Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το 5s ,16GB, εδώ και 2 χρόνια περίπου και τις τελευταίες ημέρες η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα με την ίδια χρήση που έκανα και πρίν. Έψαξα στο ιντερνετ για λύση και όλο Μ@@@κιες άρθρα βρήκα. καμία λύση?

 

(Έχω το ios 10.3.3)

 

Κανε επαναφορα απο την συσκευη και set up as new.Μην περασεις backup,οτι συγχρονισει απο το Apple id.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανε επαναφορα απο την συσκευη και set up as new.Μην περασεις backup,οτι συγχρονισει απο το Apple id.

 

Έκανα set up as new, χωρις να περάσω Back up, αλλά καμία βελτίωση......το έχω αγοράσει από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, και πήρα και ρώτησα τι ισχύει για το service γιατί είναι εντός εγγύησης, οπότε άρχισε το κλασσικό θέμα με το 2 χρόνο εγγύησης. Δεν ξέρω όμως αν η μπαταρία καλύπτεται και για πόσο χρονικό διάστημα........

 

Με βλέπω να αγοράζω κινέζο......

Link to comment
Share on other sites

Έκανα set up as new, χωρις να περάσω Back up, αλλά καμία βελτίωση......το έχω αγοράσει από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, και πήρα και ρώτησα τι ισχύει για το service γιατί είναι εντός εγγύησης, οπότε άρχισε το κλασσικό θέμα με το 2 χρόνο εγγύησης. Δεν ξέρω όμως αν η μπαταρία καλύπτεται και για πόσο χρονικό διάστημα........

 

Με βλέπω να αγοράζω κινέζο......

 

Πολύ σωστά, αντί να αλλάξεις μια μπαταρία, αγόρασε κινητό. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, αντί να αλλάξεις μια μπαταρία, αγόρασε κινητό. :rolleyes:

 

Αυτό σκέπτομαι και εγώ!

 

 

Επειδή το έχω αγοράσει από αλυσίδα που είναι και επίσημος επισκευαστής iphone θα ρωτήσω πόσο έχει η αντικατάσταση μπαταρίας. Γιατί έχω υπόλοιπο 6 μήνες εγγύηση οπότε δεν θέλω να τη χάσω αν ξανά παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Π.χ: το public χρεώνει 30 € για την αντικατάσταση μπαταρίας (αλλά από ότι ξέρω δεν είναι επίσημος επισκευαστής), αν το κατάστημα που το πήρα χρεώνει π.χ. 50€ τότε οκ για 20€ γιατί να χάσω το υπόλοιπο της εγγύησης.

 

Πάντως το επίσημο service της Apple στην Ελλάδα για αντικατάσταση μπαταρίας χρεώνει 129€

Edited by mobile_34
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέπτομαι και εγώ!

 

 

Επειδή το έχω αγοράσει από αλυσίδα που είναι και επίσημος επισκευαστής iphone θα ρωτήσω πόσο έχει η αντικατάσταση μπαταρίας. Γιατί έχω υπόλοιπο 6 μήνες εγγύηση οπότε δεν θέλω να τη χάσω αν ξανά παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Π.χ: το public χρεώνει 30 € για την αντικατάσταση μπαταρίας (αλλά από ότι ξέρω δεν είναι επίσημος επισκευαστής), αν το κατάστημα που το πήρα χρεώνει π.χ. 50€ τότε οκ για 20€ γιατί να χάσω το υπόλοιπο της εγγύησης.

