Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι με προβληματισμούς συμβατότητας. Τα MH1 handsfree της sony τα έχει δοκιμάσει κανείς στο ULTRA? Κατά πάσα πιθανότητα θα θέλουν ανταπτοράκι για να παίξουν οπότε let me know γιατί τα έχω βολευτεί. Επίσης έχω από το προηγούμενο κινητό ένα bluetooth handsfree της SONY οπότε και έλεγα να το δουλέψω με αυτό αν και είναι μέτριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες:) για τα πρωτα ακουστικα εχω την εντυπωση ότι υπαρχει θεμα συμβατότητας, προσωπικα εκτος των εργοστασιακών και τα xiaomi pistons που εβαλα είναι κομπλε, για μπλε δοντι κανε την δουλεια σου με αυτό που εχεις και όταν μπορέσεις πας σε κατι καλυτερο, και το sbh50 η sbh52 που χρησιμοποιω είναι τελεια:)

 

Ellhin-1 εισαι κορυφη κρατας το νημα του θηριου ψηλα.

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΗ1 δεν λειτουργούν στα σύγχρονα Xperia γιατί έχουν διαφορετική συνδεσμολογία στο "καρφί ". Αυτά που δουλεύουν σωστά είναι τα MH1c που έχουν το σήμα της Sony και όχι της Sonyericsson.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΗ1 δεν λειτουργούν στα σύγχρονα Xperia γιατί έχουν διαφορετική συνδεσμολογία στο "καρφί ". Αυτά που δουλεύουν σωστά είναι τα MH1c που έχουν το σήμα της Sony και όχι της Sonyericsson.

 

Θα παραγγείλω ένα καρφάκι απο ebay να δοκιμάσω. Σχεδόν τζάμπα είναι αλλά θα αργήσει άρα με το bluetooth μια χαρά θα τη βγάλω! Μπήκε στο καλάθι το θεριό Z Ultra. Ελπίζω Δευτέρα να το κρατάω στα χέρια μου και μετά κάτι μου λέει θα ξεχάσω και αντάπτορες και μπλέ δόντια! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το sony xperia z ultra υπερθερμαίνεται; :)

 

Φίλε μου δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά, και για χρήση με βίντεο, παιχνίδια και ποδοσφαιρικους αγώνες, βράχος το θηρίο :D:D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυριο μαλλον θα το εχω παρει κ εγω!! :) αντε να δουμε τι θα δουμε!! Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα! Μια βάση αυτοκινήτου custom made για το Ζ ultra άμεσα διαθέσιμη από Ελλάδα, μπορεί να προτείνει κανείς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήγαινε στα Media Markt και πάρε μια για GPS αλλά το μεγαλύτερο μέγεθος που θα βρεις. Έχουν βραχίονες που ανοίγουν και χωράνε σχεδόν τα παντα. Εγγυημένα :)
Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι το πηρα παιδια!!!:D:D εκπληκτικο το τηλεφωνο :D:D!!το εκανα root,εβαλα custom recovery κ τωρα θα κανω Unlock τον bootloader!!εχεται να προτεινεται καποια custom rom??

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι το πηρα παιδια!!!:D:D εκπληκτικο το τηλεφωνο :D:D!!το εκανα root,εβαλα custom recovery κ τωρα θα κανω Unlock τον bootloader!!εχεται να προτεινεται καποια custom rom??

 

Καλοριζικο ρε εσύ!

Θα την παλέψεις ρε θηρίο σε αυτές τις σιαστασεις;;;;;

Προχωρημένος βλέπω,ποτε προλαβες και root κλπ τετοια:D:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο ρε εσύ!

Θα την παλέψεις ρε θηρίο σε αυτές τις σιαστασεις;;;;;

Προχωρημένος βλέπω,ποτε προλαβες και root κλπ τετοια:D:p

 

ευχαριστω φιλε μου!!!ε φυσικα κ τη παλευω!!!χαχαχαχα!!! :D ναι ειμαι ετοιμος!!απλα δεν ξερω τι custom rom να βαλω...δεν εβγαλα ακρη ποια ειναι stable Κτλ!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου!!!ε φυσικα κ τη παλευω!!!χαχαχαχα!!! :D ναι ειμαι ετοιμος!!απλα δεν ξερω τι custom rom να βαλω...δεν εβγαλα ακρη ποια ειναι stable Κτλ!!

