Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://discussions.apple.com/thread/8540610?page=1

 

110 άτομα που πάτησαν me too τους θεωρείς ψεύτες; Ναι η λύση είναι ή να κολλήσεις τη συσκευή σου στην προτελευταία έκδοση την 11.4.1 ή να αγοράσεις την επόμενη συσκευή όπως λένε τα παραπάνω παιδιά. Θα δεις ότι στο WWDC η Apple μίλησε για 30 λεπτά συν στο Xs σε σύγκριση με το X. Πως θα το πετύχεις αυτό με μια μπαταρία ελαφρώς μικρότερη του x; Πρώτα με τον επεξεργαστή Α12 που είναι 7nm και έπειτα βάζοντας τα προηγούμενα μοντέλα να δουλεύουν σε λίγο υψηλότερες ταχύτητες οι επεξεργαστές. Αποτέλεσμα αυτού είναι να βιώνεις όντως πολύ πολύ καλύτερη απόκριση ως αίσθηση αλλά και η μπαταρία να τελειώνει πιο γρήγορα.

 

Ακόμα δεν κατάλαβες τι είπα ......πάω πάσο ..δικο σου το μαχαίρι δικο σου και το καρπούζι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η να μην αναβαθμίσεις

 

το μοναδικο λειτουργικο με το οποιο ηταν οκ η μπαταρια ηταν το προτο (με αυτο που ηρθε η συσκευη και η υποεκδωσεις του ) οταν πηγε στην επομενη εκδοση και μετα ποτε δεν ηταν ιδια απο το κακο στο χειροτερα το ιδιο και με ολα τα αλλα που περασαν απο μενα μολις πας στην επομενη εκδοση μπαταρια στα ταρταρα

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικο λειτουργικο με το οποιο ηταν οκ η μπαταρια ηταν το προτο (με αυτο που ηρθε η συσκευη και η υποεκδωσεις του ) οταν πηγε στην επομενη εκδοση και μετα ποτε δεν ηταν ιδια απο το κακο στο χειροτερα το ιδιο και με ολα τα αλλα που περασαν απο μενα μολις πας στην επομενη εκδοση μπαταρια στα ταρταρα

 

Έτσι γίνεται σε όλα τα iPhone 10 χρόνια τώρα

Κάθε χρόνο λένε θα έχει μισή ώρα παραπάνω αυτονομία

10χ30’ άρα έπρεπε να έχουμε 300’ ή 5 ώρες παραπάνω σε σχέση με το 1ο iPhone

Εγώ βλεπω ότι έχουμε 1 μέρα μπαταρία εδώ και 10 χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται σε όλα τα iPhone 10 χρόνια τώρα

Κάθε χρόνο λένε θα έχει μισή ώρα παραπάνω αυτονομία

10χ30’ άρα έπρεπε να έχουμε 300’ ή 5 ώρες παραπάνω σε σχέση με το 1ο iPhone

Εγώ βλεπω ότι έχουμε 1 μέρα μπαταρία εδώ και 10 χρόνια

Εμ δεν λένε ψέμματα στα τελευταία iphone όντος η αυτονομία είναι πάντα πολύ καλή... Μέχρι να έρθει το επόμενο μεγάλο update... Και θαντα στείλει στα ταρταρα
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται σε όλα τα iPhone 10 χρόνια τώρα

Κάθε χρόνο λένε θα έχει μισή ώρα παραπάνω αυτονομία

10χ30’ άρα έπρεπε να έχουμε 300’ ή 5 ώρες παραπάνω σε σχέση με το 1ο iPhone

Εγώ βλεπω ότι έχουμε 1 μέρα μπαταρία εδώ και 10 χρόνια

 

Τάσο αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια. Ξεχνάς πως πολλοί από εμάς κάθε χρόνο επιβαρύνουμε την συσκευή μας με νέες εφαρμογές (χωρίς να υπολογίσουμε ότι βαραίνουν οι ήδη εγκατεστημένες).

 

Ως εκ τούτου είναι κομματάκι δύσκολο να γίνει σωστή σύγκριση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τάσο αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια. Ξεχνάς πως πολλοί από εμάς κάθε χρόνο επιβαρύνουμε την συσκευή μας με νέες εφαρμογές (χωρίς να υπολογίσουμε ότι βαραίνουν οι ήδη εγκατεστημένες).

 

Ως εκ τούτου είναι κομματάκι δύσκολο να γίνει σωστή σύγκριση.