 

Πάντως το επίσημο service της Apple στην Ελλάδα για αντικατάσταση μπαταρίας χρεώνει 129€

 

Δεν υπάρχει ούτε επίσημο service ούτε επισκευαστης στην Ελλάδα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το 5s μόνο για μια δουλειά τραβάμε της foto για ensurance και από apps τπτ μόνο airdop κάνουμε χρήση (ούτε καν Apple id έχει)

Μεχρι 4 μέρες ωραία και καλά το είχαμε στην 9 κάτι μηλαμε συσκευή σφαίρα μπαταρία βράχος (βδομάδα έβγαζε)

Μου καρφώνεται να το κάνω restore και set as new στην τελευταία 11 (όχι ότι είχε κάτι μέσα αλλά και πάλι)

Μηλαμε σερνομα άσχημο μπαταρία 2 μέρες με ίδια χρήση (μόνο φωτογραφίες) lag όσο δεν πάει και το χειρότερο πίσω δεν πάει

Μετρισα και την μπαταρία μια χαρά ειναι 155 φορτίσεις απο 1550 1435 mha απέμειναν.

Με λίγα λόγια η συσκευή ούτε άδεια δεν λειτουργεί με την 11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το 5s μόνο για μια δουλειά τραβάμε της foto για ensurance και από apps τπτ μόνο airdop κάνουμε χρήση (ούτε καν Apple id έχει)

Μεχρι 4 μέρες ωραία και καλά το είχαμε στην 9 κάτι μηλαμε συσκευή σφαίρα μπαταρία βράχος (βδομάδα έβγαζε)

Μου καρφώνεται να το κάνω restore και set as new στην τελευταία 11 (όχι ότι είχε κάτι μέσα αλλά και πάλι)

Μηλαμε σερνομα άσχημο μπαταρία 2 μέρες με ίδια χρήση (μόνο φωτογραφίες) lag όσο δεν πάει και το χειρότερο πίσω δεν πάει

Μετρισα και την μπαταρία μια χαρά ειναι 155 φορτίσεις απο 1550 1435 mha απέμειναν.

Με λίγα λόγια η συσκευή ούτε άδεια δεν λειτουργεί με την 11

 

Όσο περνάει ο καιρός και μπαίνουν νέα πράγματα στο ios γίνεται ακόμα πιο βαρύ

Φυσικά οι νεες συσκευές έχουν ακόμα πιο δυνατό hardware χρόνο με τον χρόνο οπότε δεν καταλαβαίνεις διαφορά

Όμως οι παλαιότερες ζορίζονται

Ναι μεν παίρνεις την αναβάθμιση για να μην μείνεις πίσω από θέματα ασφάλειας και υποστήριξης εφαρμογών αλλά όλο αυτό έχει ένα μεγάλο μείον που είναι το γενικό σύνολο απόδοσης της συσκευής σε ομαλότητα και μπαταρία

Δυστυχώς έτσι είναι η τεχνολογια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το 5s μόνο για μια δουλειά τραβάμε της foto για ensurance και από apps τπτ μόνο airdop κάνουμε χρήση (ούτε καν Apple id έχει)

Μεχρι 4 μέρες ωραία και καλά το είχαμε στην 9 κάτι μηλαμε συσκευή σφαίρα μπαταρία βράχος (βδομάδα έβγαζε)

Μου καρφώνεται να το κάνω restore και set as new στην τελευταία 11 (όχι ότι είχε κάτι μέσα αλλά και πάλι)

Μηλαμε σερνομα άσχημο μπαταρία 2 μέρες με ίδια χρήση (μόνο φωτογραφίες) lag όσο δεν πάει και το χειρότερο πίσω δεν πάει

Μετρισα και την μπαταρία μια χαρά ειναι 155 φορτίσεις απο 1550 1435 mha απέμειναν.

Με λίγα λόγια η συσκευή ούτε άδεια δεν λειτουργεί με την 11

 

Γι αυτο το εχω κρατησει στο ios 9και εχω ενα πληρως λειτουργικο τηλεφωνο 4 ετων.

Με πανω απο 1100 κυκλους φορτισης και τη μπαταρια στο 83% της χωρητικοτητας της.

