Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήρα αυτό το tempered glass και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (10 μέρες χρήσης).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1+ μήνα χρήσης τελικά αποφάσισα πως το Ultra δεν είναι ιδιαίτερα βολικό ως smartphone όποτε έθεσα σε εφαρμογή το σχέδιο Β και πλέον η κυρία χρήση του θα είναι ως tablet. Δεν σας κρύβω μάλιστα πως το έβαλα και αγγελία αλλά πάρα τον χαμό από ενδιαφερομενους το μετάνιωσα και το κράτησα.

 

Φίλε ούτως η άλλως ένα μικρό tabletάκι είναι και δεν έχεις άδικο όταν το θες κυρίως για κινητό (κλήσεις). Αν το θες για πολυεργαλείο ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΗΣΕΙΣ τότε είναι μονόδρομος το Ultra (αν είχε και πενάκι με τις δυνατότητες του Note θα ήταν κορυφή).

Πάντως επειδή προσωπικά και στη δουλειά μου αλλά και έξω ακόμη και για ποτό το παίρνω πάντα μαζί μου και ας είναι και το άλλο μου κινητό 5.5", το browsing κυρίως είναι απόλαυση.

Αν δεν υπάρχει θέμα οικονομικό πάρε ένα καλό κινητό 5.5"+ ίντσες (γιατί τα άλλα πλέον είναι μικρά) και τότε θα διαπιστώσεις αν όντως δεν σε βολεύει για κινητό, αν πάλι έχεις κατασταλλάξει λόγω μεγέθους ότι δεν κάνει, μαζί σου, είναι δύσκολη κατηγορία οι 6.44" ίντσες.:confused:

 

 

Εγώ πήρα αυτό το tempered glass και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (10 μέρες χρήσης).

 

Παλικάρι αν παρατήρησα καλά δεν έχει τρύπα για την μπροστά κάμερα. Αν έχω δίκιο έχει κάποιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχω θέμα με τις ίντσες καθώς από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του είχα το Note 1 και 2 ενώ και το Z Ultra είναι όπως λες απολαυστικό.

 

Απλά καθώς το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς μου το βγάζω είτε στο γραφείο είτε στο σπίτι δεν έχω τόσο έντονη πλέον την ανάγκη να κουβαλαω μαζί μου μια τόσο μεγάλη συσκευή για λόγους παραγωγικοτητας ενώ με 2 παιδιά δεν τίθεται θέμα media και browsing στις βόλτες κτλ. Πχ τώρα που είμαι στο σπίτι έχω το 1020 σε μια γωνία να εκτελεί χρέη τηλεφώνου και όλα τα υπόλοιπα τα κάνω από το Z Ultra.

 

Βέβαια δεν το αποκλείω στο μέλλον να το κάνω ξανά το κύριο κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) είναι αυτό που επιμένουμε να λέμε ότι σαν την προσωπική εμπειρία χρήσης δεν υπάρχει, εκεί καθορίζεται η επιλογή συσκευής, η μετάβαση από Note3 στο θηρίο ήταν προσωπικά απόλυτα επιτυχής και πλέον η επιστροφή σε μικρότερες ίντσες δεν υφίσταται :D Χθες έπινα φραπεδακι και δίπλα μου μια παρέα δικηγόρων με τρία note3 και S4 και βλέπανε βίντεο ποδοσφαίρου, φυσικά όταν βγήκε το θηρίο :D:D τους έπιασα να το χαζεύουν :rolleyes:

Μεγάλο μεν αξεπέραστο δε....

 

Φίλε gpgalanis μην το δίνεις το θηρίο κράτησε το για χρήση tablet είναι κρίμα γιατί το πήραμε σε τιμή δώρου και βλέπω σε αγγελίες να το ζητάνε για 150 ευρώ :ninja:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να το δώσω. Αντίθετα είναι το κύριο εργαλείο δουλειάς μου εντός σπιτιού και εκτός όταν χρειαστεί. Απλά θα το χρησιμοποιώ ως tablet και όχι ως All around smartphone.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως με το που το ζέστανα λίγο βγήκε σε μισό λεπτό. Η κόλα από κάτω ήταν το πρόβλημα.

