Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Βρήκα μια τσάντα που θέλω για τις δουλειές μου από το AliExpress και είναι μαζί με κουπόνι στα 21.1 ευρώ. Νομίζω οριακά γλιτώνω την ΦΑΠα.

Ωστόσο έχει σαν μέθοδο αποστολής το ePacket. Να το επιλέξω άφοβα; Ή παίζει κάποια παγίδα; Πρώτη φορά συναντάω αυτή τη μέθοδο και δεν έχω ιδέα τι είναι.

Για τη μέθοδο δεν ξέρω ούτε κι εγώ, να επισημάνω όμως κάτι: Αν αυτό το ePacket έχει κάποια χρέωση, το ποσό αυτό (μεταφορικά) θα συνυπολογιστεί με την τιμή του προϊόντος, οπότε μπορεί το σύνολο να υπερβεί τα €22 και (εκτός αν το ePacket αυτό λένε ότι παρακάμπτει το τελωνείο) να έχεις καμιά... δυσάρεστη έκπληξη στο τελωνείο.

Κάτι ακόμα: Αν μείνεις κάτω από τα €22, και μιας και η τιμή που βρήκες δεν είναι η τυπική, αλλά προέκυψε από κουπόνι, βεβαιώσου ότι θα έχεις κ ά τ ι που να δείχνει την πραγματική/τελική χρέωση (π.χ. κίνηση πιστωτικής ή τραπεζικού λογαριασμού), για την περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ρολοι σου ειναι στην κινα ακομα σε αναμονη για βελγιο. μολις το παρει το βελγικο ταχυδρομειο θα σου γραψει bpost recieved the item. από εκέι και μετα μετράς ως εξής...1-2 μερες να έρθει ελλάδα ...1-2 μερες να παει κεντρο διαλογής και 2 μερες για να παραλάβεις...λογικά μια εβδομαδα αφοτου εμφανιστει στο βελγιο παραλαμβάνεις χωρις τελωνειο...δεν μπορεις να παρακάμψεις καμια από ΑΥΤα που σου γραφω με κανενα τροπο...διοτι το πακετο ειναι καθοδον....η αληθεια ειναι οτι θα επρεπε να ειναι ηδη βελγιο...το διμο μου ρολοι απο gearbest me belgium post εφτασε σημερα μετα από 15 μερες ενω παντα εκανε κατω απο 10...γενικα εχει καθυστερηση τον τελευταιο καιρο το βελγικο ταχυδρομειο....

 

μήπως εσύ είχες επιλέξει Priority Direct Mail? Επειδή εμένα το έστειλαν με Air Parcel Register. Εεπιδή μου φαίνονται λίγες οι 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια θηκη χωρις κανονικο track number απο οτι μου ειπαν απο gearbeast,,,αλλα με αυτο το track number απο κινα σε βελγιο με bpost LVS1376360004217561 λεει απο 2018-10-25 13:00:03 Arrival at export hub σε αυτο το στατους ακομα δηλαδη δεν εχει παει απο κινα στο βελγιο???και μετα απο το βελγιο θα μπορω να το παρακολουθω η οχι??
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια θηκη χωρις κανονικο track number απο οτι μου ειπαν απο gearbeast,,,αλλα με αυτο το track number απο κινα σε βελγιο με bpost LVS1376360004217561 λεει απο 2018-10-25 13:00:03 Arrival at export hub σε αυτο το στατους ακομα δηλαδη δεν εχει παει απο κινα στο βελγιο???και μετα απο το βελγιο θα μπορω να το παρακολουθω η οχι??
Μέχρι να φτάσει Ελλάδα το παρακολουθείς από το σαιτ του bpost... Μόλις φτασει Ελλάδα σ2-3 μέρες το πήρες

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι καινούριο φρούτο είναι πάλι αυτό με τα ΕΛΤΑ;

Δεν παραδίδουν, λέει, πλέον συστημένα δέματα, αλλά αφήνουν ειδοποιητήριο και τρέχεις στο ταχυδρομείο να τα αναζητήσεις (καμία σχέση με το κλασικό σενάριο, να λείπεις και να σου αφήσουν το ειδοποιητήριο - στο δίνουν στο χέρι)!

Συμβαίνει με registered που παραλαμβάνω τις τελευταίες 1-2 εβδομάδες.

