Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα παράπονο:

Ξενέρωσα που δε μπορώ να βάλω ως toggle στην action center τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας -3g-.

 

Και μια ερώτηση: Αυτό με την οργάνωση φακελων στην αρχική οθονη θα γίνει στην επόμενη αναβάθμιση; ψάχνω και δε βρισκω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα παράπονο:

Ξενέρωσα που δε μπορώ να βάλω ως toggle στην action center τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας -3g-.

 

Και μια ερώτηση: Αυτό με την οργάνωση φακελων στην αρχική οθονη θα γίνει στην επόμενη αναβάθμιση; ψάχνω και δε βρισκω κάτι...

 

Ναι χρειάζεται το update 1 της 8.1.

Αν είσαι developer είναι ήδη διαθέσιμο μέσω της εφαρμογής preview for developers.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μάτιασα το τηλέφωνο, μπήκε απρόσκλητο :P στην θάλασσα για να κάνει παρέα σε εμένα και την κόρη μου και το αποτέλεσμα είναι να μη δουλεύει τώρα. To έπλυνα καλά με φρέσκο νερό, το στεγνωσα με μία πετσέτα και το έβαλα σε ένα βάζο με ρύζι. Ελπίζω να δουλέψει ειδάλλως θα πάρω άλλο.

Για το μόνο που στεναχωριεμαι είναι ότι αν δεν δουλέψει θα χάσω κάποιες φωτογραφίες της κόρης μου στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν δε χαλασε απο θαλασσα θα χαλασε απο το νερο που εβαλες. Αλκοολη εχω την εντυπωση χρειαζεται αλλα πρεπει να το ψαξεις. Μακαρι να εισαι τυχερος
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το είχα πλύνει θα είχε οξυδωθεί από το αλάτι της θάλασσας. Δεν πειράζει αν δεν φτιάξει δεν θα στεναχωρηθω και για το κινητό. Θα βρω ένα μεταχειρισμένο και θα το πάρω :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μάτιασα το τηλέφωνο, μπήκε απρόσκλητο :P στην θάλασσα για να κάνει παρέα σε εμένα και την κόρη μου και το αποτέλεσμα είναι να μη δουλεύει τώρα. To έπλυνα καλά με φρέσκο νερό, το στεγνωσα με μία πετσέτα και το έβαλα σε ένα βάζο με ρύζι. Ελπίζω να δουλέψει ειδάλλως θα πάρω άλλο.

Για το μόνο που στεναχωριεμαι είναι ότι αν δεν δουλέψει θα χάσω κάποιες φωτογραφίες της κόρης μου στην θάλασσα.

 

Ολα για καποιο λογο γινονται...ωρα ν'αλλαξεις και κινητο και μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το είχα πλύνει θα είχε οξυδωθεί από το αλάτι της θάλασσας. Δεν πειράζει αν δεν φτιάξει δεν θα στεναχωρηθω και για το κινητό. Θα βρω ένα μεταχειρισμένο και θα το πάρω :)

 

Αν θελεις βαλτο σε σωστη αποσταση 20 εκ περιπου μπροστα σε σεσουαρ με ζεστο αερα και να φυσαει στην τρυπα των ακουστικων και αστο ωρες. Μετα αστο για 24-48 ωρες και πιθανον να σωθει. Εννοειται δεν το ανοιγεις με τιποτα. Εχω σωσει συσκευες ετσι. Το βασικοτερο θα ηταν να εβγαινε η μπαταρια βεβαια...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ολα για καποιο λογο γινονται...ωρα ν'αλλαξεις και κινητο και μαρκα.

 

Μάρκα δεν αλλάζω. Έχω ένα Sony Z Ultra και γρατζουνιέται με τον αέρα... Αν ήξερα ότι το 930 ότι έχει την αντοχή του 1020 θα σκεφτόμουν να το πάρω αλλά μάλλον για 1020 με βλέπω πάλι.

Η ανοχή που έχει η οθόνη του στις γρατζουνιες και γενικά στα πεσιματα σαν τηλέφωνο είναι απίστευτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θελεις βαλτο σε σωστη αποσταση 20 εκ περιπου μπροστα σε σεσουαρ με ζεστο αερα και να φυσαει στην τρυπα των ακουστικων και αστο ωρες. Μετα αστο για 24-48 ωρες και πιθανον να σωθει. Εννοειται δεν το ανοιγεις με τιποτα. Εχω σωσει συσκευες ετσι. Το βασικοτερο θα ηταν να εβγαινε η μπαταρια βεβαια...