 

Ήδη υπάρχουσες εφαρμογές στην συσκευή αναβαθμίζονται και βαραίνει όλη η συσκευή

Επίσης πιστεύω ακράδαντα εφαρμογές τύπου Facebook Instagram και γενικά αυτές οι πολύ δημοφιλές και μεγάλες εταιρίες κάνουν συμφωνίες με τις εταιρίες κινητών και τα παλιά τηλέφωνα τα κάνουν να σέρνονται έτσι για να σε κάνουν να πάρεις νέα συσκευή

1000% κάτω από το τραπέζι παίζουν λεφτά και παράνομες συμφωνίες ώστε να γυρίζει το χρήμα του τελικού καταναλωτή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τάσο αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια. Ξεχνάς πως πολλοί από εμάς κάθε χρόνο επιβαρύνουμε την συσκευή μας με νέες εφαρμογές (χωρίς να υπολογίσουμε ότι βαραίνουν οι ήδη εγκατεστημένες).

 

Ως εκ τούτου είναι κομματάκι δύσκολο να γίνει σωστή σύγκριση.

Εγώ πάντα κάνω συνγριση με άδειο κινιτο φρέσκο φορμαρισμένο από iTunes με κλειστά WiFi τοποθεσία και βγαλμένα άχρηστα μαμά apps
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα κάνω συνγριση με άδειο κινιτο φρέσκο φορμαρισμένο από iTunes με κλειστά WiFi τοποθεσία και βγαλμένα άχρηστα μαμά apps

 

Ναι αλλά έτσι η συσκευή είναι άχρηστη

Ποιος δουλεύεις σήμερα ένα iPhone χωρίς έξτρα εφαρμογές, χωρίς Ίντερνετ χωρίς συγχρονισμό και λοιπά;

Άρα ή θα αναβαθμίσεις ή θα μείνεις χωρίς εφαρμογές και κάποια στιγμή θα πάρεις άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τάσο αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια. Ξεχνάς πως πολλοί από εμάς κάθε χρόνο επιβαρύνουμε την συσκευή μας με νέες εφαρμογές (χωρίς να υπολογίσουμε ότι βαραίνουν οι ήδη εγκατεστημένες).

 

Ως εκ τούτου είναι κομματάκι δύσκολο να γίνει σωστή σύγκριση.

 

Να σου πως οι εφαρμογές είναι σκέτη καταστροφή. Ο πατέρας μου έχει το 6s έχει Sygic, here we go, Shazam, YouTube, σουίτες γραφείου και υγεία της μπαταρίας του εδώ και 4 χρόνια σχεδόν είναι στο 94%. Μπορείς να καταλάβεις πως όλη τη ζημιά την κάνει το Facebook k το messenger και το instagram. Η αδερφή μου από την άλλη έχει το 7 το έχει τα μισά χρόνια από του πατέρα μου και έχει 83% μπαταρία με Facebook και messenger. Όποτε μπορείς να καταλάβεις για τι διαφορά μιλάμε. Μόνο οι εφαρμογές φταίνε για τις άςχημες επιδόσεις των κινητών μας και τίποτα άλλο. Θυμάμαι το Facebook εποχή iPhone 3g όχι iOS τότε αλλά os 3.0 ήταν στο AppStore 33mb. 2018 το Facebook είναι 550mb και η χρήση που το θελουμε είναι η ίδια με τότε. Για να μην πούμε πως τότε δεν είχαμε messenger και τώρα μόνο το messenger είναι μια επιπλέον εφαρμογή 200mb επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Και ο πατέρας σου να τις είχε εγκατεστημένες, πάλι στο 94% θα ήταν η μπαταρία γιατί δε θα τις χρησιμοποιούσε. Αντίθετα η αδερφή σου όπως και οι περισσότεροι από μας, το Fb και το instagram το πάμε πριονοκορδέλα, όπως και το κινητό είναι προέκταση του χεριού μας

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ο πατέρας σου να τις είχε εγκατεστημένες, πάλι στο 94% θα ήταν η μπαταρία γιατί δε θα τις χρησιμοποιούσε. Αντίθετα η αδερφή σου όπως και οι περισσότεροι από μας, το Fb και το instagram το πάμε πριονοκορδέλα, όπως και το κινητό είναι προέκταση του χεριού μας

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Σκέφτομαι να το κλείσω κάποια στιγμή τελείως. Εγώ θυμάμαι όμως εποχές 3g τις αγγίζαμε τις 2 μέρες. Πάλι χρησιμοποιούσαμε και τότε το Facebook αλλά δεν είχαν προσθέσει τόσες άχρηστες μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι η συσκευή είναι άχρηστη