 

Σε αυτά εγώ άσχετος ειμαι:p ότι πουν τα άλλα παιδια.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάνεις το θέμα του φλας; σε χαμηλό φωτισμό δεν βλέπεις τίποτα. Το μόνο που βρήκα σαν λύση είναι το iblazr. Eχει βρει κανείς κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάνεις το θέμα του φλας; σε χαμηλό φωτισμό δεν βλέπεις τίποτα. Το μόνο που βρήκα σαν λύση είναι το iblazr. Eχει βρει κανείς κάτι άλλο;

 

Εννοείς αυτό :http://m.iblazr.com

Καλή φάση Μάι φλάς και προβολέας:lol::p

 

Παιδιά σόρρυ για που δεν απάντησα εχθές αλλά έτρεχα πολύ με τη δουλειά και έξω και τώρα βλέπω τον ΠΑΟΚ.

Θα δω τα μηνύματα σας και τα λέμε όταν πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο εγκατασταση custom rom τοη θηριο σπερνει!!!!Θαυμαστε το score!!! :D

 

ηδου κ η rom που εβαλα!!! :)

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/development/rom-stoneui-hd-118-t2952024

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζομαι να κανω τη μτεταβααη απο note 3 στο θηριο, σαν δευτερη συσκευη. υπαρχουν κι αλλοι που το εχουν δοκιμασει;
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα :) και εγώ έκανα φίλε μου την μεταβαση από το νοτελι στο θηρίο με κάποιες επιφυλάξεις :rolleyes: αλλά πλέον τώρα δεν υπάρχει γυρισμός :D:D εκτός ότι το Νοτε μου φαίνεται μικρό το ultra με καλύπτει απόλυτα χωρίς να υστερεί σε κάτι, ούτε η κάμερα με απασχολεί ούτε και η γραφίδα που δεν έκανα χρήση.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάνεις το θέμα του φλας; σε χαμηλό φωτισμό δεν βλέπεις τίποτα. Το μόνο που βρήκα σαν λύση είναι το iblazr. Eχει βρει κανείς κάτι άλλο;

 

Και εγώ που το έψαχνα μόνο αυτή τη λύση που προτείνεις βρήκα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις το συγκεμενο flash?παιδια αυτη η θηκη πως την βλεπεται?αξιζει?μολις την παρηγγειλα!!

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Slim-Fit-Wallet-Case-with-Stand-Function-for-Sony-Xperia-Z-Ultra-/191383782125?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2c8f5cc2ed

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, βασικά να πώ στο μεγάλο μήνυμα μου σχετικά με τον @rad

και @panosgrav38 αστειευόμουν για το "τρολάρεις έτσι". Επειδή δεν είδα σχόλιο από τα παιδιά το ξεκαθαρίζω για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.

 

Καλορίζικο στους νέους κατόχους του Ultra, θα το καταευχαριστηθείτε.

 

Άρχοντα εσύ είσαι η καρδιά του νήματος.

 

 

Φιλε μου αύριο με καθαρό μυαλό θα μελετησω προσεχτικά το σχόλιο σου. Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την πολύτιμη βοήθεια.

 

Και ένα ακόμη: Υπάρχει τρόπος να έχουμε ταυτόχρονα USB ON THE GO και MHL to HDMI;

 

Όχι φίλε, γι' αυτό λέω ότι το εργαλείο με μια hdmi θα γίνει ΥΠΕΡΕΓΑΛΕΙΟ.

Υπάρχουν δύο πρότυπα σύνδεσης ( ή τουλάχιστον αυτά χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές και είναι γνωστά σε 'μας) για μεταφορά εικόνας, MHL και SLIMPORT.

Εμείς έχουμε mhl και slimport η Lg και η Asus αν δε κάνω λάθος, το νέο πρότυπο σε slimport θα υποστηρίζει και περιφερειακές συσκευές ταυτόχρονα αλλά είναι σε πειραματικό στάδιο.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η σύνδεση με miracast. Είναι ασύρματη σύνδεση μέσω wifi αν το υποστηρίζει η Tv σου ή θα πάρεις ένα adapter που μπαίνει στην hdmi και έτσι θα μεταφέρεις εικόνα και η usb θα είναι κενή για σύνδεση με περιφερειακές συσκευές.

