Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και απο εδώ. Αν κάποιος συμφορουμίτης θέλει να αποχωριστεί το Mi2s ας μου στείλει pm μιας και με ενδιαφέρει. Αν είμαι off topic ή δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους post παρακάλω να με συγχωρείτε και να διαγραφεί. Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μου βγαζει σημερα update στη jbl 36.0 παω να την κανω αλλα μου βγαζει error ξερει κανεις τι παιζει; εχω την jbl 34.0

 

Δοκίμασε μετα τις 12 το βράδυ.Ετσι έγινε σε εμένα εχθές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω ενα θεματακι... λογω του ότι το κινητο έχει το ηχείο στο πίσω μέρος, οταν το εχω στη θηκη σιλικονης (δωρο απο τη minideal), ο ήχος κλεισεις αποδυναμωνεται πολυ (ως και 80%), με αποτελεσμα να χάνω κλησεις...

εχετε να προτεινεται καποια θηκη που να ξεπερναει αυτο το προβλημα???

 

εχω δει την παρακατω θηκη, στην οποια εχουν βαλει πολυ έξυπνα τα ηχεια στο πανω μερος του κινητου. Το κακο ειναι οτι ειναι απομιμηση iphone... αλλα αυτο το ξεπερναω... το αλλο ειναι οτι δεν νομιζω να προστατευει απο πτωσεις, οπως η σιλικονη, και κυριως στο σημειο που υπαρχει η οθονη... και επειδη ειναι λιγο πιο παχια απο το μανισιο cover, πιθανον να μη χωραει στη θηκη σιλικονης...

 

εχετε να προτεινετε κατι αλλο...?

 

http://www.aliexpress.com/store/product/high-quality-Dreamfly-protection-case-protection-shield-for-Xiaomi-2-2S-xiaomi-M2-M2S-free-shipping/912932_758470056.html

Link to comment
Share on other sites

... το κινητο έχει το ηχείο στο πίσω μέρος, οταν το εχω στη θηκη σιλικονης (δωρο απο τη minideal), ο ήχος κλεισεις αποδυναμωνεται πολυ (ως και 80%), με αποτελεσμα να χάνω κλησεις...

 

και δεν κάνεις μια τρύπα/σκίσιμο στην υπάρχουσα σιλικονουχα θήκη?

(μιλάμε για τις οπές δίπλα στην κάμερα, σωστά?)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου εχω την παρακατω που ειναι η κορυφη οτι αφορα θηκη και Mi2S στην προτεινω λοπον, αλλη αισθηση μιλαμε!

 

http://www.aliexpress.com/item/New-For-Xiaomi-Mi2-M2-M2S-Nillkin-Super-Shield-Hard-Back-Phone-Case-With-Screen-protector/983415457.html

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

και δεν κάνεις μια τρύπα/σκίσιμο στην υπάρχουσα σιλικονουχα θήκη?

(μιλάμε για τις οπές δίπλα στην κάμερα, σωστά?)

 

ναι ειναι οι οπες διπλα στην καμερα... έχει τρυπα/σκισιμο αλλα ο ηχος δεν περναει επειδη η θηκη δημιουργει τελειως οριζοντια επιφανεια στην πλατη του κινητου (οταν αυτο ακουμπαει π.χ. σε τραπεζι) και η σιλικονη λειτουργει ως ηχομονωση για τον ηχο... ουσιαστικα εγκλωβιζεται ο ηχος να διαφυγει πλαγιως, παρα την οπη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου γεια σου εχω την παρακατω που ειναι η κορυφη οτι αφορα θηκη και Mi2S στην προτεινω λοπον, αλλη αισθηση μιλαμε!

 

http://www.aliexpress.com/item/New-For-Xiaomi-Mi2-M2-M2S-Nillkin-Super-Shield-Hard-Back-Phone-Case-With-Screen-protector/983415457.html

 

ευχαριστω... φαινεται πολυ ωραια... η ερωτηση μου ειναι αν σου εμφανιζει εσενα το ιδιο προβλημα που περιεγραψα παραπανω... με τη μειωση της εντασης του ηχου οταν ακουμπαει σε οριζοντια επιφανεια??