Ποιος δουλεύεις σήμερα ένα iPhone χωρίς έξτρα εφαρμογές, χωρίς Ίντερνετ χωρίς συγχρονισμό και λοιπά;

Άρα ή θα αναβαθμίσεις ή θα μείνεις χωρίς εφαρμογές και κάποια στιγμή θα πάρεις άλλο

 

αλλο λεω εγω

ακόμη και με άδειο φρεσκοφορμαρισμενο κινητό με ολα κλειστά battery drain υπαρχει άσχημο που σημαίνει ουτε εφαρμογές φταίνε ούτε κάποια ρύθμιση άπλα είναι τόσο βαρυ που απαιτεί συνέχεια να δουλεύει το cpu

ουσιαστικά πάντα έτσι ηταν στα ios μονο με την πρώτη έκδοση που βγαινει παει καλα σε αυτονομία μετα με την επόμενη στα ταρταρα

 

κατι παρομιο παιζει και στα android κοινός αν θες το κεφαλή σου ήσυχο το κρατάς με την αρχική εκδοση... ολα αυτά είναι για να σπρώχνονται νεες συσκευές και να κινείται η αγορά

Link to comment
Share on other sites

αλλο λεω εγω

ακόμη και με άδειο φρεσκοφορμαρισμενο κινητό με ολα κλειστά battery drain υπαρχει άσχημο που σημαίνει ουτε εφαρμογές φταίνε ούτε κάποια ρύθμιση άπλα είναι τόσο βαρυ που απαιτεί συνέχεια να δουλεύει το cpu

ουσιαστικά πάντα έτσι ηταν στα ios μονο με την πρώτη έκδοση που βγαινει παει καλα σε αυτονομία μετα με την επόμενη στα ταρταρα

 

κατι παρομιο παιζει και στα android κοινός αν θες το κεφαλή σου ήσυχο το κρατάς με την αρχική εκδοση... ολα αυτά είναι για να σπρώχνονται νεες συσκευές και να κινείται η αγορά

 

Ε ναι σίγουρα ισχύει αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους!Μια βοήθεια.

Επειδη κουφαθηκα τώρα πριν λιγο εκανα την αναβαθμιση για το 12.0.1, iphone 5s μετα την αναβαθμιση εξαφανιστικε η εφαρμογη για την μπαταρια .και δεν μπορω να δω δω σε τι φαση ειναι η μπαταρια.ξερει κανεις τι εχει γινει και που εχει εξαφανιστει το option υγεια μπαταριας

Edited by emmanuelle
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!Μια βοήθεια.

Επειδη κουφαθηκα τώρα πριν λιγο εκανα την αναβαθμιση για το 12.0.1, iphone 5s μετα την αναβαθμιση εξαφανιστικε η εφαρμογη για την μπαταρια .και δεν μπορω να δω δω σε τι φαση ειναι η μπαταρια.ξερει κανεις τι εχει γινει και που εχει εξαφανιστει το option υγεια μπαταριας

 

 

Σε 5s δεν υπήρξε ποτέ μα ποτέ τίποτα να ελεγχεισ την υγεία της μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!Μια βοήθεια.

Επειδη κουφαθηκα τώρα πριν λιγο εκανα την αναβαθμιση για το 12.0.1, iphone 5s μετα την αναβαθμιση εξαφανιστικε η εφαρμογη για την μπαταρια .και δεν μπορω να δω δω σε τι φαση ειναι η μπαταρια.ξερει κανεις τι εχει γινει και που εχει εξαφανιστει το option υγεια μπαταριας

 

 

Τίποτα δεν εξαφανίστηκε ..Ποτέ δεν υπήρξε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ναι εχετε δικιο εκανα λαθοσ ολα ηταν απο το SE μου.Υπαρχει καποια εφαρμογη που να κανει πανω κατω το ιδιο πράγμα με το battery health και να δινει τα ιδια αποτελεσματα?
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα iPhone 5s το οποίο θέλει άμεσα αλλαγή μπαταρίας, γιατί αφενός κρατάει περίπου μια ώρα συνεχής χρήσης και αφετέρου κλείνει μερικές φορές στο 10-15%.

