Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα δεν έχεις καθόλου γνώσεις θα σου πρότεινα να μην το κάνεις!

Αμα ξεκλειδώσεις τη συσκευή χάνεις την εγγύηση!

Το λεγόμενο root δεν είναι τίποτα άλλο από το ξεκλείδωμα της συσκευής, που σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις όσες εφαρμογές τώρα δεν σου επιτρέπετε να απεγκαταστησεις!

Μπορείς να βάλεις εφαρμογές που αλλάζουν τις λειτουργίες τις συσκευής με τρόπο που δεν το επιτρέπει ο κατασκευαστής!

Ακόμα μπορείς να αλλάξεις εκδωσεις του Android και επιπλέον να βάλεις κάποιες εκδόσεις που τις έχουν τροποποιήσει κάποιοι προγραμματιστές αυτόνομα από τις κατασκευάστριες εταιρείες!

 

Τελικά δεν το ρισκάρω από τα προαναφερόμενα:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά:)

 

Απ' ότι είδα παίρνω λίγο ρίσκο αν κάνω την εγκατάσταση. Δουλεύει σίγουρα, ή το ρισκάρω όντως και θα χαλάσει η συσκευή; :(

 

Με το root δεν χαλάει τίποτα. Απλά θα έχεις πλήρη δικαιώματα στη συσκευή και η μη σωστή χρήση, μπορεί να χαλάσει οτιδήποτε.

Αν θέλεις απλώς να απεγκαταστήσεις 2-3 εφαρμογές (π.χ. ChatOn, Facebook) και να κόψεις τις διαφημίσεις (adaway, adfree) κάντο, δεν είναι τίποτα. Αν έχεις σκοπό να πειραματιστείς, καλύτερα μην το κάνεις στην κύρια συσκευή σου.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Χρειαζομαι μια βοηθεια σχετικα με ενα προβλημα που προεκυψε με το κινητο ,οποιος μπορει ας βοηθησει.

Λοιπον χωρις λογο και αιτια ξαφνικα σταματησε να αναγνωριζει ο υπολογιστης το κινητο.

Οταν το συνδεω, ξεκιναει η φορτιση κανονικα και παραλληλα ξεκιναει την εγκασταση το usb αλλα μου βγαζει error οτι δεν αναγνωριστηκε η συσκευη usb.

Εχω δοκιμασει τα παντα,να το συνδεσω σε αλλη θυρα usb,σε αλλο Pc&επισης με αλλο καλωδιο Micro usb,ακομα δοκιμασα να κατεβασω παλι τους drivers οπως και το kies αλλα και παλι τιποτα.

Επειδη βρισκομαι Σαντορινη εποχιακα για δουλεια,υποψιαζομαι πως ισως κολλησε καμια βλακεια απο τα pc του ιντερνετ καφε που εργαζομαι (ολα ειναι παλια&σαπια!) και ετσι νομιζω πως ισως η μονη λυση ειναι το restore,αν καποιος ξερει καποια καλυτερη λυση ας απαντησει απο κατω μπας κ γλιτωσω το restore.

Ευχαριστω προκαταβολικα μαγκες.

Edited by Giotis_Tz
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεσεις το τηλεφωνο με τον υπολογιστη σουβγαζει στην οθονη του κινητου <συνδεση μεσω USB> και σου δινει 2 επιλογες'.δοκιμασε να αλλαξεις την επιλογη να δεις εαν θα το δει ο υπολογιστης το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεσεις το τηλεφωνο με τον υπολογιστη σουβγαζει στην οθονη του κινητου <συνδεση μεσω USB> και σου δινει 2 επιλογες'.δοκιμασε να αλλαξεις την επιλογη να δεις εαν θα το δει ο υπολογιστης το κινητο.

 

Οχι οταν το συνδεω το κινητο με το pc δεν μου βγαζει καμια επιλογη,μονο φορτιζει απλα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρονια πολλά, για να μην ψαχνω ολο το νήμα εδώ , εχω το core , απο internet explorer, ή απο τον chrome δεν μου παιζει μερικά βιντεάκια,δεν υποστηριζετε λεει, γαλαζιο κυβάκια βγαζει , οκ απο ψαξιμο που έκανα στο ιντερνετ καταλαβα οτι βγηκε απο play store το adobe flash player, υπαρχει καμια λύση για αυτό, ??? έναν proton browser το δοκιμασα οκ δουλευει αλλα δεν μα αρεσει.... καμια λυση ?? (αν τα καταφερω και φτιαξω το core Μηπως φτιαξω και ενα lenovo tablet s6000 που κάνει ακριβως τα ιδια για να παίξουν οι εκπομπες του Mega).
Link to comment
Share on other sites

Ο Dolphin σωστά προαναφέρθηκε αλλά έχει το κουσούρι να ανοίγει χωρίς λόγο στο background. Με greenify θα είσαι οκ.

O Firefox κάνει αυτόματα εγκατάσταση του flash, και μέχρι στιγμής τον βρίσκω πολύ εντάξει.

Ο Flashfox (παραλλαγή του Firefox) έχει ενσωματωμένο το flash, αλλά κολλάει πολύ τώρα τελευταία.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και συγνωμη αν ειναι off topic εχουμε καποιο σιτε με θηκες? πλαστηκες, σιλικόνη, ολα! θελω να παρω μια ιδεα!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εχω το core root-αρισμενο και θελω να εγκαταστισω το καινουριο Update που εχει βγει!

