Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:)Καλημερες.....λοιπόν έχω ένα θεματακι, είχε δύο αποσυνδέσεις στο wifi σπίτι τις τελευταίες ημέρες και σκέφτομαι μήπως φταίει το sbh52 αφού έχω δει στην μπάρα ειδοποιήσεων να μου εμφανίζει σύνδεση ενώ είναι συνδεδεμένο :blink: μήπως χρειάζεται αναβάθμιση το Bluetooth;

πως μπορώ να το δω, επειδή σπίτι δεν έχω υπολογιστή σε περίπτωση που χρειάζεται να το πάω σε φίλο μου,ευχαριστώ.

Όσον αφορά τις αποσυνδέσεις του wifi με το ακουστικό Bluetooth, να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τώρα σχετικά με το Bluetooth σου, αν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, την κάνει μόνο του μέσα από την εφαρμογή του SBH52.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε, για τις αποσυνδέσεις του Z ultra με το wifi στο σπίτι έγιναν από την στιγμή που έκανα σύζευξη με το sbh52 δύο φορές σε πέντε ημέρες ενώ όλο το προηγούμενο διάστημα που έχω το ΖU στην κατοχή μου περίπου τρεις εβδομάδες δεν μου παρουσίασε κάποιο θέμα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πηρα και.εγω το κινητο σε σχετικα καλη τιμη 270 απο public

 

Εχω πάθει πλακα με την ταχυτητα και την οθονη

 

Πριν ειχα iphone 4s

 

Καμια σχεση.Δυο κλασεις πανω το sony.Αν το εβγαζε αυτο το μηχανημα η apple θα εκανε 900 ευρω και θα το διαφημιζε μερα νυχτα...

 

Ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε το πενακι που εδινε η σονυ για το zu?

 

Θηκη καλη?

 

Εχει δοκιμασει κάνεις το s pen του νοτε 3 αν δουλεύει?

 

Κατι μολυβια που δοκιμασα δουλευουν αλλα οχι καλα

Link to comment
Share on other sites

:)Με γεια και καλοδούλευτο το θηρίο:D

Στα ερωτήματα που θέτεις το πενάκι μην φανταστείς ότι είναι και κάτι εξαιρετικό, καλύτερα απόφυγε την χρήση μολυβιων λόγω της ευπαθειας της εργοστασιακής μεμβράνης που φοράει και θα γεμίσει γρατσουνιές, βάλε screen protector για καλύτερη προστασία, γενικά το θέμα των αξεσουάρ της σονυ για Z ultra είναι πονεμένη ιστορία:mad:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)Με γεια και καλοδούλευτο το θηρίο:D

Στα ερωτήματα που θέτεις το πενάκι μην φανταστείς ότι είναι και κάτι εξαιρετικό, καλύτερα απόφυγε την χρήση μολυβιων λόγω της ευπαθειας της εργοστασιακής μεμβράνης που φοράει και θα γεμίσει γρατσουνιές, βάλε screen protector για καλύτερη προστασία, γενικά το θέμα των αξεσουάρ της σονυ για Z ultra είναι πονεμένη ιστορία:mad:

 

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Μετα απο 3 χρόνια iphone 4s δε χορταινω να χρησιμοποιω αυτο το κινητο

 

Κριμα να μην το ειχε βγαλει η apple η η samsung να το πληρωναμε 900 για να το ευχαριστηθουμε περισσότερο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:)Με γεια και καλοδούλευτο το θηρίο:D

Στα ερωτήματα που θέτεις το πενάκι μην φανταστείς ότι είναι και κάτι εξαιρετικό, καλύτερα απόφυγε την χρήση μολυβιων λόγω της ευπαθειας της εργοστασιακής μεμβράνης που φοράει και θα γεμίσει γρατσουνιές, βάλε screen protector για καλύτερη προστασία, γενικά το θέμα των αξεσουάρ της σονυ για Z ultra είναι πονεμένη ιστορία:mad:

 

 

 

Πηρα καρτα samsung pro 64 gb και θα ερθει σε καμια βδομαδα απο αμαζον

 

Ξερει κανένας αν κάνει?ελπιζω να απαντησει καποιος πριν την ανοιξω

 

 

Ειναι αυτή:

 

Samsung Memory 64GB Pro MicroSDHC UHS-I Grade 1 Class 10 Memory Card without Adapter

 

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00J2C87T8?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00

Link to comment
Share on other sites

Κανει.. :)

 

Ευχαριστω!

