Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πηρα απο κοσμοτε μαζι με τον πατερα μου,εχω 2ο χρονο με την αποδειξη,αλλα του εβαλαν ενα χαρτι οτι η εγγυηση ειναι 1 ετος απο την Apple.Και μου λεει δεν γινεται.

 

Πήγαινε εδώ στην ενότητα για την εγγύηση δες τι έχει συμβεί σε άλλους

Εκτύπωσε την ευρωπαϊκή οδηγία και πήγαινε με τον πατέρα σου ξανά και δωστους το χαρτί και απαίτησε να επισκευαστεί η συσκευή

Αλλιώς τηλέφωνο στον συνήγορο του καταναλωτή και ότι άλλο θέλει ας έχει η συνέχεια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σήμερα μου είπαν να αγοράσω το I Phone 5S μεταχειρισμένο από ένα κατάστημα στην γειτονιά μου 180€ μου λέει σε άριστη κατάσταση γνωρίζει κάνεις να με βοηθήσει αν είναι καλή η τιμή η ακριβό;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα μου είπαν να αγοράσω το I Phone 5S μεταχειρισμένο από ένα κατάστημα στην γειτονιά μου 180€ μου λέει σε άριστη κατάσταση γνωρίζει κάνεις να με βοηθήσει αν είναι καλή η τιμή η ακριβό;;;

 

Εδώ στο myphone στις αγγελίες έχω δει και καλύτερες προσφορές από παιδιά του forum

Ψάξε λίγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Tη εγκατέστησα εγώ. Επιδιορθώνει κάποια bug που είχε στην αποστολή email από Outlook.

Δεν έχω δει καμία άλλη διαφορά.

 

πς: με βαριά χρήση, πόσες φορτίσεις κάνετε τη μέρα;

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Tη εγκατέστησα εγώ. Επιδιορθώνει κάποια bug που είχε στην αποστολή email από Outlook.

Δεν έχω δει καμία άλλη διαφορά.

 

πς: με βαριά χρήση, πόσες φορτίσεις κάνετε τη μέρα;

 

Κανω 2,μια φορτιζω το βραδυ και μεσα στην μερα αν χρειαστει.Η χρηση μου ειναι νορμαλ προς βαρια.

50/50 wifi και 3G.Και καμια φορα ανοιγω και 4G για να βλεπω το εικονιδιο και τις ταχυτητες.

Facebook,Instagram,Youtube,Safari δουλευω.

Μια ωρα Youtube μουσικη/βιντεο

Σαφαρι κανω browsing και μπαινω στο φορουμ και στο facebook.

Instagram καμια ωρα και εκει βλεπω φωτογραφιες.Κλησεις 10-15 λεπτα.

Τοποθεσια κλειστη,σπανια ανοιγει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νέα δηλαδή έστω και λίγο αν είναι βελτιωμένη η λειτουργία της συσκευής
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Βρίσκω το 5s στο ebay refurbished από Ιταλία σε καλή τιμή. Είναι το μοντέλο Α1533. Θα λειτουργεί κανονικά εδώ στην Ελλάδα ή θα έχω πρόβλημα;

Να προσέξω κάτι άλλο στην περιγραφή; Ο seller είναι top rated πάντως.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Βρίσκω το 5s στο ebay refurbished από Ιταλία σε καλή τιμή. Είναι το μοντέλο Α1533. Θα λειτουργεί κανονικά εδώ στην Ελλάδα ή θα έχω πρόβλημα;

Να προσέξω κάτι άλλο στην περιγραφή; Ο seller είναι top rated πάντως.

Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να προσέξεις να μην είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο και να μην έχει ενεργοποιημένο το iCloud Activation lock/Find my iPhone.

Όσο αφορά τη συμβατότητα με τα ελληνικά δίκτυα, το Α1533 είναι το αμερικάνικο μοντέλο, ως εκ τούτου δε θα έχεις θέμα με 2G/3G. Το 4G/LTE ωστόσο, θέλει προσοχή.