 

 

Επίσης και κάτι τελευταίο σχετικά με την ερώτηση σου για το hub. Αυτό που σου πρότεινα έχει εξ. τροφοδοσία με ένα μετασχηματιστή που δίνει έξοδο-output 5v και 2Α και έτσι σηκώνει τα πάντα αλλά πρέπει να έχεις πρίζα κοντά σου.

Αν εσύ θες το hub (κλεμοσειρά usb) πραγματικά on the go όταν είσαι εκτός σπιτιού (π.χ στο καμπίνγκ) και θες πολλές usb στο συγκεκριμένο hub που σου πρότεινα είναι με βύσμα που σημαίνει μπορείς να το έχεις και χωρίς τροφοδοσία ή στο βύσμα, να κόψεις το καλώδιο και να το ενώσεις με ένα power bank το οποίο έχει ίδια έξοδο με τον μετασχηματιστή-φορτιστή.

Εννοείται πρέπει να είσαι ηλεκτρολόγος ή να έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και δε φέρω καμία ευθύνη αν πάει κάτι στραβά.

Τέλος υπάρχει και άλλη λύση που είναι δαπανηρή αλλά δεν χρειάζονται γνώσεις μόνο ΕΥΡΩ.

Μια μπαταρία 12v (αν πάς για κάμπινγκ ή κάποιο εξοχικό θα σου χρειαστεί για πολλά πράγματα) και αν είναι αυτοκινήτου ακόμη καλύτερα (περισσότερα αμπερ), ένα invertor από 12 dc σε 220-230v ac (εναλλασσόμενο ρεύμα, δηλαδή ότι έχουμε και στα σπίτια μας) και βάλε πάνω από φορτιστές μέχρι ψυγείο, μόνο πρόσεξε για πόσα watt το θες, δες ΕΔΩ

Επίσης καλό είναι να είναι καθαρού ημιτόνου το inverter και όχι τροποποιημένου όπως το παραπάνω.

Αν έχεις απορίες ή απλά με το hub που σου πρότεινα είσαι καλυμένος αγνόησε τα παραπάνω, ειδάλλως πες μου τι θέλεις γιατί το on the go έχει πολλές πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, βασικά να πώ στο μεγάλο μήνυμα μου σχετικά με τον @rad

και @panosgrav38 αστειευόμουν για το "τρολάρεις έτσι". Επειδή δεν είδα σχόλιο από τα παιδιά το ξεκαθαρίζω για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.

 

Καλορίζικο στους νέους κατόχους του Ultra, θα το καταευχαριστηθείτε.

 

Άρχοντα εσύ είσαι η καρδιά του νήματος.

 

 

 

 

Όχι φίλε, γι' αυτό λέω ότι το εργαλείο με μια hdmi θα γίνει ΥΠΕΡΕΓΑΛΕΙΟ.

Υπάρχουν δύο πρότυπα σύνδεσης ( ή τουλάχιστον αυτά χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές και είναι γνωστά σε 'μας) για μεταφορά εικόνας, MHL και SLIMPORT.

Εμείς έχουμε mhl και slimport η Lg και η Asus αν δε κάνω λάθος, το νέο πρότυπο σε slimport θα υποστηρίζει και περιφερειακές συσκευές ταυτόχρονα αλλά είναι σε πειραματικό στάδιο.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η σύνδεση με miracast. Είναι ασύρματη σύνδεση μέσω wifi αν το υποστηρίζει η Tv σου ή θα πάρεις ένα adapter που μπαίνει στην hdmi και έτσι θα μεταφέρεις εικόνα και η usb θα είναι κενή για σύνδεση με περιφερειακές συσκευές.

 

 

Επίσης και κάτι τελευταίο σχετικά με την ερώτηση σου για το hub. Αυτό που σου πρότεινα έχει εξ. τροφοδοσία με ένα μετασχηματιστή που δίνει έξοδο-output 5v και 2Α και έτσι σηκώνει τα πάντα αλλά πρέπει να έχεις πρίζα κοντά σου.

