Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον απο προσωπικη εμπειρια ...

εχω δοκιμασει οοοοολες τις ρομ και σαν την εργοστασιακη δεν ειναι καμια.

την στα8εροτητα της miui δεν μπορει να την φτασει καμια , ακομα και με την wiui μετα απο 3-4 μερες χρησης εμφανιστηκαν σκαλωματα.

μπαταρια , αν μα8εις να το δουλευεις σωστα , οταν πρεπει save mode και οταν χρειαζεται power mode( που περα απο την πλακα με το νορμαλ εισαι σε ολα 90% καλυμενος) με την μαμα μπαταρια χτυπαω 4 ωρες ο8ονη και σε γενικες γραμμες βγαζει ανετα την μερα , με wifi παντα στο ον...

με την εργοστασιακη miui δεν εχω δει ποτε σκαλωμα αλλα στο μονο που αργει μερικες φορες ειναι στο μαρκετ με τα θεματα.

ο browser δεν ειναι και ο πιο γρηγορος ( της cm ειναι αρκετα γρηγοροτερος) αλλα στεινετε τελεια και παλι 0 σκαλωμα και δουλευει ομαλωτατα.

αυτες ειναι οι δικες μου εμπειριες.

 

και στον φιλο ποιο πανω με την θηκη , ναι ειναι πολυ ωραια , αλλα ειναι αντιγραφη iphone .. και να μου την κανα δωρο 8α την πετουσα... ( φιλικα παντα )

 

Κι εγώ που δοκίμασα όλες τις γνωστές rom, συμφωνώ σε όλα με τον φίλο απ΄πάνω (ακόμα και στο σχόλιο για την θήκη :p )

 

Γενικά χρησιμοποιήστε τα battery profiles της Miui μέσα από το Security app και θα δείτε μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την έχει και σε μαυρο χρώμα αν ενδιαφέρεσαι.Εγω ακόμη περιμένω την κόκκινη.Αααααν έρθει γιατι χλωμο το βλέπω (έπεσε dispute)

 

Σκεφτόμουν την μαύρη μόνο και μόνο γιατί γράφουν ότι έχει "σαγρέ" επιφάνεια, αλλά τελικά και η γκρίζα δεν είναι γυαλιστερή, οπότε μου κάνει. Και η μπλε καλή είναι και η μαύρη, οι άλλες είναι λίγο έντονες για εμένα. Δεν ξαναμπλέκω με alibaba, μεγάλη ταλαιπωρία από κάθε άποψη, ας έχουν χάρη που μόνο εδώ υπήρχε η θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καμια ιδέα για θήκη με την μπαταρία 3100 mAh?;Έστω back cover...

μονο αυτό που δίνουν fix μαζί με τη μπαταρία εχω δει να κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να παρω και εγω την κινηταρα. ειδατε καποια προσφορα να παιζει, η καμια προταση απο που να το παρω; και επισης αν βαλω multi rom απο το καταστημα που θα το παρω, θα εχω εβδομαδιεες αναβαθμισεις; Edited by skiathos
συμπληρωμα
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να παρω και εγω την κινηταρα. ειδατε καποια προσφορα να παιζει, η καμια προταση απο που να το παρω; και επισης αν βαλω multi rom απο το καταστημα που θα το παρω, θα εχω εβδομαδιεες αναβαθμισεις;

 

Ναι θα έχεις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις. Πάρτο από εδώ:

http://www.merimobiles.com/xiaomi-m2s-quadcore-smartphone_p/meri8961.htm (16gb)

ή περίμενε να εμφανιστεί στην αποθήκη που άνοιξαν εδώ στην Ελλάδα(δεν ξέρουμε πότε θα είναι διαθέσιμα όμως):

http://www.merimobiles.com/greece-warehouse/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φλασαρα την WIUI 4.2.28, όλα δουλεύουν κανονικά τώρα, και το LED και το άλλο με τους αραβικους χαρακτήρες (thanks to you)

δοκίμασα τα πάντα στην καινούρια έκδοση ούτε LED ούτε αραβικοι χαρακτήρες.

Επίσης μόλις φλασαρα την MIUI 4.3.14 και πάλι το ίδιο πρόβλημα με τους αραβικους χαρακτήρες (δεν τσέκαρα αν δουλεύει το LED η όχι. Ενώ σε παλιές εκδόσεις μια χαρά διαβάζει αραβική γλώσσα...

