Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ξέρει κανείς κάποιο άλλο μάρκετ? Εκτός από playstore και xiaomi Market? Έχω κατεβάσει το mobo αλλά ότι εφαρμογή βάζω καινούργια την ανοίγει και την κλείνει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[/color]

πηρα στα χερια μου ενα mi2s και εχει προβλημα ο proximity sensor

φορουσε την μανισια ρομ και του περασα την 7.0.4 αλλα παλι δεν δουλευει.

το ανοιξα και δεν υπηρχε κανενα σκουπιδακι μπροστα του

ειχε σπασει η οθονη και την αλλαξα. μαλλον πειραχτηκε εκει κατι κατα την πτωση.

το θεμα ειναι οτι καλω και σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει. πρεπει να του βγαλω μπαταρια η να κλεισει ο αλλος το τηλεφωνο.

ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω τον sensor? εψαξα στο ινετ αλλα οτι βρηκα δεν δουλεψε. καμια ιδεα?

 

Φίλε twmnnmik αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα αυτες τις μέρες με τον proximity sensor, αλλάζοντας οθόνη στο Mi 2s ξεκινώντας την κλήση έσβηνε η οθόνη του κινητού και την ξανά άναβες με δυσκολία. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι βάζοντας την καινούργια οθόνη το touch digitizer δεν εφαρμόζει τέλεια πάνω στο πλαίσιο που εφάπτεται η οθόνη με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα μικρό κενό (απόσταση) για τέλεια εφαρμογή.

Λύσεις: πατώντας με το αριστερό σου χέρι την επάνω αριστερή γωνία του digitizer (ώστε να κάνει τέλεια εφαρμογή) χωρίς να εμποδίζεις τον αισθητήρα θα μπορείς, μετά το τέλος της κλήσης ή και κατα την διάρκειά της, να ενεργοποιείς την οθόνη χωρίς προβλήματα.

Δεύτερη λύση είναι να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα πηγαίνοντας στις πρόσφατες κλήσεις-->μπαίνεις στις ρυθμίσεις κλήσεων με κάποιο από τα πλήκτρα αφής, ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει-->κάπου εκεί θα βρεις "Ρυθμίσεις Εισερχόμενων Κλήσεων" και από εκεί θά έχεις την επιλογή να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα.

mi 2s
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κυριοι καλησπερα. Εχω ενα Mi 2S με rom 4.1.1

Υπαρχει καποια stable multilanguage που να υποστηριζει ελληνικα σε 4.4.2 η σε lolipop ωστε να μπει επανω με clean install + wipe data κλπ;

και να εχει καλη διαχειρηση μπαταριας

Εχω χαθει με το ψαξιμο και δεν βρισκω ακρη πραγματικα.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο Miui.gr έχει και 4.4.4 και 5... Εγώ πριν το χάσω το ΜΙ2 που είχα χρησιμοποιούσα την 4.4.4 και μου άρεσε πολύ το αποτέλεσμα...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παρέλαβα χθές ένα για την αδελφή μου, περίμενα πλαστικούρα και διαψεύστηκα πανυγηρικά! Πολύ vfm συσκευή ειδικά για όποιον θέλει κάτι μικρότερο από 5". Το πήρα από vickmall με την "ελληνική" ρομ - που είναι στην πραγματικότητα κάποια custom multilingual, αλλά για όποιον ΔΕΝ ενδιαφέρεται για αναβαθμίσεις κ.λ.π. μια χαρά είναι, γρήγορη, χωρίς bug, χωρίς "κινεζιές". Την έκανα root (λίγο δύσκολα) για να "παγώσω" κάποιες εφαρμογές, έγινε και λογαριασμός miui και όλα καλά. Συνίσταται...
Link to comment
Share on other sites

Πωλείται ακόμα κάπου στα 200 ευρώ απ' ότι είχα δει, αλλά νομίζω ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Να μην παρεξηγηθώ, το έχω 2.5 χρόνια και λειτουργεί ακόμα φαν καινούριο, δεν έχω κανένα παράπονο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ ειχα το mi2 απ τη στιγμή που πρωτοβγηκε. Και μέχρι τον προηγούμενο Μάιο που το έχασα έτρεχε νεράκι με την ελληνική ΡΟΜ και με αντροιντ 5. Ούτε ένα μικροκολλημα... Δυστυχώς απ το 2012 έχει ανοίξει η ψαλίδα κυρίως στην κάμερα που εμένα με ενδιαφέρει αρκετά και δεν προτιμαω xiaomi πλέον. Αλλά η miui είναι αγαπη
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το Vickmall 110$ (127 μαζί με θήκη και τζάμι Nilkin) και νομίζω ότι αξίζει και το τελευταίο δολάριο. Ήρθε σε μια εβδομάδα και είχε μέσα μια θήκη silicone και μια φθηνή μεμβράνη δώρο...

