Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να πάρω για δεύτερο κινητό το 1020 και να το χρησιμοποιήσω και για βασική μου κάμερα για το κανάλι YouTube που σκέπτομαι να αρχίσω. Στα 250 δεν θα βρω πιο αξιόλογες pocket κάμερες ενώ θεωρώ ότι βολεύει αρκετά. Το θέμα είναι, είναι αρκετά καλό για τέτοια χρήση; η ποιότητα του υλικού που θα τραβάω θα είναι επαρκής;

 

Για μένα πάρτο για βασικό κινητό :)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα βγάζοντας φωτογραφία ένα μακρινό τοπίο πρόσεξα ότι όταν γέρνω την κάμερα λίγο "προς τα πάνω" (σε κλίση) η κάμερα συμπεριφέρεται σαν να "μαζεύει" ολο το τοπίο στο κέντρο και πάνω.

Όταν η κλίση ειναι ακριβώς ευθεία σε σχέση με το τοπίο τότε βγαίνει κανονικό.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Το έχει προσέξει κάποιος άλλος αυτό;

 

Παραθέτω φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ

 

(η πρώτη φωτογραφία είναι σε ευθεία και οι άλλες δυο είναι γέρνοντας την κάμερα λίγες μοίρες προς τα πάνω)

Edited by sadiagraxa
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγάζοντας φωτογραφία ένα μακρινό τοπίο πρόσεξα ότι όταν γέρνω την κάμερα λίγο "προς τα πάνω" (σε κλίση) η κάμερα συμπεριφέρεται σαν να "μαζεύει" ολο το τοπίο στο κέντρο και πάνω.

Όταν η κλίση ειναι ακριβώς ευθεία σε σχέση με το τοπίο τότε βγαίνει κανονικό.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Το έχει προσέξει κάποιος άλλος αυτό;

 

Παραθέτω φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ

 

(η πρώτη φωτογραφία είναι σε ευθεία και οι άλλες δυο είναι γέρνοντας την κάμερα λίγες μοίρες προς τα πάνω)

 

To ψιρυζεις πολυ το πραγμα...αλλα θα σου απαντησω.

Η πρωτη ειναι νορμαλ, η δευτερη ειναι στραβη και η τριτη ειναι παραμορφωμενη στις ακρες με κλιση προς το κεντρο.

 

Ηθικο Διδαγμα

Οταν τραβαμε φωτο, κραταμε παντοτε ισια το κινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα,με την cyan ποσο σας λεει υπολοιπο μπαταριας οταν το εχετε στο 100%?Ξερω οτι το μετραει αναλογα με την χρηση αλλα ερχομαι απο hard reset,συγκεκριμενα απο επαναφορα με το nokia recovery (με vodafone gr ειμαι) και μου λεει 19 ωρες...Χθες,στην πρωτη του φορτιση με την επαναφορα, μου εδειχνε 1 μερα και 15 και τωρα που το εβγαλα απο πριζα 19 ωρες..και δεν το ζορισα καθολου σημερα.

Τωρα τις τελευταιες μερες το εχω σκισει λιγο με 2-3 αλλαγες ρομ και hard reset,παιζει να φταιει αυτο?

 

 

Εγώ το πηγα για service , ένα μηνα περιμενω

Edited by vladimir360
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ το πηγα για service , ένα μηνα περιμενω

 

Αμα ειναι για τοσο πολυ το κραταω και μια χαρα οπως ειναι δεν με χαλαει!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγάζοντας φωτογραφία ένα μακρινό τοπίο πρόσεξα ότι όταν γέρνω την κάμερα λίγο "προς τα πάνω" (σε κλίση) η κάμερα συμπεριφέρεται σαν να "μαζεύει" ολο το τοπίο στο κέντρο και πάνω.