Αυτο το τηλεφωνο τα εβγαλε τα λεφτα του.:cool:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω το 5s μόνο για μια δουλειά τραβάμε της foto για ensurance και από apps τπτ μόνο airdop κάνουμε χρήση (ούτε καν Apple id έχει)

Μεχρι 4 μέρες ωραία και καλά το είχαμε στην 9 κάτι μηλαμε συσκευή σφαίρα μπαταρία βράχος (βδομάδα έβγαζε)

Μου καρφώνεται να το κάνω restore και set as new στην τελευταία 11 (όχι ότι είχε κάτι μέσα αλλά και πάλι)

Μηλαμε σερνομα άσχημο μπαταρία 2 μέρες με ίδια χρήση (μόνο φωτογραφίες) lag όσο δεν πάει και το χειρότερο πίσω δεν πάει

Μετρισα και την μπαταρία μια χαρά ειναι 155 φορτίσεις απο 1550 1435 mha απέμειναν.

Με λίγα λόγια η συσκευή ούτε άδεια δεν λειτουργεί με την 11

 

 

 

Πώς μέτρησες την μπαταρία αδερφέ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός και μπαίνουν νέα πράγματα στο ios γίνεται ακόμα πιο βαρύ

Φυσικά οι νεες συσκευές έχουν ακόμα πιο δυνατό hardware χρόνο με τον χρόνο οπότε δεν καταλαβαίνεις διαφορά

Όμως οι παλαιότερες ζορίζονται

Ναι μεν παίρνεις την αναβάθμιση για να μην μείνεις πίσω από θέματα ασφάλειας και υποστήριξης εφαρμογών αλλά όλο αυτό έχει ένα μεγάλο μείον που είναι το γενικό σύνολο απόδοσης της συσκευής σε ομαλότητα και μπαταρία

Δυστυχώς έτσι είναι η τεχνολογια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα

Μηλαμε συσκευή άδεια ούτε μια εφαρμογή μέσα με location service κλειστό και όσες εφαρμογές δικές του μπορούν να απενγατασταθουν έχουν φιγει και πάλι σερνομα παρα πολύ άσχημο χίλιες φορές στην 10 να το αφιναν και απλά να έκαναν extend support παρα να τατεστρεφαν έτσι την συσκευή σε βαθμό ούτε για κλίσεις να μην κάνει πλέον
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους σας !!

Hθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον το πρόβλημα που έχω ! Kαι πως το έλυσε !

Άρχισε να κάνει κάτι νερά η οθόνη με τρεμόπαιγμα τον χρωμάτων ! να μαυρίζει και να επανέρχεται κανονικά η οθόνη αφού πρώτα κλειδώσω και ξεκλειδώσω το τηλέφωνο . Yπέθεσα πως το πρόβλημα το εχει η οθόνη. Nα σημειώσω ότι το τηλέφωνο ήταν πάντα σε θήκη και ζήτημα να έχει πέσει 3 φορες από μικρή απόσταση στα τοσα χρονια.

Το κινητό έχω να το χρησιμοποιήσω αρκετό καιρό .

Το βάζο να φόρτιση πλέον δεν ανάβει καθόλου η οθόνη ούτε κάνει δόνηση να καταλάβω ότι ανοίγει, η συσκευή όμως φορτίζει γιατί είναι λίγο χλιαρό το τηλέφωνο .

Παρήγγειλα οθόνη από ebay μου ήρθε την άλλαξα αλλα και πάλι δεν ανάβει η οθόνη ούτε κάνει δόνηση ότι έχει άνοιξη το κινητό !

Γνωρίζει κανεις τι μπορεί να φταίει ?

Ευχαριστω προκαταβολικά παιδιά :rolleyes:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους σας !!

Hθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον το πρόβλημα που έχω ! Kαι πως το έλυσε !

Άρχισε να κάνει κάτι νερά η οθόνη με τρεμόπαιγμα τον χρωμάτων ! να μαυρίζει και να επανέρχεται κανονικά η οθόνη αφού πρώτα κλειδώσω και ξεκλειδώσω το τηλέφωνο . Yπέθεσα πως το πρόβλημα το εχει η οθόνη. Nα σημειώσω ότι το τηλέφωνο ήταν πάντα σε θήκη και ζήτημα να έχει πέσει 3 φορες από μικρή απόσταση στα τοσα χρονια.

