Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι με πιο συγκεκριμένες παρατηρήσεις.

Η ROM της minideal στο δικό μου δεν παρουσιάζει πρόβλημα ούτε στο gmail, ούτε στο GPS αν και με ένα έξτρα app κλειδώνει πιο γρήγορα.

Όλα δείχνουν να δουλεύουν αλλά έχω τα εξής προβλήματα που είναι αρκετά ενοχλητικά:

1) Όταν με καλεί κάποιος , βλέπω μόνο τον αριθμό τηλεφώνου και όχι το όνομα όπως το έχω στον τηλεφωνικό κατάλογο. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και με τις αναπάντητες κλήσεις.

2) Πάλι με τον κατάλογο, έχω θέμα επιλογής των αριθμών που επιθυμώ να καλέσω. Τα ονόματα είναι στα Ελληνικά, και όταν πατάω κατάλογο - αναζήτηση για να βρω π.χ. το τηλέφωνο Γιάννης Βασιλείου, δε μου βγάζει πληκτρολόγιο για να επιλέξω αλλά μόνο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Οπότε δεν μπορώ να χτυπήσω το Ελληνικό γράμμα "Γ" και αναγκάζομαι να σκρολλάρω όλη τη λίστα για να τον βρω.

3) Το Flash Tools δεν καταφέρνω να το συνδέσω με το κινητό για να φλασάρω τη ROM του etotalk. Μένει στο Searching. Δοκίμασα τη διαδικασία και με μπαταρία και με χωρίς. Άλλος τρόπος υπάρχει; Το TWRP το έχω φορτώσει αλλά δεν ξέρω πως να φορτώσω τη ROM που την έχω στην SD Card.

 

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ.

 

 

EDIT: Βρήκα τι φταίει για το πρόβλημα υπ αριθ. 1. Στον κατάλογο έχω καταχωρήσει όλα τα τηλέφωνα με το πρόθεμα χώρας μπροστά (+30-210-5555555 π.χ.) και όταν η εισερχόμενη κλήση έρχεται με A-number σκέτο 210-5555555 δεν τις συνδέει. Τι βλακεία είναι αυτή τώρα; Σε κανένα κινητό δεν είχα τέτοιο θέμα, ούτε στα άλλα 5 android που είχα πριν αυτό;

 

Κι εγώ τα έχω αυτά τα θέματα δεδομένου ότι είναι το πρώτο μου smartphone εαν επιλύσεις κάτι γράψε μήπως βρω κι εγώ λύση.

Επίσης το Cyanogem mod μπαίνει στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ τα έχω αυτά τα θέματα δεδομένου ότι είναι το πρώτο μου smartphone εαν επιλύσεις κάτι γράψε μήπως βρω κι εγώ λύση.

Επίσης το Cyanogem mod μπαίνει στο κινητό?

Λοιπόν, το θέμα με τον αριθμό καλούντος οφείλεται σε μία σταθερή στον κώδικα που λέγεται config_use_strict_phone_number_comparation. Αν ξέρεις java μπορείς να δεις εδώ τη λύση.

Επειδή εγώ είμαι παλιόγερος και είχα μάθει μόνο Fortran, έκανα το εξής για να μη χρειαστώ να μάθω java:

Συγχρόνισα τις επαφές μου με το gmail και από εκεί έκανα εξαγωγή το αρχείο σε .csv. Μετά φόρτωσα το .csv στο εξέλ, αντικατέστησα με find and replace τα +30 με το τίποτε, το έσωσα και μετά αφού έσβησα όλες τις επαφές από κινητό και gmail , το ξαναφόρτωσα στο gmail και από εκεί συγχρόνισα τον κατάλογο του κινητού.

Αθήνα - Λουτράκι μέσω Κρήτης βέβαια, αλλά ας όψεται ο Κινέζος.

Για την επιλογή Ελληνικών ονομάτων χρειάζεσαι απλικέσιο. Έβαλα το Contacts plus και δουλεύει κάπως αλλά δεν καταλαβαίνει τους τόνους. Πάω να γράψω "Κώστας" , δεν έχει ωμέγα με τόνο ως εκ τούτου δε μου βρίσκει τους Κώστηδες. Πρέπει να γράψω "στας" για να τους βρει. Κολοκύθια δηλαδή. Δύο απλικέσιο σε ένα , και κατάλογος και σπαζοκεφαλιά! :lol:

 

Άμα βρεις κι εσύ τίποτε σφύρα μας , ΟΚ;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

θα το παραγγείλω. με ενδιαφερει να δουλεύει το gps , χρειαζεται να το ζητησω rooted ; μπορώ να κάνω τις ματσακωνιές και μόνος μου απλά είναι το πρώτο smart που παιρνω και δεν εχω εξοικιωθει.
Link to comment
Share on other sites

θα το παραγγείλω. με ενδιαφερει να δουλεύει το gps , χρειαζεται να το ζητησω rooted ; μπορώ να κάνω τις ματσακωνιές και μόνος μου απλά είναι το πρώτο smart που παιρνω και δεν εχω εξοικιωθει.

