Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που κολλάει το λινκ που έβαλες με το 1020?? Αυτά είναι τα 730/735 και 830 αντικαταστάτες των 720 και 820...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει το λινκ που έβαλες με το 1020?? Αυτά είναι τα 730/735 και 830 αντικαταστάτες των 720 και 820...

 

http://www.wpcentral.com/lumia-denim-firmware-announced-microsoft αυτο νομίζω είναι πιο ξεκάθαρο.

 

Lumia Denim cements Microsoft's leadership in mobile imaging. Look forward to the following features coming in Lumia Denim for handsets like the Lumia 930, Lumia Icon and Lumia 1520:

 

Speed: Never miss a moment with Lumia Camera and its fast camera startup and capture speeds. Take numerous photos with just milliseconds beyond shots.

High definition: Using Moment Capture, a long press of the camera button within the app automatically starts 4K-quality video recording at 24 frames per second. Each frame is of high image quality at 8.3 megapixels, allowing every single video frame to be selected and saved as a still image.

Intuitiveness: Get the best shot every time with Rich Capture, which simplifies picture-taking with auto HDR and Dynamic Flash. With Rich Capture, people can avoid the hassle adjusting camera settings; they can shoot first and edit and select the perfect shot later.

Quality: Capture high-quality smartphone images in low light with the latest-generation imaging algorithms.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που απαιτούν όμως κάποιο συγκεκριμένο hardware, οπότε ήταν αδύνατο να τα προσθέσουν σε όλες συσκευές, αν δεν έχουν το απαιτούμενο hardware... Δεν είναι θέμα μόνο software δηλαδή αντε του κάνω την αναβάθμιση και δουλεύει... Όπως έγινε και με το miracast που δόθηκε με τη Lumia Cyan αλλά μόνο στα 1520 και 930/Icon...

 

:!: Μην το μπερδεύεις με το Lumia Debian Red που είναι το πρώτο Update των 8.1 και θα το πάρουν όλα τα Lumia με WP8.1... :!:

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που απαιτούν όμως κάποιο συγκεκριμένο hardware, οπότε ήταν αδύνατο να τα προσθέσουν στις συσκευές... Δεν είναι θέμα μόνο software δηλαδή αντε του κάνω την αναβάθμιση και δουλεύει... Όπως έγινε και με το miracast που δόθηκε με τη Lumia Cyan αλλά μόνο στα 1520 και 930/Icon...

 

Μην το μπερδεύεις με το Lumia Debian Red που είναι το πρώτο Update των 8.1 και θα το πάρουν όλα τα Lumia με WP8.1....

 

Ναι συμφωνουμε.αλλα το 1020 υποτιθετε είναι το καλύτερο καμερόφωνο αυτη την στιγμή και δέν του δίνει την ανάλογη υποστήριξη στην κάμερα που θα έπρεπε να ηταν το πρώτο που να τα είχε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πως συμφωνούμε ρε φίλε τότε :lol:

 

Διάβασες το ποστ μου? Μάλλον όχι... Αυτές οι επιπλέον επιλογές απαιτούν και κάποια χαρακτηριστικά στο hardware κομμάτι του κινητού τα οποία προφανώς και το 1020 δεν πληρεί... Δηλαδή ΔΕΝ γινόταν να τα βάλουν... Δεν είχαν επιλογή, πως να στο πω :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνουμε.αλλα το 1020 υποτιθετε είναι το καλύτερο καμερόφωνο αυτη την στιγμή και δέν του δίνει την ανάλογη υποστήριξη στην κάμερα που θα έπρεπε να ηταν το πρώτο που να τα είχε αυτά.

 

Δεν του δινει καποια πραγματα γιατι δεν το "σηκωνει" το hardware της συσκευης και οχι γιατι απλα το επιλεγει. Ειδικα με τον επεξεργαστη που εχει το 1020 δεν θα καταφέρει να εκτελεσει νορμαλ τις παραπανω λειτουργιες

Link to comment
Share on other sites

Πως συμφωνούμε ρε φίλε τότε :lol:

 

Διάβασες το ποστ μου? Μάλλον όχι... Αυτές οι επιπλέον επιλογές απαιτούν και κάποια χαρακτηριστικά στο hardware κομμάτι του κινητού τα οποία προφανώς και το 1020 δεν πληρεί... Δηλαδή ΔΕΝ γινόταν να τα βάλουν... Δεν είχαν επιλογή, πως να στο πω :p

 

