Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την πάσα. Καταρχήν έχω πάρει 4 συσκευές από Aliexpress και λογικά θα παραγγείλω και στο μέλλον γιατί δεν είναι ότι δεν ξέρω άλλα e-shop απλά κοιτάω να ξοδεύω όσο το δυνατόν λιγότερα χρηματα μέσω ίντερνετ. Μου έτυχε απλά ενα σκάρτο περιστατικό. Και ρωτάω, προφανώς ρητορικά και άσχετα με το συμβάν, τι σημαίνει "αξιόπιστο" μαγαζί. Είναι μήπως ο ιδιοκτήτης κάνας μπατζανάκης σου, ή μήπως παρακολουθείς την διαδικασία αποστολής της συσκευής. Θέλω να πω, ότι και τις καλύτερες κριτικές να έχει κάποιο μαγαζί, από τη στιγμή που είναι online και εκτός Ελλάδας υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου βγει μάπα η αγορά! Έτσι το βλέπω εγώ. (ενημερωτικά έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή και περιμένω απάντηση για να μπω στη διαδικασία dispute)

Σιγουρα.

Ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος για την αξιοπιστια ενος μαγαζιου αλλα βλεπεις τα ποσοστα επιτυχιας του καθενος.

Παρακολουθοντας το τοπικ σχηματιζεις μια πολυ καλη αποψη για το ποια μαγαζια ειναι τα λιγοτερο πιθανα να σε κοροϊδεψουν. Βλεπεις ποσος κοσμος εχει παραγγηλει απο 'δω ή απο 'κει και ειναι ευχαριστημενος οποτε διαλεγεις μεταξυ αυτων των λιγων "αξιοπιστων" μαγαζιων. Δε θα εκανα ποτε κινηση που δεν υπαρχει καποια αναλογη απο τους συμφορουμητες και χωρις γνωμες.

 

Κριμα ομως ρε φιλε. Ο αλιτης! Μακαρι να παρεις πισω τα λεφτα.

Επισης και στις ρυθμισεις του κινητου MediaTek λεει στη cpu.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσοι έχετε πάρει τα Xiaomi piston ήδη ξέρετε για τί μιλάμε. Εγώ απευθύνομαι στους υπόλοιπους, γιατί νομίζω είναι κρίμα να μην αποκτήσουν αυτά τα ακουστικά. Δεν θα μιλήσω για την ηχητική απόδοσή τους, δεν είμαι γνώστης, μου ακούγονται πάντως αρκετά καλύτερα από τα "χιλιοτραγουδησμένα" Sony ΜΗ-1.

Με ούτε 15 ψωροευρώ αποκτάτε αυτά που βλέπετε στην φωτό. Μεταλλικά, με καταπληκτική εμφάνιση, κορυφαία υλικά, υφασμάτινο-στο μεγαλύτερο μέρος του-καλώδιο και πολύ όμορφη συσκευασία. Μάλλον έπρεπε να πάρω και ένα δεύτερο ζευγάρι, για να τα κρατήσω σφραγισμένα!..

 

Καλές ακροάσεις! Αξίζουν και το τελευταίο cent.

Εγώ αγόρασα και 2ο ζευγάρι :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πάσα. Καταρχήν έχω πάρει 4 συσκευές από Aliexpress και λογικά θα παραγγείλω και στο μέλλον γιατί δεν είναι ότι δεν ξέρω άλλα e-shop απλά κοιτάω να ξοδεύω όσο το δυνατόν λιγότερα χρηματα μέσω ίντερνετ. Μου έτυχε απλά ενα σκάρτο περιστατικό. Και ρωτάω, προφανώς ρητορικά και άσχετα με το συμβάν, τι σημαίνει "αξιόπιστο" μαγαζί. Είναι μήπως ο ιδιοκτήτης κάνας μπατζανάκης σου, ή μήπως παρακολουθείς την διαδικασία αποστολής της συσκευής. Θέλω να πω, ότι και τις καλύτερες κριτικές να έχει κάποιο μαγαζί, από τη στιγμή που είναι online και εκτός Ελλάδας υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου βγει μάπα η αγορά! Έτσι το βλέπω εγώ. (ενημερωτικά έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή και περιμένω απάντηση για να μπω στη διαδικασία dispute)

 

αξιόπιστα μαγαζιά.=paypal.

Εχω 42 παραγγελίες απο Aliexpress, μα ποτέ δεν ήταν-είναι κινητό.Μια βόλτα στο thread, θα ωφελούσε ως προς τα αξιόπιστα μαγαζιά όσον αφορά την Mi πλέον.Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πάρει τα Xiaomi piston ήδη ξέρετε για τί μιλάμε. Εγώ απευθύνομαι στους υπόλοιπους, γιατί νομίζω είναι κρίμα να μην αποκτήσουν αυτά τα ακουστικά. Δεν θα μιλήσω για την ηχητική απόδοσή τους, δεν είμαι γνώστης, μου ακούγονται πάντως αρκετά καλύτερα από τα "χιλιοτραγουδησμένα" Sony ΜΗ-1.