 

Πάντως είναι σοβαρό, δεν είναι θέμα πληκτρολογίου αλλά συστήματος δοκίμασα να περάσω τα fonts χειροκίνητα (στην WIUI 4.3.14)αλλά πάλι τίποτα...

 

Το θέμα μα τα Αραβικά είναι της miui 4.3.14 οπότε το έχουν κληρονομήσει και όσες βασίζονται σε αυτή, στην 4.3.21 διορθώθηκε και παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να το ζητησω με την μεγαλυτερη μπαταρια και να δεχτουν;

 

Η μεγαλύτερη μπαταρία είναι έξτρα, και δεν την έχουν σε στοκ, οπότε δεν νομίζω να δεχτουν.

Βέβαια μπορείς πάντα να ρωτήσεις στο live chat του καταστήματος.

 

 

-----------------------------------------

 

Για όσους έχουν παραγγείλει από ibuygou και το tracking (Singapore arimail) δεν έχει εμφανιστεί μετά από μέρες μάλλον έχει σταματήσει στο εκεί αεροδρόμιο και επιστρέφει στο ibuygou όπως έγινε με το δικό μου και σε ένα παλικάρι στο miui gr.

Για επικοινωνία με το κατάστημα email στην yoyo (είναι αυτή που έχει αναλάβει το support για αποστολές στην Ελλάδα) , ή ακόμα καλύτερα livechat (δεν είναι 24ωρο).

 

------------------------------------------

 

Παράγγειλα για 2η φορά mi2s αυτή την φορά από merymobiles που δυστυχώς εκτός από καλή τιμή δεν είχαν κάποιο αξεσουάρ, οπότε παράγγειλα και από Xiaomiworld την μεγάλη μπαταρία και τα Pistons.

Για να δούμε.

 

-----------------------------------------

 

Η τελευταία miui που άλλαξαν το security center παρουσιάζει κάποια force close όταν χρησιμοποιειτε, ελπίζω να είναι θέμα νεότητας και να λυθεί την παρασκευή στο νέο update.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν παραγγείλει από ibuygou και το tracking (Singapore arimail) δεν έχει εμφανιστεί μετά από μέρες μάλλον έχει σταματήσει στο εκεί αεροδρόμιο και επιστρέφει στο ibuygou όπως έγινε με το δικό μου και σε ένα παλικάρι στο miui gr.

Για επικοινωνία με το κατάστημα email στην yoyo (είναι αυτή που έχει αναλάβει το support για αποστολές στην Ελλάδα) , ή ακόμα καλύτερα livechat (δεν είναι 24ωρο).

 

 

Αληθεια? Το ιδιο κι εγω!Τοτε θα κανω Dispute στο Paypal. Οταν θα επιστραφουν τα χρηματα μου απο το ανυπαρκτο ibuygou,θα παραγγειλω αυτο (http://www.merimobiles.com/xiaomi-m2s-quadcore-smartphone_p/meri8462.htm).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μα τα Αραβικά είναι της miui 4.3.14 οπότε το έχουν κληρονομήσει και όσες βασίζονται σε αυτή, στην 4.3.21 διορθώθηκε και παίζουν κανονικά.

 

Δεν με βλέπω να αλλάξω την έκδοση που έχω σύντομα WIUI 4.2.28

Όλα κομπλέ είναι μεαυτην την έκδοση, και με τα Αραβικά και με το LED.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σού

 

Επίσης συνιστώ σε όλους το WSM TOOLS

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνκατόχους του 2s :)

 

Η συσκευη αν και ανταποκρίνεται πλήρως στις προσδοκίες μου κατα τ'αλλα , μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει καναδυο θεματάκια σε σχέση με τα sms που δεν μπορεσα και να λύσω.

1. 160χαρ. Γνωρίζω οτι η default εφαρμογή δεν υποστηρίζει, αλλα και με το handcent που χρησιμοποίησα δεν μπόρεσα να κάνω τις notifications και τα popups να δουλέψουν κανονικά. Κάπου μπερδεύεται η εφαρμογή μηνυμάτων του κινητού και δεν μπορώ να την παρακάμψω με τίποτα, ακόμη και οταν δηλώνω το handcent default app και ολες τις σχετικες ρυθμίσεις του στο on. Καμια λύση? (σημ: Δε θέλω να περάσω WIUI ή άλλη rom προς το παρόν. Η MIUI με τα weekly updates δουλευει ρολοι...)