Όταν η κλίση ειναι ακριβώς ευθεία σε σχέση με το τοπίο τότε βγαίνει κανονικό.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Το έχει προσέξει κάποιος άλλος αυτό;

 

Παραθέτω φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ

 

(η πρώτη φωτογραφία είναι σε ευθεία και οι άλλες δυο είναι γέρνοντας την κάμερα λίγες μοίρες προς τα πάνω)

 

 

Αυτό γινεται επειδή κουνας το κινητο την ωρα που παει να βγαλει φωτογραφια ... και για να μην βγει 8ολη η εικονα λειτουργει ο στα8εροποιητης εικονας ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια δεν πηρα απαντιση εαν στης κινητες φωτο θα εχω προβληματα παραμορφοσεων η θολουρας ειναι κατι που με ενδειαφερη πριν την αγορα του

 

αν θες να φωτογραφίζεις νυχτα χωρις φλας... που είναι ένα από τα δυνατα χαρτια του νοκια 1020 τοτε πρεπει να εξασκηθείς στις ρυθμισεις και σε συνδιασμους με το iso και την ταχυτητα κλειστρου μπορεις να κανεις θαυματα εάν και μονο το κινιτο είναι απολυτα στα8ερο... γιατι αν 8ες πχ με manual ρυ8μισεις να τραβηξεις χωρις φλας νυχτα κοσμο που κουνιεται κλπ δυσκολο... μονο με φλας ! αλλα ακινητα τοπια κλπ χωρισ φλας όλα τα κανει μερα το κινητο !

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καλησπερα,

 

πηρα το nokia lumia 1020 μεταχειρισμενο, και στην εκδοση λογισμικου/πληροφοριες, αναφερει lumia cyan.επισης του εχω περασει την developers preview εφαρμογη, ενω και σε ελεγχους για τυχον αναβαθμιση δεν μου εμφανιζει κατι.

 

ειμαι λοιπον στην πιο τελευταια διαθεσιμη εκδοση λογισμικού, σωστά ?

ΑΚριβως!..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσφοραααα..?????? αλήθεια ????? τι προσφορά ήταν αυτή και την έχασα

 

Η αναβάθμιση μου ειναι απο cosmote. Πάντως μπήκα στο site του birdphone αλλά αναφέρει nokia lumia 1020 Vodafone . Το εννοεί Vodafone αραγε?

 

εννοει ότι ηταν από την προσφορα της Vodafone ... 350 ευρω ειχε τοτε καινουρι στη Vodafone και η μονη διαφορα που εχει με ένα μη Vodafone είναι ότι κατά το ανοιγμα της συσκευησ απλα εμφανιζει το λογοτυπο vodaphone... κατά τα αλλα όλα ιδια ...

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρό το κράτησαν;

 

Κανα μήνα όπως λέει ο φίλος πιο πάνω:

 

 

Εγώ το πηγα για service , ένα μηνα περιμενω

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το κινητό από το σέρβις!

Μπαταρία τώρα λουκούμι

 

Εεεεεεεε, συγνωμη, τι ειναι αυτο???:eek::eek::lost::dizzy::dizzy: 8 ημερες???

Με τι χρηση βγηκε τοση αυτονομια????

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεε, συγνωμη, τι ειναι αυτο???:eek::eek::lost::dizzy::dizzy: 8 ημερες???

Με τι χρηση βγηκε τοση αυτονομια????

Εγώ πάντως μόνο με χρήση...Photoshop θα το κατάφερνα. Πάντως, είμαι ικανοποιημένος με ένα 24ωρο περίπου που μου βγάζει με νορμάλ χρήση. Σε standby είναι εξαιρετικό, αλλά όταν συνδέομαι σε Wi-Fi ή δεδομένα τελειώνει γρήγορα. Μετά την Cyan καταναλώνει πολύ ο Internet Explorer νομίζω και το κινητό ζεσταίνεται κατά το browsing, κάτι που δε θυμάμαι να συνέβαινε παλαιότερα. Πάντως όταν βγάζει ένα 24ωρο το τηλέφωνο μπορείς να είσαι άνετος ότι θα σου κρατήσει σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και δε θα σε εγκαταλείψει, αν το φορτίσεις το πρωί. Για εμένα αυτό είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμηστε δεν βγηκε ακομα το smartphone της 1 εβδομαδας χωρις φορτιση:lol:

Ουτε χρειαζεται Photoshop

Οταν το ειχα παρει και εγω απο το σερβις μετα απο κανα 20μερο και το ανοιξα ηταν στο 50% και εγραφε τελευταια φορτιση πριν 12 μερες:p

Το ιδιο και οταν το ειχα αφησει στην ακρη για καμποσο καιρο οταν ηρθε το xiaomi

Η διαρκεια της μπαταριας με κανονικη χρηση βγαζει ανετα 24ωρο και οταν το βγαλεις απο φορτιση σου δινει περιπου απο 30-36 ωρες μεχρι την επομενη φορτιση αλλα αυτο παιζει παντα αναλογα την χρηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα υπάρχει κανένας τεχνικός για την Επισκευή οθόνης που μου έσπασε η μόνο σε νοκια καρε? Επίσης αυτό δεν το καλύπτει η εγγύηση σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεε, συγνωμη, τι ειναι αυτο???:eek::eek::lost::dizzy::dizzy: 8 ημερες???