Το κινητό έχω να το χρησιμοποιήσω αρκετό καιρό .

Το βάζο να φόρτιση πλέον δεν ανάβει καθόλου η οθόνη ούτε κάνει δόνηση να καταλάβω ότι ανοίγει, η συσκευή όμως φορτίζει γιατί είναι λίγο χλιαρό το τηλέφωνο .

Παρήγγειλα οθόνη από ebay μου ήρθε την άλλαξα αλλα και πάλι δεν ανάβει η οθόνη ούτε κάνει δόνηση ότι έχει άνοιξη το κινητό !

Γνωρίζει κανεις τι μπορεί να φταίει ?

Ευχαριστω προκαταβολικά παιδιά :rolleyes:

 

Μάλλον έχει πάθει μητρική

Το είχες πειράξει πριν εμφανιστεί αυτό το πρόβλημα;

Είχες ανοίξει την συσκευή πχ για να αλλάξεις μπαταρία η κάτι άλλο;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πάθει μητρική

Το είχες πειράξει πριν εμφανιστεί αυτό το πρόβλημα;

Είχες ανοίξει την συσκευή πχ για να αλλάξεις μπαταρία η κάτι άλλο;

 

όχι ποτε δεν το είχα άνοιξη για μπαταρία ! με την δικια του είναι από τότε που το αγόρασα. το άνοιξα τώρα για να αλλάξω την οθόνη !

Mητρική ?????? :cry:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους σας !!

Hθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον το πρόβλημα που έχω ! Kαι πως το έλυσε !

Άρχισε να κάνει κάτι νερά η οθόνη με τρεμόπαιγμα τον χρωμάτων ! να μαυρίζει και να επανέρχεται κανονικά η οθόνη αφού πρώτα κλειδώσω και ξεκλειδώσω το τηλέφωνο . Yπέθεσα πως το πρόβλημα το εχει η οθόνη. Nα σημειώσω ότι το τηλέφωνο ήταν πάντα σε θήκη και ζήτημα να έχει πέσει 3 φορες από μικρή απόσταση στα τοσα χρονια.

Το κινητό έχω να το χρησιμοποιήσω αρκετό καιρό .

Το βάζο να φόρτιση πλέον δεν ανάβει καθόλου η οθόνη ούτε κάνει δόνηση να καταλάβω ότι ανοίγει, η συσκευή όμως φορτίζει γιατί είναι λίγο χλιαρό το τηλέφωνο .

Παρήγγειλα οθόνη από ebay μου ήρθε την άλλαξα αλλα και πάλι δεν ανάβει η οθόνη ούτε κάνει δόνηση ότι έχει άνοιξη το κινητό !

Γνωρίζει κανεις τι μπορεί να φταίει ?

Ευχαριστω προκαταβολικά παιδιά :rolleyes:

Lcd ic έχει θέμα αν δεν κάνω λάθος με κάνα 80 το κάνουν
Link to comment
Share on other sites

Lcd ic έχει θέμα αν δεν κάνω λάθος με κάνα 80 το κάνουν

 

προτιμώ να είναι το πρόβλημα με το ic παρα να είναι χαλασμένη η μητρική :happy:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προτιμώ να είναι το πρόβλημα με το ic παρα να είναι χαλασμένη η μητρική :happy:

 

Το ίδιο λέμε

Αυτό το ic είναι επάνω στην μητρική

Απλά κάποιοι ίσως το επισκευάζουν γιατί η επισκευή της μητρικής είναι ειδικό κομμάτι και δεν αναλαμβάνουν πολλοί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε

Αυτό το ic είναι επάνω στην μητρική

Απλά κάποιοι ίσως το επισκευάζουν γιατί η επισκευή της μητρικής είναι ειδικό κομμάτι και δεν αναλαμβάνουν πολλοί

 

κατάλαβα ! θα το πάω σε apple service kaι ο θεός βοηθός με το κόστος αλλα και για το αν επισκευάζουν !:cry:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ! θα το πάω σε apple service kaι ο θεός βοηθός με το κόστος αλλα και για το αν επισκευάζουν !:cry:
Κράτα μικρό καλάθι

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα :)

Αξίζει να αγοραστεί τώρα ένα 5s μόνο κ μόνο για χρήση του Apple music στο αυτοκίνητο??