 

Σε περιπτωση που δεν εκανε θα εμπαινε στο surface pro 3

 

Απο ipad air που εχω πολυ πιο γρηγορο το ultra

 

Γενικα οποιος διαβαζει το thread και ψαχνει κινητο η μικρο tablet κορυφαιο και φτηνό να παρει το ultra χθες

Link to comment
Share on other sites

κανε εναν ελεγχο στους σενσορες να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι θεμα hardware https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.androidsensorbox

 

Μα αν ήταν σενσορες θα λυνόταν με την επανεκκίνηση ? Κάνα υιό μη τσίμπησα φοβάμαι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσο screen time έχετε από 100% μέχρι σχεδόν να ξεφορτισει; Έχω με χρήση κυρίως Internet, email κτλ και την φωτεινότητα στο αυτόματο έχω περίπου 6 ώρες.

 

Σχετικά με την μπαταρία υπάρχουν κάποια tips για να κρατάει περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Theodwroz κάνε του μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων αφού αντιγράψεις πρώτα τα δεδομένα σου και ρίξε και καμιά ματιά στις εφαρμογές μήπως σου δημιουργεί αυτή το πρόβλημα.

 

paris_gr στα ίδια επίπεδα είμαστε στην μπαταρία, την αυτόματη φωτεινότητα την απενεργοποιώ γιατί τέτοια οθόνη θέλω να την χαίρομαι :) για tips σχετικά με εξοικονόμηση μόνο ότι προσφέρει η συσκευή, πάντως την μπαταρία του lg g flex την ήθελα στο ultra θα έκανε παπαδες:D:D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνω backup για την επαναφορά εργοστασιακών ριθμήσεων? Σβήνεται κάτι? Και αν ναι, τι σβήνεται και πως να το κανω backup... Εκτός αν εννοείς τα αρχεία π.χ. μουσικη εικόνες που είναι εύκολο. Στις εφαρμογές πως να τσεκάρω αν κάποια μου δημιουργεί το πρόβλημα? π.χ. τώρα κομπλέ είναι, ξαφνικά το πιάνει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την φωτεινότητα παρατήρησα το εξής.

 

Ακόμα και με το "adapt to lighting conditions" τικαρισμενο μπορώ να αλλάξω την φωτεινότητα παίζοντας με την μπάρα από πάνω. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση αν το ξετικαρω υπάρχει διαφορά οπότε αναρωτιέμαι αν είναι κάτι αντίστοιχο με την ρυθμιση της Samsung που μπορούσες να προσαρμοσεις την αυτόματη φωτεινότητα μετακινωντας αντίστοιχα την μπάρα πάνω κατω κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπήκες στον κόπο να γράψεις αυτό το μήνυμα για να πεις μια εξυπνάδα. Μπράβο. Post of the day!

paris_gr κίτρινη κάρτα προς το παρόν και την επόμενη φορά κόκκινη χωρίς δεύτερη προειδοποίηση για το ύφος και την ειρωνία προς τον ziaba. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

 

δεν το γραψα για εξυπναδα δεν εχω λογο να δειξω σε καναν εδω τπτ, ημουν σε δουλεια και δεν ειχα καλη συσκευη μαζι μου για να ψαξω και να ποσταρω το λινκ αλλα οκ το βρηκες

Και φυσικά επειδή δεν πρέπει μόνο να κάνουμε τους αστυφύλακες εδώ μέσα οφείλω να πω ένα μπράβο για την διατήρηση της ψυχραιμίας και την αποφυγή μετατροπής του topic σε flame.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσο screen time έχετε από 100% μέχρι σχεδόν να ξεφορτισει; Έχω με χρήση κυρίως Internet, email κτλ και την φωτεινότητα στο αυτόματο έχω περίπου 6 ώρες.

 

Σχετικά με την μπαταρία υπάρχουν κάποια tips για να κρατάει περισσότερο;

 

 

ενεργοποιησε το stamnia + βαλτο σε 2g και οταν θες mobile internet πατα το lte και για ακομα καλυτερη μπαταρια κανε downgrade σε 4.2.2 JB

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

paris_gr κίτρινη κάρτα προς το παρόν και την επόμενη φορά κόκκινη χωρίς δεύτερη προειδοποίηση για το ύφος και την ειρωνία προς τον ziaba. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

 

 

Και φυσικά επειδή δεν πρέπει μόνο να κάνουμε τους αστυφύλακες εδώ μέσα οφείλω να πω ένα μπράβο για την διατήρηση της ψυχραιμίας και την αποφυγή μετατροπής του topic σε flame.

