Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Όταν πηγαίνουμε στα αρχεία (με τη σχετικη εφαρμογη με 8.1) στις εικόνες καμερας και βλέπουμε την 5αρα και την 38αρα (high res) και επιλέγουμε την 38αρα, μας δείχνει τη 5αρα; Κάτι τέτοιο βλέπω. Την μεγάλη δεν μπορούμε να την δούμε με τίποτα; Μόνο στον υπολογιστή; Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δίπλα από 1020 το s5 της φίλης μου οι φωτογραφίες καμια σχέση. Εκτός κι αν τις βλέπει κάποιος μόνο στο κινητό. Το μεγάλο γέλιο ήταν όταν έβγαλα το βραδινό μιας πόλης μέσα από διαμέρισμα της και προσπάθησα το ίδιο με το samsung.

Τεραστια διαφορα. Υπ οψη οτι τραβάω συνεχώς στο αυτόματο.

Μιας και ειμαι εξωτερικό ειμαι με την dp8 που αναβαθμίστηκε σε 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι,γιατί κάποιοι θα μας κάνουν,να,ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...

Δηλαδή από do πήρες cyan?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by niotheros
γραφή τύπου SMS
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δίπλα από 1020 το s5 της φίλης μου οι φωτογραφίες καμια σχέση. Εκτός κι αν τις βλέπει κάποιος μόνο στο κινητό. Το μεγάλο γέλιο ήταν όταν έβγαλα το βραδινό μιας πόλης μέσα από διαμέρισμα της και προσπάθησα το ίδιο με το samsung.

Τεραστια διαφορα. Υπ οψη οτι τραβάω συνεχώς στο αυτόματο.

Μιας και ειμαι εξωτερικό ειμαι με την dp8 που αναβαθμίστηκε σε 8.1

 

Το S5 πληροφοριακά στο λέω επειδή τα έχω και τα 2 μήνες τώρα τραβάει φοβερές βραδυνές όπως και μέρα βέβαια. Απλά θέλει να πατήσεις 1 κουμπάκι να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη δυνατότητα αλλιώς βγαίνουν σκοτεινές.

Για να μη μιλήσω για ταχύτητα που αν τα έχεις και τα 2 μαζί απλά όταν αφήνεις την ευκολία του S5 τότε σιχτιρίζης τους χρόνους που κάνει να ανοίξει η Nokia camera να τραβήξεις τη φωτογραφία και να την αποθηκεύσει.

Η πράξη μετράει και όσο και να είναι οριακά καλύτερη του 1020 δε συγκρίνεται με την ευκολία και την ταχύτητα του S5.

Άσε που όπως είπες (και εδώ συμφωνούμε)ότι βγάζεις φαίνεται πολύ καλύτερο στη Super amoled των 5.1 του S5.

Είπαμε κινητά είναι θέλουμε αξιοπρεπείς φωτογραφίες αλλά να μη μας βγάζουν το λάδι με την αναμονή γιατί τότε πάει. ..πέταξε το πουλάκι(το θέμα για φωτογράφιση).

Φιλικά όλα αυτά από 1 κάτοχο και των 2 και sorry για το off topic

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εγω ότι κάτι παιζει με την εστιαση στην 8.1...σημερα που δοκίμαζα οι περισσοτερες δεν ειχαν σωστη εστιαση και με φουλ ηλιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Από χτες ειμαι και εγώ κάτοχος του Lumia 1020 μόνο και μόνο για την καμερα δίνοντας το Lg G2.

Απογοητεύτηκα από μπαταρία στο Lumia κάνοντας χρήση ιντερνετ facebook-Viber μέσου Wi-Fi,τρωγωντας την μπαταρία 40% μέσα σε μια ώρα.

Το τηλέφωνο το πήρα μεταχειρισμένο,ειναι 2 μηνών και είναι αγορασμένο από σκρουτζ (δεν θυμάμαι το μαγαζί απ την απόδειξη)

Είναι ιταλικό Vodafone.

Παντως απενεργοποίησα το gps-τα δεδομένα- εβαλα αυτόματη λειτουργία φωτεινότητας-έβγαλα επίσης το NFC-δίκτυο 2G.

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί μου τρώει τόσο πολύ γρήγορα την μπαταρία?

Επίσης έκανα επαναφορά και δεν είδα καμια διαφορά.

Μήπως φταίει που έχει τα 8.1?

Επίσης πως μπορώ να γυρίσω πίσω στα 8.0?

Αυτά και σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!

Link to comment
Share on other sites

...Το λειτουργικο ειναι παρωχημενο...και εμφανισιακα και απο αποψη χρηστικοτητας...

 

Please elaborate !!!

Τι σου φαίνεται παρωχημένο και δύσχρηστο? :confused:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι ειναι παρωχημενο, ουτε δυσχρηστο το λειτουργικο. Ισα ισα ευχρηστο, οποτε πηρα wp εκανα τη δουλεια μου ευκολα.

