Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μίλησες ακριβώς για αυτό που ήθελα ... ούτε στο μυαλό μου να ήσουν ... χίλια ευχαριστώ . :D

Μία τελευταία , Αν λέμε "Αν" χρειαστεί να αλλάξει μπαταρία , αλλάζει στο service ? ή όσο χάρηκες χάρηκες και το πετάς ? :lol:

 

Αύριο θα το ποιάσω στα χέρια μου και θα σας γράψω εντυπώσεις .

 

Μη βιάζεσαι, ελπίζω να έχεις.. πιστολάκι:confused: :

http://m.youtube.com/watch?v=sZC_L6wu5fk.

Περιμένουμε εντυπώσεις:D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και το είδα ,

Έπαιξα αρκετά .

 

Κατασκευή εξαιρετική . Τόσο καλή τόσο που μπερδεύεις το εμπρός με το πίσω :lol:

Οθόνη που σε κερδίζει με το μέγεθος και τα χρώματα της . Εντυπωσιακότατη :D

Έτρεχε σαν το διάολο , κανένα εμφανές lag ... ( Αάχ άτιμη samsung , μπροστά σου όλα είναι πύραυλοι ... )

Εκπληκτικό για brousing , ελπίζω όταν φοράσει την 5,0 να κερδίσει ακόμα περισσότερα .

Το μενού τις κάμερας καλό , αλλά από απόδοση ... δεν είναι καμεροτηλέφωνο ... ( λοιπόν, λέμε ικανοποιητική και προχωράμε )

Έτσι όπως εγώ το κρίνω , Το κινητό απευθύνεται από την μία όχθη σε επαγγελματίες και από την άλλη σε όσους θέλουν μία φορητή τηλεόραση ... :lol: ... με πιάνει και στα 2 ... :lol:

 

Τα αρνητικά :

Το μέγεθος , ( δεν αναφέρομαι στο που θα το βάζω .... ΟΧΙ , σακάκι έχω και είδα πότι χωράει ... αλλά στο πως θα το πιάσω ???

177 πόντοι ύψους με το αντίστοιχο χέρι δεν μου επιτρέπουν να το κρατήσω εύκολα . Το να γράψω δε όπως κάνω τώρα με το ένα απλά αδύνατο ...

Συμπέρασμα 3η κατηγορία πελατών οι άνω το 190 ... :lol:

 

Πραγματικά έχοντας ξεπεράσει το θέμα της κάμερας και την απουσία φλάς , έχοντας ξεπεράσει το θέμα bleeding (αν ισχύει και σε ποια μοντέλα) κόλλησα στο μέγεθος ... χρήση μόνο με δύο χέρια .... Α ρε μάνα ...

 

Η τιμή είναι εξαιρετική και απορώ πως έχει φτάσει εκεί κάτω. Τρελό Value for Money ... ειδικά αν σκεφτείς ότι σε αντίστοιχα λεφτά αγοράζεις κινέζικη σαβούρα ...

 

Το σκέφτομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο χαλαρά. Το μέγεθος όταν το βλέπεις στην σειρά με τα άλλα βγάζει μάτι. Μόλις το πάρεις σε 5 λεπτά θα το έχεις συνηθίσει. Για εμένα είναι μακράν το καλύτερο κινητό που είχα ανεξαρτήτως τιμής.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες στην παρέα, τα πλεονεκτηματα του θηρίου είναι τόσα πολλά που ξεχνάς τα οποία μείον βρίσκει ο κάθε χρήστης :) το μέγεθος συνηθίζεται γρήγορα και η καθημερινή χρήση με το ultra απόλαυση :rolleyes: πάρτε το όσο υπάρχει σε τιμή σοκ!!

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η τιμη ειναι απλα απιστευτη σε σημειο που σκεφτομαι να παρω ακομα 1 απλα για να το εχω!Παντως περα απο την πλακα ακομα και στην διπλασια τιμη να το πουλουσαν θα το θεωρουσα εκπληκτικο smartphone.

 

Οσον αφορα τα υπολοιπα Sony Z (πχ το Ζ3) δεν ξερω που ακριβως οφειλεται αλλα δεν μου κανουν τοση εντυπωση οσο το Ultra. Φανταζομαι οτι size does matter after all.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η τιμη ειναι απλα απιστευτη σε σημειο που σκεφτομαι να παρω ακομα 1 απλα για να το εχω!

 

Βλέπω κοινές σκέψεις......Το σκέφτομαι σοβαρά μετά το μαύρο να προστεθεί και ένα λευκο:):)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η τιμη ειναι απλα απιστευτη σε σημειο που σκεφτομαι να παρω ακομα 1 απλα για να το εχω!

 

Βλέπω κοινές σκέψεις......Το σκέφτομαι σοβαρά μετά το μαύρο να προστεθεί και ένα λευκο:):)

 

Παιδιά μην μας βάζετε σε σκέψεις γιατί και 'γώ έχω πάθει τη πλάκα μου με το Ultra.