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσεξει μια πολυ μικρή μειωση του ηχου κλησης σαν να εχω κατεβασει μια βαθμιδα την καμπανα του
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχουν αναφέρει κάποιο πρόβλημα οι συνομιλητές μου, οπότε υποθέτω με ακούν δυνατά και καθαρά.

Το μόνο πρόβλημα της Mokee για εμένα είναι η μη πλήρης υποστήριξη των Xiaomi Piston και γενικά όλων των hands free, στην τελευταία της έκδοση δουλεύει μόνο το accept/end call, ενώ στις προηγούμενες δούλευε και το Volume up.

 

Δοκιιμασα τη Mokee, φαινεται σταθερη, μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας δε διαπιστωσα παντως.Μηπως γινεται αυτο που ανεφερα, να πεφτει λιγο οσο δε το χρησιμοποιεις και μετα αποτομα να κανει αλματα? 1% για τοσες ωρες μονο σε λειτουργια πτησης το βλεπω και στα δικο μου και σε κινητα φιλων.Δε μου αρεσε το scrolling εφε στις ρυθμισεις επισης, δε το εψαξα να δω αν αλλαζει ειναι η αληθεια, αλλα αυτο που με χαλασε περισσοτερο ειναι οτι υπαρχουν υποψιες για malware στις Mokee roms.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς aosp 4.4.4 από Ivan;

 

Βλέπω καλά σχόλια για σταθερότητα και μπαταρία.

 

Πριν λιγες μερες τη δοκιμασα για μια μερα μονο οποτε δεν εχω ασφαλη συμπερασματα, απο σταθεροτητα μια χαρα κανενα προβλημα, μπαταρια δε παρατηρησα καμια διαφορα σε σχεση με CM11.Ο λογος που την εβγαλα ειναι οτι λειπουν καποιες ρυθμισεις οπως π.χ. επιδοσεις (αν θυμαμαι σωστα...)

 

Ειμαι στο ψαξιμο για handsfree, εκτος απο τα pistons και μεχρι 20 ε τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, με τις δύο τελευταίες αναβαθμίσεις στο Mi2s, όταν πάω να επιλέξω στην διαχείρηση της μπαταρίας την κατάσταση "εξοικονόμηση ενέργειας" δεν το δέχεται και λέει πως η εφαρμογή "ρυθμίσεις" έχει πάψει να λειτουργεί και με πετάει έξω. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? και με γυρνάει στην επιλογή της "ισορροπημένης" κατανάλωσης ενέργειας. Ενώ πριν το είχα μόνιμα στην εξοικονόμηση ενέργειας.

 

.....

Ειμαι στο ψαξιμο για handsfree, εκτος απο τα pistons και μεχρι 20 ε τι προτεινετε?

 

Πάρε αυτά, φθηνά και με πολύ καλή απόδοση.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, με τις δύο τελευταίες αναβαθμίσεις στο Mi2s, όταν πάω να επιλέξω στην διαχείρηση της μπαταρίας την κατάσταση "εξοικονόμηση ενέργειας" δεν το δέχεται και λέει πως η εφαρμογή "ρυθμίσεις" έχει πάψει να λειτουργεί και με πετάει έξω. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος? και με γυρνάει στην επιλογή της "ισορροπημένης" κατανάλωσης ενέργειας. Ενώ πριν το είχα μόνιμα στην εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Αν αναφερεσαι σε miui νομιζω πως ειχα διαβασει κατι σχετικο στο forum της xiaomi.

 

 

Πάρε αυτά, φθηνά και με πολύ καλή απόδοση.

 

Παναγιώτης

 

Ευχαριστω για την προταση σου.Για τα sony MH-410c και sony MH-650c τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν δει.

Official miui6 για τα mi2/s θα έρθει αργότερα (4-5 μήνες) και ΔΕΝ θα είναι βασισμένη στην 4.4.4 όπως στα mi3-mi4 αλλά στην 4.1.1 όπως και τώρα η v5.

