Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι developer rom για το mi2s είναι από την μαμά root.

 

@voodooman αν θέλεις καθαρό android κατεβάζεις την aosp της xiaomi. Είναι βέβαια στην 4.1 ακόμα, αλλά σε κανά μήνα υπολόγιζε ότι βγαίνει η Miui 6 που θα πατάει λογικά σε 4.4.2 (ή 4.3 στη χειρότερη). Άρα πιστεύω πως θα κυκλοφορήσουν και επίσημα aosp. Αν θέλεις όμως να έχεις ποικιλία rom πάρε καλήτερα ένα nexus 5 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι developer rom για το mi2s είναι από την μαμά root.

 

@voodooman αν θέλεις καθαρό android κατεβάζεις την aosp της xiaomi. Είναι βέβαια στην 4.1 ακόμα, αλλά σε κανά μήνα υπολόγιζε ότι βγαίνει η Miui 6 που θα πατάει λογικά σε 4.4.2 (ή 4.3 στη χειρότερη). Άρα πιστεύω πως θα κυκλοφορήσουν και επίσημα aosp. Αν θέλεις όμως να έχεις ποικιλία rom πάρε καλήτερα ένα nexus 5 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Όχι, δεν περνάω όλη την ώρα καινούργιες roms, απλά ρώτησα για να δω αν υπάρχουν αρκετές επιλογές και δυνατότητα να διαμορφώσεις το κινητό όπως ακριβώς θέλεις εσύ. Δεν νομίζω να έχω διάθεση να πάω σε AOSP, δεν τις συμπαθώ γενικά.

Απλά η αναμονή προβλέπεται μεγάλη (είμαι με EMS αλλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμη το μακρινό του ταξίδι από την Άπω Ανατολή) και δεν έχω με τί να ασχοληθώ!

Link to comment
Share on other sites

Dpi αλλάζεις με TEXDROIDER_dpi

Δεν χρειάζεται ούτε xposed ούτε τίποτα!

Καλή τύχη!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που λένε εδώ:

http://en.miui.com/thread-3855-1-1.html

Εκτός από το να το τσεκάρεις στα settings πρέπει να μεταφέρεις το apk του launcher από data/app στο system/app και να κάνεις επανεκκίνηση.

 

:D

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι !

Η λύση για άλλο λάντσερ είναι settings-->display-->preferred launcher. Τέλος.

Είναι με νόβα πλέον και δεν παίζεται το τηλέφωνο λέμε. Αχ...

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε από merimobiles Σάββατο 15/02. Επειδή είμαι άρχοντας (...), πλήρωσα και shipping insurance, επέλεξα και EMS.

Σήμερα βράδυ Τετάρτης και ακόμη δεν το έχουν στείλει.. Διάβασα ότι ζητούν 3 εργάσιμες ημέρες για την επεξεργασία της παραγγελίας, αλλά αναφέρουν ότι αυτό είναι το μέγιστο. 3 ημέρες αποστολή δεν μου έχει τύχει ποτέ σε κανένα e-shop, Ελλάδας ή εξωτερικού.

Ξέρω, κάνω σαν κακομαθημένο...:cry:

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολες τις σελιδες εδω στο forum, και οι περισσοτεροι αναφερουν αποστολη με EMS (παραγγελων απο ibuygou.com) αλλα δεν μου την βγαζει σαν επιλογή, για αυτο μαλλον το καλυτερο ειναι το SG Registered Airmail με tracking number and insurance, και ηθελα να ρωτησω το παραλαμβανω απο καταστημα ΕΛΤΑ ?? η ΕΛΤΑ Κουριερ??

επισης αν μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει αν το συγκεκριμενο δουλευει εδω (αν ειναι συμβατο με τα mobile networks δλδ) http://www.ibuygou.com/p-happy_new_year_xiaomi_mi2s_phone_and_accessories_sets-5771-eur.html (ειναι και πολυ καλη προσφορα σε συγκριση με αλλα E-Shops για οποιον ενδιαφερεται (σαν εμενα :lol: ) και σκεφτεται να το παραγγειλει

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@jordany91 αν εννοείς τη συσκευή, μια χαρά συμβατή είναι με τα δίκτυα. Στη vodafone ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μια λέξη στο apn για το 3g. Εύκολη διαδικασία είναι. Με ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για παραλαβή από το κατάστημα της περιοχής σου. Υπομονή @voodooman θα έρθει :D Edited by pikosapikos
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή @voodooman θα έρθει :D

 

Αμ δε!.. Ακόμη δεν το έχουν στείλει, τέταρτη εργάσιμη σήμερα. Ευτυχώς έχουν το live chat, μίλησα μαζί τους, είπαν ότι θα το στείλουν αύριο Παρασκευή, τους ζούληξα λίγο και είπαν θα το στείλουν σήμερα. Περιμένω σε λίγο το mail τους, αν δεν το στείλουν, θα εκνευριστώ σοβαρά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