Οταν το παταω να γινει μου λεει (Η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί. Οι ενημερώσεις λογισμικού δεν είναι διαθέσιμες)

Αρχικα εκανα unroot με το Framaroot και απεγκατεστισα και το superuser αλλα και παλι δεν γινετε τπτ!

Τι μπορω να κανω για να περασω το new update ?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να έχω κι εγώ θέμα με το WIFI στο Core;

Έχω router από OTE εδώ και ένα χρόνο, δε θυμάμαι ποιο μοντέλο. Με WPA-PSK.

 

Με το HTC Wildfire που έχω συνδέομαι κανονικά χωρίς καμια αποσύνδεση εδώ και μήνες...

(Αν και στην αρχή που αγόρασα το κιν δεν έμπαινε με τίποτα για μέρες)

Edited by DimitraPs
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να έχω κι εγώ θέμα με το WIFI στο Core;

Έχω router από OTE εδώ και ένα χρόνο, δε θυμάμαι ποιο μοντέλο. Με WPA-PSK.

 

Με το HTC Wildfire που έχω συνδέομαι κανονικά χωρίς καμια αποσύνδεση εδώ και μήνες...

(Αν και στην αρχή που αγόρασα το κιν δεν έμπαινε με τίποτα για μέρες)

 

Εχω δοκιμάσει με router του ΟΤΕ και δεν μου έβγαλε κανενα πρόβλημα!

Παντως ηταν το καινούργιο τους router, τώρα για το παλιό δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.... καλή τύχη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ποιο Antivirus θεωρείται καλύτερο για Android; Ψάχνοντας στο Av-test http://www.av-test.org/en/tests/mobile-devices/android/mar-2014/ τα Kaspersky, Eset, Avast, Avira CM Security έχουν πολύ καλές κριτικές. Χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής το CM Security. Θα ήθελα να μου πείτε και τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα και εγκατεστησα το framaroot και superSU...Και τωρα πως μπορω να σβησω αχρηστες εφαρμογες ή να μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην SD;

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα και εγκατεστησα το framaroot και superSU...Και τωρα πως μπορω να σβησω αχρηστες εφαρμογες ή να μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην SD;

 

Με την εφαρμογή Titanium μπορείς να παγώσεις/διαγράψεις/δημιουργήσεις αντίγραφα ασφαλείας και πολλά άλλα.

Με το app2sd μπορείς να μεταφέρεις τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Oποιος περιμενε να παρουμε αναβαθμιση μαλλον τον ηπιαμε κλαρινο αφου η samsung κυκλοφορη το galaxy core 2 με 4.4 kitkat
Link to comment
Share on other sites

Oποιος περιμενε να παρουμε αναβαθμιση μαλλον τον ηπιαμε κλαρινο αφου η samsung κυκλοφορη το galaxy core 2 με 4.4 kitkat

 

Το νέο smartphone θα είναι εφοδιασμένο με οθόνη 4.5 ιντσών ανάλυσης 480 x 800 pixels, τετραπύρηνο επεξεργαστή χρονισμένο στα 1.2 GHz, 512 MB RAM και 4 GB εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου.

 

Την παλεύουν καθόλου στην Samsung;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατεβάζεις το Farmaroot απευθείας στο κινητό, το τρέχεις και είσαι έτοιμος !!!

Καλησπέρα παιδιά. Από κεκτημένη ταχύτητα κατέβασα το Framaroot 1.4.1 αντί για την τελευταία έκδοση 1.9.2.Το έκανα εγκατάσταση, αλλά μετά το reboot παγώνει όταν πάω να πατήσω σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο core εγώ το είχα κάνει με την 1.6.1 και στο core duos με την 1.9.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Λογικά ούτε με την 1.4.1 δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, εκτός και αν είχες κάνει απόπειρα για ρουτάρισμα και με άλλο τρόπο και μπλέχτηκαν διαφορετικές εφαρμογές.

Δοκίμασε να περάσεις κάποια νεότερη έκδοση στην sd από το pc σου και να την τρέξεις.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ...ΕΧΩ ΤΟ i8260 και σημερα εκανα εγκαταση το rom manager (εφοσον το εχω root πολυ καιρο και εκανα reboot into recovery mode) το προβλημα ειναι οτι κανω την συσκευη επανεκιννηση ειτε βγαλω μπαταρια ειτε απο το μενου και με ξαναπαει στο recovery mode ..τι μπορω να κανω εκτος απο wipe data κλπ..και restore την ρομ που ηδη εχω παρει backup (την official)..Αααα περασα και καινουργια rom αλλα το προβλημα παραμενει το ιδιο...
Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δεν συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά.
Link to comment
Share on other sites

Στο core εγώ το είχα κάνει με την 1.6.1 και στο core duos με την 1.9.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Λογικά ούτε με την 1.4.1 δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα, εκτός και αν είχες κάνει απόπειρα για ρουτάρισμα και με άλλο τρόπο και μπλέχτηκαν διαφορετικές εφαρμογές.

Δοκίμασε να περάσεις κάποια νεότερη έκδοση στην sd από το pc σου και να την τρέξεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είχα δοκιμάσει άλλη φορά root. Θα δοκιμάσω την τελευταία έκδοση. Πώς μπορώ να την τρέξω από το pc; Ρωτάω επειδή έχω μπερδευτεί από το διάβασμα στο internet...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...