 

Το έχετε δει και άλλοι, και άρα είναι γενική περίπτωση, ή το σκέφτηκαν οι... ξύπνιοι στο τοπικό μου υποκατάστημα...;

Link to comment
Share on other sites

μήπως εσύ είχες επιλέξει Priority Direct Mail? Επειδή εμένα το έστειλαν με Air Parcel Register. Εεπιδή μου φαίνονται λίγες οι 10 μέρες.
Όχι.. Registered belgium post... Παλαιότερα ερχόταν πολύ γρήγορα... Τώρα έρχεται σε λίγο περισσότερο χρόνο... Πάντα χωρίς τελωνείο

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

αθηνα μενω χρονια και τα τελευταια τεσσερα που ασχολουμαι με την κινα παντα ειδοποιηση αφηναν και πηγενα ταχυδρομειο να το παρω ποτε δεν μου το φερααν
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να φτάσει Ελλάδα το παρακολουθείς από το σαιτ του bpost... Μόλις φτασει Ελλάδα σ2-3 μέρες το πήρες

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βάλε καμιά μέρα παραπάνω,17/10 έφτασε Ελλάδα,παρέλαβα εχθές 30/10!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά μέρα παραπάνω,17/10 έφτασε Ελλάδα,παρέλαβα εχθές 30/10!
Φίλε ολο τα τελευταίο τρίμηνο πηρα διαφορα με belgium unregistered... Όλα τα παρέλαβα δυο μερες μετά τη μέρα που έφτασαν Ελλάδα... Αρα οι χρόνοι άλλαξαν προς το χειρότερο

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Για τη μέθοδο δεν ξέρω ούτε κι εγώ, να επισημάνω όμως κάτι: Αν αυτό το ePacket έχει κάποια χρέωση, το ποσό αυτό (μεταφορικά) θα συνυπολογιστεί με την τιμή του προϊόντος, οπότε μπορεί το σύνολο να υπερβεί τα €22 και (εκτός αν το ePacket αυτό λένε ότι παρακάμπτει το τελωνείο) να έχεις καμιά... δυσάρεστη έκπληξη στο τελωνείο.

Κάτι ακόμα: Αν μείνεις κάτω από τα €22, και μιας και η τιμή που βρήκες δεν είναι η τυπική, αλλά προέκυψε από κουπόνι, βεβαιώσου ότι θα έχεις κ ά τ ι που να δείχνει την πραγματική/τελική χρέωση (π.χ. κίνηση πιστωτικής ή τραπεζικού λογαριασμού), για την περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο.

Στο ePacket έβγαζε μηδενική χρέωση.

Εντωμεταξυ το θέμα με την τσάντα περιπλέκεται ακόμα περισσότερο επειδή την αγοράζω με κουπόνι 90 λεπτών, προπλήρωσα τώρα μόνο ένα μικρό ποσό και το υπόλοιπο θα το πληρώσω στις 11/11. Δεν ξέρω γιατί το έκαναν έτσι περίπλοκο αλλά ανήκει στην προωθητική καμπάνια των εκπτώσεων τους.

Οπότε είμαι οριακά κάτω από τα 22 και ελπίζω να μην με ζαλίσουν.

Αυτή τη τσάντα αλλού την έβρισκα πιο ακριβά και με μεθόδους αποστολής χωρίς τελωνείο ξέφευγε κι'άλλο η τιμή, οπότε γι'αυτό το επιχείρησα από το Ali.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες w2o4ts!

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Παρήγγειλα το poco στα 260 από banggood, με priority direct mail, απλά έχει παιχτεί μια βλακεια στα στοιχεία παράδοσης. Ενώ η διεύθυνση, ο τκ, η πόλη και το τηλ είναι σωστά, έχει μπει εκ παραδρομής σαν περιφέρεια η central Greece αντί για thessaly που είναι το σωστό.. Επικοινώνησα μαζί τους, αλλά η παραγγελία είναι ήδη shipped κ δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Να ανησυχώ για τυχόν μη παράδοση ή οτιδήποτε; πρώτη φορά παίρνω από κινα κινητό, εξου και η αφελής απορία μου..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Παρήγγειλα το poco στα 260 από banggood, με priority direct mail, απλά έχει παιχτεί μια βλακεια στα στοιχεία παράδοσης. Ενώ η διεύθυνση, ο τκ, η πόλη και το τηλ είναι σωστά, έχει μπει εκ παραδρομής σαν περιφέρεια η central Greece αντί για thessaly που είναι το σωστό.. Επικοινώνησα μαζί τους, αλλά η παραγγελία είναι ήδη shipped κ δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Να ανησυχώ για τυχόν μη παράδοση ή οτιδήποτε; πρώτη φορά παίρνω από κινα κινητό, εξου και η αφελής απορία μου..

 

Από τη στιγμή που είναι σωστός ο Τ.Κ. δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάλι το τελευταίο τετράμηνο για τα συστημένα με παίρνει στο κινητό ο ταχυδρόμος να με ρωτήσει αν θα είμαι σπίτι ή αν πρέπει να αφήσει ειδοποίηση (καμία φορα με συνενοηση τα αφήνει και στην πόρτα)

Και αυτό συμβαίνει σε κάθε πακέτο, καθε φορά!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ακόμη απορία που βρήκα εν μέρει απαντήσεις.

