Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πας Settings -> Sync -> Tick στο Auto Sync

 

Επιβεβαίωσε ότι φαίνονται και τα Accounts σου στην παρακάτω επιλογή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πας Settings -> Sync -> Tick στο Auto Sync

 

Επιβεβαίωσε ότι φαίνονται και τα Accounts σου στην παρακάτω επιλογή

 

δεν εχει auto sync, εχει enable sync και ειναι επιλεγμενο. Και υπαρχουν και οι λογαριασμοι μου

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι ακόμα

 

Settings -> Apps -> Facebook (πχ) και ενεργοποίησε το show pop up windows και το custom notification αν θες

 

Αν δεν παίξει πρόσθεσε το

 

Settings -> Apps -> Facebook (πχ) -> Manage Permissions -> Ενεργοποίησε το I trust this app

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι ακόμα

 

Settings -> Apps -> Facebook (πχ) και ενεργοποίησε το show pop up windows και το custom notification αν θες

 

Αν δεν παίξει πρόσθεσε το

 

Settings -> Apps -> Facebook (πχ) -> Manage Permissions -> Ενεργοποίησε το I trust this app

 

τα εκανα και τα 2 και το facebook φαινεται να δουλευει. το watsapp οχι και το viber που και που...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έκανες μόνο στο facebook??? :P

 

Ειδάλλως είναι ψιλογνωστό θέμα στις miui ROMS. Οπότε μετά ξεκίνησε τις δοκιμές σε ROMS.

 

Εγώ επειδή έχω πολύ activity από φίλους σε όλα αυτά κυρίως σπάζομαι οπότε γενικά προτιμώ να μπαίνω manual στις εφαρμογές και να τα κατεβάζει μαζεμένα. Δοκίμασε να μην κάνεις clear τις εφαρμογές από την RAM ή κλείδωνε τες με swipe up. Επίσης και ένα widget στην επιφάνεια θα βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έκανες μόνο στο facebook??? :P

 

Ειδάλλως είναι ψιλογνωστό θέμα στις miui ROMS. Οπότε μετά ξεκίνησε τις δοκιμές σε ROMS.

 

Εγώ επειδή έχω πολύ activity από φίλους σε όλα αυτά κυρίως σπάζομαι οπότε γενικά προτιμώ να μπαίνω manual στις εφαρμογές και να τα κατεβάζει μαζεμένα. Δοκίμασε να μην κάνεις clear τις εφαρμογές από την RAM ή κλείδωνε τες με swipe up. Επίσης και ένα widget στην επιφάνεια θα βοηθήσει

 

οχι ολα τα εκανα. Τελος παντων θα το αφησω ετσι. Ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε το facebook, στην εφαρμογη messenger σας δειχνει κανονικα τα μηνυματα οταν ειστε με 3g; εμενα μου βγαζει οτι περιμενει να συνδεθει σε δυκτιο και δεν μου κατεβαζει τα νεα μηνυματα. Οταν μπαινω με wifi ολα λειτουργουν κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει όταν είσαι πάνω πάνω στις συνομιλίες να κάνεις ένα swipe down/scroll up για να κάνει refresh?

 

Επίσης δοκίμασε να μπεις στο Security -> Data usage -> Restrict και να δεις αν έχει πράσινο tick στο Data στην εφαρμογή του messenger

 

(Δεδομένου ότι έχεις σίγουρα internet προσβασιμότητα και πάνω στο σήμα σου βγάζει το H)

Link to comment
Share on other sites

οχι ολα τα εκανα. Τελος παντων θα το αφησω ετσι. Ευχαριστω παντως

 

Είναι γνωστό πρόβλημα της MIUI σε όλες της τις εκδόσεις, όλες οι ειδοποιήσεις γενικά καθυστερούν. Για εμένα αυτός ήταν λόγος να παρατήσω την MIUI και να πάω σε Cyanogenmod.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει όταν είσαι πάνω πάνω στις συνομιλίες να κάνεις ένα swipe down/scroll up για να κάνει refresh?