οταν θες να υποστηριξεις σωστα μια συσκευη φροντίζεις να εχει και το αναλογο hardware για να την υποστηριξεις ΣΩΣΤΑ τον αναλογο καιρο που δινεις . Αν δεν κανω λαθος περσυ το 1020 ηταν η ναυάρχιδα της Νοκια. και βγηκε σχεδον το ιδιο καιρο με το 1520. Θα μπορούσε ανετα να ειχαν το ιδιο hardware.αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το 1520 με το 1020 έχουν 4-5 μήνες διαφορά... Μεγάλο διάστημα στην τεχνολογία... Το πρόβλημα όμως είναι αλλού... τα δυνατά chip της Qualcomm ΔΕΝ υποστηρίζουν τα 41 megapixels αλλά μέχρι 20 (20.7) megapixels... Ούτε ο Snapdragon 400 ούτε οι 800,801,805 (για το τελευταίο υπάρχουν κάποιες φήμες αλλά όταν φτιάχτηκε το 1020 δεν υπήρχε ούτε στα χαρτιά ο 805)... To Lumia 1020 φοράει τον Snapdragon S4 Plus Processor (Qualcomm MSM8960) ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα 41mp της κάμερας του αλλιώς θα έβγαινε με 20 megapixel (ταβάνι για όλα τα smartpphones για αυτό ακριβώς το λόγο)...

 

Σε γενικές γραμμές έγιναν κάποιες θυσίες για τα 41mp της κάμερας του 1020... Αυτό :)

 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτο που θα γράψω να είναι λάθος,αλλαη ΜS δεν υποστηρίζει τις συσκευές της για 36 μήνες;;;άρα δεν υπάρχει λόγος να μην δώσουν το Denim και στο 1020....Με κάποιο τρόπο θα βρουν λύση και για αυτη τη συσκευή... Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Το λέει νομίζω ξεκάθαρα στο βίντεο από την παρουσίαση.Η αναβάθμιση θα είναι διαθέσιμη για όλα τα Lumia που έχουν πάρει τα 8.1,μέσα στο Q4 2014.Για τα διάφορα επιμέρους χαρακτηριστικά θα δούμε τί θα κόψουν και από πού ανάλογα και με το hardware της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτο που θα γράψω να είναι λάθος,αλλαη ΜS δεν υποστηρίζει τις συσκευές της για 36 μήνες;;;άρα δεν υπάρχει λόγος να μην δώσουν το Denim και στο 1020....Με κάποιο τρόπο θα βρουν λύση και για αυτη τη συσκευή...

 

Λάθος είναι... Το Lumia Denim θα πάρουν όλα τα Lumia... Απλά κάποια χαρακτηριστικά θα κοπούν σε κάποιες συσκευές, όπως κάποιες δυνατότητες της νεας Nokia Camera πχ την εγγραφή βίντεο 4k που αν δεν είναι συμβατό το hardware δεν γίνεται να κάνουν τίποτα απολύτως... Η πλειοψηφία των αλλαγών θα είναι σε όλα τα Lumia.... Ότι είναι συμβατό με το hardware της κάθε συσκευής θα το πάρει...

 

Το λέει νομίζω ξεκάθαρα στο βίντεο από την παρουσίαση.Η αναβάθμιση θα είναι διαθέσιμη για όλα τα Lumia που έχουν πάρει τα 8.1,μέσα στο Q4 2014.Για τα διάφορα επιμέρους χαρακτηριστικά θα δούμε τί θα κόψουν και από πού ανάλογα και με το hardware της συσκευής.

 

Αυτό...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, πρωτίστως που εγώ θα ήθελα να δω και στο 1020 και θεωρητικά (στα μάτια μας τουλάχιστον) είναι εφικτό είναι οι νεότεροι αλγόριθμοι. Τα υπόλοιπα (ταχύτητα, 4Κ, HDR κλπ.) δεν μπορώ να πω ότι μου λείπουν όπως το χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ναι.. Όσο αφορά την λήψη φώτο κτλ θα πάρει τα άλλα χαρακτηριστικά...

 

Ερώτηση: Η Lumia Denim θα είναι τα WP8.1 GDR1 ή τα WP8.1 GDR2???

 

Γιατί η GDR1 φημολογούνταν ότι θα είχε την ονομασία Lumia Debian Red... ή το άλλαξαν ή θα δώσουν αμέσως και δεύτερο update...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση: Η Lumia Denim θα είναι τα WP8.1 GDR1 ή τα WP8.1 GDR2???

 

Γιατί η GDR1 φημολογούνταν ότι θα είχε την ονομασία Lumia Debian Red... ή το άλλαξαν ή θα δώσουν αμέσως και δεύτερο update...

http://wmpoweruser.com/forget-debian-red-the-next-version-of-windows-phone-8-may-be-called-lumia-denim/

 

Η Denim θα είναι τα WP8.1 GDR1 απ' όσο φαίνεται μέχρι τώρα. Άλλαξαν το όνομα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ναι.. Όσο αφορά την λήψη φώτο κτλ θα πάρει τα άλλα χαρακτηριστικά...

 

Ερώτηση: Η Lumia Denim θα είναι τα WP8.1 GDR1 ή τα WP8.1 GDR2???

 

Γιατί η GDR1 φημολογούνταν ότι θα είχε την ονομασία Lumia Debian Red... ή το άλλαξαν ή θα δώσουν αμέσως και δεύτερο update...

