά θέμα τύχης...

Το μπάχαλο και οι μεγάλες καθυστερήσεις γίνονται στο αεροδρόμιο.

Από Κίνα με NL έχω 2 δέματα. Το ένα το παρήγγειλα πριν 10 ημέρες περίπου, έχει φύγει από το Βενιζέλος και ήδη είναι στο κέντρο διαλογής ενώ το άλλο πάλι με NL είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο από 03/07...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...