Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος... Επόμενο δεν υπάρχει σε θέμα φωτογραφίας και ο αντικαταστάτης του 1020 (1030?) αργεί πολύ ακόμα... Τώρα εξαρτάται ακριβώς και το τι θες...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να εχω μαζί μου καλη φωτογραφική να βλέπω τα mail της δουλειάς και Ίντερνετ... Και βαρέθηκα το iPhone. Το είχα ξαναβαρεθει κ παλιότερα βέβαια κ είχα πάρει το galaxy s4 αλλα δεν με είχε ικανοποιήσει και ξαναγυρισα στο iPhone
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι τότε... Καλύπτεσαι πλήρως :)

 

Καλά για φωτογραφία δεν το συζητώ καν... Σε άλλο επίπεδο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για μέιλ ίντερνετ και φώτο δεν γίνεται να μην σε ικανοποίησε το s4. Άρα ζητάς και άλλα πράγματα από μια συσκευή.

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις το μηλο μαζί με το 1020 για κάποιο διάστημα για να μην δίνεις τσάμπα λεφτά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Για μέιλ ίντερνετ και φώτο δεν γίνεται να μην σε ικανοποίησε το s4. Άρα ζητάς και άλλα πράγματα από μια συσκευή.

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις το μηλο μαζί με το 1020 για κάποιο διάστημα για να μην δίνεις τσάμπα λεφτά μετά.

 

 

Αυτό που δεν μου άρεσε στο s4 ήταν η κατασκευή του η αίσθηση δηλαδή σε συνδυασμό με το μέγεθος της συσκευής την έκανε λίγο άβολη. Η κάμερα όχι δεν μου άρεσε οι φωτογραφίες έβγαιναν κάπως θολες και σε συναυλία δεν έβγαζε που είχα παει βράδυ δυστυχώς δεν έβγαζε τίποτα....

 

Για Ίντερνετ ήταν οκ αν και η αφή δεν έπιανε παντα πολύ καλά και το Mail εντάξει αυτό ήταν οκ.

 

Το iPhone ναι δεν θα το δώσω θα δώ πρώτα...Αλλά το έχω βαρεθεί απίστευτα. Επίσης με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο που η Apple μας έχει κάνει να συγκρίνουμε τα προϊόντα της με οτιδήποτε στην αγορά και το λέω και για μένα αυτό εννοείται. Apple zombies sheeps κτλ :)

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος και το βάρος του 1020 θα σε κουράσει σε σχέση με το iphone/s4.Είναι βέβαια και σημαντικά μεγαλύτερο από το iphone.Κατά τ'άλλα η αίσθηση απτής ποιότητας της κατασκευής είναι διάχυτη,οι φωτογραφίες εξαιρετικές και σε καλύπτει απόλυτα στις καθημερινές ανάγκες σε internet-mail...Λίγο καλύτερα να δουλεύαν κάποιες εφαρμογές (πχ facebook) αλλά αυτό είναι πρόβλημα των wp και όχι του 1020..

 

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω δύσκολα βρίσκεται καλύτερη συσκευή..

 

Πρόσφατα ανακάλυψα και κάτι άλλο.Είχα τη φωτεινότητα μόνιμα στο μεσαίο και σε έντονη ηλιοφάνεια δεν έβλεπα...όταν την έβαλα στο αυτόματο πραγματικά ενθουσιάστηκα από τις δυνατότητες της οθόνης.Όσο ήλιο και να έχει βλέπεις τα πάντα με τεράστια ευκρίνεια.Επίσης να βάλω στα θετικά και την ισχύ των κεραιών.Εκεί που με το iphone δεν έπιανα καν wifi με το 1020 συνδέομαι και χαζεύω στο internet απροβλημάτιστα..

