Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να αρχίσω με συγγνώμες για 2 πράγματα.το πρώτο είναι αυτή καθαυτή η ερώτηση μου.αφορά το galaxy core 2, επειδή δε βρήκα όμως θέμα για αυτό, ποστάρω εδώ.η δεύτερη έχει να κάνει με την ουσία της ερώτησης.το google-αρα, έψαξα και εδώ αλλά δεν έβγαλα άκρη.η ερώτηση είναι η εξής.Ένας φίλος μου πήρε το πιο πάνω κινητό.Όλα καλά εκτός απο ένα θεματάκι.Μόλις παίρνει κλήση,η οθόνη κλειδώνει, και του βγάζει μήνυμα "Κάνε διπλό κλικ για ξεκλείδωμα".Πρέπει να κάνει αυτή τη διαδικασία για να μπορέσει να τερματίσει τη κλήση.ξέρεις κανείς πως να το απενεργοποιήσει αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αυτό συμβαίνει σε συσκευές που δεν έχουν proximity sensor (αισθητήρα εγγύτητας δηλαδή) και είναι για να μην πατήσεις κατά λάθος τίποτα στην οθόνη την ώρα που μιλάς. Από όσο ξέρω δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

 

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω επαναφορά στο γνήσιο recovery του?

Δεν με αφήνει να κάνω τα γνήσια updates

 

Μπορείς να περάσεις τα updates μέσω odin. Αν πιστεύεις ότι γενικά χρειάζεσαι το stock recovery του, θα πρέπει να το βρεις και να το φλασάρεις μέσω odin..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδία το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ανοίγει τo wifi .δεν μπορω να το ενεργοποιησω .έχω δοκιμάσει επανεκκινήσεις με ολους τους τρόπους και τίποτα.

Μήπως γνωρίζει κανένας κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε συσκευές που δεν έχουν proximity sensor (αισθητήρα εγγύτητας δηλαδή) και είναι για να μην πατήσεις κατά λάθος τίποτα στην οθόνη την ώρα που μιλάς. Από όσο ξέρω δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

 

 

 

Μπορείς να περάσεις τα updates μέσω odin. Αν πιστεύεις ότι γενικά χρειάζεσαι το stock recovery του, θα πρέπει να το βρεις και να το φλασάρεις μέσω odin..

 

Χιλια ευχαριστω Sol ολα καλα μου εφηγαν κ τα κιτρινα τριγωνακια κ ολα....:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ανοίγει τo wifi .δεν μπορω να το ενεργοποιησω .έχω δοκιμάσει επανεκκινήσεις με ολους τους τρόπους και τίποτα.

Μήπως γνωρίζει κανένας κάτι σχετικό

 

Όταν λες δεν ανοίγει φαντάζομαι εννοείς κυριολεκτικά δεν ανοίγει και όχι βρίσκει δίκτυα αλλά δεν μπαίνει σωστά?

Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να δοκιμάσεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής (προσοχή όμως, αυτή η επιλογή θα σου διαγράψει επαφές, μηνύματα και προσωπικά δεδομένα οπότε πάρε backup).

 

Εάν συνεχίζει να μην μπορεί να ανοίξει το Wi-Fi καλό θα ήταν να το πας στο service. Μπορείς να δοκιμάσεις και μέσω Odin να του περάσεις κάποια άλλη ρομ μήπως και ξυπνήσει αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να μην μπλεχτείς εφόσον υπάρχει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Backup πως κάνουμε για να σώσουμε τα πάντα;

 

Αν είσαι root με titanium backup (ή helium αν δεν είσαι) κάνεις backup τις εφαρμογές σου. Επίσης αν είσαι root και έχεις φλασάρει και κάποια custom recovery, να κρατήσεις ένα nandroid backup που ουσιαστικά είναι για να επαναφέρεις το τηλεφωνό σου ακριβώς όπως το έχεις τώρα. για περισσότερα ρίξε μια ματιά και εδώ..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αφορά το galaxy core...το οποίο δεν έχει ενδεικτική λυχνία led να αναβοσβήνει, μπορώ να κάνω κάτι για να έχω led για ειδοποιήσεις????ξέρει κανείς τίποτα πάνω σε αυτό??? Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Αφορά το galaxy core...το οποίο δεν έχει ενδεικτική λυχνία led να αναβοσβήνει, μπορώ να κάνω κάτι για να έχω led για ειδοποιήσεις????ξέρει κανείς τίποτα πάνω σε αυτό??? Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συγγνώμη... λες ότι δεν έχει led λαμπάκι, και θες να έχεις led notifications;;; Με τον φακό ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου θελει να του κανω root το samsung galaxy core 2 Sm-g355hn, και επειδη δεν βρηκα κατι στο xda αξιοπιστο, ειπα να δοκιμασω εδω, μηπως καποιος εχει δοκιμασει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω φωνητική κλήση με Bluetooth χωρίς χρήση internet (s Voice) πάντως στις επαφές μπορείς να βάλεις φωνητικό όνομα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά - εντελώς πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέρεται για την custom KitKat rom που υπάρχει για το i8260, την εγκατέστησα σήμερα με επιτυχία ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα στο σχετικό νήμα στο φόρουμ των XDA developers.

