Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ μόλις το παρήγγειλα, για να αντικαταστησει το απαρχαιωμένο μου 8 ρι tablet Xoom 2ME. Με τη λογική να έχω τηλέφωνο και mini tablet μαζί. Θα κάνει παρέα στο Ζ1 μου, με μια διπλή Sim θα έχω τη συσκευή που μου χρειάζεται κάθε φορά. Η τιμή πλέον είναι κλοπή, ειδικά αφού έκοψα τιμολόγιο και θα αφαιρέσω τον ΦΠΑ, κάτω από 200€. Την Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου, σε λευκό, μιας και το Ζ1 είναι μαύρο.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πέρυσι τέτοιο καιρό που το είχα δει στο πλαίσιο στη Στουρνάρη ....... γουαααα έκανα σαν τα κουνέλια στο NICKELODEON

ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά...... αλλά η τιμή ήταν αλλού (700) ......να είναι καλά η SONY που φέτος μας το έκανε δώρο. :)

 

Το καμαρι μας εχει παρει και βραβειο ντιζαιν :D:D

 

http://red-dot.de/pd/online-exhibition/work/?code=22-01418-2014&y=2014&c=164&a=0&lang=en

 

Έτσι ακριβώς και 'γώ όταν το είδα στην αρχή στο πλαίσιο ( 750€) τέτοιο καιρό περίπου λέω τι εργαλείο είναι αυτό και επειδή τότε είχα και το Nexus 7 2012 μου άρεσε πολύ γιατί ήταν περίπου στις ίδιες ίντσες (7>6,44") με πολύ μικρά περιθώρια ή bezels κοινώς και λέω αυτό είναι αντί να έχω δύο συσκευές για τη δουλειά μου θα έχω μία και στιλάτη.

Αλλά τα οικονομικά μου δεν ήταν και τα καλύτερα τελευταία και όταν το είδα στα 400€ λέω ευκαιρία. Πηγαίνω διακοπές γυρνάω και λέω κάτσε να το πάρω και σε ένα μήνα περίπου έπεσε 120€, αυτό και αν είναι ευκαιρία.

Όλα καλά με το θηρίο αλλά αν είχε και λίγο παραπάνω Ram θα ήταν τέλειο.

Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος ή έχει περάσει μια custom Rom, η ram παραμένει στα 1695 mb ή αυξάνεται;

Το ρωτάω αυτό γιατί ανοίγω πολλές εφαρμογές μαζί ( με το halo δύο ταυτοχρόνως όπως τα Note) + καμία floating και ο LMK ( low memory killer) του android μου τις κλείνει. Μη σας φαίνεται υπερβολή αν είχε 2gb κανονικά δεν θα υπήρχε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έχει.

 

Τώρα στο δικό μου πρόβλημα. Σήμερα το έπλυνα με νερό γιατί το είχα πιάσει με λερωμένα χέρια. Το θέμα είναι ότι ενώ είχα σφραγισμένα τα καπάκια γύρω γύρω (τα έλεγξα κιόλας), η συσκευή τράβηξε νερό, με αποτέλεσμα για δύο ώρες η οθόνη να μη δείχνει τίποτα και τώρα να έχει λεκέδες νερού μέσα.

Ερωτήσεις:

1. Τι κάνουμε?

2. Η εγγύηση θα μου το καλύψει? Είναι 20 ημερών συσκευή. Αν μου πουν τίποτα περί υπαιτιότητας πελάτη θα τους πω να το δοκιμάσουν μόνοι τους σφραγισμένο μέσα σε νερό.

3. Είναι γερμανική συσκευή αγορασμένη από Ελληνικό κατάστημα. Θα με καλύψει το service στην Ελλάδα ή θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα απ' όπου το πήρα και κατ' επέκταση να σταλεί στο γερμανικό service?

Αν δεν έκανες δουλειά με την αντιπροσωπία βάλε το σε ένα μπολ με ρύζι και άστο 2-3 μέρες θα τραβήξει όλη την υγρασία

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες δουλειά με την αντιπροσωπία βάλε το σε ένα μπολ με ρύζι και άστο 2-3 μέρες θα τραβήξει όλη την υγρασία

 