Όσον αφορά τις μπαταρίες κατάλαβα ότι υπάρχει εμπλοκή.

Από gb και bg δεν στέλνουν Ελλάδα. Από Ali βλέπω κάποιοι να στέλνουν αλλά πολύ φοβάμαι μην είναι μαϊμού της μαϊμούς, όπως την τελευταία φορά πέρσι που πήρα ένα powerbank της Xiaomi και τελικά μου ήρθε ένα με ολόιδιο σχέδιο αλλά πουθενά δεν είχε το Logo της Xiaomi. (Η αποστολή είχε γίνει μέσω τούρκικου ταχυδρομείου). Επίσης είχα πάρει και μπαταρία για το κινητό μου μέσω Belgium post, αλλά επίσης ήταν μούφα επειδή ήταν 2 χιλιοστά παραπάνω και δεν κούμπωνε με τίποτα!

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που να πουλάει Powerbanks ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 18650. Ή μήπως καλύτερα να μην το ζαλίζω και να πάρω από εδώ να τελειώνουμε;

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,θελω να ρωτησω αν σε φακελακι-σακουλακι συστημενο με το πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο,πρεπει να πληρωνουμε το 3ε
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,θελω να ρωτησω αν σε φακελακι-σακουλακι συστημενο με το πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο,πρεπει να πληρωνουμε το 3ε

Το τρίευρω φαίνεται να έχει καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό - ίσως κοντεύει και χρόνος πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται να εξαρτάται από το ταχυδρομείο και τους διανομείς (κακώς βεβαίως)!

Ρώτησα σε άλλο ταχυδρομείο και μου είπαν ότι *βεβαίως* και παραδίδει ο διανομέας τα συστημένα δέματα κατ' οίκον, εκτός φυσικά από τη γνωστή -και προφανή!- περίπτωση να μη σε βρει, οπότε και θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Οι άλλοι, εδώ που βρίσκομαι τώρα, φαίνεται να θεωρούν εξίσου προφανές ότι δε θα το παραδώσουν (το γιατί δε μου το εξήγησαν όμως...) - και αυτό μάλιστα είναι εξέλιξη των τελευταίων εβδομάδων. Μέχρι πριν κάποιον καιρό παρέδιδαν κανονικά!

 

Κανονικά θέλει μια ερώτηση στα κεντρικά των ΕΛΤΑ, σκέφτομαι όμως ότι αν έτσι καταλήξει να τους βάλουν... χέρι (που μάλλον κάνουν την πάπια και δεν παραδίδουν), το επόμενο δέμα που θα έρθει στο όνομά μου θα το έχουν... κλωτσήσει τουλάχιστον από μία φορά και εκ περιτροπής όλοι οι εργαζόμενοι στο υποκατάστημα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε εμας αν δεν το πληρωσεις δεν σου το δινουν,τι να τους πω ωστε να αλλαξει κατι.

Σε συνέχεια και των όσων έγραφα παραπάνω για την παράδοση των δεμάτων, απ' ό,τι φαίνεται στο κάθε ταχυδρομικό γραφείο κάνουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.

Αν μάλιστα το τέλος των €3 δεν αναμένεται από τη διεύθυνση των ΕΛΤΑ να εισπραχθεί, μπορεί κανείς να κατηγορήσει και τον όποιο καχύποπτο αναρωτηθεί *πού* τελικά καταλήγουν τα τρίευρα που εισπράττονται..;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν ερωτώ κάτι πολύ ευρέως γνωστό, το priority line του GB είναι ασφαλές χωρις παρατράγουδα?

Μόνο αυτό μου δίνει σαν επιλογή. (και το expedited shipping που είναι απλά πανάκριβο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αυτό το priority του gearbest είναι με dhl Γερμανίας και έρχεται μέσω Γερμανίας χωρίς να περνά τελωνείο.

Το exedited shipping περνάει τελωνείο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια ακόμη απορία που βρήκα ένα μέρη απαντήσεις.

Όσον αφορά τις μπαταρίες κατάλαβα ότι υπάρχει εμπλοκή.

Από gb και bg δεν στέλνουν Ελλάδα. Από Ali βλέπω κάποιοι να στέλνουν αλλά πολύ φοβάμαι μην είναι μαϊμού της μαϊμούς, όπως την τελευταία φορά πέρσι που πήρα ένα Xiaomi και τελικά μου ήρθε ένα με ολόιδιο σχέδιο αλλά πουθενά δεν είχε το Logo της Xiaomi. (Η αποστολή είχε γίνει μέσω τούρκικου ταχυδρομείου). Επίσης είχα πάρει και μπαταρία για το κινητό μου μέσω Belgium post, αλλά επίσης ήταν μούφα επειδή ήταν 2 χιλιοστά παραπάνω και δεν κούμπωνε με τίποτα!