Με τι χρηση βγηκε τοση αυτονομια????

Στο δρόμο προς Ελλάδα φυσικά!

Αλλά καμιά σχέση με παλιά αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε νοκια care γτ θα σου πάρουν πιο πολλά από το να το βρεις σε κανένα buy and sell ακόμα και καινούργιο..παρηγγειλε οθόνη κατέβασε το τεχνικό manual και είναι 5 λεπτά υπόθεση..
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζω πολλές αναφορές για έναν θόρυβο που προέρχεται από τον φακό κατά τη διάρκεια της λήψης βίντεο, κάτι σαν "κροτάλισμα" ή "ήχο από ανεμιστηράκι".

Μάλλον από τη λειτουργία του ois.

Αληθεύουν οι μαρτυρίες; Γίνεται αντιληπτό σε λήψεις σε ήσυχο περιβάλλον;

Διορθώνεται με επισκευή απο Nokia Care;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Για να έφτασε να βάλει η Νόκια ενημερωτικό/καθησυχαστικό φυλλάδιο μέσα στη συσκευασία περί αυτού και να το λένε και τόσοι κατοχοι, θα αληθεύει... εγώ πάντως μάλλον βάζω την μαρμελάδα στ' αυτιά, διότι δεν το άκουσα ποτέ. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ελάχιστα όταν κουνάς το τηλέφωνο πάνω κάτω και όταν δεν λειτουργεί η κάμερα....

 

@ rufous

 

Τι να φτιάξει? Αφού αυτό είναι το OIS :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε επαναφορά της συσκευής σε εργοστασιακες γιατί έχει κολλήσει στο γρανάζι με κεραυνό; τι κανουμε;
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό και είπα να ρωτήσω εδώ μήπως βρω κάποια λύση. Όταν έχω ενεργό το μεγαφωνο δεν δουλεύει το μικρόφωνο με αποτέλεσμα να μην με ακουνε. Επίσης καμια εφαρμογή που κάνει χρήση το μικρόφωνο αυτο δεν δουλεύει, όπως shazam, Skype κλπ. Το μικρόφωνο στην κανονική κλήση ή με bt δουλεύει κανονικά. Τι κουφο είναι αυτό;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε επαναφορά της συσκευής σε εργοστασιακες γιατί έχει κολλήσει στο γρανάζι με κεραυνό; τι κανουμε;

 

Δοκίμασε τον τρόπο που προτείνει ο mr_47 εδώ.

Διαφορετικά Nokia Sοftware Recovery Tool και επιλέγεις "My device does not boot up".

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διαβάζω πολλές αναφορές για έναν θόρυβο που προέρχεται από τον φακό κατά τη διάρκεια της λήψης βίντεο, κάτι σαν "κροτάλισμα" ή "ήχο από ανεμιστηράκι".

Μάλλον από τη λειτουργία του ois.

Αληθεύουν οι μαρτυρίες; Γίνεται αντιληπτό σε λήψεις σε ήσυχο περιβάλλον;

Διορθώνεται με επισκευή απο Nokia Care;

 

 

 

Μα ειναι φυσιολογικό να έχει αυτο τον ήχο. Δε παίρνει επισκευή. Απλά έτσι ειναι η λειτουργία του φακού και του ois. Μετα από μερικές μέρες δε το ακούς καθόλου

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το δικό μου πρόβλημα, δεν το έχει κάποιος άλλος; ή δεν ξέρει κανείς να προτείνει κάποια λύση;
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το δικό μου πρόβλημα, δεν το έχει κάποιος άλλος; ή δεν ξέρει κανείς να προτείνει κάποια λύση;

 

 

 

Κάνε ένα soft reset κατ αρχήν. Μετά αν δε παίξει κάνε hard.

 

Από κει και πέρα ειναι ίσως hardware.

 

Πάντως δε το χω ξανακούσει να το χει κανείς..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...