 

Τελικά έχουν όλα στην σειρά z πίσω ζελατίνα η οποία βγαίνει ?στο νήμα με το ζ2 δεν έβγαλα άκρη. Ας βοηθήσει κάποιος :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουν όλα στην σειρά z πίσω ζελατίνα η οποία βγαίνει ?στο νήμα με το ζ2 δεν έβγαλα άκρη. Ας βοηθήσει κάποιος :confused:

 

Τι εννοείς στο νήμα με το.ζ2? Νομίζω όλα έχουν και πίσω. Κοίτα από το.πλάι στις γωνίες να δεις αν φαίνεται φιλμάκι στο πίσω μέρος. Στο ουλτρα φαινόταν αν το κοιτούσες με προσοχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το βάφτισα και μου χει μπουκώσει το ηχείο.. Ακούγεται ελάχιστα. Πιστολάκι και κομπλέ να φανταστώ έτσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το βάφτισα και μου χει μπουκώσει το ηχείο.. Ακούγεται ελάχιστα. Πιστολάκι και κομπλέ να φανταστώ έτσι?

 

Καλησπέρα :) δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη στο νερό αλλά έχει αναφερθεί ξανά αυτό που περιγράφεις και όταν στέγνωσε έστρωσε :) περίμενε λίγο και ενημέρωσε εάν είναι οκ.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα την μακακία του αιώνα και έβαλα nanosim με τον αντάπτορα της για microsim μέσα στο Ultra χωρίς το συρταράκι που έχει. Αποτέλεσμα η nanosim δεν βγαίνει, έχει σφηνώσει για τα καλά και ουσιαστικά το αχρήστεψα όσον αφορά τισ gsm δυνατότητες του. Ξέρω είμαι μεγάλος γάτος. Anyway γνωρίζεται μήπως πόσο πάει η επισκευή του; Δηλαδή να αλλάξω το sim tray ; Πάντως ειλικρινά σαν συσκευή δεν υπάρχει.
Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι αν παρατήρησα καλά δεν έχει τρύπα για την μπροστά κάμερα. Αν έχω δίκιο έχει κάποιο θέμα;

Στη μπροστά κάμερα δεν έχει τρύπα, μόνο στον αισθητήρα εγγυτητας, όμως δεν επηρεάζει καθόλου...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα την μακακία του αιώνα και έβαλα nanosim με τον αντάπτορα της για microsim μέσα στο Ultra χωρίς το συρταράκι που έχει. Αποτέλεσμα η nanosim δεν βγαίνει, έχει σφηνώσει για τα καλά και ουσιαστικά το αχρήστεψα όσον αφορά τισ gsm δυνατότητες του. Ξέρω είμαι μεγάλος γάτος. Anyway γνωρίζεται μήπως πόσο πάει η επισκευή του; Δηλαδή να αλλάξω το sim tray ; Πάντως ειλικρινά σαν συσκευή δεν υπάρχει.

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις τσιμπιδάκι για τα φρύδια προσεκτικά…. αν σκαλώνει μη βάλεις δύναμη….. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις τσιμπιδάκι για τα φρύδια προσεκτικά…. αν σκαλώνει μη βάλεις δύναμη….. :cry:

 

Δοκίμασα και με τσιμπιδακι και με κάτι εργαλεία που έχω για λεπτό δουλειές αλλά δεν βγαίνει. Εκτός αν εφαρμοσω δύναμη όπου το πιο πιθανόν είναι να του βγάλω τα ματάκια.

Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τσιμπιδακι και με κάτι εργαλεία που έχω για λεπτό δουλειές αλλά δεν βγαίνει. Εκτός αν εφαρμοσω δύναμη όπου το πιο πιθανόν είναι να του βγάλω τα ματάκια.

 

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσεις μήπως χωράει μια λωρίδα από μεμβράνη πλαστικοποίησης στο πλάτος της σιμ εκεί που είναι οι επαφές......μήπως και ξεσκαλώσει .......

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσεις μήπως χωράει μια λωρίδα από μεμβράνη πλαστικοποίησης στο πλάτος της σιμ εκεί που είναι οι επαφές......μήπως και ξεσκαλώσει .......

 

Μπα δεν χωράει να μπει τίποτα. Σερβις και καλά να πάθω. Ας προσεχα!!