Edited by vrontis
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί λίγο ειναι η εγγύηση. Μπήκα σε ενα online κατάστημα και αναφέρει πανευρωπαϊκή εγγύηση και σε καταστήματα αντιπροσωπείας, δηλαδή αν πάθει κάτι θα πρέπει να το πάω μόνο σε νοκια? αν το παω σε cosmote-germano δεν το δέχονται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μέγεθος και το βάρος του 1020 θα σε κουράσει σε σχέση με το iphone/s4.Είναι βέβαια και σημαντικά μεγαλύτερο από το iphone.Κατά τ'άλλα η αίσθηση απτής ποιότητας της κατασκευής είναι διάχυτη,οι φωτογραφίες εξαιρετικές και σε καλύπτει απόλυτα στις καθημερινές ανάγκες σε internet-mail...Λίγο καλύτερα να δουλεύαν κάποιες εφαρμογές (πχ facebook) αλλά αυτό είναι πρόβλημα των wp και όχι του 1020..

 

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω δύσκολα βρίσκεται καλύτερη συσκευή..

 

Πρόσφατα ανακάλυψα και κάτι άλλο.Είχα τη φωτεινότητα μόνιμα στο μεσαίο και σε έντονη ηλιοφάνεια δεν έβλεπα...όταν την έβαλα στο αυτόματο πραγματικά ενθουσιάστηκα από τις δυνατότητες της οθόνης.Όσο ήλιο και να έχει βλέπεις τα πάντα με τεράστια ευκρίνεια.Επίσης να βάλω στα θετικά και την ισχύ των κεραιών.Εκεί που με το iphone δεν έπιανα καν wifi με το 1020 συνδέομαι και χαζεύω στο internet απροβλημάτιστα..

 

 

Έχω το 5s το ξέρω ότι ειναι μεγαλύτερο αλλά σε review που είδα για το νοκια ανέφεραν ότι η αίσθηση του πλαστικού ειναι πολύ καλή και σταθερή . Επίσης μιας και το είπες με το galaxy στον ήλιο δεν έβλεπα τιποτααα αυτό που μου αναφέρεις με το νοκια ακούγεται πολύ καλό :)

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί λίγο ειναι η εγγύηση. Μπήκα σε ενα online κατάστημα και αναφέρει πανευρωπαϊκή εγγύηση και σε καταστήματα αντιπροσωπείας, δηλαδή αν πάθει κάτι θα πρέπει να το πάω μόνο σε νοκια? αν το παω σε cosmote-germano δεν το δέχονται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Έχω το 5s το ξέρω ότι ειναι μεγαλύτερο αλλά σε review που είδα για το νοκια ανέφεραν ότι η αίσθηση του πλαστικού ειναι πολύ καλή και σταθερή . Επίσης μιας και το είπες με το galaxy στον ήλιο δεν έβλεπα τιποτααα αυτό που μου αναφέρεις με το νοκια ακούγεται πολύ καλό :)

 

Ο φίλος vrontis τα είπε σχεδόν όλα.

Πρόσεχε το βάρος κυρίως αλλά και το μέγεθος σε σχέση με το πούπουλο που έχεις.

Η οθόνη του 1020 έχει άριστη ευκρίνεια ακόμα και στο ντάλα ήλιο,κορυφαία, επιπέδου iPhone αν και είναι amoled.

