Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συζήτηση για "σπασμένες" εφαρμογές δεν επιτρέπεται στο myphone γι'αυτό και διαγράφτηκαν τα μηνύματα που σχετίζονταν με αυτό . Επίσης για απορίες σχετικά με apps απευθυνόμαστε εδώ.

Κανένας δεν συζητησε για σπασμενες εφαρμογες και κανενας δεν ζητησε να του βρουν καποια εφαρμογη. Απλως ενα μελος ειπε οτι εχει ήδη στην κατοχη του την ¨ταδε¨εφαρμογη και αν ξερει καποιος πως να την βαλει στην καρτα sd και οχι στο τηλεφωνο. Απλως ο άλλος τον πηρε απ' τα μουτρα θεωρωντας απο μονος του οτι εχει σπασμενη εφαρμογη και αμεσως να τον μαλωσει. Θα μπορουσε αφου ηθελε ντε και καλα να του απαντησει, να του πει οτι δεν ξερει πως γινεται και να τελειωνει εκει η δουλεια. Οχι να το παιξει δικαστης και τιμωρος. Τελος παντων, όπως ειπε και ο αλλος καλη καρδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με κατι τετοια το favicon του myphone μπορει κάλλιστα να δειχνει μια στρουθοκάμηλο με το κεφάλι μέσα στην άμμο. Δε ζήτησα από κάποιον να μου βρει κάτι παράνομο, για να μου τη λες έτσι. Άλλωστε έχω δει άπειρες ερωτήσεις -περισσότερο ή λιγοτερο συγκαλυμμένες -σαν κι αυτή που ανέφερες να απαντώνται. Ή κάνω λάθος? Τεσπα, καλή καρδιά. ..

 

Φίλε μου δεν στην είπα όπως θεωρείς απλά λόγω του κανονισμού του φόρουμ, τον οποίο και αποδέχτηκες όταν έκανες εγγραφή κάποια πράγματα δεν επιτρέπονται :)

Στο θέμα που σε παρέπεμψα περί εφαρμογών κτλ, θα μπορούσες κάλλιστα να πάρεις κάποια απάντηση στο ερώτημα σου.

Οι moderators του myphone δεν παύουν να είναι άνθρωποι και πολλές φορές δεν τα βλέπουν όλα. Αν δεις εσύ κάτι παράτυπο στο χέρι σου είναι να πατήσεις το κουμπάκι που λέει αναφορά και να μας βοηθήσεις. ;)

 

Κανένας δεν συζητησε για σπασμενες εφαρμογες και κανενας δεν ζητησε να του βρουν καποια εφαρμογη. Απλως ενα μελος ειπε οτι εχει ήδη στην κατοχη του την ¨ταδε¨εφαρμογη και αν ξερει καποιος πως να την βαλει στην καρτα sd και οχι στο τηλεφωνο. Απλως ο άλλος τον πηρε απ' τα μουτρα θεωρωντας απο μονος του οτι εχει σπασμενη εφαρμογη και αμεσως να τον μαλωσει. Θα μπορουσε αφου ηθελε ντε και καλα να του απαντησει, να του πει οτι δεν ξερει πως γινεται και να τελειωνει εκει η δουλεια. Οχι να το παιξει δικαστης και τιμωρος. Τελος παντων, όπως ειπε και ο αλλος καλη καρδια.

 

Συμφωνώ ότι δεν είναι δουλειά κανενός να το παίζει δικαστής και τιμωρός, αλλά το "βρήκα" μια εφαρμογή, με το βρήκα σε εισαγωγικά, συνήθως σημαίνει παράνομα και ούτως ή άλλως το thread περί εφαρμογών android και πιο συγκεκριμένα αυτό περί πλοηγών είναι το κατάλληλο για να φιλοξενεί τέτοιου είδους ερωτήσεις. :happy:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι που μπορει να φανει και λιγο χαζο το galaxy core 1860 με το galaxy core 1862 εχουν διαφορα μονο οτι ειναι dual sim? γτ βλεπω διαφορα στην τιμη στο skroytz..
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι που μπορει να φανει και λιγο χαζο το galaxy core 1860 με το galaxy core 1862 εχουν διαφορα μονο οτι ειναι dual sim? γτ βλεπω διαφορα στην τιμη στο skroytz..

