Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω dispached για GR παιδια !! απο χθες! Αι να δουμε 5-6 εργ μερες πιστευω και θα ειναι εδω... το wifi του πως το κρινετε ? Ειναι καλο ?

 

Δεν θέλω να προδικάζω αλλά εμένα μου είπαν όλοι απο την στιγμή της παραγγελίας γύρω στις 20 μέρες, μέσω Σινγκαπούρης βέβαια, μακάρι να σου έρθει σε 5-6 εργάσιμες!!!:rolleyes::rolleyes:

αλήθεια πείτε οι υπόλοιποι που το παραλάβατε εντυπώσεις από τα συστήματα του,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(Με ultrex λούστικές?? :: :lol: το τηλεφωνακι πάντως το αντεχει το λουσιμο...:p)

 

 

Λοιπόν μετά από αρκετό σπασοκεφάλιασμα το πρόβλημα λύθηκε.... Τα mail ανοιγουν κανονικά και τα calendar δουλευουν μια χαρα.....

 

Εχουμε και λέμε.

Καταρχάς gkal ευχαριστω για το ενδιαφέρον που έδειξες άμεσα.

(βεβαια το google apps δεν ήταν το κυριο πρόβλημα μου)

 

1. Το minideal οταν τους ζητας το τηλεφωνο με Ελληνικα βγάζουν την official rom και βάζουν μια custom.

 

H official ειναι πολυ σταθερή αλλα είναι μόνο κινεζικη και αγγλική οποτε δεν είναι και πολυ ευχρηστη.

Οπότε το διαταυτα:

 

1. Φλασαρα το τηλεφωνο και έβαλα την official rom.

2. Ροοταρα το τηλεφωνο

3. Έκανα extract τις εφαρμογες των mail-calendar.

4. Φλάσαρα ξανα την custom

5. Αντικατέστησα τις συγκεκριμενες εφαρμογες στο system/app.

6. Ορισα τα permisions στις εφαρμογες που αντικατεστησα

7. Reboot... και καλοριζικο

 

(προσεξα ότι η εφαρμογη με ονομα "Calendar provider" ελειπε απο την custom rom - και υποθετω οτί είναι και ο λογος που δεν δουλευουν τα ημερολόγια).

 

Ολα κομπλε...

 

Όσον αφορα το google play και τα μυνηματα που βγάζει, αυτα εμφανίζονται μόνο μετά απο το update των εφαρμογων τις google. Αλλα εφόσον όλα δουλευουν μια χαρά (google play) δεν με πολυ νοιάζει.

 

Το κυριοτερο είναι για μένα τα mail και το ημερολογιο γιατι να πω την αληθεια επέλεξα dual sim τηλεφωνο για να δουλευω και επαγγελματικα και προσωπικα. Οποτε αν δεν εχω μειλ και ημερολόγιο που δουλευει σωστα τι να το κάνω...

 

Οδηγίες θα βρείτε εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44372273#post44372273

Custom rom αυτή που έχει το τηλ οταν έρχεται απο minideal εδω:

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s750-2/

http://www.needrom.com/wp-content/up...ng_en_0624.zip

Official rom εδω: (unrooted)

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s750/

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/07/Lenovo_S750_S026_130517.zip

 

Όποιος χρειάζεται βοηθεια περιμενω πμ του.

ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΤΕ BACKUP. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ....

 

Εάν μας δώσεις τις εφαρμογές των mail-calendar, μπορούμε να πάμε κατευθείαν στο βήμα 5?

Link to comment
Share on other sites

Εάν μας δώσεις τις εφαρμογές των mail-calendar, μπορούμε να πάμε κατευθείαν στο βήμα 5?

 

Φυσικά. Καντε backup πρωτα (για όσους πειραματίζονται και μαθαίνουν).

Να υποθέσω έχεις το ίδιο θέμα?

 

Τις εφαρμογές δεν μπορώ να τις ανεβάσω σε αυτό το thread λογω περιορισμού στο μέγεθος.

Αν μπεις στα λινκ που έχω αναφέρει θα τα βρείς εκεί.

Η απλά μπες κατευθείαν εδώ.... και βρες το τελευταίο μυνημα (απο Todoras) ... και κατεβασε τα.. (δεν χρειάζεται να κάνεις register).

3 zip αρχεια. - email, calendar, exchange.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2338047&page=3

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Καντε backup πρωτα (για όσους πειραματίζονται και μαθαίνουν).

Να υποθέσω έχεις το ίδιο θέμα?

 

Τις εφαρμογές δεν μπορώ να τις ανεβάσω σε αυτό το thread λογω περιορισμού στο μέγεθος.

Αν μπεις στα λινκ που έχω αναφέρει θα τα βρείς εκεί.

Η απλά μπες κατευθείαν εδώ.... και βρες το τελευταίο μυνημα (απο Todoras) ... και κατεβασε τα.. (δεν χρειάζεται να κάνεις register).