 

Το έκανα αυτό με το σεσουάρ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ηθελα να ρωτησω αν εχετε παρατηρηση διαφορα στην καταναλωση μπαταριας απο rom σε rom...Οσοι φυσικα εχετε βαλει καποια αλλη rom τωρα με την cyan.Γιατι εμενα μου φαινεται οτι σε κατασταση αναμονης ειναι μια απο τα ιδια πανω κατω με τα 8αρια αλλα με το που μπαινω 3g αρχιζει και ρουφαει σαν τρελο, πιο γρηγορα απο πριν με τα 8αρια

Link to comment
Share on other sites

Guys μια μικρη ερωτηση.

Πηρε ο ξαδερφος μου το εργαλειο αλλα την τριτη μερα χρησησ του εφαγε το εξησ κολλημα:

Δεν καταλαβαινει οταν βαζει η βγαζει τα ακουστικα με αποτελεσμα να εχει κολλησει στο οτι τα εχει συνδεδεμενα οποτε για να παρει τηλεφωνο πρεπει να τα εχει μονιμως συνδεδεμανα αλλιως πακετο..

καμια ιδεα ρε παιχτες μου??

Link to comment
Share on other sites

Μάρκα δεν αλλάζω. Έχω ένα Sony Z Ultra και γρατζουνιέται με τον αέρα... Αν ήξερα ότι το 930 ότι έχει την αντοχή του 1020 θα σκεφτόμουν να το πάρω αλλά μάλλον για 1020 με βλέπω πάλι.

Η ανοχή που έχει η οθόνη του στις γρατζουνιες και γενικά στα πεσιματα σαν τηλέφωνο είναι απίστευτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το έκανα αυτό με το σεσουάρ ευχαριστώ!

 

Εννοείται πως δεν αλλάζουμε το 1020 και κυρίως την μάρκα...;)

Υ.Γ. Ο lagoskon είχε πει πως το βουτάμε στο οινόπνευμα...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guys μια μικρη ερωτηση.

Πηρε ο ξαδερφος μου το εργαλειο αλλα την τριτη μερα χρησησ του εφαγε το εξησ κολλημα:

Δεν καταλαβαινει οταν βαζει η βγαζει τα ακουστικα με αποτελεσμα να εχει κολλησει στο οτι τα εχει συνδεδεμενα οποτε για να παρει τηλεφωνο πρεπει να τα εχει μονιμως συνδεδεμανα αλλιως πακετο..

καμια ιδεα ρε παιχτες μου??

 

Δοκιμάστε ένα soft reset για αρχή.

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Nokia Lumia FAQ - Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Guys μια μικρη ερωτηση.

Πηρε ο ξαδερφος μου το εργαλειο αλλα την τριτη μερα χρησησ του εφαγε το εξησ κολλημα:

Δεν καταλαβαινει οταν βαζει η βγαζει τα ακουστικα με αποτελεσμα να εχει κολλησει στο οτι τα εχει συνδεδεμενα οποτε για να παρει τηλεφωνο πρεπει να τα εχει μονιμως συνδεδεμανα αλλιως πακετο..

καμια ιδεα ρε παιχτες μου??

 

 

 

Ας κάνει για αρχή ένα soft reset.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχει,θέμα,με,την,υποδοχή των ακουστικών,αφού το πήρε τώρα δικαιούται doa,αλλιώς nokia care επισκευή...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να ρυθμίσω το 1020 για να βγάζει τις καλύτερες δυνατές φώτο? (ρυθμίσεις κάμερας, αν θέλει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή και τέτοια)

 

Υ.Γ. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και για το λειτουργικό όποιος δεν το μπορεί ας μην το παιδεύει και ας πάει σε άλλο χωρίς να κατηγορεί τα windows phone. Εγώ πχ έχω περάσει από πολλά κινητά (και στα 3 μεγάλα λειτουργικά) και την χρηστικότητα που βρήκα στα windows δεν την συνάντησα αλλού. Για αυτό και από oppo find 5 πέρασα σε 1020. Εννοείται ότι είναι υποκειμενικό, στον καθένα βολεύουν άλλα λειτουργικά.