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που να πουλάει Powerbanks ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 18650. Ή μήπως καλύτερα να μην το ζαλίζω και να πάρω από εδώ να τελειώνουμε;

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά μπαταρίες 18650 (και άλλες) παίρνω πάντα από εδώ πλέον nkon.nl , ευρωπαϊκό μαγαζί, γνήσιες μπαταρίες, καλές τιμές...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μπαταρίες 18650 (και άλλες) παίρνω πάντα από εδώ πλέον nkon.nl , ευρωπαϊκό μαγαζί, γνήσιες μπαταρίες, καλές τιμές...
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση! Μόλις βρήκα στην σελίδα που μου πρότεινες την ίδια LG που έπαιρνα εδώ και μάλιστα σε λιγότερο από τη μισή τιμή!

Θα το δοκιμάσω αμέσως επειδή χρειάζομαι πολλές 18650 και απ'ότι φαίνεται θα με σώσει αυτό το κατάστημα

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θελω να αγοράσω από το gearbest 4 τέτοια https://m.gearbest.com/motorcycle-intercoms/pp_613371.html . Το συνολικό ποσό είναι 300$ και οι τρόποι αποστολής που που δίνει είναι :

1) Priority line - EU priority mail

2) Priority line - priority direct mail

 

Ποιον από τους δύο να επιλέξω για να μην κινδυνεύσει το δέμα μου να περάσει τελωνείο;

 

Παραθέτω και μια εικόνα απ τις επιλογές που μου δίνει :

https://imgur.com/a/F1Jyyu6

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται να εξαρτάται από το ταχυδρομείο και τους διανομείς (κακώς βεβαίως)!

Ρώτησα σε άλλο ταχυδρομείο και μου είπαν ότι *βεβαίως* και παραδίδει ο διανομέας τα συστημένα δέματα κατ' οίκον, εκτός φυσικά από τη γνωστή -και προφανή!- περίπτωση να μη σε βρει, οπότε και θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Οι άλλοι, εδώ που βρίσκομαι τώρα, φαίνεται να θεωρούν εξίσου προφανές ότι δε θα το παραδώσουν (το γιατί δε μου το εξήγησαν όμως...) - και αυτό μάλιστα είναι εξέλιξη των τελευταίων εβδομάδων. Μέχρι πριν κάποιον καιρό παρέδιδαν κανονικά!

 

Κανονικά θέλει μια ερώτηση στα κεντρικά των ΕΛΤΑ, σκέφτομαι όμως ότι αν έτσι καταλήξει να τους βάλουν... χέρι (που μάλλον κάνουν την πάπια και δεν παραδίδουν), το επόμενο δέμα που θα έρθει στο όνομά μου θα το έχουν... κλωτσήσει τουλάχιστον από μία φορά και εκ περιτροπής όλοι οι εργαζόμενοι στο υποκατάστημα...

 

Εμένα τα τελευταία 9-10 χρόνια τα συστημένα από εξωτερικό μου τα παραδίδει πάντα ο διανομέας των ΕΛΤΑ (Ν. Φιλαδέλφεια - Χαλκηδόνα) στην διεύθυνση μου, ούτε τηλέφωνο πριν ούτε κάτι άλλο. Αν και τις περισσότερες φορές βλέποντας στο τράκινγκ ότι το δέμα μου έχει φτάσει στο Κ.Δ. Ν.Φιλαδέλφειας πάω ο ίδιος εκεί και το παίρνω άμεσα, δεν μπορώ να περιμένω άλλο... :D

 

ΥΓ. Όταν κάποτε σε αλλαγή διανομέα ο καινούργιος "τόλμησε" να μου αφήσει σημείωμα για να πάω να παραλάβω, έφαγε ένα "ευγενικό" χεσίδι και δεν τόλμησε να το επαναλάβει...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια εχουν αλλαξει τα track number απο bangood με priority mail??γιατι με το ολλανδικο μου δινουν LX51........75NL ενω παλια ηταν RL665.......NL αν θυμαμαι καλα???? αυτο το track number που μου εδωσαν δηλαδη δεν ειναι priority mail????το ρωταω μην φαω κανα τελωνειο ειναι για αγορα κινητου 130 ευρω....οποιος ξερει ας μου πει..
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια εχουν αλλαξει τα track number απο bangood με priority mail??γιατι με το ολλανδικο μου δινουν LX51........75NL ενω παλια ηταν RL665.......NL αν θυμαμαι καλα???? αυτο το track number που μου εδωσαν δηλαδη δεν ειναι priority mail????το ρωταω μην φαω κανα τελωνειο ειναι για αγορα κινητου 130 ευρω....οποιος ξερει ας μου πει..

 

Ναι είναι κανονικά με postnl και priority. Εδώ και μερικούς μήνες έχουν αλλάξει τη μορφή των track numbers. Παραμένει το ίδιο γρήγορο και ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...