Σαφώς ανώτερη σε αυτό το τομέα απ το S4,οριακά και απ το S5 και καμία σχέση με S3 πχ που σε αυτό δε βλέπεις τη τύφλα σου στον ήλιο(στο S4 αν την έχεις στο auto +5 βλέπεις)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατι κράτησε τόσο λίγο η κυκλοφορία του όμως...εφόσον δεν εχει βγει επόμενο και απο ότι μου είπατε αργεί κιόλας...
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κυκλοφορεί ακόμα... Υπήρχαν φήμες ότι θα σταματήσει η παραγωγή το Σεπτέμβρη (1 χρόνο κ 3 μήνες μετά την κυκλοφορία του) αλλά δεν έχουμε ακούσει κάτι ακόμα.. Αλλά αυτό δεν παίζει κάποιο ρόλο... Μην κοιτάς από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων... Το Γενάρη ξεστοκαραν όπως σου είπα και για να φέρουν νέα, πρέπει να κάνουν μαζική παραγγελία και όχι λίγα κομμάτια πχ + ότι θα έπρεπε να πουλάνε στα 700 τη στιγμή που στο Σκρουτζ έχει 330 :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα την 8.1 developers και μεσω Nokia software recovery tool πηρα την 8.1 official.αφου εκανα και,μια ενημερωση μεσα στο τηλεφωνο παρατηρησα οτι η μπαρα απο πανω οπως ειχα πριν πλεον δεν κατεβαινει!τι συμβαινει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχα την 8.1 developers και μεσω Nokia software recovery tool πηρα την 8.1 official.αφου εκανα και,μια ενημερωση μεσα στο τηλεφωνο παρατηρησα οτι η μπαρα απο πανω οπως ειχα πριν πλεον δεν κατεβαινει!τι συμβαινει? edit:τωρα ειδα στις πληροφοριες οτι εχω WP 8. Κανω ελεγχο για ενημερωση αλλα τπτ!τι,παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα την 8.1 developers και μεσω Nokia software recovery tool πηρα την 8.1 official.αφου εκανα και,μια ενημερωση μεσα στο τηλεφωνο παρατηρησα οτι η μπαρα απο πανω οπως ειχα πριν πλεον δεν κατεβαινει!τι συμβαινει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ειχα την 8.1 developers και μεσω Nokia software recovery tool πηρα την 8.1 official.αφου εκανα και,μια ενημερωση μεσα στο τηλεφωνο παρατηρησα οτι η μπαρα απο πανω οπως ειχα πριν πλεον δεν κατεβαινει!τι συμβαινει? edit:τωρα ειδα στις πληροφοριες οτι εχω WP 8. Κανω ελεγχο για ενημερωση αλλα τπτ!τι,παιζει?

και όταν παω να κανω πλεον ενημερωση λεει ότι δεν είναι διαθεσιμο αυτή τη στιγμη:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε πριν παίξετε με το κινητό :)

 

Το Nokia Software Recovery Tool επαναφέρει το κινητό στην αρχική του κατάσταση και του περνάει την τελευταία έκδοση λογισμικού... Πχ αν όταν το πήρες ήταν branded Vodafone επανήλθε σε εκείνη την κατάσταση και προφανώς δεν σου βγάζει αναβάθμιση γιατί δεν είναι διαθέσιμη η 8.1 για την έκδοση που έχεις... Επομένως δεν έχεις περάσει την 8.1 αλλά τα 8 που είχες όταν άνοιξες το κινητό...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε πριν παίξετε με το κινητό :)

 

 

 

Το Nokia Software Recovery Tool επαναφέρει το κινητό στην αρχική του κατάσταση και του περνάει την τελευταία έκδοση λογισμικού... Πχ αν όταν το πήρες ήταν branded Vodafone επανήλθε σε εκείνη την κατάσταση και προφανώς δεν σου βγάζει αναβάθμιση γιατί δεν είναι διαθέσιμη η 8.1 για την έκδοση που έχεις... Επομένως δεν έχεις περάσει την 8.1 αλλά τα 8 που είχες όταν άνοιξες το κινητό...

 

 

 

 

 

 

 

Δεν νομίζω. Με το Nokia tool περνάει την τελευταία, άρα μάλλον την έχεις ήδη οποτε δεν σου βγάζει κάτι άλλο.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι επίσημα διαθέσιμη για το κινητό σου δεν στην περνάει... Δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμη η 8.1 για όλα τα 1020 και κυρίως για όλα τα branded...

