Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιά κάμερα από τις προεγκατεστημένες να χρησιμοποιώ καλύτερα παιδιά; Ποιά ανοίγει πρώτα;

Λίγο χάσιμο είναι προς το παρόν.

Η ρύθμιση 34+5 τι ρόλο βαράει; βγάζει μια στα 34 και μια με pureview;

Με καταμπερδεψε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά κάμερα από τις προεγκατεστημένες να χρησιμοποιώ καλύτερα παιδιά; Ποιά ανοίγει πρώτα;

Λίγο χάσιμο είναι προς το παρόν.

Η ρύθμιση 34+5 τι ρόλο βαράει; βγάζει μια στα 34 και μια με pureview;

Με καταμπερδεψε :lol:

 

Αν πας από τις ρυθμισεις του κινητου στην καμερα μπορεις να διαλέξεις ποια θα ξεκιναει πρωτη καλυτερα να βαλεις την nokia camera .

Τωρα αν εισαι μεσα στην καμερα παλι από τις ρυθμισεις που λεει επιλογή "φακος" μπορεις εκει να αλλαξεις ενώ εισαι μεσα στην καμερα την εφαρμογή και να βαλεις άλλη nokia refocous, smartcam κτλ.

Ναι η ρυθμιση 34+5 τραβαει μια κ μια και η 34 DNG τραβαει την 34αρα σε raw το οποιο για να το δεις στο pc πρεπει να εχεις κατεβασει ενα plugin που χρειαζεται ή να εχει κανενα πρόγραμμα όπως photoshop κτλ.

 

 

Το επιβεβαιωνω και εγω με cyan οντως εχει λιγο καλυτερη αυτονομια και το εχω σκισει αυτές τις μερες κιολας.

Εχει παρει κανεις το update 1 ;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως έχω άλλη γνώμη...επειδή η φωτογραφια είναι στιγμη προτίμω να έχω στο κουμπι την microsoft camera που μια χαρα ποιοτητα εχει και ανοιγει και πολυ πιο γρηγορα,,,απο εκει και περα αν εχεις καποιο θεμα που "μπορει" να περιμενει ανοιγεις nokia camera και εχεις τα παντα στο χερι σου...!!!
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Nokia camera vs proshot???

 

αυτες τις δυο χρησιμοποιω.Σε καποια σεναρια ειναι καλυτερη η νοκια σε αλλα η Pro. H proshot Ομως εχει απειρες ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να αποθηκευσω τον αριθμο που με καλεσε απο το ιστορικο; Με την 8.1 δεν μπορω να το επιλεξω κανει κληση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να αποθηκευσω τον αριθμο που με καλεσε απο το ιστορικο; Με την 8.1 δεν μπορω να το επιλεξω κανει κληση.

 

Θα πατήσεις πάνω στο στρογγυλό εικονίδιο που σου έχει δεξιά από τον αριθμό μέσα στο ιστορικό.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο εμενα...

ειμαι κατοχος εδω και 20 μερες, ενος lumia1020 και μπορω να πω οτι το κινητο με γοητευει..αλλα...

 

1. μπαταρια μετρια,και απο οτι διαβαζω υπαρχουν προβληματικες παρτιδες...... μπορει να εχω και εγω μια τετοια δεν ξερω...δεν κραταει μερα με τιποτα με ολα off...πχ το φορτισα εχθες το απογευμα,εκανα μερικες κλησεις(2G),μπηκα 5 λεπτα ιντερνετ και ειχα το βραδυ,84 τοις εκατο...το εβαλα λειτουργια πτησης και επεσα για υπνο,το πρωι το βαζω κανονικη λειτουργια με 80 τοις εκατο και ξαφνικα μεσα σε 15 λεπτα ΧΩΡΙΣ να κανω τιποτα απολυτως,κατρακυλησε στο 50!!

2.σε λειτουργια GPS εκτος συνδεσης σε μια διαδρομη 20 λεπτων,το κινητο καιει ολοκληρο και ειδικα πισω στην καμερα και οταν λεμε καιει, καιει...

3 πηγαινοντας σε nokia care και συγκεκριμενα στο καταστημα θηβων,μου ειπαν οτι δεν μπορουν να τσεκαρουν την μπαταρια και οτι το κινητο,πρεπει να το στειλουν ουγγαρια που ειναι το service!!

 

κατι δεν παει καλα η εμενα μου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι ειμαι ακριβως. Επισης σε αυτο που λες πως καιει ολοκληρο, οταν το εχω 2 ωρες πλοηγηση, μετα σταματαει τη φορτιση εως οτου κρυωσει με αποτελεσμα να μενει απο μπαταρια..
Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα που αλλαξε χερια η nokia service θα εχουμε κανονικα?