Με ούτε 15 ψωροευρώ αποκτάτε αυτά που βλέπετε στην φωτό. Μεταλλικά, με καταπληκτική εμφάνιση, κορυφαία υλικά, υφασμάτινο-στο μεγαλύτερο μέρος του-καλώδιο και πολύ όμορφη συσκευασία. Μάλλον έπρεπε να πάρω και ένα δεύτερο ζευγάρι, για να τα κρατήσω σφραγισμένα!..

 

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201417-47-53_zpsbe72012a.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201414-17-29_zpsd4122b0d.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201414-18-39_zps3b0bd4fd.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201414-19-59_zpsd2b47a8f.jpg

 

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201414-20-15_zps04d02af5.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201417-56-10_zps20da7047.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th_26-05-201417-56-38_zpsbc2c1894.jpg

 

 

Δεν τα εχω αγορασει αλλα θελω τη γνωμη τη δικη σου και οσων τα εχουν,

 

1) Ειναι βαρια σε συγκριση με οποιοδηποτε αλλο handsfree ?

 

2) Στο αυτι "καθονται" κανονικα ή πεφτουν κτλ ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ελαφρα ειναι, τα μοναδικά ακουστικά που πραγματικά κάθονται σε "όλα τα αυτια" έχω δοκιμάσει αρκετά για αυτό. Έχουν ένα εξάρτημα (ear bud) πολύ ωραίο. Σαν να είναι διπλό, όπου το ένα κάΘεται βαθιά και το άλλο (λίγο πιο μεγαλο) κάθεται στο έξω ακουστικό Πόρο και δεν πέφτει.

 

Επίσης, είναι handsfree με τρία κουμπιά ένα για τις κλήσεις και διαφορές άλλες ρυθμίσεις (με κάποια εφαρμογες) και δυο κλασσικά για την ένταση του ήχου

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω αγορασει αλλα θελω τη γνωμη τη δικη σου και οσων τα εχουν,

 

1) Ειναι βαρια σε συγκριση με οποιοδηποτε αλλο handsfree ?

 

2) Στο αυτι "καθονται" κανονικα ή πεφτουν κτλ ;

 

 

Πολύ ελαφριά, τα έχω ακόμα με τα αρχικά tips και δεν έχω καν δοκιμάσει τα άλλα, προσαρμόζονται πολύ καλά στο αυτή και δεν φεύγουν εύκολα από τα αυτιά. Δεν ξέρω αν κάνουν για τρέξιμο αλλά στο λεωφορείο και σε περπάτημα ποτέ δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ μαζί τους γιατί έφυγαν από τα αυτιά μου, το tip προσαρμόζεται πολύ καλά και λόγο του πολύ μικρού βάρους δεν ενοχλούν, σχεδόν δεν αισθάνεστε ότι τα φοράς!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που πήρατε τα piston τα ελέγξατε μήπως είναι μαιμούδες? κυκλοφορούν πολλά τέτοια...

Εγώ από ebay την πάτησα και είμαι διστακτικός τώρα, του meri είναι σίγουρα τα αυθεντικά?

Αν είναι θα πάρω και εγώ ένα ζευγάρι. Από ποιότητα πως τα βλέπετε ? (το θέμα της αντοχής στο χρόνο με ενδιαφέρει βασικά).

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που πήρατε τα piston τα ελέγξατε μήπως είναι μαιμούδες? κυκλοφορούν πολλά τέτοια...

Εγώ από ebay την πάτησα και είμαι διστακτικός τώρα, του meri είναι σίγουρα τα αυθεντικά?

Αν είναι θα πάρω και εγώ ένα ζευγάρι. Από ποιότητα πως τα βλέπετε ? (το θέμα της αντοχής στο χρόνο με ενδιαφέρει βασικά).

 

Παναγιώτης

 

Τα πήρα από meri και ευτυχώς είναι αυθεντικά, μην το σκέφτεσαι τα ακουστικά για τα λεφτά τους σκίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ελαφριά. Σε εμένα μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν "κάθονται" καλά στα αυτιά μου και ότι θα μου πέσουν, αλλά και δεν μου έχουν πέσει ποτέ, και απομονώνουν πολύ καλά τους εξωτερικούς ήχους. Του merimobiles μοιάζουν αυθεντικά α) γιατί έχουν υφασματινο καλώδιο και β) τα πλαστικά του μυρίζουν βανίλια (!), όπως πρέπει.