 

Όποιος θέλει και ενδιαφέροντα; φέρεται για official 4.4.4 ας ρίξει μια ματιά εδω:

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=35386

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=35538

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=35480

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα παρατήρησα ότι η πίσω κάμερα (η βασική του δηλαδή) αδυνατεί να εστιάσει σε κοντινές αποστάσεις (με το κοντινές εννοώ κάτω του μέτρου ή και παραπάνω).

Ενώ στα τοπία φαίνεται να μην έχει πρόβλημα, αντίθετα δε η μπροστινή του κάμερα, εστιάζει με τη μία.

Τι συμβαίνει? έχει παρουσιάσει σε κανέναν το ίδιο? από τι μπορεί να προέρχεται? Βασικά εγκατέστησα μια εφαρμογή για σκανάρισμα και είδα πως με την πίσω κάμερά του δεν μπορεί να εστιάσει και να σκανάρει το έγγραφο. Έτσι το γύρισα στην εφαρμογή της κάμερας να τραβήξω φωτογραφία τη σελίδα αλλά είδα πως και με την δική του εφαρμογή αδυνατούσε να εστιάσει πάνω στο κείμενο.

Είπα στην αρχή μήπως είναι θέμα χαμηλού φωτισμού και έβγαλα την σελίδα να την φωτογραφίσω έξω, αλλά και έτσι δεν είδα καμία διαφορά, πάλι η κάμερα δεν εστίαζε. Μόλις το γύρισα στην μπροστινή όμως, έστω και στα τυφλά, εστίασε αμέσως!

 

Τροποποίηση :

Από μια έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο είδα πως αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα, και πως είναι μάλλον (???) πρόβλημα του λογισμικού και όχι του υλικού, αλλά παρόλα αυτά ακόμα δεν έχει διορθωθεί παρά τις τόσες αναβαθμίσεις!!!

Όπως επίσης δεν έχει διορθωθεί το κρασαρισμα των ρυθμίσεων αν πάω να επιλέξω την ρύθμιση "εξοικονόμηση μπαταρίας".

Κάποιος το έλυσε παντως (το θέμα με την κάμερα) με την αγορά εφαρμογής για κάμερα απο το πλει στορ.

 

Κανείς που το έλυσε ανέξοδα?

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
προσθήκες
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις σε τι ROM και εφαρμογή εμφανίζεται το πρόβλημα.

 

Τσέκαρε στις ρυθμίσεις της κάμερας (Advanced μενού) το Focus mode. Δοκίμασε Macro/Auto/CAF. To macro είναι η σωστή επιλογή αλλά και το Auto έπρεπε να δούλευε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που υπαρχει το κινητο σε in stock;
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις σε τι ROM και εφαρμογή εμφανίζεται το πρόβλημα.

 

Τσέκαρε στις ρυθμίσεις της κάμερας (Advanced μενού) το Focus mode. Δοκίμασε Macro/Auto/CAF. To macro είναι η σωστή επιλογή αλλά και το Auto έπρεπε να δούλευε

 

Από ΡΟΜ έχω ακόμα την εργοστασιακή με την τελευταία αναβάθμιση 4.9.19.

Το πρόβλημα το έχει και με την εργοστασιακή εφαρμογή της κάμερας αλλα και με το πρόγραμμα CamScanner από το playstore.

Επίσης από τις ρυθμίσεις τα έχω δοκιμάσει όλα (Macro/Auto/CAF), δεν μπορεί να εστιάσει με καμία ρύθμιση.

Επίσης δοκίμασα και την εφαρμογή την οποία ανέφερα, από το πλέι στορ την δωρεάν έκδοσή της, αλλά και με αυτή αδυνατούσε να εστιάσει, δεν ξέρω αν τελικά θα το κάνει με την εμπορική έκδοση.

Υπάρχει τρόπος να δω αν είναι ελαττωματική η κάμερά του σαν hardware? Στις φωτογραφίες τοπίου πάντως (ή τελος πάντων αν εστιάσω κάπου μακρύτερα από το 1 και κάτι μέτρο), εστιάζει μια χαρά.

