Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μας τρελανει η Αρβατο

Στην omnitech το έστειλα...! BTW σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν ότι το επισκεύασαν και μου στέλνουν πίσω... Άλλαξαν κεντρική πλακέτα, οθόνη με digitizer και το στεγανοποίησαν εκ νέου... κοινώς μόνο το πλαίσιο και το πίσω καπάκι είναι το ίδιο... τι δεν μου έστελναν ένα καινούργιο να μη ταλαιπωρούνται και αυτοί...? :p :D :p :D :p :D :p :D

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ρουταρα με την συγκεκριμένη μέθοδο. Τράβηξα και μπακ απ έβαλα και dual recovery. Άνεμος το θηρίο. Καμία ιδέα για καλή θήκη προστασίας; να βάλω screen protector;
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο μπερδευτεί με τον τρόπο που φλασαρετε μια custom rom. Συνήθως κάνεις ινσταλ το αρχείο που κατεβαζεις μέσα από ρικοβερι και τέλος. Στο θηρίο τι ακριβώς χρειάζεται;υπάρχει κάποια ρομ με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας;.

 

 

Παρατήρησα και κάτι άλλο. Υπάρχει προστατευτικο εμπρός και πίσω. Κάνουν δουλειά;

Δεν πιστεύω να σας κουράζω... Χι χι χι χι

Edited by PALALOS
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο μπερδευτεί με τον τρόπο που φλασαρετε μια custom rom. Συνήθως κάνεις ινσταλ το αρχείο που κατεβαζεις μέσα από ρικοβερι και τέλος. Στο θηρίο τι ακριβώς χρειάζεται;υπάρχει κάποια ρομ με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας;.

 

 

Παρατήρησα και κάτι άλλο. Υπάρχει προστατευτικο εμπρός και πίσω. Κάνουν δουλειά;

Δεν πιστεύω να σας κουράζω... Χι χι χι χι

 

Καλησπέρα φίλε και καλορίζικο. Screen protector να βάλεις οπωσδήποτε γιατί οι υπάρχων δεν κάνουν, είναι της πλάκας.

Επίσης για αλλαγή Rom πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader και για να γίνει αυτό πρέπει να απευθυνθείς στη Sony για να σου δώσει κωδικό και φυσικά έτσι χάνεις και την εγγύηση.

Κάτι παιδιά είχαν βάλει cm και το συζήτησαν 15-20 σελίδες το πολύ πίσω. Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά για να σου απαντήσω για τις εντυπώσεις άλλης Rom.

 

Το πρόβλημα σου ποιό είναι με την μπαταρία γιατί με την μανήσια μια χαρά κρατάει, φυσικά σε σχέση και με την οθόνη που είναι πολύ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες :) να προσθέσω φίλε PALALOS ότι τα έξτρα screen protector μην αφαιρέσεις τα εργοστασιακά τα περνάς από πάνω και είσαι κομπλέ :) για θήκες που ρώτησες υπάρχει μια δυσκολία γενικά στο να βρεθεί κάτι αξιόλογο οπότε όπως βολεύεται ο καθένας, εγώ δεν βρήκα κάτι όπως το ήθελα και το έχω γυμνουλι :lol::lol:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ,γιατί το βράδυ μου ανοίγει τα δεδομένα μόνο του;

Τι ρύθμιση είναι αυτή;.

Αντωνη τελικα βρηκες λυση ? στο κανει ακομα ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη τελικα βρηκες λυση ? στο κανει ακομα ?

Όλα εντάξει .Του πέρασε.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος και γώ του...θηρίου από το Σάββατο !!!

Έχετε να προτείνεται κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο sceen protector ή tempered glass ; Επειδή δεν θέλω να μείνει η συσκευή εκτεθειμένη θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα .

Θα τα λέμε συχνά οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια ! ;)

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγάζουμε τα εργοστασιακα φιλμακια από την οθόνη; αλλού διαβάζω ότι τα βγάζουν.

 

Εάν είναι σε άψογη κατάσταση δεν βρίσκω λόγο να τα αφαιρέσεις, εγώ του πέρασα μόλις το πήρα μπρος και πίσω screen protector και μέχρι στιγμής είναι βιτρίνας, μην επηρεαζεσαι από το τι διαβάζεις αλλά από την προσωπική εμπειρία χρήσης :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτό γιατί κάπου σας έχασα...λολ !!!