 

2. Οι συνομιλιες στα sms δεν εμφανίζονται ενιαίες,αλλα ξεχωριστα εισερχόμενα-εξερχόμενα. Πιθανόν επειδή ο αριθμός στα εισερχομενα μηνύματα έχει τη μορφή +3069xxxxxxxx , ενώ οι επαφες που γίνονται synchronize απο το gmail είναι σκετο 69x. Επίσης στο gmail εμφανίζει στις επαφές το Greece ως χωρα του αριθμού, το ίδιο και στο κινητό. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να το βλέπει ως ίδιο αριθμό? Τα φώτα του κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνκατόχους του 2s :)

 

2. Οι συνομιλιες στα sms δεν εμφανίζονται ενιαίες,αλλα ξεχωριστα εισερχόμενα-εξερχόμενα. Πιθανόν επειδή ο αριθμός στα εισερχομενα μηνύματα έχει τη μορφή +3069xxxxxxxx , ενώ οι επαφες που γίνονται synchronize απο το gmail είναι σκετο 69x. Επίσης στο gmail εμφανίζει στις επαφές το Greece ως χωρα του αριθμού, το ίδιο και στο κινητό. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να το βλέπει ως ίδιο αριθμό? Τα φώτα του κάποιος?

 

Αυτό που λες είναι, κάνε την παληκαριά και φτιάξε τις επαφές σου με το +30 μπροστά.

Εμένα από εχθές κάνει κάτι χαζά με τον συγχρονισμό του google account μου, δεν με ειδοποεί για τα mails, κολλάει στο συγχρονισμό του ημερολογίου και άλλα τέτοια. Υποπτέυομαι ότι φταίω εγώ που σκάλιζα τις ρυθμίσεις battery saving, αλλά άντε τώρα να βρεις τί φταίει!..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Για το πρώτο υπάρχει και η λύση του Greek keyboard.

Απόσο βλεπω πρόκειται για αλλο ένα 3rd party keyboard. Δεν το εξήγησα καλά παραπάνω. Χρησιμοποιώ ηδη το touchpal X (για swype πληκτρολογηση) και στο προηγούμενο κινητό μου σε συνδυασμό με το handcent δεν είχα κανένα θέμα.

Στο 2s (φαίνεται να) είναι αδύνατη η αξιοπρεπής χρήση handcent για τους περιορισμούς που ανέφερα παραπάνω. Οπότε αναζητώ λύση με το υπάρχον πληκτρολόγιο (touchpal X) και είτε την built in εφαρμογη (πράγμα απ'οτι καταλαβαίνω μαλλον αδύνατον) είτε κάποια άλλη πλην handcent.

 

Αυτό που λες είναι, κάνε την παληκαριά και φτιάξε τις επαφές σου με το +30 μπροστά.

Εμένα από εχθές κάνει κάτι χαζά με τον συγχρονισμό του google account μου, δεν με ειδοποεί για τα mails, κολλάει στο συγχρονισμό του ημερολογίου και άλλα τέτοια. Υποπτέυομαι ότι φταίω εγώ που σκάλιζα τις ρυθμίσεις battery saving, αλλά άντε τώρα να βρεις τί φταίει!..

Να προσθέσω στο παραπάνω οτι παρατηρησα πως σε συνομιλιες που περιέχουν μόνο εισερχόμενα (με αποστολέα συνεπως εξαρχης με το +30) ή σε συνομιλίες που το 1ο μήνυμα ήρθε ως εισερχόμενο και απάντησα απο κάτω κατευθείαν, στο μενού των συνομιλιων εμφανίζεται το όνομα της επαφης , αλλα αν την ανοίξεις τη συγκεκριμένη συνομιλία ή και κάποια άλλη και στη συνεχεια επιστρεψεις, αυτό εξαφανιζεται ή και ακολούθως ξαναέμφανίζεται το όνομα κατα βούληση! Για να μην τα πολυλογώ έχω επισυνάψει screenshots απο 2 σημερινα διαδοχικα sms που στη λίστα συνομιλιων το κάθε όνομα εμφανίζεται και εξαφανίζεται κάθε φορα όπως του καπνίσει, πότε το ένα, ποτε το άλλο, πότε και τα 2!!! :wacko::confused::help:

 

(Αυτό με το +30 δεν βρηκα ακόμη το χρόνο να το εφαρμόσω. Ελπίζω να δίνει λύση και σε αυτα τα θεματα, αλλα και πάλι εξακολουθώ να το βρίσκω τραγικό όταν σε συσκευη ~4 χρόνων δεν είχα ποτέ κατι τέτοιο ως πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μηπως μπορει να κανει καποιος το καλο να ανεβασει το apk απο τον ιντερνετ browser του miui?
Link to comment
Share on other sites

αστο με handcent και τετοια μουφα ειναι ολο και μικροπροβληματακια παιζουν.