 

Επίσης δοκίμασε να μπεις στο Security -> Data usage -> Restrict και να δεις αν έχει πράσινο tick στο Data στην εφαρμογή του messenger

 

(Δεδομένου ότι έχεις σίγουρα internet προσβασιμότητα και πάνω στο σήμα σου βγάζει το H)

 

Τελικα ηταν αυτο, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοια επιλογη εκει. Σε ευχαριστω πολυ giarlos!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οποία ειδοποίηση. Δεν χρειάστηκε να πειράξω τπτ πλην του αρχικού set up. Μια χαρά είναι η miui.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω ή το mi2s ή το mi3 αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης

Μηπως και τα δυο κινητα ειναι ακριβα ?

Μηπως να περιμενω να βγει το mi3s μπας και πεσουν οι τιμες?

Τι λετε?

 

Γενικα μπορω να περιμενω μεχρι και τον σεπτεμβρη, τι θα μου προτεινατε το one plus one ή το mi3 ?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οποία ειδοποίηση. Δεν χρειάστηκε να πειράξω τπτ πλην του αρχικού set up. Μια χαρά είναι η miui.

 

Το ίδιο και εγώ, στο Facebook που χρησιμοποιώ, επειδή δεν έχω συνέχεια ανοικτό το 3G, όταν το ανοίγω έρχονται οι ειδοποιήσεις όλες.

Ή αν τύχει και είμαι σπίτι στο wi-fi βλέπω να έρχονται κανονικά. Άλλη εφαρμογή δεν χρησιμοποιώ.

Πάντως και στο τάμπλετ κάποιες φορές που το ανοίγω, ενώ έχω συνδεθεί και γράφω, μετά από 1-2 λεπτά έρχονται οι ειδοποιήσεις.

Εντάξει πάντως δεν τρελλαίνομαι και με το θέμα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!please μια βοηθεια γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα....

Σημερα το πρωι παρελαβα γεματος χαρα το mi2s(το πρωτο μου smartphone),παω στην δουλεια το αφηνω να φορτισει κανα

δυο ωριτσες,παταω το κουμπι να ανοιξει και μου βγαζει το σημα της μπαταριας μηδεν.....

κανω κατι λαθος??? η επεσα σε ελαττωματικο??

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

ποσο περιπου σας πηγαινει η μπαταρια σε απλη χρηση?

για να τσεκαρω ενα καινουριο που πηρα αμα ειναι σωστη η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

ποσο περιπου σας πηγαινει η μπαταρια σε απλη χρηση?

για να τσεκαρω ενα καινουριο που πηρα αμα ειναι σωστη η μπαταρια.

 

Ορισε την απλή χρήση που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδή πολλοί έχουν/είχαν αυτό το θέμα με τις ειδοποιήσεις να ξέρεις ότι αν θες να μην έχεις πρόβλημα άνοιξε όσες εφαρμογές θέλεις και μετά πάτα το home και μετά το κρατάς πατημένο για να δεις τις ανοιχτές εφαρμογές.Τραβάς προς τα κάτω όποια εφαρμογή θέλεις να κλειδώσει ανοιχτή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

ποσο περιπου σας πηγαινει η μπαταρια σε απλη χρηση?

για να τσεκαρω ενα καινουριο που πηρα αμα ειναι σωστη η μπαταρια.

 

Αν με το "απλή χρήση" εννοείς μόνο τηλέφωνα και λίγο wi-fi μπορείς να δεις και τρεις ή τέσσερις μέρες.

Εγώ από πλήρη φόρτιση και την μπαταρία στην "εξοικονόμηση ενέργειας" από το πρωί μέχρι το βράδυ και ήμουν ακόμα στο 94%.

Οπότε με αυτή τη χρήση θα μου έβγαζε και πέντε ημέρες.

Όμως με χρήση του 3G (το οποίο σημειωτέον σου ρουφάει τη μπαταρία σαν σφουγγάρι) και με Gps στο ποδήλατο ανοικτό για 1,5 ώρα να καταγράφει (Runkeeper), όχι ταυτόχρονα με το 3G, μου βγάζει άνετα δύο μέρες.