Θέλετε να πείτε ότι κάτω από την κλασική μεμβράνη (αυτή που δείχνει τις θύρες ) και που βγάζουμε έτσι κι αλλιώς, υπάρχει κι’ άλλη μεμβράνη ;

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτό γιατί κάπου σας έχασα...λολ !!!

Θέλετε να πείτε ότι κάτω από την κλασική μεμβράνη (αυτή που δείχνει τις θύρες ) και που βγάζουμε έτσι κι αλλιώς, υπάρχει κι’ άλλη μεμβράνη ;

 

Ναι φίλε μου :) το θηρίο μας όπως και τα μικρότερα της σειράς Ζ έχουν εργοστασιακή μεμβράνη μπροστά και πίσω, η οποία έχει μια ευπάθεια στο να δημιουργεί γρατσουνιές και γιαυτό καλό θα ήταν να φορεθεί εξ αρχής έξτρα προστασία, δεν υπάρχει λόγος αφαίρεσης της και δεν χάνεται κάτι σε αίσθηση ανταπόκριση με τις έξτρα. Μπορεί επίσης να βάλει όποιος επιθυμεί και tempered glass.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την ευπάθεια που αναφέρεις την έχω διαπιστώσει και αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν το "γορίλα" glass να έχει τόσο μικρή ανοχή στις αμυχές. Τέλος πάντων πήρα μια μεμβράνη και την τοποθέτησα σήμερα για να τελειώσει το θέμα οθόνη, το πίσω προστατεύεται από την θήκη οπότε είμαστε κομπλέ.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι έτσι όπως τα λέει ο @Άρχοντας για τα film προστασίας. Το πρόβλημα είναι ότι φεύγει το λογότυπο της Sony και μένα προσωπικά με χαλάει αυτό όπως και πολλούς και έτσι διαμαρτυρήθηκαν πολλοί στη Sony για το θέμα και νομίζω ότι από το Z2 και μετά δεν τίθεται θέμα.

Επίσης λίγες σελίδες πίσω ένα παλικάρι έβγαλε τις εργοστασιακές μεμβράνες γιατί τον ένοιαζε η καλύτερη απόκριση με τα στυλό ή πένα και λέει ότι είχε θετικά αποτελέσματα.

Να ξέρετε ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί gorilla glass και έτσι από κάτω δεν ξέρω πόσο ισχυρό είναι το γυαλί, αν και λέγεται ότι είναι αρκετά ανθεκτικό.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει χωρίς μεβράνες και χαζά εφόσον έχει κάποιο καλό γυαλί και έτσι στο άλλο μου επίσης πολύ καλό κινητό Lg g pro δεν έχω τίποτα από τότε που το πήρα και πιστέψετε με το έπαιρνα μαζί μου οικοδομή (τεχνικός εγκαταστάσεων ανελκυστήρων) και δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..το κινητό αυτό σας κάνει ώρες ώρες τίποτε παλαβά? Εδώ και 4 μήνες που το έχω μου έχει τύχει 4-5 φορές ενώ είναι οκ, ξαφνικα θαρρείς και τρελενετε και κάνει τρελά πράγματα.. Ανοίγει παράθυρα κλείνει άλλα, δονειτε δηλαδή τρελενετε στην κυριολεξία και το κλείνω και το ξανανοιγω για να λειτουργήσει σωστά..έχει τύχει σε κανέναν αυτό? (δεν αναφέρομαι σε κολλήματα που μου έχουν τύχει τρεις φορές και χρειάζεται να πατήσεις το κόκκινο μικρό κουμπί για να ξαναξεκινησει)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες :) Φίλε panosgrav38 το θηρίο είναι για δέσιμο :lol::lol: πράγματι αυτό που λες μου συνέβη μια φορά στο πρώτο θηρίο που είχα, έκανε σαν τρελό και λέω πάει χάλασε :mad: το έκλεισα και έστρωσε :happy: το ξανάκανε και στο τωρινό και πάτησα το Power button να κλειδώσει και οκ, έχω μια υποψία ότι τις δαχτυλιές τις αναγνωρίζει σαν εντολή και κάνει διάφορα, πανάκι καθάρισμα και είμαστε κομπλέ :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα του εξτρα screen protector. Έχω το θηρίο από Μάρτιο του 2013. Χωρίς θήκη τους 8 πρώτους μήνες..δεν έπαθε απολύτως τίποτα ..αν και έφαγε μια τούμπαρα με σούρσιμο κάπου στα 20 μετρα στην άσφαλτο. Λέω μέχρι εδώ μεγάλε ότι χάρηκες χάρηκες, προ εκπλήξεως το εργαλείο δεν είχε πάθει το παραμικρό κυριολεκτώ δεν είχε το παραμικρό επάνω στις επιφάνειες του.. έτσι αποφάσισα να του πάρω μια θήκη. δεν λέω καλό είναι μια έξτρα προστασία αλλά έχοντας μια θήκη εξ αρχής γλιτώνεις πολλά από παραπανίσια τράβαλα

