Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα ενδιαφερομαι να το αγορασω...

 

υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος για το πως να λυθουν τα μικροπροβληματακια του?

το θεμα με το g[ps διορθωνεται η δε θα δουλεψει ποτε?

επισης να ζητησω να μουτο στειλουν με ελληνικα η να μη τους πω τπτ και να αφησουν την αρχικη ρομ μεσα που ειναι η πιο καλη αποτι καταλαβα?

 

απο ποιοτητα κατασκευης και αισθηση στο χερι τι λεει?ειναι φτηνιαρικο η φαινεται στιβαρο?

 

 

επισης κατι τελευταια σε περιπτωση προβληματος υλικου ο κινεζος θα το παρει πισω η θα κανει τον κινεζο?η ελληνικη αντιπροσωπια σε καλυπτει λογω παγκοσμιας εγγυησης?γιατι η τιμη του ειναι σουπερ για κινητο αλλα το να εχεις ενα τουβλακι αξιας 150ε δε λεει

 

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες 11 σελίδες λύνονται οι απορίες σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τις 2 ρομ ποια σου φαίνεται πιο γρήγορη πιο σταθερή?

Η τελευταία etotalk μου φάνηκε το ίδιο σταθερή με αυτή της minideal.

Μου τρώει παραπάνω μνήμη αλλά όχι σε βαθμό που να έχω θέμα , οπότε θα την αφήσω μέχρι να βγει καμιά καλύτερη...

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες 11 σελίδες λύνονται οι απορίες σου

 

 

 

 

αυτο ειναι κριση εξυπναδας τωρα?οι ερωτησεις μου εχουν πολυ συντομες απαντησεις αμα δε μπορεις να απαντησεις ασε καποιον αλλο που μπορει να το κανει

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κριση εξυπναδας τωρα?οι ερωτησεις μου εχουν πολυ συντομες απαντησεις αμα δε μπορεις να απαντησεις ασε καποιον αλλο που μπορει να το κανει

 

Εμένα κρίση εξυπνάδας εσένα κρίση βαρεμάρας

 

Όσο για το κινητό 1ο κόλλημα με το viber αλλά τίποτα που να το μπλοκάρει βέβαια δεν το έχω σβήσει πότε (και είναι τίγκα στις εφαρμογές) (ROM MINIDEAL)

Edited by rebeskes
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Παρέλαβα και εγώ το δικό μου. Έχοντας υπόψιν ότι είμαι Μηχανικός, είναι η 6η αδιάβροχη συσκευή που έχω (Ericσson R310s, Nokia 5210, Nokia 5140i, Nokia 3720, Xperia Active) και κάνω πολλά δραστήρια αθλήματα οπότε απαιτώ το κινητό μου να αντέχει τα ατυχήματα, ορίστε οι πρώτες απόψεις:

 

Για MINIDEAL:

  • + Αποστολή στις 12/8, παραλαβή στις 23/8 (Αθήνα).
  • + Πάντα κάποιος υπάλληλος ήταν διαθέσιμος για να απαντήσει σε ερωτήσεις/mail
     
  • - Tα Αγγλικά τους ήταν πολύ βασικά και με δυσκολέψαν στην επικοινωνία.

 

Για LENOVO S750:

Θετικά:

  • + Πολύ καλό Value/Money.
  • + Καλή αυτονομία, τουλάχιστον 30 ώρες με μόνιμο Wifi+3G+GPS.
  • + Οχι βαρύ.
  • + Γρήγορο και χωρίς lag.
  • + Μεγάλη και Φωτεινή οθόνη.
  • + Οριακά στο μέγεθος που μπορείς να χειριστείς με άνεση με το ένα χέρι.
  • + Τρομερά μεγάλη εμβέλεια Bluetooth. Μέσα από 4 τοίχους και απόσταση 10 μέτρων έπαιζαν τα ηχεία μου. Xperia Active: το πολύ 2 τοίχους και 4 m..
  • + Καλή εμβέλεια WiFi.
  • + Κανένα πρόβλημα με το GPS.
  • + Έρχεται με ROM από την Minideal, η οποία ακόμα και αν την γυρίσω στα Ελληνικά, έχει ξεχασμένα Κινέζικα σε ορισμένα σημεία (πχ "Επαφές").
  • + Root από την Minideal.
  • + Apex Launcher προεγκατεστημένος.