Αλλά τώρα λέει η Sony ότι πάει για την επομένη έκδοση: http://techblog.gr/mobile/sony-xperia-z4-z4-tablet-z4-compact-z4-ultra-rumors-9876/

Το έχω 1 μήνα και έχω πάθει τη πλάκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ήδη 2 στην οικογένεια!

 

Όσο για το Ζ4 Ultra διάβασα ότι μάλλον δεν θα το βγάλουν αλλά όσο ζούμε ελπίζουμε. Προς το παρόν πάντως απολαμβάνω την εμπειρία χρήσης του υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

Και πριν μήνες είχε κυκλοφορήσει φώτο από υποτιθέμενο ultra προς το παρόν απολαμβανουμε το θηρίο και μάλλον πάμε για δεύτερο :-)
Link to comment
Share on other sites

Και πριν μήνες είχε κυκλοφορήσει φώτο από υποτιθέμενο ultra προς το παρόν απολαμβανουμε το θηρίο και μάλλον πάμε για δεύτερο :-)

 

Δικό μου ποστ αυτό από tapatalk κάτι έκανα λάθος με το όνομα :lol::lol::lol: παρακαλώ ας διαγραφεί από τους mod, ευχαριστώ. :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το bleeding ρε παιδιά ?

Στο σκοτάδι αν ανάψει η οθόνη παρατηρώ στο frame από το πλάι ( άρχοντα αλουμίνιο είναι τελικά ) σε δύο σημεία κάτω αριστερά στην ένωση και στο καπάκι των sim-sd πάνω δεξιά λίγο φως από τη "χαραμάδα", αυτό είναι το bleeding ?

Να ανησυχώ ?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια για οποιον οποια γνωριζει.. εχω μια ταινια στο xperia z ultra δηλαδη ενα αρχειο avi και το αρχειο υποτιτλου srt και βλεπω στο κινητο κανονικα την ταινια..τωρα θελω να την δω και στην τηλεοραση μια philips την οποια εχω συνδεσει με καλωδιο στο ρουτερ... εχω βαλει στο κινητο το προγραμα imediashare και παω στην τηλεοραση στο μενου πλοηγηση δικτυου και βλεπω στην τηλεοραση να μου βγαζει το αρχειο avi οχι ομως και το αρχειο με τους υποτιτλους ... κλικαρω την ταινια στην τηλεοραση και την παιζει χωρις υποτιτλους... καμια βοηθεια κανεις πως μπορω να λυσω αυτο το προβλημα; η αν υπαρχει κανα αλλο προγραμμα εκτος του imediashare που να σου δειχνει και τους υποτιλους; ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό , είτε το αγοράσω είτε όχι .

Ξαναπήγα σήμερα να επιβεβαιώσω . Τελικά δεν φτάνω με τίποτα να κάνω χρήση με το ένα χέρι. Δεν με ενοχλεί το μέγεθος , τουναντίον "size does matters"

και είναι απόλαυση να το κοιτάς να το χειριστώ π.χ. στο αμάξι είναι το θέμα .

Δοκίμασα να δώ με πιο άλλο από τα "Μεγάλα" συμβαίνει το ίδιο . π.χ. Με το G Flex είμαι οριακά.

 

Να ρωτήσω κάτι . Στο media έχουν το 6802 , τι αλλάζει σε αυτόν το κωδικό από το 6833 ?

 

@spyrakr

deja vu φίλε μου ... διαβάζοντας για το κινητό κυριολεκτικά ότι υπάρχει, είδα να αναγεννιέται ο πόλεμος PLASMA vs LCD :lol:

Ως λάτρης και κάτοχος :D πλάσμα με το απόλυτο Μαύρο, είπα απλά ... " Δεν με ενδιαφέρει " κερδίζω τόσα από το κινητό που δεν με χαλάει.

Εγκυκλοπαιδικά

Είναι η διάχυση φωτός από το πάνελ στο Μαύρο ...

Γενικά ...

στην τεχνολογία LCD επειδή υπάρχει οπίσθιος ή περιμετρικός φωτισμός (βλέπε LED) δεν καταφέρνει να τιθασεύσει το φως και να απεικονίσει Μαύρο με αποτέλεσμα να δείχνει σκούρο Γκρι. Ιδανικά η απόλυτη τιμή μέτρησης φωτός σε απεικόνιση Μαύρου θα έπρεπε να ήταν π.χ. " Black, cd/m2 = 0 " , βλέπε AMOLED Note 3

Το Xzu , σε καλές περιπτώσεις αποδίδει περίπου 0,45 , πράγμα που από ότι κατάλαβα διαφέρει ανά παρτίδα.