Αυτο που εχει θεωρω ειναι ελλειψεις στις εφαρμογες και σε λειτουργιες που κανουν ευκολα τα android..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Please elaborate !!!

Τι σου φαίνεται παρωχημένο και δύσχρηστο? :confused:

 

Αυτο που ειπε ο @keras...δεν το διατυπωσα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι ειναι παρωχημενο, ουτε δυσχρηστο το λειτουργικο. Ισα ισα ευχρηστο, οποτε πηρα wp εκανα τη δουλεια μου ευκολα.

Αυτο που εχει θεωρω ειναι ελλειψεις στις εφαρμογες και σε λειτουργιες που κανουν ευκολα τα android..

 

 

 

Αυτο που ειπε ο @keras...δεν το διατυπωσα σωστα.

 

Συμφωνώ με τα παιδιά!

Είναι όλα πολυ πιο απλά εύκολα και κυρίως παραμετροποίησημα στο Android παρ όλες τις προσθήκες που έγιναν στα 8.1.

Παράδειγμα η notification bar με τα ελάχιστα toggles(μόνο 4)τη στιγμή που στο S5 έχω 5+5 με scroll αριστερά και αν τη κατεβάσω με τα 2 δάχτυλα τότε μου τα. ..εμφανίζει όλα!

Θα ανεβάσω και 1 screenshot να δείτε τι εννοώ.

Επίσης gestures, τρομερή ευκολία, εγώ πχ την εν λόγω notification bar τη κατεβάζω με gesture χωρίς να χρειαστεί να τεντωνω τα δάχτυλα κάτι Super βολικό σε μεγάλες οθόνες.

Επίσης καλώ 1 επαφή μόνο με 1 tap στο shortcut της στη home screen ,ενώ κλειδώνω το κινητό απλώς σέρνοντας το δάχτυλο από πάνω προς τα κάτω(άλλως το κάνει με 2 πλο ταπ και πάει λέγοντας.

Ενώ και οι εφαρμογές είναι μακράν καλύτερες, όπως 1 σωρό browsers και το tapatalk με δυνατότητα αλλαγής μεγέθους γραμματοσειρας και σωστής στοίχησης με 2 πλο ταπ και γενικά παραμετροποίηση και εφαρμογές είναι αλλού στο Android.

Απλά τα WP είναι κάτι διαφορετικό και αγχολυτικό, κυρίως αν τα δεις πιο πολύ ως τηλέφωνο και μετά ως συσκευή να χαίρεσαι το Internet και τα social media.

Αν και σα τηλέφωνο αμιγώς στο 1020 μου λείπει το call recorder και πιο πολύ το swipe στα ελληνικά όταν γράφω.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα toggles στο Notification bar, προσωπικά το θεωρώ πλεονασμό όμως. Ποιο το νόημα να τα έχεις όλα εκεί αφού όλα υπάρχουν και μέσα στις ρυθμίσεις. θα ήθελα να είναι λίγα περισσότερα από 4, αλλά να είναι όλα εκεί, δε βρίσκω λόγο. Σου λέει γι' αυτά που χρησιμοποιείς και ανοίγεις/κλείνεις συχνά, πάρτα σε πιο άμεση πρόσβαση/ενεργοποίηση-απενεργοποίηση. Για τα υπόλοιπα που τα πειράζεις πιο σπάνια, πας στις ρυθμίσεις. Ποιος ο λόγος να σου φορτώσω το not.bar με τα πάντα; Για να γίνει το λειτουργικό πιο βαρύ με τα ίδια πράγματα σε εκατό πλευρές και να καταλήξει να σέρνεται όπως... ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε =p

 