 

λοιπόν επειδή πολλοί έχουν/είχαν αυτό το θέμα με τις ειδοποιήσεις να ξέρεις ότι αν θες να μην έχεις πρόβλημα άνοιξε όσες εφαρμογές θέλεις και μετά πάτα το home και μετά το κρατάς πατημένο για να δεις τις ανοιχτές εφαρμογές.Τραβάς προς τα κάτω όποια εφαρμογή θέλεις να κλειδώσει ανοιχτή.

 

Ωραίο κολπακι αυτό, μήπως θα ήταν χρήσιμο κάπου στο φόρουμ να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα με τέτοια "κόλπα" της MIUI που μας κάνουν την ζωή εύκολη? όπως είναι αυτή εδώ η σελίδα?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Αν με το "απλή χρήση" εννοείς μόνο τηλέφωνα και λίγο wi-fi μπορείς να δεις και τρεις ή τέσσερις μέρες.

Εγώ από πλήρη φόρτιση και την μπαταρία στην "εξοικονόμηση ενέργειας" από το πρωί μέχρι το βράδυ και ήμουν ακόμα στο 94%.

Οπότε με αυτή τη χρήση θα μου έβγαζε και πέντε ημέρες.

Όμως με χρήση του 3G (το οποίο σημειωτέον σου ρουφάει τη μπαταρία σαν σφουγγάρι) και με Gps στο ποδήλατο ανοικτό για 1,5 ώρα να καταγράφει (Runkeeper), όχι ταυτόχρονα με το 3G, μου βγάζει άνετα δύο μέρες.

 

 

 

Ωραίο κολπακι αυτό, μήπως θα ήταν χρήσιμο κάπου στο φόρουμ να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα με τέτοια "κόλπα" της MIUI που μας κάνουν την ζωή εύκολη? όπως είναι αυτή εδώ η σελίδα?

 

Παναγιώτης

Θα ήθελα να πω πως χρόνια ολόκληρα ασχολούμαι με τα κινητά.Η xiaomi πλέον είναι τοπ για μένα. Έχω το mi2s από τον Σεπτέμβριο. Απλά τέλειο. Κάνω τα πάντα. Έχω δύο λειτουργικά αλλά πάλι την miui τρέχω εκεί καταλήγω. Δεν υπάρχει πιο όμορφο ui.ακόμα και την οθόνη ξεκλειδώματος μόνο να αλλάξεις πάλι στην μαμά γυρνάς.

Και overclock και underclock...κάψιμο. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι ακόμα και για custom roms εδώ είμαι.

Σε 2 μέρες θα έχω και το mi3 για να το κάψουμε άλλα θα ανοίξουμε άλλο thread

Link to comment
Share on other sites

Αν με το "απλή χρήση" εννοείς μόνο τηλέφωνα και λίγο wi-fi μπορείς να δεις και τρεις ή τέσσερις μέρες.

Εγώ από πλήρη φόρτιση και την μπαταρία στην "εξοικονόμηση ενέργειας" από το πρωί μέχρι το βράδυ και ήμουν ακόμα στο 94%.

Οπότε με αυτή τη χρήση θα μου έβγαζε και πέντε ημέρες.

Όμως με χρήση του 3G (το οποίο σημειωτέον σου ρουφάει τη μπαταρία σαν σφουγγάρι) και με Gps στο ποδήλατο ανοικτό για 1,5 ώρα να καταγράφει (Runkeeper), όχι ταυτόχρονα με το 3G, μου βγάζει άνετα δύο μέρες.

 

 

 

Ωραίο κολπακι αυτό, μήπως θα ήταν χρήσιμο κάπου στο φόρουμ να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα με τέτοια "κόλπα" της MIUI που μας κάνουν την ζωή εύκολη? όπως είναι αυτή εδώ η σελίδα?

 

Παναγιώτης

 

ακριβως αυτο ενοω. λιγο wifi και λιγα τηλεφωνα και sms. Αυτο που αγορασα τελευταια βγαζει το πολυ μιαμιση ημερα. απο μεσημερι σε μεσημερι παει στο 20%

αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο γιαυτο ρωτησα.