 

προς το παρων δυστηχως δεν υπαρχει λυση εκτος αν τους βομβαρδισουμε στις αναφορες και στα δικα τους φορουμ της Miui που βγαζουν τα Update και αρχισουμε να γραφουμε εκει (προσωπικα το κανω καιρο τωρα)

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν παραλείπω να τους το αναφέρω για τα μηνύματα. Δεν έχω παράπονο από την WIUI, αλλά ένα τέτοιο πρόβλημα παραείναι σοβαρό για να μένει άλυτο σε επίσημη rom, ειδικά από την στιγμή που αφορά χρήστες αρκετών γλωσσών.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ δοκίμασα το WSM tools>>MI tools>>applications και μετά enable long SMS και η επόμενη ρύθμιση όπως στην screenshot [ATTACH]43034[/ATTACH] στο M2s δουλεύει δεν ξέρω για το M2

Στον φίλο πιο πάνω

καλησπερα , μηπως μπορει να κανει καποιος το καλο να ανεβασει το apk απο τον ιντερνετ browser του miui?

Όταν πάω σπίτι θα σ'το ανεβάσω σε dropbox

 

 

Γνωρίζω πως το "enable long SMS" δεν έχει σημασία στο 160χαρ. Απλά αναφέρω πως τα'χω βάλει... Αν το δοκιμάσει κάποιος σε διαφορετική ROM απ'την 4.2.28 άσε το αναφέρει

Edited by jordany91
Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ δοκίμασα το WSM tools>>MI tools>>applications και μετά enable long SMS και η επόμενη ρύθμιση όπως στην screenshot [ATTACH]43034[/ATTACH] στο M2s δουλεύει δεν ξέρω για το M2

Στον φίλο πιο πάνω

Όταν πάω σπίτι θα σ'το ανεβάσω σε dropbox

 

 

Γνωρίζω πως το "enable long SMS" δεν έχει σημασία στο 160χαρ. Απλά αναφέρω πως τα'χω βάλει... Αν το δοκιμάσει κάποιος σε διαφορετική ROM απ'την 4.2.28 άσε το αναφέρει

 

σε εμενα και 2 φιλους παντως που το εχουμε κανει αυτο ... μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες και 160 δεν διορθωθηκε

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το mi2s 16 gb από to2c.com ,φοβερή συσκευή.

Όλα φαίνονται οκ για την ώρα, έβαλα και google play εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα δίνουν με το δικό τους App το Mi Market. Αλλά δεν είναι τίποτα, από εκεί κατεβάζεις το play store και μετά κάνεις οτι θες.
Link to comment
Share on other sites

σε εμενα και 2 φιλους παντως που το εχουμε κανει αυτο ... μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες και 160 δεν διορθωθηκε

 

Σε'μένα πάντως μια χαρά γράφει 160 στα ελληνικά,αμα Θές ανεβάζω screenshot

Τώρα άλλες διαφορές που μπορεί να'χω είναι

Ενεργοποιημένο το TDB WIUI 4.2.28 στο system2 και MIUI 4.2.28 στο system1 (άσχετο το ξέρω αλλά λεω)

Και καμιά άλλη εφαρμογή μηνυμάτων πέρα από whatsapp & Viber

Edited by jordany91
Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε και το δικο μου και δηλώνω εντυπωσιασμένος. Έχω μόνο ένα θέμα με τον αριθμό μου. Στο About Phone, εμφανίζει "Unknown" στο My phone number, και όταν καλώ κάποιον ο αριθμός μου δεν εμφανίζεται (σαν να έχω απόκρυψη). Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το διορθώσω ? Thanks

 

EDIT: Τελικά διορθώθηκε, από settings --> Caller ID, μάλλον έφταιγε το default setting του παρόχου.

Edited by notme
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...