Δηλ. αν όλα τα βάζανε εκεί, εγώ θα έλεγα μετά, ε βγάλτε τα από τα settings. Με διπλά και τριπλά, η μόνη σίγουρη κατάληξη είναι πιο βαρύ λειτουργικό με ότι συνεπάγετι αυτό.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έλυσα το πρόβλημα με τον αφηγητή, το οποίο είχε κολλήσει τελείως το τηλέφωνο. Δε μπορούσα καν να πάω στο μενού διευκόλυνση πρόσβασης γιατί είχε τελείως απενεργοποιηθεί η κύλιση στο κινητό. Κατά τύχη μέσω αναζήτησης από το Bing με πήγε απευθείας στο υπομενού και απενεργοποίησα την εφαρμογή. Κατά τα άλλα οι πρώτες μου εντυπώσεις από τη Cyan είναι καλές,χωρίς να βλέπω τις τρομοκρατικές βελτιώσεις. Ο file manager είναι σίγουρα χρήσιμος, και οι ειδοποιήσεις για Wi-fi κλπ. Φαίνεται και λίγο πιο γρήγορο αλλά οι ειδοποιήσεις για mail και μηνύματα από facebook είναι πιο αργές.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν επίκειται σύντομα κάποια αναβάθμιση ώστε να διορθώσει το πρόβλημα με την μπαταρία στην 8.1;; Δεν είναι δυνατόν με τις ίδιες ρυθμίσεις στην 8.0 να κράταγε 1 1/2 ημέρα και τώρα με τα βίας να κρατάει μέχρι το απόγευμα ενώ έχει βγει από την πρίζα το πρωί!! Είπαμε κορυφαία κάμερα, εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, ωραίο λειτουργικό αλλά είμαι στα όρια από τα νεύρα για να μη φάει κλωτσιά στην θάλασσα..
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν επίκειται σύντομα κάποια αναβάθμιση ώστε να διορθώσει το πρόβλημα με την μπαταρία στην 8.1;; Δεν είναι δυνατόν με τις ίδιες ρυθμίσεις στην 8.0 να κράταγε 1 1/2 ημέρα και τώρα με τα βίας να κρατάει μέχρι το απόγευμα ενώ έχει βγει από την πρίζα το πρωί!! Είπαμε κορυφαία κάμερα, εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, ωραίο λειτουργικό αλλά είμαι στα όρια από τα νεύρα για να μη φάει κλωτσιά στην θάλασσα..

 

Επομενο update σε κανα τριμηνο.Καμερα και μπαταρια στη Cyan δεν δουλευουν καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο πολύ.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορεί κάποιο παιδί να μου πει πως μπορώ να επαναφέρω την 8.0 στο τηλέφωνο μου

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα αναφέρει ξανά, ήμουν από τις εξαιρέσεις (οι περισσότεροι αναφέρανε βελτίωση) που όταν πέρασα dp, η μπαταρία μου πήρε την κάτω βόλτα σε σχέση με πριν. Τώρα που περάστηκε η Cyan, η μπαταρία βελτιώθηκε πάλι. Όχι στο βαθμό που ήταν πριν την dp, αλλά σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την dp. Η συσκευή μου αρέσκεται να πηγαίνει κόντρα στο ρεύμα μου φαίνεται lol
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο πολύ.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορεί κάποιο παιδί να μου πει πως μπορώ να επαναφέρω την 8.0 στο τηλέφωνο μου

 

Θα συμφωνήσω και γω για την ποιότητα και καθαρότητα στις φωτογραφίες με την Cyan, πείρα το 1020 πριν ένα μήνα περίπου για την φωτογραφική του και επειδή θα πείγενα Ρώμη ένα τριήμερο, έμεινα κατάπλεικτος με τις δυνατότητες του και την ποιότητα των φωτογραφιών που έβγαλε δείγμα επιστρέφοντας λέω δεν βάζω την Cyan και απογοήτευση! τώρα πως γυρνάω σε 8.0 αφού με Nokia Recovery μου βγάζει ότι μπορώ να εγκαταστείσω την 3051.50009.1424.0003?

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω για την ποιότητα και καθαρότητα στις φωτογραφίες με την Cyan, πείρα το 1020 πριν ένα μήνα περίπου για την φωτογραφική του και επειδή θα πείγενα Ρώμη ένα τριήμερο, έμεινα κατάπλεικτος με τις δυνατότητες του και την ποιότητα των φωτογραφιών που έβγαλε δείγμα επιστρέφοντας λέω δεν βάζω την Cyan και απογοήτευση! τώρα πως γυρνάω σε 8.0 αφού με Nokia Recovery μου βγάζει ότι μπορώ να εγκαταστείσω την 3051.50009.1424.0003?

 

Κατεβασε μια 8.0 firmware απο το Navifirm...και περασε τη με Nokia Care suite

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε μια 8.0 firmware απο το Navifirm...και περασε τη με Nokia Care suite

Ευχαριστώ αλλα μοίπως ξέρεις τι product code να βάλω γιατι με το RM875 μου λέει λάθος

 

ok, βλακία δική μου το σωστό είναι 059T8Q7

 

δυστυχώς δεν υπάρχει παρα μόνον η cyan για κατέβασμα

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Σας ακούω όλους να λέτε για την μπαταρία και εκπλήσσομαι στο 925 μου η μπαταρία βελτιώθηκε κατά μισή μέρα με την cyan και τώρα μου κρατάει 2 μέρες με την ίδια ακριβώς χρήση, δεν μπορεί να έβγαλαν αναβάθμιση με χειρότερη μπαταρία τι στο καλό κάναν στην dp.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επομενο update σε κανα τριμηνο.Καμερα και μπαταρια στη Cyan δεν δουλευουν καλα

 

Έμενα η μπαταρία βελτιώθηκε όταν πήγα από τα 8 στα 8.1 Developer Preview και τώρα στην Cyan είναι στα ίδια επίπεδα (με την 8.1 DP). Όσο για την κάμερα... Τί έχει? Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με την εστίαση που λένε μερικοί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...