Στην συνέχει οι κατασκευαστές μετράνε την φωτεινότητα " White, cd/m2 " που στην περίπτωση μας ( xzu ) είναι περίπου από 450 έως 500 nits.

Από αυτά τα δύο νούμερα βγαίνει και η αντίθεση ... και μετά τα ψέματα των κατασκευαστών ... ;) ( ειδικά στις τηλεοράσεις ... )

Στο κομμάτι της φωτεινότητας ισχύουν περίπου τα αντίθετα , η Amoled έχει συνήθως υποδεέστερη φωτεινότητα και οι LCD ξεχωρίζει .

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στο κομμάτι του χρωματισμού όπου οι Amoled ( πέραν από τις προσωπικές προτιμήσεις των κατασκευαστών ) παρουσιάζει κορεσμένα χρώματα ενώ π.χ. η Super LCD 3 βλέπε HTC ποιο σωστά-φυσικά .

Να ένα link για αρχή http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/best-phone-screen-display-tech-explained-951855/2

 

@panosgrav38

α) έχει τσεκάρει ότι η τηλεόραση παίζει υπότιτλους από άλλες πηγές ?

β) έχει ενεργοποιήσει την επιλογή αυτή στην τηλεόραση ?

γ) έχει ο υπότιτλος ακριβώς το ίδιο όνομα με την ταινία ?

δ) η κατάληξη του υπότιτλου υποστηρίζεται από την τηλεόραση ?

ε) έχει την δυνατότητα υποτίτλου το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς ?

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα βοηθήσει κάποιος ?επειδή δεν έχω την μαμά εφαρμογή για mail υπάρχει καποια άλλη που πάνω στο εικονίδιο να βγάζει με αριθμό πόσα mail έχουν έρθει ????το Gmail και όσα έχω δοκιμάσει δεν....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Zakailiou στα media mark είναι οι παρτίδες 3G τα υπόλοιπα 6833 είναι 4G, επίσης για το θέμα μεγέθους και χειρισμού του ultra και εγώ που είμαι 1.85 με τα δύο χέρια το δουλεύω :)

george_21 μήπως πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για ανάκτηση των εφαρμογών που θέλεις;

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Zakailiou στα media mark είναι οι παρτίδες 3G τα υπόλοιπα 6833 είναι 4G, επίσης για το θέμα μεγέθους και χειρισμού του ultra και εγώ που είμαι 1.85 με τα δύο χέρια το δουλεύω :)

george_21 μήπως πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων για ανάκτηση των εφαρμογών που θέλεις;

 

Φίλε άρχοντα έκανα επαναφορά αλλά δεν... Την είχα ξηλώσει με τιτανίουμ.... Δεν ξαναβγαίνει... Πήγα να κάνω επιδιόρθωση λογισμικού από pc compan....και μου λέει ότι το τηλ έχει τροποποιηθεί λογισμικό και δεν... Δεν υπάρχει μια εφαρμογή που να εμφανίζει αυτό που θέλω ????

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να γκουγκλάρεις το apk της εφαρμογής και να το κατεβάσεις;

 

Ναι την κατεβάζω και όταν κάνω εγκατάσταση στο τέλος λέει η εφαρμογή δεν βρέθηκε :-(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το Νοτε 2 και πήρα το z ultra. Πολύ καλο....... ακουστικά δεν είχε το κουτί ;
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το Νοτε 2 και πήρα το z ultra. Πολύ καλο....... ακουστικά δεν είχε το κουτί ;

 

:)Καλησπέρα και καλώς ήρθες φίλε, το πήρες καινούργιο; Το περιεχόμενο του ultra διαφέρει από παρτίδα σε παρτίδα.

Edited by zxr

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4g . Έκανα ανταλλαγή σε κατάστημα με το note 2 μου

Ήταν μεταχειρισμενο.

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4g . Έκανα ανταλλαγή σε κατάστημα με το note 2 μου

Ήταν μεταχειρισμενο.

 

Και στα καινούργια τα παρελκόμενα ποικίλουν από παρτίδα σε παρτίδα, καμιά θηκουλα, screen protector, Bluetooth και είσαι κομπλέ :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4g . Έκανα ανταλλαγή σε κατάστημα με το note 2 μου

Ήταν μεταχειρισμενο.

 

στειλε πμ το καταστημα που εκανες την ανταλλαγη αν μπορεις

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αυτή την στιγμή έχω το Ζ1 και είμαι μεταξύ Ζ3, Ζ Ultra και Lumia 1520. Το Lumia το θεωρώ πολύ καλή ως συσκευή και με καλύτερη κάμερα από το Z Ultra αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου τα WP. Από την άλλη το Ζ3 έχει επίσης καλή κάμερα αλλά δεν έχει την οθόνη του Z Ultra. Νομίζω ότι το ιδανικό θα ήταν ένα Ζ Ultra με την κάμερα του Lumia :)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...