Αρνητικά:

  • - H ROM θα μπορούσε να είναι πιο φροντισμένη ως προς τα χρώματα της και να μην δίνει την αίσθηση της "κινεζιάς"..
  • - Πρόβλημα Google Calendar.
  • - Πρόβλημα με αναζήτηση ελληνικών ονομάτων στην default εφαρμογή καταλόγου
  • - Πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης από τους αριθμούς με "+30 697******"
  • - Πλαστικό σώμα.
  • - Η αδιαβροχοποίηση του πίσω κελύφους είναι ανοικτή προς αμφισβήτηση, δεδομένου ότι στηρίζεται μόνο στο ερμητικό κούμπωμα του πίσω καπακιού. Είναι η 6η αδιάβροχη συσκευή που έχω και θεωρώ ότι είναι η πιο επίφοβη που έχω δει. Πήρα αδιάβροχη σακούλα/θήκη για όταν χρειαστεί να κολυμπήσω μαζί του. Το 3720 ήταν το τελευταίο που δεν μασούσε πουθενά και είχε βίδα που ασφάλιζε το καπάκι στο σώμα. Και ακόμα λειτουργεί.
  • - Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να ανοικτεί το πίσω καπάκι και με την ταλαιπωρία που απαιτείται θα καταπονηθεί το καπάκι με τον καιρό και αυτό θα επηρεάσει την στεγανότητά του.
  • - Θα έπρεπε να είχε ένα κουμπί για τράβηγμα φωτογραφίας, έτσι ώστε να μην στηρίζομαι στο touchscreen αν έχω βρεγμένα χέρια.
  • - Θα έπρεπε να έχει χώρο να περάσει ένα λουράκι για να το ασφαλίζεις στο χέρι. Έκανα τρύπα στην πλαστική θήκη που αγόρασα.
  • - Οριακά μεγάλο για να βολευτεί σε μπροστινές τσέπες παντελονιού.
  • - Ηχείο όχι και τόσο δυνατό. Xperia Active δίνει πόνο σε σχέση με αυτό.

 

Αυτά από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα.

Εγώ θα το έδινα (και το δίνω) μόνο για άλλο Lenovo... με μεγαλύτερη οθόνη.

Το κινητό είναι φ-ο-β-ε-ρ-ό για τα χρήματά του.

 

παρε tablet....:p

Link to comment
Share on other sites

παρε tablet....:p

 

Έχω βρε :p

Sony Xperia Tablet Z, 4.2.2 Jelly Bean

Ελπίζω να ξεκουράστηκες, καλώς μας ήρθες.

Αναμένω εξελίξεις (S750). Θα πάμε για το 2.3ή μπααα.

- - - update - - -

Προσπάθησα να περάσω κάποια zip μέσω του CWM recovery του τηλεφώνου και... δεν τα περνάει.

Εσύ δοκίμασες κάτι παρόμοιο;

Πως περνάμε zip ή img με άλλο τρόπο;

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Ελιωσα.....

 

zip μεσα απο το recovery δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Για την ώρα παλευω να φτιαξω το id call.

 

Οποιος έχει wind ειναι ενταξει αν εχεις cosmote εχεις θεμα στην αναγνωριση.

Αλλα ειναι ζορικο γιατι η ρομ ειναι odexed και στο reodexing με εχει σκισει... που θα παει θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

Ελιωσα.....

 

zip μεσα απο το recovery δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Για την ώρα παλευω να φτιαξω το id call.

 

Οποιος έχει wind ειναι ενταξει αν εχεις cosmote εχεις θεμα στην αναγνωριση.

Αλλα ειναι ζορικο γιατι η ρομ ειναι odexed και στο reodexing με εχει σκισει... που θα παει θα βγει...