Εγώ το έχω πλύνει με νερό και σαπούνι ( Η μικρή είχε βάλει glitter στο καμάρι ) άλλωστε οι προδιαγραφές είναι 1/2 ώρα κάτω από νερό άρα αντικατάσταση τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα flaps δεν έχουν ένδειξη για υγρασία, είναι λευκά δηλαδή, η εγγύηση καλύπτει βλάβη από υγρασία. Την πάτησα κι εγώ με το Ζ1 μου και αλλάχτηκαν τα πάντα εσωτερικά, χωρίς να πληρώσω τίποτα. Μάλιστα, παρά την αντίθετη εντύπωση στο φόρουμ, είχα υποδειγματική εξυπηρέτηση από την Arvato. Από ότι μου είπαν έγινε εκ νέου στεγανοποίηση και η εγγύηση συνεχίζει να ισχύει.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιες εβδομάδες χρήσης μπορώ με βεβαιότητα να πω πως το Ultra είναι σχεδόν το απόλυτο phablet για εμένα. Η κατασκευή του είναι υποδειγματικη, η οθόνη του είναι απολαυστική για media, browsing, email, productivity tasks κτλ, η απόδοση του ξεπερνάει κατά πολύ τις απαιτήσεις των εφαρμογών που χρησιμοποιώ και γενικότερα δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει κάποιο αρνητικό σε θέματα υλοποίησης και απόδοσης. Ακόμα και η μπαταρία του μου βγάζει άνετα μια τυπική μέρα χρήσης δίνοντας μου σχεδόν 6 ώρες screen time.

 

Όσο για τα αρνητικά του νομίζω πως όλοι συμφωνούν στο εξής ένα. Η κάμερα του. Χωρίς να είναι κακή είναι σίγουρα μέτρια ενώ η απόφαση της Sony να μην βάλει κάτι καλύτερο ή τουλάχιστον να προσθέσει φλας είναι τουλάχιστον ακατανοητη ειδικά αν λάβει υπόψη κάποιος την αρχική τιμή του. Από εκεί και πέρα βέβαια με λίγη προσοχή και σωστό φωτισμό έχω βγάλει κάποιες πολύ καλές φωτογραφίες αλλά σίγουρα όποιος θέλει camera phone καλύτερα να κοιτάξει αλλού.

 

Όσο για τις πιθανές εναλλακτικές του στο συγκεκριμένο επίπεδο τιμής δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία. Το Note 3 για παράδειγμα είναι 140 ευρώ ακριβότερο με 0.7 ίντσες μικρότερη οθόνη ενώ το 1520 που αρχικά μου είχε διαφύγει ως επιλογή είναι 110 ευρώ ακριβότερο με 0.4 ίντσες μικρότερη οθόνη και το χειρότερο για εμένα έχει WP. Σίγουρα και τα 2 υπερτερουν σε κάποια σημεία του Ultra αλλά συνολικά και στο επίπεδο τιμής του νομίζω πως έχει έστω και ένα μικρό προβάδισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα, είναι λευκο, Γερμανικό από το kinito.gr. Το σοκ με το μέγεθος όταν ανοιγεις το κουτί είναι ανεκτίμητο! Τώρα φορτίζει και ανυπομονώ να το σκαλίσω...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα, είναι λευκο, Γερμανικό από το kinito.gr. Το σοκ με το μέγεθος όταν ανοιγεις το κουτί είναι ανεκτίμητο! Τώρα φορτίζει και ανυπομονώ να το σκαλίσω...

 

:)Με γεια φίλε καλομιλητο το θηρίο :D:D περιμένουμε εντυπώσεις!!

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα, είναι λευκο, Γερμανικό από το kinito.gr. Το σοκ με το μέγεθος όταν ανοιγεις το κουτί είναι ανεκτίμητο! Τώρα φορτίζει και ανυπομονώ να το σκαλίσω...

Θέλω και εγώ να το πάρω από εκεί.. Τι είχε στη συσκευασία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Παραλαμβανω και εγώ αύριο απο kinito ένα λευκό LTE. Το τηλ έρχεται με 4.2. Είναι καλύτερα να το ρουταρω και να βάλω cwm τώρα ή να ανέβω σε 4.4 και μετά. Δεν με καίνε και πολύ οι custom Roms όσο ένα καλό back up και to xpose. Προερχόμενος απο κινέζικο στις 6.5 δεν πιστεύω να με τρομάξει και τόσο η συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να το πάρω από εκεί.. Τι είχε στη συσκευασία?

 

Επειδή κι εγώ το πήρα από το ίδιο κατάστημα ήταν Γερμανικό και μέσα στη συσκευασία είχε μόνο τον φορτιστή και τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Παραλαμβανω και εγώ αύριο απο kinito ένα λευκό LTE. Το τηλ έρχεται με 4.2. Είναι καλύτερα να το ρουταρω και να βάλω cwm τώρα ή να ανέβω σε 4.4 και μετά. Δεν με καίνε και πολύ οι custom Roms όσο ένα καλό back up και to xpose. Προερχόμενος απο κινέζικο στις 6.5 δεν πιστεύω να με τρομάξει και τόσο η συσκευή

 

εγω το ειχα σε 4.4.4 κ μετα το ρουταρα κανονικα :) το xpose τοσο καλο ειναι??να το περασω στο z2?αν κ το εδωσα το θηριο τελικα οπως μπορω θα βοηθησω εδω μεσα..

Edited by george_21
Link to comment
Share on other sites

Απλά έχει όλα σχεδόν τα καλούδια που θα βρεις μέσα στις custom Rom

 

Tou wanam?ποιο από όλα εννοείς ??