3 zip αρχεια. - email, calendar, exchange.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2338047&page=3

Φίλε μου έχω το Α660 που έχει ακριβώς το ίδιο θέμα και θα το δώσω στον αδερφό μου, για να πάρω το S750, αλλά το calendar μου είναι απαραίτητο.. Θέλω πριν προχωρήσω σε αγορά να είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω το Α660 που έχει ακριβώς το ίδιο θέμα και θα το δώσω στον αδερφό μου, για να πάρω το S750, αλλά το calendar μου είναι απαραίτητο.. Θέλω πριν προχωρήσω σε αγορά να είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει..

 

Δεν το έχω το Α660 αλλά σίγουρα το ίδιο πράγμα ισχύει.

Και για το Α660 υπάρχουν περισοτερες ρομ για να δοκιμάσεις. 1 official + 9 custom

 

http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/a660/

 

Τώρα προσωπική μου γνώμη αν μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες παραπάνω παρε το S750 η κράτα το Α660 και φτιάξε το. (Δεν είναι τόσο τραγικό ή δύσκολο αλλά σίγουρα θέλει να αφιερώσεις μελέτη για μερικές ώρες).

Ειδικά το Α660 εχει πολές επιλογές.... δεν μπορεί ολες να είναι μαπα... και το φλασαρισμα + ρουταρισμα στα lenovo είναι αρκετα εύκολο συγκριτικα με αλλές φιρμες (samsung/htc). Ειδικά το ρουτ που απλα το κάνεις με διπλο κλικ και τιποτα άλλο....

Διαφορετικά αγορασε κάτι που κυκλοφορει Ελλαδα (στα διπλα-τριπλα φραγκα) για να είσαι σιγουρος ότι ολα θα πηγαίνουν ρολόι.

Edited by TodorasV
Link to comment
Share on other sites

@TodorasV

Πως περνάμε recovery?

TWRP ή ClockworkMod ...

 

Χαχαχαχα..... με παρακολουθεις????

 

Κοιτάω το Α660 και θα δοκιμάσω αντιστοιχα για CWM το TWRP να σου πω δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

@TodorasV

Πως περνάμε recovery?

TWRP ή ClockworkMod ...

 

Χαχαχαχα..... με παρακολουθεις????

 

Κοιτάω το Α660 και θα δοκιμάσω αντιστοιχα για CWM το TWRP να σου πω δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Λοιπόν το TWRP μαμει... install από play...

επιλέγεις backup.... και τις επιλογές σου..

διαλέγεις που θες να αποθηκευτεί sdcard η phone storage.

Start και σου κάνει restart σε άλλο enviroment.....

 

the "process com.google.process.gapps has stopped"

 

 

Λύθηκε και αυτό....

 

Λοιπόν:

Πηγαίνουμε στο

data/app

Διαλέγουμε το αρχείο: com.android.vending-1.apk

και το μεταφέρουμε στο: system/app

Οριζουμε τα permissions οπως και στις άλλες εφαρμογες (mail calendar)

Reboot.

 

 

Τέλος τα μυνήματα process stoped κτλ....

 

Τώρα όλα εντελώς ρολόι....

 

Οι κινέζοι μάλλον βιαζόντουσαν πολύ να πουλήσουν το κινητό εκτός Κίνας και την custom rom δεν την πολυπροσέξανε....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει να διαβάζω λύσεις σε παιδικές ασθένειες του κινητού λίγο πριν το παραγγείλω... Τελικά παιδιά εσείς που το έχετε αγοράσει τι εντυπώσεις αποκομίζετε από την ποιότητα της οθόνης; είναι ισάξια ενός επώνυμου κινητού που έχει τα διπλά λεφτά; είμαι κάτοχος ενός Galaxy S 9000 και είμαι λίγο κακομαθημένος με το θέμα οθόνη...

 

τώρα που λείπω διακοπές αναρωτιέμαι πότε να το παραγγείλω καθώς γυρίζω 24/8....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει να διαβάζω λύσεις σε παιδικές ασθένειες του κινητού λίγο πριν το παραγγείλω... Τελικά παιδιά εσείς που το έχετε αγοράσει τι εντυπώσεις αποκομίζετε από την ποιότητα της οθόνης; είναι ισάξια ενός επώνυμου κινητού που έχει τα διπλά λεφτά; είμαι κάτοχος ενός Galaxy S 9000 και είμαι λίγο κακομαθημένος με το θέμα οθόνη...

 

τώρα που λείπω διακοπές αναρωτιέμαι πότε να το παραγγείλω καθώς γυρίζω 24/8....