 

Η αναγνώριση δουλεύει σωστά (cosmote-whatsup).

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση δουλεύει σωστά (cosmote-whatsup).

 

 

μμμ. Εγω αποθηκευω τις επαφες με το +30 μπροστα επειδη ταξιδευω συχνα και εχω θεμα....

Link to comment
Share on other sites

μμμ. Εγω αποθηκευω τις επαφες με το +30 μπροστα επειδη ταξιδευω συχνα και εχω θεμα....

 

Εγώ πάλι όχι. Με ενοχλεί.

Θα έχω το νου μου για λύση.

Link to comment
Share on other sites

μμμ. Εγω αποθηκευω τις επαφες με το +30 μπροστα επειδη ταξιδευω συχνα και εχω θεμα....

Ακριβώς η ίδια κατάσταση και για μένα.. Ταξιδεύω συχνά και ΟΛΕΣ μου επαφές έχουν πρόθεμα +30 και έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο καρτα μνημης τι παιζει ? Λεει οτι παιρνει MAX 32GB Class 10 Micro SD Memory Card (TF-Card) δηλαδη Micro Sd... Αυτο σημαινει οτι παιρνει και micro sdhc πχ ? Ή πρεπει να ειναι μονο Micro Sd ? Καμια προταση ?
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο καρτα μνημης τι παιζει ? Λεει οτι παιρνει MAX 32GB Class 10 Micro SD Memory Card (TF-Card) δηλαδη Micro Sd... Αυτο σημαινει οτι παιρνει και micro sdhc πχ ? Ή πρεπει να ειναι μονο Micro Sd ? Καμια προταση ?

 

Έχω βάλει αυτή: SanDisk 32GB Ultra Micro SD (SDHC) Class 10, UHS-1.

Όλα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάλι όχι. Με ενοχλεί.

Θα έχω το νου μου για λύση.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το GravityBox; Μέσα στα πολλά fixes αναφέρει και το Caller ID mismatch. Το θέμα βέβαια που προκύπτει είναι αν υπάρχει συμβατότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το GravityBox; Μέσα στα πολλά fixes αναφέρει και το Caller ID mismatch. Το θέμα βέβαια που προκύπτει είναι αν υπάρχει συμβατότητα.

 

Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει, μιας και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, αλλά θέλει προσοχή, οπωσδήποτε backup της rom, όπως αναφέρεται ρητά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το GravityBox; Μέσα στα πολλά fixes αναφέρει και το Caller ID mismatch. Το θέμα βέβαια που προκύπτει είναι αν υπάρχει συμβατότητα.

 

Τελικά το έβαλε κανείς από εμάς που έχουμε πάρει από minideal? παίζει αξίζει? σε κανά 2 βδομάδες που θα πάρω πούλους από τη δουλειά θα έχω ελέυθερο χρόνο να πειραματίζομαι κι εγώ :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η ίδια κατάσταση και για μένα.. Ταξιδεύω συχνά και ΟΛΕΣ μου επαφές έχουν πρόθεμα +30 και έχω πρόβλημα.

 

Τελικά το έβαλε κανείς από εμάς που έχουμε πάρει από minideal? παίζει αξίζει? σε κανά 2 βδομάδες που θα πάρω πούλους από τη δουλειά θα έχω ελέυθερο χρόνο να πειραματίζομαι κι εγώ :p:p:p

 

Ωραίος..... o athanaso77, ο gkal και ο rebeskes

 

Αυτο κοιτουσα και εγώ.. το εβαλα και έδωσε τη λυση... Αναγνωριση κομπλε πλεον.

 

Αυτα που χρεάζεσαι είναι:

1. Xposed

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401

 

2. Gravity Box

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070

 

Οδηγίες στα links πανω.

 

Το Gravity Βοχ αξιζει ουτος η αλλος γιατι έχει απιστευτα tweeks για το τηλεφωνο. Αλλα οντoς θέλει προσοχη.