Αν εσύ θες το hub (κλεμοσειρά usb) πραγματικά on the go όταν είσαι εκτός σπιτιού (π.χ στο καμπίνγκ) και θες πολλές usb στο συγκεκριμένο hub που σου πρότεινα είναι με βύσμα που σημαίνει μπορείς να το έχεις και χωρίς τροφοδοσία ή στο βύσμα, να κόψεις το καλώδιο και να το ενώσεις με ένα power bank το οποίο έχει ίδια έξοδο με τον μετασχηματιστή-φορτιστή.

Εννοείται πρέπει να είσαι ηλεκτρολόγος ή να έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και δε φέρω καμία ευθύνη αν πάει κάτι στραβά.

Τέλος υπάρχει και άλλη λύση που είναι δαπανηρή αλλά δεν χρειάζονται γνώσεις μόνο ΕΥΡΩ.

Μια μπαταρία 12v (αν πάς για κάμπινγκ ή κάποιο εξοχικό θα σου χρειαστεί για πολλά πράγματα) και αν είναι αυτοκινήτου ακόμη καλύτερα (περισσότερα αμπερ), ένα invertor από 12 dc σε 220-230v ac (εναλλασσόμενο ρεύμα, δηλαδή ότι έχουμε και στα σπίτια μας) και βάλε πάνω από φορτιστές μέχρι ψυγείο, μόνο πρόσεξε για πόσα watt το θες, δες ΕΔΩ

Επίσης καλό είναι να είναι καθαρού ημιτόνου το inverter και όχι τροποποιημένου όπως το παραπάνω.

Αν έχεις απορίες ή απλά με το hub που σου πρότεινα είσαι καλυμένος αγνόησε τα παραπάνω, ειδάλλως πες μου τι θέλεις γιατί το on the go έχει πολλές πλευρές.

 

Φίλε μου είσαι απίστευτος! Πραγματικά οι γνώσεις σου απίθανες και η βοήθειά σου πολύτιμη.

Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ!

 

Το μοντέλο χρήσης που θα κάνει το Z Ultra (εγώ το λέω "γκουμούτσα" αλλά δε θέλω να θίξω κανεναν στο thread αυτό :)) είναι το εξής:

Αναπαραγωγή βίντεο σε τηλεοράσεις ξενοδοχείων σε ταξίδια.

 

Ο σκοπός είναι να χαλάσω όσο γίνεται λιγότερα και να κουβαλάω όσο γίνεται λιγότερα.

Εφόσον hdmi και OTG μαζί δεν παίζουν, θα πάρω μια μεγάλη microSD και ένα καλώδιο MHL to HDMI.

Το κακό είναι ότι το Z Ultra υποστηρίζει 5 pin MHL to HDMI (όπως και τα HTC One, Note 1) ενώ τα περισσότερα είναι 11 pin.

 

Επίσης την Τετάρτη φεύγω για διακοπές και πρέπει να το έχω κλείσει το θέμα.

Σήμερα έψαχνα το πρωί να βρω το Sony IM750 (επίσημο πανάκριβο MHL to HDMI) ετοιμοπαράδοτο, αλλά τίποτε σε λογική απόσταση από την περιοχή μου (κέντρο). Δυστυχώς.

 

Αυτό το miracast που λες δουλεύει με peer to peer wifi ή χρειάζεται να παρεμβάλλεται router;

Έχεις κάποια πρόταση; Αν υπάρχει ένα dongle που το κουμπώνω στο HDMI στην τηλεόραση και συνδέομαι απαυεθίας επάνω του με το Z Ultra είμαι τέλεια.

 

UPDATE: Πήγα και πήρα το Turbo-X miracast dongle. Τρελή κινεζιά. Το κουνάς και κάτι τρίζει μέσα! Πάντως δουλεύει σχετικά καλά, η σύνδεση είναι wifi direct και αντέχει να περάσει video. Ακόμη και με το iPhone 6 παίζει, αλλά εκεί η ποιότητα της ζεύξης είναι χειρότερη και το βίντεο κάνει σπασίματα.

Edited by KillaBee
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...