Swift-Red-Arrow:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μη μασάς λέμε :) άραξε λίγο να φύγει το άγχος, χτύπα το λίγο ελαφρά και ξαναδοκίμασε και με καμιά ψιλή καρφίτσα ή βελόνα :ninja: έτυχε σε φίλο μου σε nexus4 και με τα πολλά έγινε.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν χωράει να μπει τίποτα. Σερβις και καλά να πάθω. Ας προσεχα!!

Μου έχει τύχει παλιότερα κάτι ανάλογο σε tablet μιας και οι "θεοί" της κατασκευάστριας εταιρίας για να μην τους χαρακτηρίσω αλλιώς...είχαν βάλει το αυτοκόλλητο με τις ενδείξεις για το που μπαίνει τί, ανάποδα και στην προσπάθειά μου να βάλω την κάρτα μνήμης αυτή χάθηκε μέσα στο tablet μιας και εκεί ήταν ο χώρος για την sim...

Για να μην στα πολυλογώ, αφού ξεπέρασα το εγκεφαλικό...:lol: έκανα δουλειά πανεύκολα και χωρίς παρατράγουδα με έναν...συνδετήρα που το είχα ανοίξει.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ προσπάθεια πάντως για να το κάνεις 2 φορές! Και έρχεται και σε αντίθεση με την υπογραφή σου.

 

Πάντως πέρα από την πλάκα αν σφηνωσε και δεν βγαίνει με τίποτα το πας στο σέρβις για να μην κάνεις τα πράγματα χειρότερα.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη στο νερό αλλά έχει αναφερθεί ξανά αυτό που περιγράφεις και όταν στέγνωσε έστρωσε :) περίμενε λίγο και ενημέρωσε εάν είναι οκ.

 

Όλα κομπλέ με το καλοριφέρ του αυτοκινήτου...

 

Ερώτηση, πως μιλάει το Google play? Λέω ok google, βρίσκει απάντηση αλλά δε μιλάει, δε κάνει πράματα όπως στα βίντεο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Στη μπροστά κάμερα δεν έχει τρύπα, μόνο στον αισθητήρα εγγυτητας, όμως δεν επηρεάζει καθόλου...

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση γιατί θέλω να πάρω γυαλί για μπροστά και πίσω. Αν και τώρα με τις πλαστικές που έχω βάλει δεν έχω θέμα και το παράξενο έχει φάει και κάτι πεσίματα (όταν έπαιζε ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο πρώτο γκολ έπαισε από το ενάμισι μέτρο και δεν έπαθε το παραμικρό).

Ελπίζω να είναι ανθεκτικές και στα πεσίματα γιατί όταν είμαι έξω το προτιμώ χωρίς θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ προσπάθεια πάντως για να το κάνεις 2 φορές! Και έρχεται και σε αντίθεση με την υπογραφή σου.

 

Σε μένα αναφέρεσαι;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

γκαιζ..καλημερα.

πηρα το κτηνος εδω κ 2 μερες κ προσεξα οτι στον κονεκτορα με τα 2 χρυσα πινακια που εχει στην αριστερη μερια κουναει το κομματακι του πλαινου της συσκευης,ακριβως πανω στη "ραφη" με το επομενο κομματακι που συνεχιζει ευθεια ως το τελος της.

αν το κοιταξετε στο δικο σας θα καταλαβετε τι εννοω.

 

το παω οπως ειναι στο μαγαζι κ απαιτω καινουριο η θα μου αρχισουν τις μλκιες για σερβις?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φώτο με το ακριβές σημείο που αναφέρεις, μήπως λες για το πορτάκι που φορτίζει; είναι σταθερό πάντωςκαι αν έχεις θέμα εννοείται το πας στο κατάστημα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσο φαινεται κ απτη φωτο μιλω για το κομματακι μετα τον κονεκτορα,εκει που δειχνουν τα βελακια

 

αυτο το κομματακι κουναει πανω κατω λες κ ειναι ξεκολημενο.

Link to comment
Share on other sites

οσο φαινεται κ απτη φωτο μιλω για το κομματακι μετα τον κονεκτορα,εκει που δειχνουν τα βελακια

 

αυτο το κομματακι κουναει πανω κατω λες κ ειναι ξεκολημενο.

 

Ευχαριστώ φίλε για την διευκρίνηση, όχι εκείνο το σημείο είναι σταθερότατο και στο προηγούμενο ultra που είχα και στο τωρινό, επιστροφή και συνεννόηση με το μαγαζί αγοράς.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...