γτ ένα φιλαρακι θελει να παρει nokia και φοβαται μηπως εχει θεμα με το service

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο τραγικό σερβις που είχαμε και πριν, δεν αλλάζει κάτι.

Στο δικό μου σήμερα η μπαταρία φαίνεται να άρχισε να στρώνει αφού έκανε μερικούς κύκλους. Μια χαρά την βλέπω προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αρβατο, το λόγια είναι περιττά..

Το μόνο σερβις που έμενα με άφησε 1000% ικανοποιημένο είναι η procodia. Ολα τα υπόλοιπα είναι ας τα να πάνε. Ας μην βγούμε άλλο οφτοπικ όμως γιατί υπάρχει θέμα για την αρβατο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο τραγικό σερβις που είχαμε και πριν, δεν αλλάζει κάτι.

Στο δικό μου σήμερα η μπαταρία φαίνεται να άρχισε να στρώνει αφού έκανε μερικούς κύκλους. Μια χαρά την βλέπω προς το παρόν.

 

το αυτο. Καποτε προ 4ετιας ηταν ΚΟΡΥΦΗ. Μετα στην ουσια δεν ειναι σερβις. Ειναι σταθμοι κουριερ που στελνουν το κινητο σου αλλου για σερβις....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης θέμα: χρειάστηκε να κάνω hard reset το τηλεφωνο και έτσι μετεφερα βίντεο και φωτός στον η/υ.

 

Όταν τα μετεφερα ξανά στο τηλεφωνο, όλα τα βίντεο εμφανίζονται στην ιδια ημερομηνία (αυτή που τα ξαναμετεφερα) και οχι στις ημερομηνίες που είχαν τραβηχτεί, όπως γινόταν πριν.

 

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης θέμα: χρειάστηκε να κάνω hard reset το τηλεφωνο και έτσι μετεφερα βίντεο και φωτός στον η/υ.

 

Όταν τα μετεφερα ξανά στο τηλεφωνο, όλα τα βίντεο εμφανίζονται στην ιδια ημερομηνία (αυτή που τα ξαναμετεφερα) και οχι στις ημερομηνίες που είχαν τραβηχτεί, όπως γινόταν πριν.

 

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

 

Δεν το θυμάμαι (μια φορά έκανα hard reset κι αυτη πριν από καιρο) αλλα ειναι λογικό μιας και μπαίνουν ολα μαζί την συγκεκριμένη ημερομηνία. Δημιουργούνται δηλαδή στη συσκευή όταν τα προσθέτεις, πχ 25/08/2014.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης θέμα: χρειάστηκε να κάνω hard reset το τηλεφωνο και έτσι μετεφερα βίντεο και φωτός στον η/υ.

 

Όταν τα μετεφερα ξανά στο τηλεφωνο, όλα τα βίντεο εμφανίζονται στην ιδια ημερομηνία (αυτή που τα ξαναμετεφερα) και οχι στις ημερομηνίες που είχαν τραβηχτεί, όπως γινόταν πριν.

 

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα;

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν πέρασα τη Cyan και μετά αποφάσισα να βάλω πίσω στο κινητό μόνο τις φωτογραφίες των 5MP (για οικονομία μνήμης). Για μερικές μέρες μου τις έβγαζε όλες στον ίδιο μήνα, αλλά μετά από μερικές μέρες έστρωσε χωρίς να κάνω κάτι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το είχα συνδέσει σε Wi-Fi για καμιά ώρα εντωμεταξύ. Κάνε λίγη υπομονή και θα τις δεις όλες στη σωστή ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν πέρασα τη Cyan και μετά αποφάσισα να βάλω πίσω στο κινητό μόνο τις φωτογραφίες των 5MP (για οικονομία μνήμης). Για μερικές μέρες μου τις έβγαζε όλες στον ίδιο μήνα, αλλά μετά από μερικές μέρες έστρωσε χωρίς να κάνω κάτι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το είχα συνδέσει σε Wi-Fi για καμιά ώρα εντωμεταξύ. Κάνε λίγη υπομονή και θα τις δεις όλες στη σωστή ημερομηνία.

 

 

 

 

 

 

 

Οι φωτογραφίες διορθώθηκαν όπως λες. Τα βίντεο οχι....

