Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK installed.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο είναι περίπου 1 έτους και η.μπαταρία το βράδυ θέλει φόρτιση.... Δηλαδή η μία ημέρα ίσα ίσα φτάνει με μέτρια χρήση δεδομένων.

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή αναζήτηση και περισυλλογή με βλέπω να καταλήγω στο Ultra.

 

Το 1520 που κοιτούσα επίσης έχει μεν καλύτερη μπαταρία και κάμερα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα υπολείπεται. Αν είχε Android θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και ενδεχομένως και να το προτιμούσα αλλά τα WP είναι αποτρεπτικος παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

το ''πορτακι'' της ειδοδου φορτιστη πανω αριστερα εχει χαλαρωσει λιγο και δεν κουμπωνει ικανοποιητικα. Φτιαχνεται ?
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

το ''πορτακι'' της ειδοδου φορτιστη πανω αριστερα εχει χαλαρωσει λιγο και δεν κουμπωνει ικανοποιητικα. Φτιαχνεται ?

 

Επειδή βλέπω το καπάκι της usb είναι μαλακό πλαστικό, λογικά δύσκολα χαλάει ( εννοώ το εσωτερικό).

Τώρα αν μετά από ένα χρόνο έχει χάσει την ευελιξία του καλό είναι να το αλλάξεις αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ανοίξεις το Ultra και να ρωτήσεις τη Sony για καπάκι.

Αν δεν πηγαίνεις για μακροβούτια το αφήνεις και έτσι:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω το καπάκι της usb είναι μαλακό πλαστικό, λογικά δύσκολα χαλάει ( εννοώ το εσωτερικό).

Τώρα αν μετά από ένα χρόνο έχει χάσει την ευελιξία του καλό είναι να το αλλάξεις αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ανοίξεις το Ultra και να ρωτήσεις τη Sony για καπάκι.

Αν δεν πηγαίνεις για μακροβούτια το αφήνεις και έτσι:confused:

Το κλείνω και δεν μένει όλο μέσα. Το πάνω μέρος βγαίνει λίγο....

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού δοκίμασα και το 1520 που αποτελούσε τον κύριο ανταγωνιστή η απόφαση ελήφθη χωρίς την παραμικρή αμφιβολία πλέον. Αύριο παραλαμβάνω το Ζ Ultra.

 

Για τον φίλο που ρωτάει παραπάνω για το πορτάκι πουλάνε ανταλλακτικά και στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Το λογότυπο της σονυ παραμένει αν αφαιρέσεις με προσοχή το asf και αφήσεις την κόλα απείραχτη - κάτι μάλλον δύσκολο και ανούσιο.

Όσο για το υπερευαίσθητη , δεν θα το έλεγα. Μάλλον πριν με screen protector και anti shatter θα έλεγα ότι έτεινε προς το αναίσθητη. Επειδή πολλές φορές προτιμώ να χρησιμοποιώ μεταλικό στυλό (για γραφίδα), υπήρχαν φορές που η απόκριση ήταν ανύπαρκτη. Για το λόγο αυτό προτιμώ η οθόνη να μην γλυστράει, κάτι που το πετυχαίνω με φιλμ zagg ή κάτι ανάλογο.

Με το δάχτυλο ίσως να μην έχει τόσο μεγάλο θέμα.

 

Τι εννοείς με το αν αφαιρέσεις με προσοχή το asf? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να κρατησω το logo.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το αν αφαιρέσεις με προσοχή το asf? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να κρατησω το logo.

 

Έχω την εντύπωση ότι το λογότυπο πρέπει να αφαιρεθεί, το υλικό που μένει καθιστά προβληματική την χρήση της οθόνης.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το αν αφαιρέσεις με προσοχή το asf? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να κρατησω το logo.

Εννοώ ότι αν ζεστάνεις το asf ίσως μπορείς να το αφαιρέσεις με την κόλα να μείνει ανέπαφη στην οθόνη, οπότε από πάνω περνάς ότι θες.

Στη δικιά μου περίπτωση ξεκίνησα αρχικά χωρίς να το θερμάνω και είχα ξύσει αρκετή επιφάνεια προτου πιάσω το πιστολάκι.

Και αυτό γιατί δεν έβγαινε αλλιώς. Μόλις τη ζέστανα λίγο βγήκε αμέσως. Στο τμήμα που θέρμανα έμεινε όλη η κόλα ανέπαφη και πιστεύω ότι είναι εφικτό να περάσεις κάτι άλλο από επάνω χωρίς να την αφαιρέσεις. Αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη - δεν το δοκίμασα. Αφαίρεσα όλή την κόλα-με αρκετή προσπάθεια- και το λογότυπο, πέρασα αλλη προστατευτική μεμβράνη και δεν το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο λόγος να βγει η προστατευτική ζελατίνα; Φαντάζομαι πως την έχετε γδαρει και απλά θέλετε να την αλλάξετε.
Link to comment
Share on other sites

Το πορτάκι όμως πως αλλάζει στην θύρα usb?

Επίσης τι κάνω για να έχω lte δεδομένα? Έχω Vodafone με συμβόλαιο και στο 3g έχει.πιο γρήγορη σύνδεση από ότι στο lte.... Δοκιμάζοντας με τον speednet.

Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο Google "Sony Z Ultra replacement door" και θα σου βγάλει αρκετές επιλογές. Όπως το βγάζεις τραβοντας το έτσι το βάζεις πιεζοντας το.

 

ΥΓ1. Tigerdaytona γράφεις και στο cyclist-friends για το nickname μου φαίνεται γνωστό;

ΥΓ2. Το πήρα! Περισσότερα μόλις το στήσω και ασχοληθώ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο Google "Sony Z Ultra replacement door" και θα σου βγάλει αρκετές επιλογές. Όπως το βγάζεις τραβοντας το έτσι το βάζεις πιεζοντας το.

 

ΥΓ1. Tigerdaytona γράφεις και στο cyclist-friends για το nickname μου φαίνεται γνωστό;

ΥΓ2. Το πήρα! Περισσότερα μόλις το στήσω και ασχοληθώ μαζί του.

 

Καλορίζικο, θα σου αρέσει πολύ το θηρίο, το μόνο που δεν θα σου αρέσει είναι η όχι και τόσο καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο Google "Sony Z Ultra replacement door" και θα σου βγάλει αρκετές επιλογές. Όπως το βγάζεις τραβοντας το έτσι το βάζεις πιεζοντας το.

 

ΥΓ1. Tigerdaytona γράφεις και στο cyclist-friends για το nickname μου φαίνεται γνωστό;

ΥΓ2. Το πήρα! Περισσότερα μόλις το στήσω και ασχοληθώ μαζί του.

Ναι και cyclist

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλομιλητο το θηρίο :) περιμένουμε εντυπώσεις, για ενεργοποίηση lte

Ρυθμίσεις -περισσότερα -Δίκτυα κινητής τηλ.-κίνηση δεδομένων κινητής τηλ. εφόσον πρώτα έχουμε λάβει τις ρυθμίσεις από βοντα, καρτοκινητο το δικό μου με 620mb το μήνα το έχω σε 4G και αποδίδει καλύτερα :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ρυθμίσεις από Vodafone?

 

Έχω την εντύπωση ότι βάζοντας αρχικά την σιμ σου έρχονται ρυθμίσεις, πάντως στο πρώτο ultra που είχα είχα καλέσει την εξυπηρέτηση για ενεργοποίηση 4G.

 

Είχα λάβει sms για εγκατάσταση ρυθμίσεων.

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία :) έχω κατεβάσει και την εφαρμογή της βοντα από το play store και με εξυπηρετεί αρκετά έχοντας ενημέρωση.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη θηκη book case & Magnetic USB charger απο Eλλαδα εχει να παρω χωρις να μας ''πιασουν τον κ@λ@''? Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις πρώτες ώρες χρήσης οι εντυπώσεις μου είναι κάτι παραπάνω από θετικές. Βέβαια ερχόμενος από το Ζ ήξερα τι να περιμένω αλλά το Ultra για κάποιο λόγο μου φαίνεται απλά καλύτερο σε όλα εκτός της κάμερας. Παράλληλα πήρα και το SBH52 αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει διεξοδικά. Πάντως είτε το ένα έχω στο αυτί μου είτε το άλλο δεν βλέπω να γλυτώνω τις ερωτήσεις :)!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα έχει μια καλή γρατζουνιά... Θα δοκιμάσω με πιστολάκι. Πόση ώρα ζέσταμα?

 

Ξεκίνα από κάτω μεριά - δεν θέλει πολύ. Ισα ίσα να ξεκολήσει ένα κομμάτι να μπορείς να το πιάσεις και μετά ζεσταίνεις και το υπόλοιπο όσο σε παίρνει γιά να βγεί ομαλά. Αν δεις τα διάφορα βίντεο στο you tube θα δεις ότι αφαιρείται δύσκολα μαζί με το λογότυπο της SONY. Στη δικία μου περίπτωση πάντως όταν ζέστανα το asf το λογότυπο έμεινε στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από κάτω μεριά - δεν θέλει πολύ. Ισα ίσα να ξεκολήσει ένα κομμάτι να μπορείς να το πιάσεις και μετά ζεσταίνεις και το υπόλοιπο όσο σε παίρνει γιά να βγεί ομαλά. Αν δεις τα διάφορα βίντεο στο you tube θα δεις ότι αφαιρείται δύσκολα μαζί με το λογότυπο της SONY. Στη δικία μου περίπτωση πάντως όταν ζέστανα το asf το λογότυπο έμεινε στην οθόνη.

 

Ψψψψ.. Με κάλυψες πλήρως! Ναι τα έχω δει τα βίντεο αλλά όσο και να έψαξα δεν βρήκα τίποτα για "Ομαλή " αφαίρεση να μένει το λογότυπο... Έχω παραγγείλει tempered glass μπρος πίσω οπότε μόλις έρθουν θα τα περασωοπως μου είπες προσπαθώντας να κρατησω το λογότυπο. Ξέρουμε αν βγαίνει και το πίσω? Λογικά το ίδιο δεν είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

πατσακι που αυξάνει τον ήχο μονο για στοκ ΚιτΚατ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το κανουμε εγκατασταση μεσω custom recovery

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...