Στη συσκευή όπως τη στέλνει rooted το minideal, το GPS δουλεύει αν και αργεί να πιάσει δορυφόρους στην αρχή.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα software σε αυτή τη σειρά κινητών, αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν ήδη λύσεις με εφαρμογές.

 

 

Κι εγώ τα έχω αυτά τα θέματα δεδομένου ότι είναι το πρώτο μου smartphone εαν επιλύσεις κάτι γράψε μήπως βρω κι εγώ λύση.

Επίσης το Cyanogem mod μπαίνει στο κινητό?

Το θέμα του τηλεφωνικού καταλόγου λύθηκε με την εφαρμογή DW phone. Τα ελληνικά δουλεύουν κανονικά.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευή όπως τη στέλνει rooted το minideal, το GPS δουλεύει αν και αργεί να πιάσει δορυφόρους στην αρχή.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα software σε αυτή τη σειρά κινητών, αλλά φαίνεται ότι υπάρχουν ήδη λύσεις με εφαρμογές.

 

 

 

.

 

ευχαριστώ , αν και το ερωτημα μου ήταν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αλλαξα sim πηρα νεα 4g επειδη η παλια ηταν ξεχαρβαλωνενη... Στο ακυρο ζηταει πιν ενω το ειχα βαλει ηδη οταν το ανοιξα ... Τοωεκανε 2 φορες σε μια μερα ...ξερει κανεις κατι ?
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα με τον αριθμό καλούντος οφείλεται σε μία σταθερή στον κώδικα που λέγεται config_use_strict_phone_number_comparation. Αν ξέρεις java μπορείς να δεις εδώ τη λύση.

Επειδή εγώ είμαι παλιόγερος και είχα μάθει μόνο Fortran, έκανα το εξής για να μη χρειαστώ να μάθω java:

Συγχρόνισα τις επαφές μου με το gmail και από εκεί έκανα εξαγωγή το αρχείο σε .csv. Μετά φόρτωσα το .csv στο εξέλ, αντικατέστησα με find and replace τα +30 με το τίποτε, το έσωσα και μετά αφού έσβησα όλες τις επαφές από κινητό και gmail , το ξαναφόρτωσα στο gmail και από εκεί συγχρόνισα τον κατάλογο του κινητού.

Αθήνα - Λουτράκι μέσω Κρήτης βέβαια, αλλά ας όψεται ο Κινέζος.

Για την επιλογή Ελληνικών ονομάτων χρειάζεσαι απλικέσιο. Έβαλα το Contacts plus και δουλεύει κάπως αλλά δεν καταλαβαίνει τους τόνους. Πάω να γράψω "Κώστας" , δεν έχει ωμέγα με τόνο ως εκ τούτου δε μου βρίσκει τους Κώστηδες. Πρέπει να γράψω "στας" για να τους βρει. Κολοκύθια δηλαδή. Δύο απλικέσιο σε ένα , και κατάλογος και σπαζοκεφαλιά! :lol:

 

Άμα βρεις κι εσύ τίποτε σφύρα μας , ΟΚ;

 

Αυτό που βρήκα ειναι το Adaptxt το οποίο με βοηθάει στα θέματα γραφής. Μεσα από Play φυσικά :D

Επίσης κάτι που θα boostarei την κάμερα του κινητού είναι CameraMX ειναι free και η διαφορά είναι τεράστια

Edited by rebeskes
Link to comment
Share on other sites

gkal Το τηλεφωνο αυτο εχει την ασυρματη οθονη στο μενου του??ευχαριστω?
X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, εχω το κιν κανα δυο μερες και δεν μου κανει συγχρονισμο με το google, μπορει κανεις να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του τηλεφωνικού καταλόγου λύθηκε με την εφαρμογή DW phone. Τα ελληνικά δουλεύουν κανονικά.

 

Πολύ καλή εφαρμογή την χρησιμοποιούσα και στο xperia go και εφόσον αναφέρεις ότι υπάρχουν προβληματάκια με τις επαφές θα την χρησιμοποιώ και στο S750 τώρα που θα έρθει.

 

Επίσης κάτι που θα boostarei την κάμερα του κινητού είναι CameraMX ειναι free και η διαφορά είναι τεράστια

 

Και αυτήν την χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο κινητό. Για δωρεάν είναι πολύ καλή.