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα γιαυτο;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκλεισα βδομάδα με το κινητό. Εκτός απο το θέμα με την μπαταρία που δεν μου βγάζει μέρα (βέβαια σε κανένα κινητό που είχα δεν έβγαζε γιατί χρησιμοποιώ ίντερνετ απο δεδομένα) όλα τα άλλα είναι πολύ καλά. Το έχω φορτώσει με πολλές εφαρμογές και δεν κολλάει καθόλου όπως περίμενα και η κάμερα ξεφεύγει πολύ απο επίπεδα κινητών. Σύγκριση(πιο πολύ νύχτα σε μαγαζιά και έξω σε χαμηλό φωτισμό) με G2, S5, Note 3, και οι κάτοχοι τους μένουν με το στόμα ανοιχτό για την λεπτομέρεια που βγάζει το 1020.

3 ερωτήσεις που μπορεί να έχουν απαντηθεί αλλά δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω σε τόσες σελιδες.

1. Οι φωτογραφίες που είναι 5+34ΜΡ σε 16:9 και 5+38ΜΡ σε 4:3 τι διαφορές έχουν? γιατί μου φαίνονται σχεδόν ίδιες. και 41ΜΡ που είναι η κάμερα σε ποιές περιπτώσεις μπορούμε να τραβήξουμε?

2. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα βελτίωσης των φωτογραφιών για τον υπολογιστή, και ειδικά κάποιο αφαίρεσης κόκκινων ματιών(9 στις 10 δεν βγαίνουν κόκκινα μάτια αλλά για τις σπάνιες περιπτώσεις!)

3. Λειτουργεία πανόραμα έχει στην κάμερα γιατί δεν το βρήκα, δουλεύω με την nokia camera.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις μερικούς καλούς κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης και ίσως βελτιωθεί η μπαταρία σου..Τσέκαρε και τι τρέχει στο παρασκήνιο και ότι δεν χρειάζεσαι απενεργοποίησε το.Το δικό μου βγάζει πολύ άνετα τις 36-40 ώρες...

 

Μόνο για το τρίτο ερώτημα σου μπορώ να βοηθήσω,υπάρχει το nokia panorama,είναι επίσημη εφαρμογή.Να και ένα δείγμα από το 1020.:)Πατήστε μέσα στην εικόνα για λεπτομέρεια...

 

http://s28.postimg.org/a2ais62y5/WP_20140601_20_07_44_Panorama.jpg

upload gif

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκλεισα βδομάδα με το κινητό. Εκτός απο το θέμα με την μπαταρία που δεν μου βγάζει μέρα (βέβαια σε κανένα κινητό που είχα δεν έβγαζε γιατί χρησιμοποιώ ίντερνετ απο δεδομένα) όλα τα άλλα είναι πολύ καλά. Το έχω φορτώσει με πολλές εφαρμογές και δεν κολλάει καθόλου όπως περίμενα και η κάμερα ξεφεύγει πολύ απο επίπεδα κινητών. Σύγκριση(πιο πολύ νύχτα σε μαγαζιά και έξω σε χαμηλό φωτισμό) με G2, S5, Note 3, και οι κάτοχοι τους μένουν με το στόμα ανοιχτό για την λεπτομέρεια που βγάζει το 1020.

3 ερωτήσεις που μπορεί να έχουν απαντηθεί αλλά δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω σε τόσες σελιδες.

1. Οι φωτογραφίες που είναι 5+34ΜΡ σε 16:9 και 5+38ΜΡ σε 4:3 τι διαφορές έχουν? γιατί μου φαίνονται σχεδόν ίδιες. και 41ΜΡ που είναι η κάμερα σε ποιές περιπτώσεις μπορούμε να τραβήξουμε?

2. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα βελτίωσης των φωτογραφιών για τον υπολογιστή, και ειδικά κάποιο αφαίρεσης κόκκινων ματιών(9 στις 10 δεν βγαίνουν κόκκινα μάτια αλλά για τις σπάνιες περιπτώσεις!)

3. Λειτουργεία πανόραμα έχει στην κάμερα γιατί δεν το βρήκα, δουλεύω με την nokia camera.

 

1. Αυτές είναι οι αναλύσεις. Δεν υπάρχει 41mpx

2. Adobe photo express

3. Ξεχωριστή εφαρμογή Nokia Panorama.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σαν κατοχος και εγω του 1020 εκανα το update σε 8.1

Αλλα δεν ξερώ δεν μπορω να βρω την cortona (σαν εικονίδιο)

Στην μηχανη αναζήτησης Bing εχει ενα εικονιδιο μικροφωνου για φωνητικες εντολες, αλλα δεν νομιζω να είναι αυτο.

Ξερει καποιος τι γινεται, η κατι δεν κανω καλα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι διαθέσιμη μόνο σε USA... Μπορείς αν θες να βάλεις Region -> USA και Γλώσσα -> English US για να τη δεις :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...