 

edit: από εδώ http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-pro-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html γιατί έχει "θαφτεί" από τα νεώτερα μοντέλα και πρέπει να ψάξεις πολύ για να το βρείς.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το Vickmall 110$ (127 μαζί με θήκη και τζάμι Nilkin) και νομίζω ότι αξίζει και το τελευταίο δολάριο. Ήρθε σε μια εβδομάδα και είχε μέσα μια θήκη silicone και μια φθηνή μεμβράνη δώρο...

 

edit: από εδώ http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-pro-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html γιατί έχει "θαφτεί" από τα νεώτερα μοντέλα και πρέπει να ψάξεις πολύ για να το βρείς.

 

Αυτό είναι το redmi 2s ή pro όχι το mi2s .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είχα αφήσει το κινητό σήμερα για λίγη ώρα στον ήλιο.Υπερθερμάνθηκε και έκλεινε.Μετά άνοιξε κανονικά κάποιες στιγμές όμως κλείνει.Τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Καλησπέρα, ο 2,5ετών υιός λατρεύει το συγκεκριμένο κινητό και το βρίσκει όπου και να το κρύψω αλλά από την χαρά του πριν μερικές μέρες που το βρήκε το εκσφενδόνισε με αποτέλεσμα να σπάσει το τζαμάκι.

Μήπως έχει κρατήσει κανείς παλιό λειτουργικό digitizer με οθόνη με άλλο πρόβλημα να μου τα στείλει να μπορέσω να πάρω κάποιες σημειώσεις από το κινητό;

Έχω παραγγείλει άλλο σετ αλλά αργεί πολύ να έρθει.

Εννοείτε πληρώνω μεταφορικά και το στέλνω πίσω αν το χρειάζεται, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αποφάσισα να αναστήσω την συσκευή μου και περιμένω οθόνη και ηχείο για να τα αλλάξω.

 

Αλλά όσο περιμένω βαρέθηκα και είπα να δοκιμάσω την mokee 7.1.2 (https://download.mokeedev.com/?device=aries) σαν πρώτη εντύπωση είναι οκ, αλλά δεν εχω sim μέσα στο τηλέφωνο και το πάνω μέρος δεν λειτουργεί το touch :p και το έχω με otg+mouse

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Έχει βάλεις κάνεις την επίσημη 9.Χ που βγήκε πρόσφατα;

Με ποια ρομ έχετε το mi2s σας;

Το θέμα με τα κοψίματα στην μουσική πόσο σας την σπάει!;

 

Sent from my LEX720 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για χρόνια είχα Mockee και σχετικά πρόσφατα δοκίμασα την XTRV MIUI 8 και τώρα έχω την 9 πάλι από miui.gr

Δεν ξαναβάζω custom γιατί δεν μπορούν να υποστηρίξουν σωστά την συσκευή.

Με το που έβαλα MIUI το ακουστικό ακούγεται πολύ δυνατότερα, το ηχειάκι όχι μόνο παίζει δυνατότερα αλλά και ποιο ποιοτικά ακόμη και το λαμπάκι ειδοποιήσεων είναι ποιο δυνατό (δεν αστειεύομαι).

Γενικά η συσκευή δουλεύει άψογα εν έτη 2018, το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχω είναι η πολύ επιθετική διαχείριση της μπαταρίας που δεν αφήνει καμία εφαρμογή άλλου κατασκευαστεί να δουλέψει σωστά.

Έχω από χρόνια το Alarm Clock Xtreme το οποίο δεν χτυπά, το widget του καιρού δεν κάνει ανανεώσεις, ακόμη και το Play Store όταν έχει πολλές αναβαθμίσεις κόβονται αν δεν πατήσω ανά 3-4 λεπτά να ανάψει.

Η επόμενη που θέλω να δοκιμάσω είναι η 9άρα global.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά όχι, κάνει αυτό που λες και δεν το είχα διαπιστώσει μια και δεν ακούω μουσική από το (συγκεκριμένο) κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...