Η συσκευή υποστηρίζει τις εξής LTE μπάντες: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 13, 17, 19, 20 και 25. Απ' ό,τι γνωρίζω τα ελληνικά δίκτυα χρησιμοποιούν τις μπάντες 3, 7 και 20. Βλέπεις λοιπόν πως λείπει η 7. Τώρα, τι ασυμβατότητες τυχόν να συναντήσεις, δε το ξέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να προσέξεις να μην είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο και να μην έχει ενεργοποιημένο το iCloud Activation lock/Find my iPhone.

Όσο αφορά τη συμβατότητα με τα ελληνικά δίκτυα, το Α1533 είναι το αμερικάνικο μοντέλο, ως εκ τούτου δε θα έχεις θέμα με 2G/3G. Το 4G/LTE ωστόσο, θέλει προσοχή.

Η συσκευή υποστηρίζει τις εξής LTE μπάντες: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 13, 17, 19, 20 και 25. Απ' ό,τι γνωρίζω τα ελληνικά δίκτυα χρησιμοποιούν τις μπάντες 3, 7 και 20. Βλέπεις λοιπόν πως λείπει η 7. Τώρα, τι ασυμβατότητες τυχόν να συναντήσεις, δε το ξέρω.

 

Έχεις δίκιο! Βρήκα το Α1457 πάλι από Ιταλία με 15 ευρώ παραπάνω.

Το no contract με καλύπτει για να μην είναι κλειδωμένο; Το iCloud Activation lock/Find my iPhone δεν το αναφέρουν πουθενά.

Να με προβληματίσει ότι στα στοιχεία του seller φαίνεται κινέζικο όνομα, παρόλο που το item location λέει Roma, Italy;

 

Ευχαριστώ πολυ!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα ένα 5s με iOS 11

Ομολογώ ότι τα πηγαίνει καλύτερα από ότι με iOS 10

Και το παιδί που το έχει το ανέφερε κατευθείαν παρατήρησε διαφορά προς το καλύτερο

Βάζω και την 11.0.2 να δούμε τι γίνεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα ένα 5s με iOS 11

Ομολογώ ότι τα πηγαίνει καλύτερα από ότι με iOS 10

Και το παιδί που το έχει το ανέφερε κατευθείαν παρατήρησε διαφορά προς το καλύτερο

Βάζω και την 11.0.2 να δούμε τι γίνεται

 

Καλα ηταν,γιατι ηταν πιο κρυο στο χερι και δεν ζεσταινοταν χωρις λογο.

Καλυτερο wifi σημα ειχα,μπαταρια οχι.

Αν φτιαξουν bugs,κολληματακια και να βελτιωθει η αποδοση για τα 5s/6,με καλυτερο optimization εγω το αναβαθμιζω.Αλλιως μενω στην 10.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχω διαβάσει αρκετά για τις διαφορές μεταξύ iphone 7 και iphone 8 και επειδή θέλω να αλλάξω το 5S που έχω, θέλω την γνώμη σας.

Η επιλογές μου είναι:

1) Καινούριο iphone 7 128GB (από φίλο στην Αμερική που θα μου το φέρει, περίπου 578 ευρώ)

2) Καινούριο iphone 8 256GB (από φίλο στην Αμερική που θα μου το φέρει, περίπου 790 ευρώ)

3) Μεταχειρισμένο iphone 7 128GB ή 256GB από Ελλάδα (περίπου 500-600 ευρώ αναλόγως την χωρητικότητα)

 

Σίγουρα από το 5S όποιο από τα 2 και να διαλέξω θα είναι τεράστια αναβάθμιση αλλά πέρα από την ασύρματη φόρτιση (η οποία δεν ειναι και τόσο γρήγορη σε σχέση με το καλώδιο) και εμφανισιακά το γυαλί στο πίσω μέρος, δεν βλέπω κάποιο λόγο για τα παραπάνω χρήματα..