 

αν με ηξερε ο user paris_gr δε θα πιστευε οτι το παιζω εξυπνακιας αλλα οκ δε πειραζει ολοι πανω στα λαθη μας μαθαινουμε

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Έχω το z ultra ένα μήνα περίπου.

Μετά από 11χρόνια περίπου και έχοντας αλλάξει άπειρες συσκευές είναι το μοναδικό τηλέφωνο που ξεπέρασε σε ΑΙΣΘΗΣΗ στο χέρι το αλουμινένιο RAZR V3 της motorola για όσους το θυμούνται...

Αδιανόητη ποιότητα κατασκευής και φινιρίσματος, και ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ εμφάνιση ειδικά όταν είναι ΚΛΕΙΣΤΟ, εντελώς minimal, σχεδόν απόκοσμο...

Αν η VERTU έβγαζε phablet ίσως να ήταν κάπως έτσι...

Του έχω μόνο θήκη ( 7,70 ευρώ από eshop.gr ) και ΔΕΝ του βάζω μεμβράνες για να μην χάσω αυτή την μοναδική αίσθηση στο χέρι και κάθε φορά που το βγάζω από την θήκη το παρατηρώ σαν να το βλέπω για πρώτη φορά!!!

Λόγω ηλικίας και επαγγέλματος δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αλλά ακόμα και ένας αδαής καταλαβαίνει πως το τηλ είναι " 2 laptop μαζί " όπως είπε φίλος άσχετος με κινητά...

Όλα γίνονται αστραπιαία ( πρώην κάτοχος S4 ) και "αθόρυβα"... σχεδόν με τη σκέψη...

Η οθόνη, αυτή η πληθωρική και απίστευτη οθόνη ακόμα και με την αυτόματη αυξομείωση της φωτεινότητας στο off δεν έχει σταθερή και συγκεκριμένη απόδοση αλλα αποδίδει ανάλογα με το ΤΙ δείχνει, εκεί που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτί θα ήθελες να είναι πιο λαμπερή συνειδητοποιείς οτι ΓΙΝΕΤΑΙ όταν χρειάζεται! Αποτέλεσμα ? ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΣ ΘΕΑΣΗΣ χωρίς τα σκληρά και "φτηνά" υπερκορεσμένα χρώματα της superamoled για παράδειγμα...

Εκεί που ίσως υστερεί λίγο -λόγω αδιαβροχοποίησης- είναι στην ακουστική σε συνομιλία απευθείας από την συσκευή αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο...

Θα ήθελα λίγο καλύτερα ποσοστά μπαταρίας και τίποτα άλλο...( screen time 7 hours )

Μάλλον δεν θα το πουλήσω ποτέ, state of the art από γυαλί ΚΑΙ ????????

Τι είναι ΑΡΧΟΝΤΑ71 το πλαίσιο ???????? το πρωί είναι ΠΑΓΩΜΕΝΟ είναι ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ???????

 

ΥΓ. Το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή ίσως πωλείται στο κόστος, τα ακριβά υλικά που το απαρτίζουν δεν υπάρχουν πουθενά φτηνά...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το c6833 που είχε θήκη, πενάκι και hands free. Έχουν και άλλα διαθέσιμα.

 

Από media με θήκη, πενάκι και ακουστικά! Έχουν και άλλα κομμάτια!! Έχω το 4G C6833!!!

To γνήσιο πενάκι που είχε η συσκευασία σου έχει καλή ανταπόκριση στην οθόνη? Είναι έυκολο στο πίασιμο του από το χέρι σου? Θα το πρότεινες? Ξέρεις τον κωδικό του σαν προϊόν?

Καταλαβαίνω ότε δεν είναι weacom όπως οι οθόνες της sony το κινητό μας, αλλά βοηθάει το πενάκι σε σχέση με ένα απλό ξύλινο μολύβι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι φιλε μου εχει, ακολουθει την ιδια φιλοσοφια με τα μοντελα που αναφερεις, εχουν αναφερθει παραπονα για την κακη ποιοτητα του, προσωπικα στο διαστημα που το ειχα δεν διαπιστωσα κατι,;)

Συμφωνώ με το φίλο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους :) επανήλθα στο νήμα με το θηρίο :D:D αφού το g flex δεν είχε πτώση τιμής και επέλεξα πάλι την κινηταρα :)

Σε παρακολουθώ ότι σε αρκετά ποστ αναφέρεις τοτ g flex. Με αυτό το χρέπι τι κόλλημα έχεις φάει? Δεν είναι Full HD έχει μικρότερη οθόνη και μοιάζει με μπανάνα λόγω κούρμπας. Τι στο καλό σε τ΄ραβηξε σε αυτό το τηλέφωνο? Και είναι και πανάκριβο... Μόνο του πλεονέκτημα που έχει 32 GB.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Edited by zxr

Facebook:https://www.facebook.com/MrTheoprofil

YouTube:http://www.youtube.com/user/MrTheoprofil

Pinterest:http://www.pinterest.com/theoprofil

Link to comment
Share on other sites

http://i1375.photobucket.com/albums/ag463/gpgalanis/Mobile%20Uploads/20141103_21144401_zpstewmjboi.jpg

 

Η εξέλιξη των ειδών :) !