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Από ΡΟΜ έχω ακόμα την εργοστασιακή με την τελευταία αναβάθμιση 4.9.19.

Το πρόβλημα το έχει και με την εργοστασιακή εφαρμογή της κάμερας αλλα και με το πρόγραμμα CamScanner από το playstore.

Επίσης από τις ρυθμίσεις τα έχω δοκιμάσει όλα (Macro/Auto/CAF), δεν μπορεί να εστιάσει με καμία ρύθμιση.

Επίσης δοκίμασα και την εφαρμογή την οποία ανέφερα, από το πλέι στορ την δωρεάν έκδοσή της, αλλά και με αυτή αδυνατούσε να εστιάσει, δεν ξέρω αν τελικά θα το κάνει με την εμπορική έκδοση.

Υπάρχει τρόπος να δω αν είναι ελαττωματική η κάμερά του σαν hardware? Στις φωτογραφίες τοπίου πάντως (ή τελος πάντων αν εστιάσω κάπου μακρύτερα από το 1 και κάτι μέτρο), εστιάζει μια χαρά.

 

Παναγιώτης

Μηπως σου επεσε;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σου επεσε;

 

Όχι, δεν μου έχει πέσει. Το τηλέφωνο το προσέχω καλύτερα από οτιδήποτε άλλο. Και παρόλο που χάνει σε ομορφιά το έχω μέσα σε θήκη σιλικόνης. Απλώς συνήθως δεν το χρησιμοποιώ ως φωτογραφική, και τώρα επειδή ήθελα να στείλω μερικές σελίδες ως pdf σε ένα φίλο, του πέρασα το CamScanner και είπα να τις στείλω απευθείας από το κινητό. Έτσι διαπίστωσα το θέμα αυτό με την κάμερα και την εστίαση.

Δες και εδώ αυτό που σας έλεγα πως έχουν και άλλοι θέμα με την εστίαση.

Εξάλλου αν μου έπεφτε και πάθαινε κάτι, δεν θα είχε γενικά πρόβλημα η κάμερα?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,ξέρει κάποιος αν η οθόνη και τα back covers απο το mi2-s ταιριάζουν με το mi2;;;Γιατί θέλω αλλαγή οθόνης και μονο για το mi2-s βρισκω...Επίσης ξέρει κάποιος αν το xiaomiworld είναι αξιόπιστο ή κάποια αλλη αξιόπιστη ιστοσελίδα να πάρω το ανταλλακτικό;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,ξέρει κάποιος αν η οθόνη και τα back covers απο το mi2-s ταιριάζουν με το mi2;;;Γιατί θέλω αλλαγή οθόνης και μονο για το mi2-s βρισκω...Επίσης ξέρει κάποιος αν το xiaomiworld είναι αξιόπιστο ή κάποια αλλη αξιόπιστη ιστοσελίδα να πάρω το ανταλλακτικό;;;

Πρέπει να ταιριάζουν, γιατί εξωτερικά είναι ίδιες συσκευές.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

 

Φαντάζομαι ότι δε μιλάς για το 2Α,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ταιριάζουν, γιατί εξωτερικά είναι ίδιες συσκευές.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

 

Φαντάζομαι ότι δε μιλάς για το 2Α,σωστά?

Παιδιά συγνώμη που επεμβαίνω αλλα σαν τεχνικός θα μιλήσω μην ρισκάρετε βεβαιωθείτε 100% πρώτα.

Σαν παράδειγμα θα αναφέρω τα Iphone 3G-3GS οπως 4-4s και 5-5s τα ζευγάρια αυτά εξωτερικά ειναι ιδια, εσωτερικά δεν ταιριάζει τίποτα ουτε καν οι μπαταρίες τους αλλα ούτε και οι οθόνες τους!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ταιριάζουν, γιατί εξωτερικά είναι ίδιες συσκευές.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

 

Φαντάζομαι ότι δε μιλάς για το 2Α,σωστά?

 

Όχι, για το mi2 που βγήκε πριν το 2-s...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...