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules εδώ μπορείς να ενημερωθείς για ότι αφορά το xpose

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει αγοράσει κάνεις θήκη με ενσωματωμένη μπαταρία; αν ναι ποια; και ποια η γνώμη σας για αυτήν την αγορά; ευχαριστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες δουλειά με την αντιπροσωπία βάλε το σε ένα μπολ με ρύζι και άστο 2-3 μέρες θα τραβήξει όλη την υγρασία

Το δοκίμασα, όμως η υγρασία έχει περάσει απ' ότι φαίνεται στο Backlight panel. Οπότε τα σημάδια δεν έφυγαν. Το έχω στείλει εδώ και δύο εβδομάδες στο service, όμως καμία απάντηση... Το έχω στείλει μέσω omnitech, οοοοόταν το παραλάβω θα ενημερώσω για το τι έγινε...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, όμως η υγρασία έχει περάσει απ' ότι φαίνεται στο Backlight panel. Οπότε τα σημάδια δεν έφυγαν. Το έχω στείλει εδώ και δύο εβδομάδες στο service, όμως καμία απάντηση... Το έχω στείλει μέσω omnitech, οοοοόταν το παραλάβω θα ενημερώσω για το τι έγινε...

Παρε τηλ να τους ρωτησεις σε τι κατασταση βρισκεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

Έχει δοκιμάσει κανείς να το ρουταρει έτσι; μόλις παρέλαβα. Τρελλλλλλλλλα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ το πήρα από το ίδιο κατάστημα ήταν Γερμανικό και μέσα στη συσκευασία είχε μόνο τον φορτιστή και τα ακουστικά.

 

Kι εμένα ακριβώς τα ίδια είχε. Επίσης μου έκανε εντύπωση οτι ήρθε με περασμένη την 4.4.4 και όχι με 4.4.2

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές και με έχει εξυπηρετήσει πολύ σε επαγγελματικά θέματα και σε browsing. Λίγο ακόμα το μέγεθος παλεύω να συνηθίσω, αλλά κάθε μέρα που φαίνεται και πιο φυσιολογικό. Ήδη το Ζ1 που έχω μου φαίνεται mini!!

 

Επίσης η μπαταρία πολύ καλή, την πρώτη μέρα με αρκετή χρήση σε ομιλία και browsing και emails γύρισα σπίτι στις 7 το απόγευμα με 29% μπαταρία και με το κινητό ανοικτό από τις 6 το πρωι.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ να τους ρωτησεις σε τι κατασταση βρισκεται.

 

Τους πήρα, και δεν γνωρίζουν ούτε αυτοί, συνήθως λέει, κάνει από 3 έως 10 εργάσιμες ημέρες όμως δεν γνωρίζουν για ποιο λόγο έχει καθυστερήσει... Δεν το επισκευάζουν οι ίδιοι (το έμαθα αφου το έστειλα), αλλά το στέλνουν σε service.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα, και δεν γνωρίζουν ούτε αυτοί, συνήθως λέει, κάνει από 3 έως 10 εργάσιμες ημέρες όμως δεν γνωρίζουν για ποιο λόγο έχει καθυστερήσει... Δεν το επισκευάζουν οι ίδιοι (το έμαθα αφου το έστειλα), αλλά το στέλνουν σε service.

Θα μας τρελανει η Αρβατο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την πολύ θετική εμπειρία μου από Arvato. Μου είχε σπάσει η οθόνη στο ultra (αγορασμένο απο σκρουτζ) από υπερβολικό λύγισμα. Αφού έλεγξαν ότι δεν έγινε από πέσιμο μέσα σε μία εβδομάδα χωρίς χρέωση μου αλάξανε σχεδόν τα πάντα (οθόνη, γυαλί εμπρός πίσω, μπαταρία ,όλες τις φλάντζες κ.α. που δεν θυμάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την πολύ θετική εμπειρία μου από Arvato. Μου είχε σπάσει η οθόνη στο ultra (αγορασμένο απο σκρουτζ) από υπερβολικό λύγισμα. Αφού έλεγξαν ότι δεν έγινε από πέσιμο μέσα σε μία εβδομάδα χωρίς χρέωση μου αλάξανε σχεδόν τα πάντα (οθόνη, γυαλί εμπρός πίσω, μπαταρία ,όλες τις φλάντζες κ.α. που δεν θυμάμαι.

 

να πας οπωσδήποτε να παίξεις κανα τζόκερ όσο προλαβαίνεις :-)

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Μηπως εχει,ερθει σε κανεναν ενημερωση για τα 5.0 lolipop???!

Γνωριζει καποιος κατι αντιστοιχο για το θεμα???

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πει ότι θα πάρει. Μάλιστα η Google Edition του Ultra πήρε ήδη.

 

Σχετικά με τις φωτογραφικές δυνατότητες του Ultra ρίξτε μια ματιά κι εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2668304

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...