 

Αλλες Πληροφορίες:

οσοι παιζουν με deodex - reodex θα χρειαστουν οπωσδήποτε αυτο το εργαλειο για το S750.

adbd insecure

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1687590

Και βηθάνε πολυ επισης τα:

1. auto odex script

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1879128

2. Universal Deodexer

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2213235

 

 

Αυτα..... τωρα πλέον το τηλεφωνο λειτουργει χωρίς κανένα θεμα.

 

Σαν "overview" μπορω να πω πως το τηλεφωνο τα σπάει και για τα φραγκα που δινεις παιρνεις απιστευτο εργαλείο.

Αλλα τουλαχιστον εμενα μου εσπασε τα νευρα μεχρι να λύσω τα θεματα του που τουλαχιστον θεωρουσα σημαντικα.

Οποτε τα θεματα που είχε το τηλεφωνο και λυθήκαν ειναι τα:

calendar

email

αναγνωριση κλησεων

Edited by TodorasV
Link to comment
Share on other sites

παιδια απλη απορια.... το s750 ή το α830;

θελω αυτο με την καλυτερη οθονη και πιο σταθερο κ αξιοπιστο...

Βοηθηστε με λιγο να παρω την σωστη αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Πρωτο μου ποστ εδω. Εκανα εγγραφη γιατι ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση για αγορα του S750 κ αναζητω πληροφοριες. Κοιταγα και το μικροτερο Α660 αλλα με κουρασανε οι αμετρητες σελιδες στο νημα του, αν κ το ειχα ψιλοαποριψει λογω φλας κυριως. Απο κατω κανω παραθεση το λεπτομερεστατο κ εξαισιο ποστ του Στεργιου κ πιστευω πως πρεπει να το βαλετε γιγαντοαφισα σαν παραδειγμα "διαφωτιστικου κ χρησιμου ποστ"να το βλεπουνε ολοι κ να μην απαντουνε εξυπναδες. Γιατι ενταξει ειναι λιγες οι σελιδες στο νημα του S750 κ παλευονται αλλα δεν ειναι δυνατον να τυφλωθει καποιος για να βρει σωστες πληροφοριες για ενα κινητο που τον ενδιαφερει. Στην τελικη μπορουνε να συγκεντρωθουνε οι γνωμες σε μια "κατα καποιο τροπο" δημοσκοπηση για τα υπερ κ τα κατα του καθε κινητου. Καταληγουμε σε καποιες περιπτωσεις αντι να ξεκαθαριζουμε κ να αποφασιζουμε πιο ευκολα να γινεται το αντιθετο κ να μπερδευομαστε περισοτερο (βλεπε: μπαχαλο για το Α660).

 

 

 

 

 

Χαίρετε!

 

Παρέλαβα και εγώ το δικό μου. Έχοντας υπόψιν ότι είμαι Μηχανικός, είναι η 6η αδιάβροχη συσκευή που έχω (Ericσson R310s, Nokia 5210, Nokia 5140i, Nokia 3720, Xperia Active) και κάνω πολλά δραστήρια αθλήματα οπότε απαιτώ το κινητό μου να αντέχει τα ατυχήματα, ορίστε οι πρώτες απόψεις:

 

Για MINIDEAL:

  • + Αποστολή στις 12/8, παραλαβή στις 23/8 (Αθήνα).
  • + Πάντα κάποιος υπάλληλος ήταν διαθέσιμος για να απαντήσει σε ερωτήσεις/mail
     
  • - Tα Αγγλικά τους ήταν πολύ βασικά και με δυσκολέψαν στην επικοινωνία.

