Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα στην παρέα, έχω καταλήξει στην αγορά Lenovo S750 από το minideal.

Με έχετε μπερδέψει, εάν κατάλαβα καλά:

1) Εάν το παραγγείλω από το site όπως έχει, το τηλ δουλεύει κανονικά και με Ελληνικά.

2) Εάν το αγοράσω με root και εγκατάσταση Ελληνικών θα πρέπει να προβώ σε extra ενέργειες για να λειτουργήσει κανονικά (με πλεονέκτημα το root)

Επειδή δεν καταλαβαίνω και πολλά από τα τεχνολογικά σας… εάν πάρω την “κουρτίνα ” (1) είμαι καλυμμένος με τις λειτουργίες του κινητού.

ευχαριστώ

 

παρτο καλυτερα με root και επιλεξε και το gift ακριβως απο πανω. Θα τα εχεις και ολα στα ελληνικα και θα εισαι κομπλε. δες 1-2 σελιδες πιο πισω για τα 2 προγραμματα που προτεινουν τα παιδια κ μετα το κινητο θα ειναι τελειο! Χθες παραγγειλα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρωτησα στο chat του Minideal την Λιντα (κινεζικο αντιγραφο Αγγλικου ονοματος-Πιθανο original ονομα Sen Qing Ling) τι γινεται σε περιπτωση που παθει κατι εντος εγγυησης κ μου ειπε οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει επισημο service. Καποιος που εχει εμπειρια απο θεμα βλαβης να μας πει τι γινεται σε αυτην την περιπτωση. Επισης μια παρακληση σε οσους το εχουνε ηδη στα χερια τους να τεσταρουνε το tethering αν ειναι σταθερο κ ποσες ωρες κραταει.
F@## Apple ----- F@## Fashion Victims
Link to comment
Share on other sites

Το tethering ειναι σταθεροτατο εχω εταιρικο συμβολαιο με 5gb και το δουλευω πολυ συχνα...

Μην ψαχνεις ...σου χαριζουν αλογο...τζαμπα το κινητο για τα χρηματα του ειναι...εξαιρετικοτατο...

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Θανο για την ενημερωση. Οποτε ξεπερασα κ το τελευταιο εμποδιο (tethering) κ θα το παραγγειλω Δευτερα η Τριτη. Ειχα μια σκεψη να περιμενω μηπως τυχον πεσει η τιμη αλλα δε νομιζω. Πρωτον γιατι με τοση ζητηση μαλλον να ανεβει ειναι πιο πιθανο κ δευτερον κ να πεσει θα πεσει 10 δολλαρια οποτε παλι δεν αξιζει κ αλλη αναμονη.

 

 

Το tethering ειναι σταθεροτατο εχω εταιρικο συμβολαιο με 5gb και το δουλευω πολυ συχνα...

Μην ψαχνεις ...σου χαριζουν αλογο...τζαμπα το κινητο για τα χρηματα του ειναι...εξαιρετικοτατο...

F@## Apple ----- F@## Fashion Victims
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγω ρωτησα για μια συγκριση μεταξυ των 2 και κανενας δεν απαντησε παρα μονο copy-paste απο καποιον που ειδε τα δικα του.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4883578#post4883578

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

από ebay το κινητό γράφει ότι έχει πολλές γλώσσες και ελληνικά

ξέρει κάνεις κάτι?

http://www.ebay.co.uk/itm/Lenovo-S750-Quad-Core-Smartphone-MTK6589-Android-4-2-4-5-Inch-Gorilla-Glass-IP67-/141051287944?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item20d74fd988

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή τιμή εδώ http://www.hotinbuy.com/lenovo-s750-ip67-quad-core-smartphone-mtk6589-android-42-45-inch-gorilla-glass-screen-p-1139.html για το ανωτέρω κινητό. Είναι αξιόπιστο το site;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα ταχυδρομείο και το πήρα. 185€ μου βγήκε μαζί με root και 16gb κάρτα sd

Υπάρχει κάπου αγγλικό manual;

Ακουστικά; Να φανταστώ ότι κάνουν οποιαδήποτε με mini jack;

πολύ καλή τιμή εδώ http://www.hotinbuy.com/lenovo-s750-ip67-quad-core-smartphone-mtk6589-android-42-45-inch-gorilla-glass-screen-p-1139.html για το ανωτέρω κινητό. Είναι αξιόπιστο το site;

 

15$ πιο φτηνό από το minideal αλλά το minideal δίνει θήκη και screen protector και μπορεί να στο κάνει και root.

Άσε που είναι γρήγοροι(αποστολή μέσα σε 10 μέρες) και πολύ πιο γνωστοί - αξιόπιστοι.