 

Καταρχάς είναι 8260 και 8262.

Είναι ακριβώς το ίδιο κινητό και η διαφορά βρίσκεται μόνο στη dual sim. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα εχω το συγκεκριμενο κινητο κ πηγα να το rootαρω και να του περασω ενα αλλο recovery για αλλη rom αλλα χωρις επιτυχια..

Το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο δεν με αφηνει να κανω τα γνησια update του μετα απο ενα full reset...

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μέθοδος που ακολούθησα για να περάσω custom recovey και συγκεκριμένα την TWRP v2.7.1.0 by NovaFusion.

 

Ότι γράφω είναι για το Core I8260 με την stock ROM (I8260XXAMJ2), Windows 7 x64 Ultimate, Samsung Kies 2.6.3.14074_11, Framaroot-1.6.0, Odin3 v3.07, και TWRP v2.7.1.0 by NovaFusion 20140701. Δεν λέω οτι πρεπει να έχεις ακριβώς αυτά, λέω οτι έτσι το έκανα ΕΓΩ.

 

Βοηθάει πολύ (γενικότερα αλλά και εδώ) να βλέπεις τις καταλήξεις των αρχείων στα Windows.

Αν έχεις "άγνωστες λέξεις" googleαρε και διάβασε πολύ πριν ξεκινήσεις! Σε κάθε περίπτωση, το κρίμα στο λαιμό σου ;)

 

1) Εγκαθιστάς στο PC τους drivers για το κινητό. Ο πιο απλός τρόπος είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το Kies απο την Samsung. Reboot το PC.

 

2) Κατέβασε και εγκατέστησε (ενα Unzip κάνεις) το Odin.

 

3) Κατέβασε το TWRP v2.7.1.0 από έδω http://novafusion.pl/ και extract μέσα στο φάκελο που ξε-zipαρες το Odin (θα πρέπει να έχεις τελικά ένα αρχείο twrp2.7_arubaslim.nova.20140701.ODIN.tar)

 

4) Αν είσαι ήδη root μπορείς να πας στο 5). Αν δεν ξέρεις τι είναι το root ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ

 

root έκανα με το Framaroot-1.6.0 (λογικά θα γίνεται και με τις πιο πρόσφατες εκδόσεις, εγω ΑΥΤΗ χρησιμοποίησα). Εγκατάσταση > instal superSU > Gandalf. Σε εμένα έκλεισε την 1η φορά, χωρίς κανένα μηνυμα. Το έτρεξα πάλι, και την 2η φορά πηρα το "Success ... Superuser and su binary installed. You have to reboot your device". Μετά το Reboot θα εμφανιστεί ένα μήνυμα για "Αναβάθμιση λειτουργικού" (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

 

5) Με τον αγαπημένο σου root explorer (η επιλογή μου ES File Explorer File Manager) κανεις Mount r/w το /system. Μετα πας στο /system/etc, και μετονομάζεις το αρχείο install-recovery.sh σε κάτι άλλο (π.χ. install-recovery.sh.bak). Unmount το /system και σβήσιμο το κινητό.

 

6) Βάζεις τι κινητό σε download mode (Power+Home+VolumeDown και όταν βγει η ερώτηση/προειδοποίηση πατάς VolumeUp).

 

7) Τρέχεις το Odin σαν Administrator.

 

8) Συνδέεις το κινητό στο PC και περιμένεις να το δει το Odin. Θα πρέπει να βγει κάτι τυπου “added” στα messages και η ID:COM περιοχή θα πρέπει να γίνει κιτρινη ή μπλε.

 

9) Κλίκ στο PDA κουμπί και άνοιγμα το twrp2.7_arubaslim.nova.20140701.ODIN.tar

 

10) Κλίκ στο "START" κουμπί. Θα ξεκινήσει το flashαρισμα. Θα αναγνωρίσει ότι είναι recovery και θα κοκκινήσει το πάνω αριστερα κουτάκι. Όταν ολοκληρωθεί (2-3 λεπτά το πολύ) θα κάνει reboot το κινητο. Μολις ανοίξει, μπορείς να το αποσυνδέσεις απο το PC. Έτοιμος!