Το ios 11 είναι το τελευταίο Update που παίρνει??

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα :)

Αξίζει να αγοραστεί τώρα ένα 5s μόνο κ μόνο για χρήση του Apple music στο αυτοκίνητο??

Το ios 11 είναι το τελευταίο Update που παίρνει??

Για αυτή την χρήση ναι είναι καλή συσκευή για κάτι άλλο όχι καθος με το ων ios 11 το αχριστεψαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατάλαβα ! θα το πάω σε apple service kaι ο θεός βοηθός με το κόστος αλλα και για το αν επισκευάζουν !:cry:
Στο Apple service απλά θα σου πουν αλλαγή συσκευής με τεράστιο κόστος ~400 μόνο κάποια τρίτα μεγάλα service μπορούν να κάνουν το ic χωρίς να αλλάξουν μητρική (είναι αρκετά δύσκολη επισκευή αλλά αξιόπιστη καθος κρατάει μέσα στο χρόνο)
Link to comment
Share on other sites

 

λοιπον

εκει που ειμαι ατοιμος να το βγαλω αγγελια

εχασα το δικο μου

 

ειχα κανει ολα τα σχετικα νομιζα

αλλα το κινητο ειναι ακομα με το icloud name της γυναικας μου

 

το πηρα

εβαλα το username & password

αλλα για να με προχωρησει ζηταει αλλον εναν τετραψηφιο που κανεις δε θυμαται ποιος ειναι

 

τι πρεπει να κανω δλδ πΧια?

 

φφφφφφφφφ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

λοιπον

εκει που ειμαι ατοιμος να το βγαλω αγγελια

εχασα το δικο μου

 

ειχα κανει ολα τα σχετικα νομιζα

αλλα το κινητο ειναι ακομα με το icloud name της γυναικας μου

 

το πηρα

εβαλα το username & password

αλλα για να με προχωρησει ζηταει αλλον εναν τετραψηφιο που κανεις δε θυμαται ποιος ειναι

 

τι πρεπει να κανω δλδ πΧια?

 

φφφφφφφφφ

 

μήπως αφορά 2-step verification;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα :)

Αξίζει να αγοραστεί τώρα ένα 5s μόνο κ μόνο για χρήση του Apple music στο αυτοκίνητο??

Το ios 11 είναι το τελευταίο Update που παίρνει??

 

Ναι,και θα σου προτεινα να μην το παρεις.Μπορεις και με το iPhone σου να το δουλευεις αν εχεις ηδη αρκει να εχεις φορτιστη αυτοκινητου συμβατο ωστε να φορτιζει.Αν εχει και bluetooth θα εχεις και κλησεις αλλα θα ακουγεται σε ολο το αμαξι τι λες και τι λεει ο συνομιλητης σου.

Για μενα παρε το SE 16Gb,τουλαχιστον θα σε βολεψει ωστε να μην κουβαλας το 8 plus.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update: είχα ξανα πεί εδώ στο φόρουμ για βλάβη που ειχε παρουσιάσει το 5s και τι μου έλεγαν σχετικά με το service εντοσ εγύησησ κτλ, τελικά το πήγα στο κατάστημα και αιτήθηκα το 2 έτος εγγύησησ και μετά απο μεριές ημέρες μου έδωσαν ένα refurbished λειτουργικότατο......

 

οπότε να λέμε και τα καλά εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...