 

καλημέρα

από ebay το κινητό γράφει ότι έχει πολλές γλώσσες και ελληνικά

ξέρει κάνεις κάτι?

http://www.ebay.co.uk/itm/Lenovo-S750-Quad-Core-Smartphone-MTK6589-Android-4-2-4-5-Inch-Gorilla-Glass-IP67-/141051287944?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item20d74fd988

 

Έχει κανονικά ελληνικά. Από ότι διάβασα στις πιο πίσω σελίδες κανονικά δεν έχει αλλά μπορούν να προσθέσουν

Δεν είναι φυσικά πολύ καλή μετάφραση αλλά οκ

Η τιμή απο e-bay είναι 40$ πιο κάτω ίσως αξίζει.

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως παίρνουμε backup με το TWRP

To εγκατέστησα, το έτρεξα, του έδωσα root permission, επέλεξα backup

Έκανε reboot και με εβγαλε ενα menu να επιλέξω με το Volume button. Επιλέγω backup και υποτίθεται περιμένει το να πατήσω κάποιο enter button. Δεν είναι όμως κανένα από τα τρία από κάτω και κολλάω εκεί.

Ο μόνος τρόπος να ξεκολλήσει μετα είναι να βγάλεις την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον,

Σχετικά με το CWM recovery και την αδύνατον να γίνει εγκατάσταση αρχείων zip (για τις γνωστές διαδικασίες).

Έλυσα το πρόβλημα αντικαθιστώντας το recovery.img των αρχείων από τη rom με νεότερο; το οποίο δουλεύει κανονικά!!!!!

Έχασα το backup που είχα κάνει με το CWM recovery του κινητού!!!!!

Η έκδοση που δοκίμασα ήταν από κινητό lenovo με το ίδιο CPU με το δικό μας γι΄αυτό και προχώρησα.

Έκδοση: CWM v6.0.3.2 recovery.img.

Όποιος το θέλει εδώ.

Απλά να γίνει αντικατάσταση του recovery.img της rom με αυτό που δίνω, αφού γίνει rename πρώτα σε recovery.img.

Με δική σας ευθύνη εννοείται.

Το μενού έχει πλέον θαλασσί χαρακτήρες αντί για πορτοκαλί και τα πλήκτρα του volume=πάνω-κάτω, ενώ το power εκτελεί...

Για όποιον ενδιαφέρετε υπάρχει και το αντίστοιχο TWRP, αλλά δεν το δοκίμασα.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμα παραπονάκια:

 

  • SMS
    Δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να εκμεταλλευτώ τα SMS των 160 χαρακτήρων και μέχρι στιγμής έχω ήδη εξαντλήσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το προγραμμά μου χωρίς να το έχω καταλάβει.. -5€ δυστυχώς:(
    Λαμβάνω διπλά όλα τα SMS! Πάντα και από όλους. Όποτε έρχεται ένα SMS το βλέπω πάντα διπλό. Και αυτό με την default εφαρμογή.
  • BLUETOOTH
    Δεν λειτουργεί το auto-connect για τις συσκευές που έχω ήδη προσθέσει. Δεν κάνει αυτόματο εντοπισμό και αυτόματη επανασύνδεση όταν τα βρει ενεργά. Πρέπει να μπω στο μενου και να ζητήσω να συνδεθεί.
  • WINAMP / MEDIA PLAYER
    Δεν μπορώ να καθοδηγήσω το default Media Player (ούτε το Winamp) να διαβάσει την sdcard1. Διαβάζουν μόνο την εσωτερική μνήμη του κινητού, την sdcard0.

 

Ψάχνω νέα ROM να μας λύσει τα προβληματάκια αλλά το NEEDROM είναι κάτω σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμα παραπονάκια:

 

  • SMS
    Δεν μπορώ να βρω τον τρόπο να εκμεταλλευτώ τα SMS των 160 χαρακτήρων και μέχρι στιγμής έχω ήδη εξαντλήσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το προγραμμά μου χωρίς να το έχω καταλάβει.. -5€ δυστυχώς:(
    Λαμβάνω διπλά όλα τα SMS! Πάντα και από όλους. Όποτε έρχεται ένα SMS το βλέπω πάντα διπλό. Και αυτό με την default εφαρμογή.
  • BLUETOOTH
    Δεν λειτουργεί το auto-connect για τις συσκευές που έχω ήδη προσθέσει. Δεν κάνει αυτόματο εντοπισμό και αυτόματη επανασύνδεση όταν τα βρει ενεργά. Πρέπει να μπω στο μενου και να ζητήσω να συνδεθεί.
  • WINAMP / MEDIA PLAYER
    Δεν μπορώ να καθοδηγήσω το default Media Player (ούτε το Winamp) να διαβάσει την sdcard1. Διαβάζουν μόνο την εσωτερική μνήμη του κινητού, την sdcard0.

 

Ψάχνω νέα ROM να μας λύσει τα προβληματάκια αλλά το NEEDROM είναι κάτω σήμερα!