Σε σχέση με την ανθεκτικότητά τους, νομίζω ότι είναι ανθεκτικά. Το υφασμάτινο καλώδιο και οι ενισχύσεις στα άκρα του βύσματος και των ακουστικών μοιάζουν ότι θα αντέξουν. Γενικά όμως εμένα δεν μου κόβονται ακουστικά εύκολα, τα "καλά" ζευγάρια τα προσέχω και δεν τα ταλαιπωρώ, για το τρέξιμο χρησιμοποιώ του κιλού από ebay.

Δυστυχώς εμένα δεν μου δουλεύουν τα πλήκτρα με την cyanogenMod 11 που έχω περασμένη, αυτό είναι γνωστό πρόβλημα της Cyanogenmod στα περισσότερα κινητά. Σε άλλα κινητά που δοκίμασα (Xperia Sole, Lumia 520) καθώς και σε MIUI/WIUI δουλεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το κινητό το έχω εδώ και 3 εβδομάδες είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Θέλω μόνο τη βοήθεια σας σε κάτι.Κάποιες φορές μιλάω στο τηλέφωνο και μου παραπονιούνται ότι δεν με ακούνε.Επίσης στο antutu μου βγάζει σκορ 16000 το θεωρείται ικανοποιητικό ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το κινητό το έχω εδώ και 3 εβδομάδες είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Θέλω μόνο τη βοήθεια σας σε κάτι.Κάποιες φορές μιλάω στο τηλέφωνο και μου παραπονιούνται ότι δεν με ακούνε.Επίσης στο antutu μου βγάζει σκορ 16000 το θεωρείται ικανοποιητικό ή όχι?

 

Αν και δεν είμαι και πολύ των δοκιμών και των τεστ, αυτό μου ακούγεται πολύ ύποπτο. Το σκορ του έπρεπε να είναι χαλαρά πάνω από 22,000

 

 

 

 

Παναγιώτης

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι πολύ ελαφριά. Σε εμένα μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν "κάθονται" καλά στα αυτιά μου και ότι θα μου πέσουν, αλλά και δεν μου έχουν πέσει ποτέ, και απομονώνουν πολύ καλά τους εξωτερικούς ήχους. Του merimobiles μοιάζουν αυθεντικά α) γιατί έχουν υφασματινο καλώδιο και β) τα πλαστικά του μυρίζουν βανίλια (!), όπως πρέπει.

Σε σχέση με την ανθεκτικότητά τους, νομίζω ότι είναι ανθεκτικά. Το υφασμάτινο καλώδιο και οι ενισχύσεις στα άκρα του βύσματος και των ακουστικών μοιάζουν ότι θα αντέξουν. Γενικά όμως εμένα δεν μου κόβονται ακουστικά εύκολα, τα "καλά" ζευγάρια τα προσέχω και δεν τα ταλαιπωρώ, για το τρέξιμο χρησιμοποιώ του κιλού από ebay.

Δυστυχώς εμένα δεν μου δουλεύουν τα πλήκτρα με την cyanogenMod 11 που έχω περασμένη, αυτό είναι γνωστό πρόβλημα της Cyanogenmod στα περισσότερα κινητά. Σε άλλα κινητά που δοκίμασα (Xperia Sole, Lumia 520) καθώς και σε MIUI/WIUI δουλεύουν κανονικά.

 

Και εμένα έτσι ήταν από το ebay, αλλά όταν τα τσέκαρα λεπτομερέστερα με τις σελίδες που παρουσιάζουν τις διαφορές ανάμεσα σε γνήσια και απομιμήσεις, είδα ότι δεν ήταν τελικά.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το κινητό το έχω εδώ και 3 εβδομάδες είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Θέλω μόνο τη βοήθεια σας σε κάτι.Κάποιες φορές μιλάω στο τηλέφωνο και μου παραπονιούνται ότι δεν με ακούνε.Επίσης στο antutu μου βγάζει σκορ 16000 το θεωρείται ικανοποιητικό ή όχι?

 

Σιγουρέψου πως δεν κάνεις το τεστ σε κατάσταση οικονομίας μπαταρίας.Τα max αποτελέσματα που δίνει είναι σε υψηλή απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι ήταν από το ebay, αλλά όταν τα τσέκαρα λεπτομερέστερα με τις σελίδες που παρουσιάζουν τις διαφορές ανάμεσα σε γνήσια και απομιμήσεις, είδα ότι δεν ήταν τελικά.

 

Διάβαζα λοιπόν αυτό το thread

και οι διαφορές ανάμεσα στα γνήσια και στις μαϊμούδες είναι φανερές ακόμη και στις φωτογραφίες. Τα Piston που πήρα από το merimobiles έχουν περιφερειακά στα ακουστικά τους μία πάρα πολύ λεπτή χάραξη που σχεδόν δεν φαίνεται, αλλά γίνεται αισθητή με την αφή. Οι μαϊμούδες στις φωτό δεν έχουν καθόλου καλό φινίρισμα.