Θήκη

http://www.uniqueshop.gr/catalog/product/view/id/1632/s/xperia-z-thiki/?___store=default

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για μαγνητικό φορτιστή έπεσε το μάτι σε αυτό : Καλώδιο Μαγνητικής Φόρτισης USB Sony Xperia Z Ultra . Τί άποψη έχετε, θα κάνει ;
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες αφαίρεσα και γω τα εργοστασιακά φιλμάκια εμπρός και πίσω και πέρασα αντίστοιχα tempered glass. Να πω ότι το πίσω βγήκε εύκολα χωρίς να φύγει το logo ενώ το μπροστά με πεδεψε ιδιαίτερα!!!! Έφυγε το εμπρός logo και δε με νοιάζει.. Δεν έβγαινε το εμπρός με τίποτα! Κομματάκι κομματάκι.. Άσε που άφησε πάρα πολύ κόλα... 2 μέρες το έτριβα με οινόπνευμα και χαρτί για μα το καθαρίσω. Τέλος στη προσπάθεια να αφαιρέσω το εμπρόσθιο με βελόνα στην αρχή και μετά με κοπίδι κατάφερα να κάνω 2-3 ελαφριές γρατσουνιές στο εσωτερικό γυαλί οι οποίες δε φαίνονται αν δε τις υποδείξω βέβαια. Τέλος να σημειώσω ότι δεν τρελάθηκα από την προστασία δακτυλικών αποτυπωμάτων από το tempered glass, σίγουρα όμως καλύτερα.

 

Υ. Γ. Είχαν γρατσουνιές τα μανησια φιλμάκια γιαυτό τα αφαίρεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε theodwroz νομίζω ότι γλυτωνες αρκετή ταλαιπωρία και χρόνο εάν το έκανες με σεσουάρ και για την αφαίρεση της κόλλας με ισοπροπυλικη αλκοολη σε καμιά ωρίτσα θα ήσουν κομπλέ :) το tempered glass το πήρες από εδώ; εάν μπορείς δώσε ινφο :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε theodwroz νομίζω ότι γλυτωνες αρκετή ταλαιπωρία και χρόνο εάν το έκανες με σεσουάρ και για την αφαίρεση της κόλλας με ισοπροπυλικη αλκοολη σε καμιά ωρίτσα θα ήσουν κομπλέ :) το tempered glass το πήρες από εδώ; εάν μπορείς δώσε ινφο :)

 

Δοκίμασα με σεσουάρ, δεν είδα διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με σεσουάρ, δεν είδα διαφορά.

Στο δικό μου πάντως με το που το ζέστανα λίγο βγήκε σε μισό λεπτό. Η κόλα από κάτω ήταν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1+ μήνα χρήσης τελικά αποφάσισα πως το Ultra δεν είναι ιδιαίτερα βολικό ως smartphone όποτε έθεσα σε εφαρμογή το σχέδιο Β και πλέον η κυρία χρήση του θα είναι ως tablet. Δεν σας κρύβω μάλιστα πως το έβαλα και αγγελία αλλά πάρα τον χαμό από ενδιαφερομενους το μετάνιωσα και το κράτησα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...