 

Στο post που έκανα #114, αναγράφω μεταξύ άλλων:

 

Λοιπόν κατεβάζουμε το Messages + (εγώ αυτό χρησιμοποιώ καιρό τώρα, αναβαθμίζεται συχνά), πηγαίνουμε: settings, messaging, advance settings, ignore accents.

Αυτό ήταν!

Όλα καλά 160 χαρακτήρες.

Με αυτή την επιλογή δουλεύει και το default sms πρόγραμμα.

Όσο για τα άλλα δύο ερωτήματά σου δεν χρησιμοποιώ κάτι σχετικά και δεν μπορώ να βοηθήσω...

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους 160 χαρακτήρες λύθηκε! Ευχαριστώ gkal!!

Ποιό είναι το default πρόγραμμα sms? Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι *.apk ώστε να το απενεργοποιήσω και να μην μου έρχονται 2πλες οι ειδοποιήσεις/μηνύματα..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους 160 χαρακτήρες λύθηκε! Ευχαριστώ gkal!!

Ποιό είναι το default πρόγραμμα sms? Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι *.apk ώστε να το απενεργοποιήσω και να μην μου έρχονται 2πλες οι ειδοποιήσεις/μηνύματα..

 

Κάπου έχει απενεργοποίηση ειδοποιήσεων...κάπου στις ρυθμίσεις δε θυμάμαι ακριβώς που.

- - - u p d a t e - - -

Λοιπόν, contacts+, settings, messaging, enable notifications=off.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχει απενεργοποίηση ειδοποιήσεων...κάπου στις ρυθμίσεις δε θυμάμαι ακριβώς που.

Δεν είναι αυτό. Το έκανα, αλλά ακόμα διπλά..

Είναι μέσα στις ρυθμίσεις της defaul app των sms..

Link to comment
Share on other sites

contacts+, settings, messaging, enable notifications=off.

 

Αυτό απενεργοποιεί τις ειδοποιήσεις του Message+! Αν τις απενεργοποιήσω, θα βλέπω ειδοποίηση μόνο για την default sms app και όταν κλικάρω πάνω τους θα πρέπει να απαντώ με την default sms εφαρμογή. Η οποία ΔΕΝ υποστηρίζει 160 χαρακτήρες :( ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό απενεργοποιεί τις ειδοποιήσεις του Message+! Αν τις απενεργοποιήσω, θα βλέπω ειδοποίηση μόνο για την default sms app και όταν κλικάρω πάνω τους θα πρέπει να απαντώ με την default sms εφαρμογή. Η οποία ΔΕΝ υποστηρίζει 160 χαρακτήρες :( ..

 

Στο δικό μου δουλεύουν και τα 2 με 160...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως παίρνουμε backup με το TWRP

To εγκατέστησα, το έτρεξα, του έδωσα root permission, επέλεξα backup

Έκανε reboot και με εβγαλε ενα menu να επιλέξω με το Volume button. Επιλέγω backup και υποτίθεται περιμένει το να πατήσω κάποιο enter button. Δεν είναι όμως κανένα από τα τρία από κάτω και κολλάω εκεί.

Ο μόνος τρόπος να ξεκολλήσει μετα είναι να βγάλεις την μπαταρία

 

Ξέρει να μου κανείς τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να πάρω backup.

Βοηθήστε τον αρχάριο:p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει να μου κανείς τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να πάρω backup.

Βοηθήστε τον αρχάριο:p

 

Το TWRP έχει γραφικό περιβάλλον.

Αυτό που βλέπεις είναι μια έκδοση του CWM recovery.

Η έκδοση που έχω εγκαταστήσει όπως περιγράφω παραπάνω, έχει περίπου αυτό το μενού.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει να μου κανείς τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να πάρω backup.

Βοηθήστε τον αρχάριο:p

 

με τα πληκτρα volume, το + για enter και το - για μετακινηση.... στο backup θα γραφει οτι κανει "update" αλλα θα γινει και αργει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

με τα πληκτρα volume, το + για enter και το - για μετακινηση.... στο backup θα γραφει οτι κανει "update" αλλα θα γινει και αργει αρκετα....

 

Τελικα ήταν το volume up. Ευχαριστώ

 

Τώρα για restore(αχρείαστο να είναι). Παρόλο που από default έχει επιλεγμένα τα boot , system , data όταν πάω στο restore(μετα το backup) μου έχει μόνο data ενεργό γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα που παρατηρήθηκε τώρα τελευταία:

 

Έχω 2 κάρτες μια whatsup και μια wind όταν χθες έβαλα ιντερνετ στην πρώτη υπήρχαν φορές που έχανε τις κάρτες δηλαδή μου ξαναζήταγε το pin και στο 3G έχανε συνέχεια το σήμα της COSMOTE έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...