Θέλω να καταλήξω στο ότι θα πρέπει να σταματήσετε να κράζετε το ένα ή το άλλο και να πάρετε απλά αυτό που σας βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να ρυθμίσω το 1020 για να βγάζει τις καλύτερες δυνατές φώτο? (ρυθμίσεις κάμερας, αν θέλει να κατεβάσω κάποια εφαρμογή και τέτοια)

.

 

Με την Nokia Camera να βγάζεις στο auto αν δεν έχεις φωτογραφικές γνώσεις... Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Με την Nokia Camera να βγάζεις στο auto αν δεν έχεις φωτογραφικές γνώσεις... Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ πολύ! δεν έχω πολλές γνώσεις η αλήθεια είναι τώρα θα αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Και εγώ στην αρχή ήθελα κάποιον οδηγό και μετά καταλαβα ότι πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις για να το βρεις... Στην αρχή φαινόταν λίγο βαρετό αλλά μόλις είδα τα πρώτα αποτελέσματα ενθουσιάστηκα... Πχ σε σκοτάδι που έχει πολύ φως χαμηλώνεις την ταχύτητα κλείστρου για να μην βγουν έντονοι οι φωτοισμοί... Ε όλα αυτά εμπειρικά θα τα μάθεις στην πορεία...

 

EDIT

Α και όταν περνάς στο Η/Υ τις φώτο απο κάτω σου λέει ΌΛΕΣ τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιήσες για αυτή την φώτο (ακόμα και αν είναι στο αυτόματο), τουλάχιστον έτσι είναι σε μένα στα Windows 7... Οπότε σε κάθε τοπίο μπορείς να παίζεις και μετά συγκρίνοντας τες να βγάζεις το συμπέρασμά σου...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! δεν έχω πολλές γνώσεις η αλήθεια είναι τώρα θα αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά!

 

Στις καθημερινότητα και στις διακοπές το αυτόματο είναι η λύση. Manual Ρυθμίσεις θα κάνεις όταν προετοιμάζεσαι για τη φωτό και δεν έχεις τον άλλον στημένο απέναντι μισό λεπτό να περιμένει :D

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κάτι άλλο. Στο μάρκετ δεν έχω την κατηγορία εφαρμογές nokia η nokia collection δεν θυμάμαι πως ακριβώς ήταν. Τις βρήκα τις εφαρμογές που έψαχνα αλλά μου φάνηκε παράξενο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή άλλαξε κάτι; είχα παλιά nokia lumia 800 και το θυμάμαι ότι υπήρχε.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για αρκετά θέματα στις τελευταίες σελίδες και αύριο λογικά έρχεται η συσκευή.

Την συσκευή την αγοράζω για την κάμερα, κυρίως για επαγγελματική χρήση (κοντινές λήψεις για textures στα μοντέλα μου) και θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη αποτύπωση των χρωμάτων.

Τι δεν πρέπει να κάνω λοιπόν; Update γενικά, ή κάποιο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο λένε ότι με τα 8 έχει τη καλύτερη απόδοση. Οπότε αν το θες κυρίως για τη κάμερα μένεις εκεί. Αλλά είναι αμαρτία να μη δεις τα 8.1 gdr1

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν αξίζει η μετάβαση και δεν χαλάει η κάμερα να το κάνω το update με το καλημέρα.

Αλλά ρε Μάνο, μόλις διάβασα για θέματα σε άσπρο φόντο θυμήθηκα το s2 με τις ροζιλες και τρόμαξα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει για μένα μιας και τα απλά 8 άρια δε τα μπορώ πλέον καθόλου. Η κάμερα έχει 1 θέμα με το κίτρινο με το φλας που εγώ βέβαια το χρησιμοποιώ σπάνια και τη παλεύω με manual ρυθμίσεις με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Πχ σε εσωτερικά αν θέλω φλας τότε επιλέγω όχι auto αλλά manual και το βάζω σε λαμπτήρα πυρακτώσεως. Στοχεύω και σε άσπρο φόντο αν υπάρχει και τη παλεύει κάπως. Πάντως αυτό το θέμα πρέπει να λυθεί κάποια στιγμή γιατί μετά την εκνευριστικά αργή εκκίνηση και αποθήκευση φωτογραφιών(με Nokia camera)είναι το 2ο μειων για μένα της φωτογραφικής του 1020.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...