 

Για GPS που αναφέρθηκε χρησιμοποιούσα το GPS status.

Προς το παρόν είμαστε στο "dispached overseas GR" από 21/8 και αναμένουμε

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νέα ROM.

S750 etotalk

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ...

3 μέχρι τώρα...

- - - update - - -

Installing...

γιατί το κάνω αυτό;

- - - update - - -

Δεν...

Επιστροφή στα γνωστά και σίγουρα.

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από εμένα. 14 παραγγελια, 21 παραλαβή.. Σούπερ οι κινέζοι..

 

φίλε από minideal ;

Τη δευτερα θα το παραγγείλω , τι αποστολή ζήτησες;

Καλορίζικο...

Link to comment
Share on other sites

Αντί του DW phone κάποια εφαρμογή που να είναι total free να κάνουμε δουλειά κι εμείς? διότι οικονομικός είμαστε σκατά

Βρίσκεται το .apk άμα ψάξεις.....

Αλιώς, δες και το Rocket Dial

 

Λοιπόν, νέα ROM.

S750 etotalk

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ...

3 μέχρι τώρα...

- - - update - - -

Installing...

γιατί το κάνω αυτό;

- - - update - - -

Δεν...

Επιστροφή στα γνωστά και σίγουρα.

Με ποια εφαρμογή εγκαθιστάς τις ROM; Δεν το έχω καταφέρει ρε γμτ....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεται το .apk άμα ψάξεις.....

Αλιώς, δες και το Rocket Dial

 

 

Με ποια εφαρμογή εγκαθιστάς τις ROM; Δεν το έχω καταφέρει ρε γμτ....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Αν την κατεβάσεις, θα δεις ότι έχει μέσα το πρόγραμμα της εγκατάστασης.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από εκεί το πήραμε.

Διάβασε και λίγο...

Paypal

 

ωραίος! τα διαβασα ολα. θα το παρω το τηλεφωνακι αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστω τη βοηθεια σας για να το φερω στα ισα του!!

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! τα διαβασα ολα. θα το παρω το τηλεφωνακι αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστω τη βοηθεια σας για να το φερω στα ισα του!!

 

Πάρ΄το και τα λέμε, λέμεεεεε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν την κατεβάσεις, θα δεις ότι έχει μέσα το πρόγραμμα της εγκατάστασης.

:)

ΟΚ, τελικά δούλεψε , ευχαριστώ! Βάλε βγάλε τη μπαταρία, τελικά λειτούργησε με τη μπαταρία μέσα στο κινητό.

Η τελευταία ROM είναι στα Ρώσικα και με ζόρισε μέχρι να βρω το μενού της γλώσσας. Τελικά δούλεψε, αλλά δε βλέπω κάτι καλύτερο από τη ROM του minideal...

Ίσα ίσα μου φαίνεται ότι κάτι άκυρες εφαρμογές τρώνε μνήμη τζάμπα.....

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ενδιαφερομαι να το αγορασω...

 

υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος για το πως να λυθουν τα μικροπροβληματακια του?

το θεμα με το g[ps διορθωνεται η δε θα δουλεψει ποτε?

επισης να ζητησω να μουτο στειλουν με ελληνικα η να μη τους πω τπτ και να αφησουν την αρχικη ρομ μεσα που ειναι η πιο καλη αποτι καταλαβα?

 

απο ποιοτητα κατασκευης και αισθηση στο χερι τι λεει?ειναι φτηνιαρικο η φαινεται στιβαρο?

 

 

επισης κατι τελευταια σε περιπτωση προβληματος υλικου ο κινεζος θα το παρει πισω η θα κανει τον κινεζο?η ελληνικη αντιπροσωπια σε καλυπτει λογω παγκοσμιας εγγυησης?γιατι η τιμη του ειναι σουπερ για κινητο αλλα το να εχεις ενα τουβλακι αξιας 150ε δε λεει

Edited by hakunamatata
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τελικά δούλεψε , ευχαριστώ! Βάλε βγάλε τη μπαταρία, τελικά λειτούργησε με τη μπαταρία μέσα στο κινητό.

Η τελευταία ROM είναι στα Ρώσικα και με ζόρισε μέχρι να βρω το μενού της γλώσσας. Τελικά δούλεψε, αλλά δε βλέπω κάτι καλύτερο από τη ROM του minideal...

Ίσα ίσα μου φαίνεται ότι κάτι άκυρες εφαρμογές τρώνε μνήμη τζάμπα.....

 

Από τις 2 ρομ ποια σου φαίνεται πιο γρήγορη πιο σταθερή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...