 

Το Debian Red ήταν η κωδική ονομασία της Lumia Denim. Όπως ακριβώς ήταν το Cherry Blossom Pink, η κωδική ονομασία της Cyan.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις τιμές που βλέπω,αν δεν πάω προς android δε με βλέπω για το 930 που έλεγα αλλά για το 1020.Το είδα και σήμερα από κοντά και μου άρεσε.Άλλωστε έχω και ένα κολληματάκι με τη φωτογραφία και το μόνο που με κρατούσε ήταν διαστάσεις-βάρος-εξόγκωμα αλλά πριν το δω ακριβώς πως είναι :-P
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις τιμές που βλέπω,αν δεν πάω προς android δε με βλέπω για το 930 που έλεγα αλλά για το 1020.Το είδα και σήμερα από κοντά και μου άρεσε.Άλλωστε έχω και ένα κολληματάκι με τη φωτογραφία και το μόνο που με κρατούσε ήταν διαστάσεις-βάρος-εξόγκωμα αλλά πριν το δω ακριβώς πως είναι :-P

 

λογικα πρεπει να εχεις το 820 το ειχα κ εγω και τωρα και κανα 9μηνο είμαι σε 1020 το εξόγκωμα συνιθιζεται σε διαστασεις είναι τα ιδια και το 1020 νομιζω και πιο ελαφρυ

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει;

 

Μοναδικό μειονέκτημα που βρισκω είναι η ανάλυση της οθόνης αλλά προσωπικά θεωρώ ότι σε τέτοιο μέγεθος το μάτι δεν μπορεί να καταλάβει διαφορα απι τα 720p και πάνω τουλάχιστον οσο αφορά τα pixels

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει;

 

Μοναδικό μειονέκτημα που βρισκω είναι η ανάλυση της οθόνης αλλά προσωπικά θεωρώ ότι σε τέτοιο μέγεθος το μάτι δεν μπορεί να καταλάβει διαφορα απι τα 720p και πάνω τουλάχιστον οσο αφορά τα pixels

με την 8.1 είναι καλυτερα δηλ μου βγαζει ανετα την μια μερα εκτος αν το ξεσκισω με 3g . Οθονη κομπλε ναι δεν πιξελιαζει όπως πχ με το 820 αν κοιτας πολύ κοντα χτυπα το πριν το κοψουν γιατι αυτό εχει ακουστει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Λοιπον,με την μπαταρια του κιν. μπορω να πω δεν ειμαι ευχαριστημενος.Εχω κανει αρκετες δοκιμες με διαφορες roms αλλα μια απο τα ιδια τα βλεπω..Τωρα με την cyan νομιζω λιγακι χειροτερα!

Στο παρασκηνιο μονο viber k whatsapp. Οταν ειναι σε κατασταση αναμονης και χωρις να το πειραζω καθολου δλδ χανει 1% ανα ωρα περιπου...Οταν αρχιζω και το σκαλιζω ομως με ιντερνετ κυριως και λογο δουλειας μονο με 3g,μου την σκιζει την μπαταρια,μεσα σε 6-7 ωρες να μου τρωει 60-70%..

Ηθελα να ρωτησω,αφου στην κατασταση αναμονης μου χανει τοσο δεν εχει καποιο θεμα η μπαταρια ετσι?εννοω δεν ειναι ελαττωματική.. Γιατι δεν εχω καποιο nokia care κοντα και σκέφτομαι αν αξιζει να πάρω αλλη μπαταριά για να αντικαταστησω αυτην..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα,με την cyan ποσο σας λεει υπολοιπο μπαταριας οταν το εχετε στο 100%?Ξερω οτι το μετραει αναλογα με την χρηση αλλα ερχομαι απο hard reset,συγκεκριμενα απο επαναφορα με το nokia recovery (με vodafone gr ειμαι) και μου λεει 19 ωρες...Χθες,στην πρωτη του φορτιση με την επαναφορα, μου εδειχνε 1 μερα και 15 και τωρα που το εβγαλα απο πριζα 19 ωρες..και δεν το ζορισα καθολου σημερα.

Τωρα τις τελευταιες μερες το εχω σκισει λιγο με 2-3 αλλαγες ρομ και hard reset,παιζει να φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να πάρω για δεύτερο κινητό το 1020 και να το χρησιμοποιήσω και για βασική μου κάμερα για το κανάλι YouTube που σκέπτομαι να αρχίσω. Στα 250 δεν θα βρω πιο αξιόλογες pocket κάμερες ενώ θεωρώ ότι βολεύει αρκετά. Το θέμα είναι, είναι αρκετά καλό για τέτοια χρήση; η ποιότητα του υλικού που θα τραβάω θα είναι επαρκής;

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα εικόνας και βίντεο όπως και ήχου είναι κορυφαία για κινητό τηλέφωνο.

Αυτό δε πρέπει να σε προβληματίζει.

Απλώς είναι αργή κάμερα και δεν έχει τα μεγάλα optical zoom που θα βρεις σε 1 αμιγώς φωτογραφική μηχανή πράγμα που είναι μείον σε λήψεις τοπίων.

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...