 

Εχει κανείς κάποια άλλη άποψη για να με βοηθήσει; Πιστεύετε οτι όταν βγει το X, θα πέσει η τιμή στα μεταχειρισμένα 7 και άλλο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, ο μόνος λόγος για να πας σε iPhone 8 είναι ο νέος και πολύ δυνατός επεξεργαστής. Χάρις αυτού θα έχεις μια συσκευή για πιο μακροχρόνια και άνετη χρήση.

Αν τώρα η διαφορά των 200 δολαρίων σου είναι δυσβάστακτη, πας καρφί για iPhone 7.

Διαφορές στην οθόνη δεν υπάρχουν. Στην κάμερα, είναι τουλάχιστον αμελητέες. Το μέγεθος της μνήμης RAM είναι το ίδιο. Τα ηχεία είναι μόνο κάπως βελτιωμένα στο 8.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου με το 5S βασικά είναι οτι ειναι 16GB και έχω θέμα χώρου καθώς και οτι το έχω αφήσει στο ios 8 και πλέον πολλά app που θέλω δεν δουλεύουν με ios κάτω του 9. Δεν έχω θέματα ούτε με ταχύτητα, ούτε με περίεργα features σαν το siri, facetime, κλπ κλπ.. Γι' αυτό σκέφτομαι οτι με το iphone 7 και με 128GB μήπως είμαι καλυμένος για 2-3 χρόνια τουλάχιστον και γλυτώσω και τα 210 ευρώ παραπάνω για το 8...
Link to comment
Share on other sites

Να πας στο 8

Οσο πιο νεο τόσο το καλύτερο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτό ισχύει στο Android που ναι μεν και στα δυο οι διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο είναι αμελητέες, αλλά στο Android έχεις το bonus των αναβαθμίσεων. Στο iPhone δεν υπάρχει κάποια διαφορά πέρα από τα specs, οπότε αν τα εξτρά χρήματα για το i8 είναι πολλά, πας στο 7 και δεν καταλαβαίνεις σχεδόν καμία διαφορά.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,έχω ένα iphone 5s πρόσφατα αναβαθμισμένο σε ios 11.Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.Ένω χρησιμοποιώ το κινητό η οθόνη ξαφνικά αποκτά ασπρόμαυρες ρίγες και μετά κάνει συνέχεια reboots (φαίνεται μόνο το μήλο και τίποτα άλλο) και μετά από λίγο ανοίγει τι θα μου προτείνατε να κάνω?Ποιο είναι το πιθανό πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,έχω ένα iphone 5s πρόσφατα αναβαθμισμένο σε ios 11.Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.Ένω χρησιμοποιώ το κινητό η οθόνη ξαφνικά αποκτά ασπρόμαυρες ρίγες και μετά κάνει συνέχεια reboots (φαίνεται μόνο το μήλο και τίποτα άλλο) και μετά από λίγο ανοίγει τι θα μου προτείνατε να κάνω?Ποιο είναι το πιθανό πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Μαλλον κατι με την μητρικη,αν εχεις εγγυηση στειλτο στο service.

Edit: Για οσους εχουν θεμα με την μπαταρια ειτε στην 10.3.3 ειτε στην 11 και εχετε το instagram,βγαλτε το.

Η μπαταρια κραταει παραπανω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση: έχει κανένα νόημα το να κάνω ένα clean install στο ios11;

Και με αυτό εννοώ επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα λοιπά.

 

Ευχαριστώ.

Edited by yannismar
REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση: έχει κανένα νόημα το να κάνω ένα clean install στο ios11;

Και με αυτό εννοώ επαναφορα εργοστασιακώ ρυθμίσεων και τα λοιπά.

 

Ευχαριστώ.

 

Έχεις κάποιο πρόβλημα δεν δουλεύει σωστά;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως πέφτει ταχύτερα η μπαταρία.

 

Είναι φασαρία να το κανείς από την αρχή αλλά σίγουρα θα δεις διαφορά

Φυσικά ίσως οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει τελευταία η αναβαθμίστηκε πρόσφατα και δημιουργεί πρόβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...