 

Στις πληροφορίες σου γράφει Lumia Cyan ή Black φίλε?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

black γραφει αλλα τωρα μου κανει νεα ενημερωση!αντε να δουμε!ευχαριστω για την απαντηση :)

 

παιδια δεν πηρα απαντιση εαν στης κινητες φωτο θα εχω προβληματα παραμορφοσεων η θολουρας ειναι κατι που με ενδειαφερη πριν την αγορα του

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν πηρα απαντιση εαν στης κινητες φωτο θα εχω προβληματα παραμορφοσεων η θολουρας ειναι κατι που με ενδειαφερη πριν την αγορα του

 

Εξαρτάται φίλε από τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα φωτογραφίζεις (φωτισμός, απόσταση, αν θα χρησιμοποιείς φλας κλπ) και τις ρυθμίσεις που θα χρησιμοποιείς για την κάθε περίσταση. Κάποιος που γνωρίζει να χειρίζεται καλά τις ρυθμίσεις της κάμερας δεν θα έχει τέτοιου ειδους προβλήματα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω σε κιτρινοοοοο..!!!!! Το εχει μόνο tokinito.gr που λέει κατόπιν παραγγελίας και τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι μπορεί να ειναι και 35 εργάσιμες...άκου 35 εργάσιμες...η θα πρέπει να αρκεστώ στο μαύρο! Απλά το κίτρινο του ταιριάζει πααααρα πολύ!
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν πηρα απαντιση εαν στης κινητες φωτο θα εχω προβληματα παραμορφοσεων η θολουρας ειναι κατι που με ενδειαφερη πριν την αγορα του

 

Άν θες καλές φωτό και σε όλες τις συνθήκες είναι το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις παίρνεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω σε κιτρινοοοοο..!!!!! Το εχει μόνο tokinito.gr που λέει κατόπιν παραγγελίας και τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι μπορεί να ειναι και 35 εργάσιμες...άκου 35 εργάσιμες...η θα πρέπει να αρκεστώ στο μαύρο! Απλά το κίτρινο του ταιριάζει πααααρα πολύ!

 

Παρε το μαυρο και βαλε κιτρινη ασυρματη πλατη φορτισης!:)

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Άν θες καλές φωτό και σε όλες τις συνθήκες είναι το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις παίρνεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

 

Όντως είναι, αλλά θέλει και πολύ υπομονή για να κάνεις δουλειά(ανοιγμα Nokia camera και αποθήκευση φωτογραφιών)στο αυτόματο, πόσο μάλλον να πρέπει να παίζεις και με τις manual ρυθμίσεις, τότε πάει πέταξε το πουλάκι(το θέμα)εκτός αν είναι κάτι στατικό(τοπίο και έτσι). Για μένα θέλει άμεση βελτίωση σε από το τομέα καθώς πλέον τα σύγχρονα κινητά απλά πυροβολούν, και χωρίς(στη πράξη)να έχουν τις τεράστιες διαφορές που να το δικαιολογούν πλέον. ....

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι, αλλά θέλει και πολύ υπομονή για να κάνεις δουλειά(ανοιγμα Nokia camera και αποθήκευση φωτογραφιών)στο αυτόματο, πόσο μάλλον να πρέπει να παίζεις και με τις manual ρυθμίσεις, τότε πάει πέταξε το πουλάκι(το θέμα)εκτός αν είναι κάτι στατικό(τοπίο και έτσι). Για μένα θέλει άμεση βελτίωση σε από το τομέα καθώς πλέον τα σύγχρονα κινητά απλά πυροβολούν, και χωρίς(στη πράξη)να έχουν τις τεράστιες διαφορές που να το δικαιολογούν πλέον. ....

 

Και με το 1020 μπορείς να πυροβολήσεις αν θες..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Και με το 1020 μπορείς να πυροβολήσεις αν θες..

 

Εχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου S5 ας πούμε, τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει πυροβολώ,δε χάνω τη στιγμή, και από ποιότητα είμαι στο πάνω ράφι.

Και για μένα μετά από τόσα χρόνια γύρας σε όλα τα κορυφαία κινητά, αυτό πλέον μετράει.

Σου μιλάω γιατί τα έχω και τα 2 δίπλα μου, όχι απ τα σχόλια που διαβάζω ή τι βλέπω στο YouTube.

Φιλικά πάντα και για ενημέρωση των παιδιών που τη ψάχνουν.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...