 

Για LENOVO S750:

Θετικά:

  • + Πολύ καλό Value/Money.
  • + Καλή αυτονομία, τουλάχιστον 30 ώρες με μόνιμο Wifi+3G+GPS.
  • + Οχι βαρύ.
  • + Γρήγορο και χωρίς lag.
  • + Μεγάλη και Φωτεινή οθόνη.
  • + Οριακά στο μέγεθος που μπορείς να χειριστείς με άνεση με το ένα χέρι.
  • + Τρομερά μεγάλη εμβέλεια Bluetooth. Μέσα από 4 τοίχους και απόσταση 10 μέτρων έπαιζαν τα ηχεία μου. Xperia Active: το πολύ 2 τοίχους και 4 m..
  • + Καλή εμβέλεια WiFi.
  • + Κανένα πρόβλημα με το GPS.
  • + Έρχεται με ROM από την Minideal, η οποία ακόμα και αν την γυρίσω στα Ελληνικά, έχει ξεχασμένα Κινέζικα σε ορισμένα σημεία (πχ "Επαφές").
  • + Root από την Minideal.
  • + Apex Launcher προεγκατεστημένος.

Αρνητικά:

  • - H ROM θα μπορούσε να είναι πιο φροντισμένη ως προς τα χρώματα της και να μην δίνει την αίσθηση της "κινεζιάς"..
  • - Πρόβλημα Google Calendar.
  • - Πρόβλημα με αναζήτηση ελληνικών ονομάτων στην default εφαρμογή καταλόγου
  • - Πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης από τους αριθμούς με "+30 697******"
  • - Πλαστικό σώμα.
  • - Η αδιαβροχοποίηση του πίσω κελύφους είναι ανοικτή προς αμφισβήτηση, δεδομένου ότι στηρίζεται μόνο στο ερμητικό κούμπωμα του πίσω καπακιού. Είναι η 6η αδιάβροχη συσκευή που έχω και θεωρώ ότι είναι η πιο επίφοβη που έχω δει. Πήρα αδιάβροχη σακούλα/θήκη για όταν χρειαστεί να κολυμπήσω μαζί του. Το 3720 ήταν το τελευταίο που δεν μασούσε πουθενά και είχε βίδα που ασφάλιζε το καπάκι στο σώμα. Και ακόμα λειτουργεί.
  • - Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να ανοικτεί το πίσω καπάκι και με την ταλαιπωρία που απαιτείται θα καταπονηθεί το καπάκι με τον καιρό και αυτό θα επηρεάσει την στεγανότητά του.
  • - Θα έπρεπε να είχε ένα κουμπί για τράβηγμα φωτογραφίας, έτσι ώστε να μην στηρίζομαι στο touchscreen αν έχω βρεγμένα χέρια.
  • - Θα έπρεπε να έχει χώρο να περάσει ένα λουράκι για να το ασφαλίζεις στο χέρι. Έκανα τρύπα στην πλαστική θήκη που αγόρασα.
  • - Οριακά μεγάλο για να βολευτεί σε μπροστινές τσέπες παντελονιού.
  • - Ηχείο όχι και τόσο δυνατό. Xperia Active δίνει πόνο σε σχέση με αυτό.

 

Αυτά από εμένα :)

F@## Apple ----- F@## Fashion Victims
Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα για μια συγκριση μεταξυ των 2 και κανενας δεν απαντησε παρα μονο copy-paste απο καποιον που ειδε τα δικα του.

Τελοςπαντων, εγω παρηγγειλα το s750 απο μινιντιλσ και αναμενω. Το εβαλα να ερθει με root

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά από το σήμα lenovo και δεξιά της μικρής κάμερας έχει έναν αισθητήρα που με το που περνάς το δάχτυλο σβήνει η οθόνη ξέρει κανείς πως το απενεργοποιούμε αυτό?????????
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα στην παρέα, έχω καταλήξει στην αγορά Lenovo S750 από το minideal.

Με έχετε μπερδέψει, εάν κατάλαβα καλά:

1) Εάν το παραγγείλω από το site όπως έχει, το τηλ δουλεύει κανονικά και με Ελληνικά.

2) Εάν το αγοράσω με root και εγκατάσταση Ελληνικών θα πρέπει να προβώ σε extra ενέργειες για να λειτουργήσει κανονικά (με πλεονέκτημα το root)

Επειδή δεν καταλαβαίνω και πολλά από τα τεχνολογικά σας… εάν πάρω την “κουρτίνα ” (1) είμαι καλυμμένος με τις λειτουργίες του κινητού.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...