 

παιδικές ασθένειες για όσους κατέχουν γνώση.... Γιατί όσους δεν τα πάνε καλά με copy paste σε αρχεία συστήματος μπορεί αυτή τη στιγμή να βρίζουν και να κλένε τα 180 που έδωσαν. Και στην τελική οι Κινέζοι δεν αναφέρουν πουθενά οτι βγάζουν την stock rom και την αντικαθιστουν με custom.... (για αυτο και σου δίνουν μικρη εγγυήση). Για τον ίδιο λόγο όταν έρχεται στα χέρια σου το κινητό θα δεις οτι η συσκευασία δεν είναι σφραγισμενη :ninja: Και στο κατω κατω της γραφης δινεις λεφτά και περιμένεις να δουλευουν όλα κομπλε για καινουριο μαραφέτι σωστα??? Μην ακούσω καμια ατάκα του στιλ οτι πληρώνεις παίρνεις... η τιμη του συγκεκριμενου ειναι χαμηλή επειδη δεν κυκλοφορεί σε καμια αλλη αγορα... Οι κινεζοι είναι μουτρα... αλλά τσαπατσούληδες.. Και εμεις είμαστε μουτρα και βγαινουμε κερδισμένοι αλλά πρεπει να καθαρίσουμε την τσαπα******α πρώτα....

 

Τωρα η οθονη είναι super... και τα χρώματα επίσης.... (δεν ξερω βεβαια κατα πόσο μετρα η γνώμη μου καθώς τα προηγούμενα κινητα ήταν τα wildfire-buzz kai gt-b5510 :p (samsung galaxy y pro))

 

Αν εξαιρέσεις τα μεχρι στιγμής προβλήματα που λύθηκαν το κινητο είναι πολλυυυυ καλοοοο.

Edited by TodorasV
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα..... με παρακολουθεις????

 

Κοιτάω το Α660 και θα δοκιμάσω αντιστοιχα για CWM το TWRP να σου πω δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Big brother is...watching you:)

Ψάχνομαι και εγώ απλά...:)

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

"Για βοηθήστε κι εμένα τον άσχετο "CWM και TWRP" τι είναι ακριβώς είναι εργαλεία που θα μου χρειαστούν σε σχέση με το τηλέφωνο?"

το βρήκα αλλά είτε είμαι λίγο ζαλισμένος είτε δεν ξέρω , για πιο λόγο τα εγκαθιστάτε αυτά τα προγράμματα?

Edited by rebeskes
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανει 20 μερες ρε γμτ ? ποσες μερες κανει να φτασει Ελλαδα ? Αεροπορικων δεν ερχονται ?...θα περιμενουμε!
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα.

Δεν υποστηρίζονται...

 

Κατέβασα από το Play to TWRP και το εγκατέστησα και έκανα backup τη ρομ μια χαρά.

 

Κλείνουμε το τηλέφωνο.

 

volume down + power button μας πηγαίνει σε factory mode.

volume up + power up --- recovery mode.

 

Απο εκεί έκανα recovery το backup (αποθηκευμένο στην sd card) και όλα μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από το Play to TWRP και το εγκατέστησα και έκανα backup τη ρομ μια χαρά.

 

Κλείνουμε το τηλέφωνο.

 

volume down + power button μας πηγαίνει σε factory mode.

volume up + power up --- recovery mode.

 

Απο εκεί έκανα recovery το backup (αποθηκευμένο στην sd card) και όλα μια χαρά...

 

ΟΚ, θα το δοκιμάσω. :)

- - - update - - -

ΟΚ, φαίνεται ότι τρέχει και μέσα από το android UI.

Ευκαιρία για full backup

- - - update - - -

volume up + power button μας πηγαίνει σε recovery mode.

ClockworkMod μου θυμίζει, δεν είναι αυτό το TWRP.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

 

Και μια θηκούλα και όλα καλά.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορούσε να το κάνει 5 μέρες νωρίτερα?:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πότε θα έρθει...

αυτό είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη !!! εσύ επειδή το πήρες μας κάνεις καψόνια τώρα ε?

btw στο xda forum λέει ένας ότι βρήκε etotalk rom την φλάσαρε και παίζει κανονικά το δοκίμασε κανείς;;;;;;;;;;

(Είμαι νότια κρήτη αυτή τη στιγμή και εδώ θα έρθει το κινητό οπότε εχω +1ή2 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη !!! εσύ επειδή το πήρες μας κάνεις καψόνια τώρα ε?

btw στο xda forum λέει ένας ότι βρήκε etotalk rom την φλάσαρε και παίζει κανονικά το δοκίμασε κανείς;;;;;;;;;;

(Είμαι νότια κρήτη αυτή τη στιγμή και εδώ θα έρθει το κινητό οπότε εχω +1ή2 μέρες)

 

Για τη θήκη λέω βρε.

Για ρίξε κανένα link από xda για etotalk rom ...εννοείς του Α660?

- - - update - - -

Ξέρει κάποιος πως παίρνουμε screenshot?

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...