Απλά στο thread που επεσήμανα μιλάνε για τα V1, τα V2 βγαίνουν μόνο σε καφέ καλώδιο/χρυσαφί μέταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καν... Καταρχήν πέρα από τις όποιες οπτικές διαφορές που υπάρχουν, ακούγονται χάλια...

+δεν έχω δει ακόμα μαϊμούδες v2.1 (με το μανταλάκι)

 

Btw υπάρχει και ασημί έκδοση των v2, η επετειακή για το iF 2014 design award, τα καλώδια εξακολουθούν να είναι τα ίδια καφέ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5430947

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το κινητό εδώ και 2 βδομάδες και θελω να κάνω 2 ερωτήσεις. 1ον με όσους μιλάω μου παραπονιουνται ότι δεν ακούν καλά, ότι κάνει συνέχεια παράσιτα και ότι ακούν την φωνή τους. Και 2ον το κινητό ζεσταίνεται πολύ, σχετικά γρήγορα. Συμβαίνουν και σε σας αυτά? Και αν ναι μπορώ να κάνω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

φίλε και μένα μου κάνουν παράπονα ότι κάνει παράσιτα.Κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις την ένταση του ακουστικού στη μέση και φτιάχνει τότε.Ας μας πει και κάποιος άλλος που το χει ππερισσότερο καιρό το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, να το χαίρεσαι το κινητό, θα σου αρέσει πολύ πιστεύω.

Για το 1ο θέμα μπαίνεις settings>sound>call noise suppression> και διαλέγεις dual mic noise suppression

Για το δεύτερο όμως έχει ξαναναφερθεί, είναι γνωστό "ελαττωμα" αλλά δεν επιρεαζει την απόδοση του κινητού. Εμένα μου ζεσταίνεται ειδικά όταν σερφάρω με 3G ανοιχτό για πολλη ώρα η όταν παίζω "δυνατα" παιχνίδια

 

Αλλά ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Επίσης δεν ζεσταίνεται όσο ζεσταινόταν το Samsung Galaxy S2 advance

 

Αν κΆποιος ξέρει παραπάνω άσε μας φωτίσει ;) :p

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, να το χαίρεσαι το κινητό, θα σου αρέσει πολύ πιστεύω.

Για το 1ο θέμα μπαίνεις settings>sound>call noise suppression> και διαλέγεις dual mic noise suppression

Για το δεύτερο όμως έχει ξαναναφερθεί, είναι γνωστό "ελαττωμα" αλλά δεν επιρεαζει την απόδοση του κινητού. Εμένα μου ζεσταίνεται ειδικά όταν σερφάρω με 3G ανοιχτό για πολλη ώρα η όταν παίζω "δυνατα" παιχνίδια

 

Αλλά ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Επίσης δεν ζεσταίνεται όσο ζεσταινόταν το Samsung Galaxy S2 advance

 

Αν κΆποιος ξέρει παραπάνω άσε μας φωτίσει ;) :p

 

99% το call noise suppression είναι σε dual mode από default. η λύση στο πρόβλημα είναι βάζοντας Single mic.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν dual από default και μου έλεγαν ότι με ακούν πολύ 'μακρυα' ενώ όταν το άλλαξα σε single μου λέγαν ότι ακούν παράσιτα

 

Μήπως όταν κρατάς το κινητό κλείνεις κΙ το μικρόφωνο με τα δάχτυλα σου από κατω;; το λέω επειδή το παθαίνω και εγώ, κρατώντας το κινητό να κλείσω το μικρόφωνο :rolleyes::rolleyes:

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν κρατάς το κινητό κλείνεις κΙ το μικρόφωνο με τα δάχτυλα σου από κατω;; το λέω επειδή το παθαίνω και εγώ, κρατώντας το κινητό να κλείσω το μικρόφωνο :rolleyes::rolleyes:

 

Όχι το έχω προσέξει αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια βοηθεια παιδια.

με ποια εκδοση του mobileuncle μπορω να ανεβασω την ενταση στα pistons

εγω εχω το red rice και μου βγαζει την επιλογη engineer Mode mtk και μπορω να το ρυθμισω

στο mi2s του φιλου μου του ενεργοποιει μονο την engineer mode android

κανενας τροπος για να βγει η επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια. Φίλος πήρε το κινητό. Στην γλώσσα είχε ελληνικά το βάλαμε και τα μισά είναι ελληνικά και τα μισά αγγλικά. Επίσης στα Mi market είναι όλα κινέζικα. Πως γίνετε να τα κάνουμε όλα ελληνικά.; επίσης δεν μπορώ να κατεβάσω από μάρκετ του αργεί πάρα πολύ. Και στο κατέβασμα και στη εγκατάσταση που δεν τελειώνει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...