 

Μέχρι στιγμής τα μόνα αρνητικά είναι η έλλειψη των εφαρμογών FM Radio και Voice Recorder. Κατά τ'άλλα το κινητό πετάει, είναι αισθητά πιο γρήγορο και φαίνεται αρκετά σταθερό και smooth, ούτε lags ούτε τίποτα.

 

Δείτε και τα screenshots που παραθέτω - αν κάποιος ενδιαφέρεται θα προσπαθήσω να αναλύσω τη διαδικασία, απλώς να έχετε υπόψιν ότι χρειάζεται rooting και εγκατάσταση recovery (CWM ή ΤWRP), και φυσικά η rom ΔΕΝ είναι official της Samsung, είναι custom. Δεν έχω χάσει τίποτα από τα apps της όμως, είναι όλα στη θέση τους (Galaxy apps, KIES κτλ.) εκτός από τις δύο εφαρμογές που ανέφερα παραπάνω, και για τις οποίες προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς δοκίμασες φίλε μου ;

 

Tην Monster$ rom του Omkar$, με TWRP recovery. Νομίζω υπάρχει και μια Cyanogen αλλά απ'ότι διάβασα είχε άλυτα θέματα, γι'αυτό την προσπέρασα - αυτή που έβαλα είναι σούπερ-σταθερή.

 

Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι και οι λειτουργίες της Samsung (Smart Stay κτλ.) υπάρχουν στη νέα Rom και λειτουργούν κανονικότατα :up:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα 4.4.2 ;

 

Ρωτάω γιατί αντιμετωπίζω ένα θέμα με την φόρτιση στο αυτοκίνητο, και πιστεύω ότι ευθύνεται το 4.1.2 που φοράει

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα 4.4.2 ;

 

Ρωτάω γιατί αντιμετωπίζω ένα θέμα με την φόρτιση στο αυτοκίνητο, και πιστεύω ότι ευθύνεται το 4.1.2 που φοράει

 

 

Εάν δείς τα screenshots που έδωσε ο atheros θα δείς ότι το γράφει στις πληροφορίες.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Tην Monster$ rom του Omkar$, με TWRP recovery. Νομίζω υπάρχει και μια Cyanogen αλλά απ'ότι διάβασα είχε άλυτα θέματα, γι'αυτό την προσπέρασα - αυτή που έβαλα είναι σούπερ-σταθερή.

 

Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι και οι λειτουργίες της Samsung (Smart Stay κτλ.) υπάρχουν στη νέα Rom και λειτουργούν κανονικότατα :up:

 

Την κατέβασες από το link του πρώτου post στο θέμα εδώ, ή από κάποια νεότερη έκδοση κάπου αλλού ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτό αλλάζει χωρίς να είναι απαραίτητα 4.4.2

 

Πιθανόν, τι να σου πω - δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν έχω και λόγο να μην πιστέψω αυτούς που είναι ;)

 

Την κατέβασες από το link του πρώτου post στο θέμα εδώ, ή από κάποια νεότερη έκδοση κάπου αλλού ?

 

Ναι, από αυτό το link - προσπάθησα πάρα πολλές φορές να την κατεβάσω απ'αυτό το link βέβαια, πρωινές ώρες οι ταχύτητες ήταν άθλιες σε σημείο που μου έκοβε το download (και από διαφορετικές γραμμές, δεν ήταν δικό μου το θέμα). Τελικά τα κατάφερα ένα απόγευμα με μέτρια ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα ένας φίλος έχει το core 2 θέλω βοήθεια για να το κάνω root, έχει knox η συσκευή οπότε χάνει την εγγύηση χωρείς επιστροφή (στο sony μου φλασάρο την εργοστασιακή room και είμαι εντάξει); για επαναφορά στην αρχική room τη κάνουμε.

Δεν βρήκα θέμα για το core 2 και έτσι γράφω εδώ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μία ερώτηση έχω, πώς μπορώ να κάνω τα εξής :

 

1. Απεγκατάσταση των offline recognition files του Google Voice Search

2. Απεγκατάσταση των updates για Google Search και Google Voice Search

 

Θέλω η συσκευή να είναι "καθαρή" από τα παραπάνω για να τα εγκαταστήσω από την αρχή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω δύο ερωτήσεις, απλές νομίζω :

 

1. Στο αρχείο των κλήσεων, πώς ορίζω να μην εμφανίζονται τα εισερχόμενα μυνήματα, παρά μόνον οι τηλεφωνικές κλήσεις ;

 

2. Ενώ όταν συνδέομαι σε τοπικό δίκτυο Wi-Fi η σύνδεση είναι ταχύτατη, όταν συνδέομαι στο δίκτυο internet της Vodafone, πηγαίνει απελπιστικά αργά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι να βελτιώσω την ταχύτητα ; Μήπως παίζει ρόλο το σήμα που έχει γενικότερα η Vodafone στην περιοχή, που είναι μέτριο ;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...