 

Το 1ο μου διαφεύγει ποιο ακριβως είναι, το 2ο είναι το S2, το 3ο το Note 2 και το 4ο δεν χρειάζεται συστάσεις.

 

Πλέον το πιστό μου Note 2 παραχωρήθηκε στον αδερφό μου και ειλικρινά δεν νιώθω να μου λείπει καθόλου.

 

ΥΓ. Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά... δεν την τράβηξα με το Ultra το οποίο παρεμπιπτόντως δεν βγάζει καθόλου άσχημες φωτογραφίες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

http://i1375.photobucket.com/albums/ag463/gpgalanis/Mobile%20Uploads/20141103_21144401_zpstewmjboi.jpg

 

Η εξέλιξη των ειδών :) !

 

Το 1ο μου διαφεύγει ποιο ακριβως είναι, το 2ο είναι το S2, το 3ο το Note 2 και το 4ο δεν χρειάζεται συστάσεις.

 

Πλέον το πιστό μου Note 2 παραχωρήθηκε στον αδερφό μου και ειλικρινά δεν νιώθω να μου λείπει καθόλου.

 

ΥΓ. Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά... δεν την τράβηξα με το Ultra το οποίο παρεμπιπτόντως δεν βγάζει καθόλου άσχημες φωτογραφίες τελικά.

Μήπως να αλλάξει όνομα το τοπικ? Να το ονομάσουν Samsung? :down:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αλλάξει όνομα το τοπικ? Να το ονομάσουν Samsung? :down:

 

Δεν θα είχες άδικο αν η εξέλιξη δεν οδηγούσε στο Ultra. Και τι καλύτερο για την Sony από το κλέβει χρήστες από την Samsung ειδικά στην κατηγορία των phablet που η ίδια δημιούργησε.

Edited by paris_gr
Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα στην παρέα, ήθελα και εγώ να τοποθετηθώ για τα χθεσινά αλλά πήγε το μήνυμα μου στράφι αφού μου ζητούσε πάλι κωδικό :(τέλος πάντων με κάλυψε απόλυτα ο φίλος winmobileguru, επίσης καλώς ήρθες spyrakr στην παρέα μας απλά δεν κατάλαβα το ερώτημα που εθεσες, το θέμα των αξεσουάρ με απασχολεί και η απάντηση της sony σήμερα δεν με κάλυψε, να ψάξω στο ίντερνετ το ξέρω και μόνος μου:rolleyes: αυτά.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Άρχοντα71 αυτό που ρώτησα και μου έχει μείνει σαν απορία είναι το πλαίσιό του.Όπως και εσύ ( το δεύτερό σου ) έχω το λευκό, και ρωτάω για τα ασημί περιφερειακά τμήματα ( ακόμα και τα καπάκια ) είναι αλουμινένια? Αν αφήσεις για λίγο το κινητό και τα ακουμπήσεις είναι κρύα αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά...

Επίσης χθες ξέχασα να αναφερθώ στη λήψη WIFI που κοντράρει χαλαρά ακόμα και εξωτερική USB κεραία συνδεδεμένη σε laptop...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyrakr και τα δύο θηρία σε μαύρο χρώμα (το δεύτερο το ήθελα λευκό αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο), και μέταλλο δεν βλέπω περιμετρικά ούτε και στα καπάκια, σε αδιάβροχη συσκευή εξυπηρετεί το πλαστικό, για το wifi είχα ένα θεματακι αλλά τώρα πάει σφαίρα.:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικα ειναι αλουμινιο. :)

 

:)Καλησπέρα Κωνσταντίνε, από τα λίγα που είδα αλλού γράφει για πολυαμιδιο με ίνες γυαλιού ως υποκατάστατο μετάλλου και στο review του φόρουμ για πλαστικά καπάκια, στο χέρι πάντως η αίσθηση που αφήνει προσωπικά προς το πλαστικό κλίνει.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...