 

Για να τεστάρεις ότι δουλεψε και ότι έχεις την TWRP recovery, σβήνεις το κινητό και το ανοίγεις με τον συνδυάσμο Power+Menu+VolUp. Εγώ έκανα και ένα backup (αυτός είναι ο μόνος λόγος - το nandroid backup - που ήθελα custom recovery) και δείχνει να δουλευει μια χαρά (αν και τα πετυχημένα Backup φαίνονται μόνο στο restore).

 

Κίτρινο Τρίγωνο: Το τηλέφωνο θα καταλάβει ότι το ματσακούλεψες (ναι, αυτός είναι ο τεχνικός όρος) και θα βγάζει ένα γραφικό κατα την εκκίνηση (και θα το γράφει και στην Download Mode οθόνη) για να σε ρουφιανέψει στην samsung (κάπου υπάρχει ένας counter που μετράει πόσες φορές flashαρες κάτι custom). Εμένα δεν με ενοχλεί και δεν ασχολήθηκα να το βγάλω. Γίνεται όμως με το TriangleAway app.

 

Για μένα δεν αξίζει το ρίσκο, απλά για ένα γραφικό που δεν το βλέπω σχεδόν ποτέ. Αν στην πορεία δω ότι κάνει και κάτι άλλο ενοχλητικό, ίσως το δοκιμάσω. Αν κάποιος το έχει ήδη δοκιμάσει ας μας πει...

Edited by stilgar
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς custom rom ? Ξέρετε αν έχει βγεί κιόλας ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Έχω το συγκεκριμένο κινητό στην έκδοση dual sim (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).Έχουν βγει πολλά gadget που κάνουν λένε το κινητό τηλεόραση. Υπάρχει κανένα συμβατό με την αυτή την συσκευή.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς custom rom ? Ξέρετε αν έχει βγεί κιόλας ?

 

Κανα δυο έχουν βγει... τίποτα σημαντικό. Πιο πολύ μικροαλλαγές, mods, και apps από το S4/S5...

 

Δεν θα κερδίσεις τίποτα σε ταχύτητα ας πούμε, εκτός αν βγάλει κανά σοβαρό update για αυτό το κινητό η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,

Ειμαι κατοχος του 8262 εδω και 3 μηνες περιπου και θα ηθελα την βοηθεια σας, θελω να βαλω καποιο ηχο διαφορετικο απο τους προκαθορισμενους που εχει η συσκευη για τα εισερχομενα μυνηματα, μπορειτε να με βοηθησετε??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,

Ειμαι κατοχος του 8262 εδω και 3 μηνες περιπου και θα ηθελα την βοηθεια σας, θελω να βαλω καποιο ηχο διαφορετικο απο τους προκαθορισμενους που εχει η συσκευη για τα εισερχομενα μυνηματα, μπορειτε να με βοηθησετε??

 

Ένας πολύ εύκολος τρόπος είναι να κατέβάσεις το zedge απο το play store. Πας στο Notifications, διαλέγεις τον ήχο που θες, πατάς download και set και έτοιμο!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, υπαρχει τροπος χωρις να κατεβασω κατι, απλα να διαλεξω καποιο τραγουδι απο αυτα που εχω στη μνημη της καρτας η του τηλεφωνου να το βαλω για ηχο ειδοποιησης μυνηματος?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

Σχετικά με την μπαταρία, βρίσκω δύο τύπους. Την Β150ΑΕ και την Β150AC. Έχει δοκιμάσει κανείς την δεύτερη;;

Το δικό μου έχει την ΑΕ και θέλω να την αντικαταστήσω. Να προτιμήσω την ΑΕ ή δεν έχει να κάνει;

Υποπτεύομαι ότι είναι διαφορά στην χώρα παραγωγής, αλλά ...... ρωτάω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός τρόπος, χωρίς να κατεβάσεις καμία εφαρμογή, είναι να το έχεις συνδεδεμένο στο PC σου, και να αντιγράψεις στον φάκελο /storage/sdcard0/Ringtones, ό,τι αρχείο ήχου θέλεις να ακούγεται σαν ειδοποίηση. Μετά πας, στο Ρυθμίσεις, Ήχοι, Προεπιλεγμένεις ειδοποιήσεις, και σου εμφανίζει ότι υπάρχει σε αυτόν τον φάκελο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ, υπαρχει τροπος χωρις να κατεβασω κατι, απλα να διαλεξω καποιο τραγουδι απο αυτα που εχω στη μνημη της καρτας η του τηλεφωνου να το βαλω για ηχο ειδοποιησης μυνηματος?