φοραει την τελευταια ελληνικη εκδοση 4.5.9

παιζει να ειναι ελατωματικη μπαταρια η λετε να ειναι λογω εκδοσης. (φορουσε την προηγουμενη ελληνικη στην αρχη και εκανε τα ιδια).

θα το δω με battery calibration αλλα με παραξενευει η τοση διαφορα

 

στο 100% της φορτισης ποσα mah ειναι η μπαταρια σε σας?

Edited by twmnnmik
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο ενοω. λιγο wifi και λιγα τηλεφωνα και sms. Αυτο που αγορασα τελευταια βγαζει το πολυ μιαμιση ημερα. απο μεσημερι σε μεσημερι παει στο 20%

αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο γιαυτο ρωτησα.

φοραει την τελευταια ελληνικη εκδοση 4.5.9

παιζει να ειναι ελατωματικη μπαταρια η λετε να ειναι λογω εκδοσης. (φορουσε την προηγουμενη ελληνικη στην αρχη και εκανε τα ιδια).

θα το δω με battery calibration αλλα με παραξενευει η τοση διαφορα

 

στο 100% της φορτισης ποσα mah ειναι η μπαταρια σε σας?

Αν έχεις το 3G ανοιχτό τρώει μπαταρία. Για το λίγο τηλ και το 2G μια χαρά είναι. Εμένα μου βγάζει μέρα. Αλλά.... Του πίνω το αίμα... Και hangout κ Viber κ Skype ανοιχτά συνέχεια. Συν ίντερνετ συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο ενοω. λιγο wifi και λιγα τηλεφωνα και sms. Αυτο που αγορασα τελευταια βγαζει το πολυ μιαμιση ημερα. απο μεσημερι σε μεσημερι παει στο 20%

αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο γιαυτο ρωτησα.

φοραει την τελευταια ελληνικη εκδοση 4.5.9

παιζει να ειναι ελατωματικη μπαταρια η λετε να ειναι λογω εκδοσης. (φορουσε την προηγουμενη ελληνικη στην αρχη και εκανε τα ιδια).

θα το δω με battery calibration αλλα με παραξενευει η τοση διαφορα

 

στο 100% της φορτισης ποσα mah ειναι η μπαταρια σε σας?

 

Για να καταλάβουμε αν είναι οκ η μπαταρία σου δώσε τα παρακάτω δεδομένα από το μενού ρυθμίσεις -> μπαταρία

 

Πόσες ώρες uptime έχει το κινητό

Πόση ώρα ήταν ανοιχτή η οθόνη

Πόσο wifi χρησιμοποίησες

Συνολική ώρα κλήσεων

Αν είχες γυρισμένη την κεραία σε 3G

(screenshots θα εκτιμηθούν :X)

 

Παράλληλα, εγκατέστησε το Cpu Spy Plus και το Wakelock Detector από το Play Store και στείλε μας τα αποτελέσματα πριν το βάλεις να φορτίσει πάλι

 

Τέλος, παρέθεσε μας 4-5 screenshots με τα παραπάνω να δούμε τι συμβαίνει :)

 

Edit reason: Typos

Edited by giarlos
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε αν είναι οκ η μπαταρία σου δώσε τα παρακάτω δεδομένα από το μενού ρυθμίσεις -> μπαταρία

 

Πόσες ώρες uptime έχει το κινητό

Πόση ώρα ήταν ανοιχτή η οθόνη

Πόσο wifi χρησιμοποίησες

Συνολική ώρα κλήσεων

Αν είχες γυρισμένη την κεραία σε 3G

(screenshots θα εκτιμηθούν :X)

 

Παράλληλα, εγκατέστησε το Cpy Spy Plus και το Wakelock Detector από το Play Store και στείλες μας τα αποτελέσματα πριν το βάλεις να φορτίσει πάλι

 

Τέλος, παρέθεσε μας 4-5 screenshots με τα παραπάνω να δούμε τι συμβαίνει :)

ok επειδη το πηρα για εναν φιλο μου μολις βρεθουμε θα παρω τα δεδομενα να σας τα δειξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...