 

Η απορία μου είναι, αξίζει η αλλαγή μπαταρίας; Έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα μπαταρία σε 5s και αν ναι, μπορεί να μου πει πόσο κρατάει μια καινούργια μπαταρία; (με ενδιαφέρει σε χρήση να κρατάει τουλάχιστον 2-3 ώρες, με WiFi για YouTube, social media, browsing)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα iPhone 5s το οποίο θέλει άμεσα αλλαγή μπαταρίας, γιατί αφενός κρατάει περίπου μια ώρα συνεχής χρήσης και αφετέρου κλείνει μερικές φορές στο 10-15%.

 

Η απορία μου είναι, αξίζει η αλλαγή μπαταρίας; Έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα μπαταρία σε 5s και αν ναι, μπορεί να μου πει πόσο κρατάει μια καινούργια μπαταρία; (με ενδιαφέρει σε χρήση να κρατάει τουλάχιστον 2-3 ώρες, με WiFi για YouTube, social media, browsing)

 

Άλλαξα πρόσφατα μπαταρία σε επώνυμη αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών στα 23,99€, δεν του κάνω πολύ χρήση αλλά σε γενικές γραμμές εντάξει δείχνει. Το μόνο που μου κάνει και μια φορά είναι να δείχνει άλλες ενδειξεισ ποσοστού φόρτισης πριν και μετά το κλέισιμο - άνοιγμα τις συσκευής (κανονικό κλείσιμο - οχι αναμονή).

 

Απο οτι διαβάζω μάλλον θα πρέπει να περάσω ξανα το ios για να φτιάξει.

 

και μια που το λέω αυτό, ερώτηση:

Να βάλω την 12.0.1? Την έχει βάλει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Περιμένω να μου σταλεί ένα iPhone 5s.

Μπορείτε να μου πείτε αν σας παρουσιάζει κολλήματα ή γενικότερα κάποια περίεργη συμπεριφορά π.χ. αυξημένη θερμοκρασία?

Επίσης ποιά θεωρείται ότι είναι η καλύτερη έκδοση ios για το συγκεκριμένο κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Περιμένω να μου σταλεί ένα iPhone 5s.

Μπορείτε να μου πείτε αν σας παρουσιάζει κολλήματα ή γενικότερα κάποια περίεργη συμπεριφορά π.χ. αυξημένη θερμοκρασία?

Επίσης ποιά θεωρείται ότι είναι η καλύτερη έκδοση ios για το συγκεκριμένο κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οποία έκδοση και να έχει δεν μπορείς να πας σε παλαιότερη

Ναι ζεσταίνεται σε αρκετές των περιπτώσεων

Περίεργη συμπεριφορά ανάλογα την χρήση. Για απλή χρήση καλό είναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οποία έκδοση και να έχει δεν μπορείς να πας σε παλαιότερη

Ναι ζεσταίνεται σε αρκετές των περιπτώσεων

Περίεργη συμπεριφορά ανάλογα την χρήση. Για απλή χρήση καλό είναι

Δηλαδή μπορεί να ζεσταίνεται ενώ το χρησιμοποιώ σε εφαρμογές ή μόνο όταν παίζω παιχνίδια;

Γενικότερα παρατηρείς κολλήματα στην καθημερινή χρήση;

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να ζεσταίνεται ενώ το χρησιμοποιώ σε εφαρμογές ή μόνο όταν παίζω παιχνίδια;

Γενικότερα παρατηρείς κολλήματα στην καθημερινή χρήση;

 

Σε 4g ανεβάζει θερμοκρασία

Επίσης σε παιχνίδια ναι

Σε καθημερινή χρήση αν δεν κάνεις απαιτητικές εργασίες και ενεργοβορες εφαρμογές τύπου Facebook και Instagram δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Είναι αυτό που σου λέω ανάλογα τι θα κάνεις

Εγώ πχ δεν μπορώ να το ανεχτώ ούτε μια μέρα

Το se οριακά το θεωρώ καλό για κάθε μέρα

Από το 7αρι και μετά πλέον θεωρώ ότι κάνει για όλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε 4g ανεβάζει θερμοκρασία

Επίσης σε παιχνίδια ναι

Σε καθημερινή χρήση αν δεν κάνεις απαιτητικές εργασίες και ενεργοβορες εφαρμογές τύπου Facebook και Instagram δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Είναι αυτό που σου λέω ανάλογα τι θα κάνεις

Εγώ πχ δεν μπορώ να το ανεχτώ ούτε μια μέρα

Το se οριακά το θεωρώ καλό για κάθε μέρα

Από το 7αρι και μετά πλέον θεωρώ ότι κάνει για όλα

Ok. Να σαι καλά.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Το iOS 12 υποστηρίζεται πλήρως;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...