Ένας απλός τρόπος, χωρίς να κατεβάσεις καμία εφαρμογή, είναι να το έχεις συνδεδεμένο στο PC σου, και να αντιγράψεις στον φάκελο /storage/sdcard0/Ringtones, ό,τι αρχείο ήχου θέλεις να ακούγεται σαν ειδοποίηση. Μετά πας, στο Ρυθμίσεις, Ήχοι, Προεπιλεγμένεις ειδοποιήσεις, και σου εμφανίζει ότι υπάρχει σε αυτόν τον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το core με τη μια sim. Το έχει φίλος και του κολλάει το παιχνίδι wonder zoo στα καλά καθούμενα ενώ έτρεχε κανονικά μέχρι χθες. Rom έχει την επίσημη 4.1.2, έχει βγει καμιά νεότερη επίσημη μπας και αναβαθμιστεί και ξεμπλοκάρει? αν έχει κάποιος κάποια ιδέα, περιμένω υποδείξεις, ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!!

Εδώ και 3 ημερες έχω ενα πρόβλημαμε το galaxy core

Δεν μπορω να μπω στο playstore

Πριν καιρό πέρασα στο τηλ το framaroot αλλά το απεγκατεστησα λίγο πριν αντιληφθω το πρόβλημα αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by neto80neto
Νεκτάριος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!!

Εδώ και 3 ημερες έχω ενα πρόβλημαμε το galaxy core

Δεν μπορω να μπω στο playstore

Πριν καιρό πέρασα στο τηλ το framaroot αλλά το απεγκατεστησα λίγο πριν αντιληφθω το πρόβλημα αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μπες στις Ρυθμίσεις - Διαχείριση εφαρμογών, βρες το play store και κάνε διαγραφή της προσωρινής μνήμης-cache και των δεδομένων - data.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις Ρυθμίσεις - Διαχείριση εφαρμογών, βρες το play store και κάνε διαγραφή της προσωρινής μνήμης-cache και των δεδομένων - data.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση το είχω κανει αλλα τίποτα επισης εχω πρόβλημα κ με την εφαρμογή gmail ουτε εκει μπορω να περασω το μειλ μου

Νεκτάριος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση το είχω κανει αλλα τίποτα επισης εχω πρόβλημα κ με την εφαρμογή gmail ουτε εκει μπορω να περασω το μειλ μου

πήγαινε στους λογαριασμούς και διέγραψε τον google λογαριασμό σου. μετά στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στα εξής

-Google Play store

-Πλαισιο υπηρεσιών Google

-Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων

-Υπηρεσίες Google Play

κάνε μια επαννεκίνηση και μετά ανοιξε τπ Playstore και ξαναπέρνα το Google account σου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες στο Core πταμ γυρναμε το κινητο οριζοντια τα εικονιδια γιατι δε γυρνανε ?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα ....εκανα επαναφ.εργοστασιακων αλλα κ παλι τίποτα :-(

Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια

 

Εφόσον μπήκες στη διαδικασία και έκανες επαναφορά εργοστασιακών. Δοκίμασε να περάσεις με odin από τον υπολογιστή σου μια official rom μπας και.. Αν σου έχει στραβοκάτσει το λογισμικό, το πρόβλημα μπορεί να παραμείνει ακόμα και μετά από factory reset..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσω με συγγνώμες για 2 πράγματα.το πρώτο είναι αυτή καθαυτή η ερώτηση μου.αφορά το galaxy core 2, επειδή δε βρήκα όμως θέμα για αυτό, ποστάρω εδώ.η δεύτερη έχει να κάνει με την ουσία της ερώτησης.το google-αρα, έψαξα και εδώ αλλά δεν έβγαλα άκρη.η ερώτηση είναι η εξής.Ένας φίλος μου πήρε το πιο πάνω κινητό.Όλα καλά εκτός απο ένα θεματάκι.Μόλις παίρνει κλήση,η οθόνη κλειδώνει, και του βγάζει μήνυμα "Κάνε διπλό κλικ για ξεκλείδωμα".Πρέπει να κάνει αυτή τη διαδικασία για να μπορέσει να τερματίσει τη κλήση.ξέρεις κανείς πως να το απενεργοποιήσει αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...