@jordany91 αν εννοείς τη συσκευή, μια χαρά συμβατή είναι με τα δίκτυα. Στη vodafone ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μια λέξη στο apn για το 3g. Εύκολη διαδικασία είναι. Με ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για παραλαβή από το κατάστημα της περιοχής σου. Υπομονή @voodooman θα έρθει :D

 

@pikosapikos ευχαριστω, αλα ποιο αλλάζω ακριβως στο APN ??να το ξερω απο τωρα (βιαζομαι το ξερω)

 

update για το order

τους εστειλα αυτο με το που ολοκληρώθηκε η πληρωμή

 

"Order code: 20140220035032

my order state is now pending (as showed on your site) the payment is complete (as it shows on paypal) and waiting for it to be confirmed by you (ibuygou).

as we have discussed before (on the live chat) a small change in the combo is possible since the price is the same, and other request about the order and the shipment

1.please write 38$ value on the INVOICE, also declare it as a GIFT and write USED ELECTRONICS.

2.i DON'T want the noodle usb cable, but instead of it INCLUDE A SCREEN PROTECTOR Item ID #MIUI M2 M2S

3.please confirm me that it's okay for use in Europe/Greece. if not please tell me so i can CANCEL

4.provide me with the TRACKING number as soon as POSSIBLE

i will post the same message on the review section of the combo package

and of course i wil be posting a full (hopefully positive) review on your site and other forums. :):):D:D"

 

μου απάντησαν

"Greetings!

1.Usually we will do the gift-wrapping and with low value (20USD) on it to all of our customers, but it all depends on your local custom, wish you luck.

2.OK, we can change the noodle cable to a Mi2S screen protector.

3.The Mi2S WCDMA version can works through the world, pls no worry.

4.You will get a tracking # once it is shipped out.

Cheers!"

 

και σήμερα πρωί μου εστειλαν αλλο μηνυμα οτι το εστειλαν, μαζι με το tacking number

"your order has been shipped by SG registered airmail"

 

@voodooman υπομονή και με το καλο να ερθουν και τα δυο μας τερατα ;) ;) επρεπε ομως και εσυ να παρεγγελνες απ'το ιδιο site ibuygou.com

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@voodooman υπομονή και με το καλο να ερθουν και τα δυο μας τερατα ;) ;) επρεπε ομως και εσυ να παρεγγελνες απ'το ιδιο site ibuygou.com

 

Με το καλό! Προτίμησα το merimobiles γιατί είχε καλή φήμη και ήταν κάπως φθηνότερο...άντε να δούμε, ακόμη πάντως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@jordany91 settings >Mobile networks >access point names πατάς δεξιά το βελάκι και σου ανοίγει το APN. εκεί που γράφει surfonly. Vodafone. gr, αντικαθιστάς το surfonly με τη λέξη internet και είσαι έτοιμος.

@voodooman η υπομονή είναι αρετή :D

Link to comment
Share on other sites

διαβασα ολες τις σελιδες εδω στο forum, και οι περισσοτεροι αναφερουν αποστολη με EMS (παραγγελων απο ibuygou.com) αλλα δεν μου την βγαζει σαν επιλογή, για αυτο μαλλον το καλυτερο ειναι το SG Registered Airmail με tracking number and insurance, και ηθελα να ρωτησω το παραλαμβανω απο καταστημα ΕΛΤΑ ?? η ΕΛΤΑ Κουριερ??

επισης αν μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει αν το συγκεκριμενο δουλευει εδω (αν ειναι συμβατο με τα mobile networks δλδ) http://www.ibuygou.com/p-happy_new_year_xiaomi_mi2s_phone_and_accessories_sets-5771-eur.html (ειναι και πολυ καλη προσφορα σε συγκριση με αλλα E-Shops για οποιον ενδιαφερεται (σαν εμενα :lol: ) και σκεφτεται να το παραγγειλει

Να ρωτήσω κάτι. Δεν υποτίθεται οτι έχουν πρόβλημα να στείλουν 2η μπαταρία με airmail? Κάπου είχα διαβάσει για λόγους ανάφλεξης κλπ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη σε αυτους που το περιμενουν, αργει λιγο αλλα αξιζει... εμενα μου ηρθε την Δευτερα. Εν συντομια και προερχομενος απο το motorola atrix μπορω να πω οτι το κινητο ειναι εξαιρετικο, θα γραψω περισσοτερα οταν βρω χρονο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις μπαταρίες ισχύει. Πάραυτα, 18 ημερολογιακές μέρες έκανα να παραλάβω. Λογική αναμονή με singapore post.
Link to comment
Share on other sites

@jordany91 settings >Mobile networks >access point names πατάς δεξιά το βελάκι και σου ανοίγει το APN. εκεί που γράφει surfonly. Vodafone. gr, αντικαθιστάς το surfonly με τη λέξη internet και είσαι έτοιμος.

 

ευχαριστώ και πάλι :D

 

 

Να ρωτήσω κάτι. Δεν υποτίθεται οτι έχουν πρόβλημα να στείλουν 2η μπαταρία με airmail? Κάπου είχα διαβάσει για λόγους ανάφλεξης κλπ... :confused:

 

Αυτό με τις μπαταρίες ισχύει. Πάραυτα, 18 ημερολογιακές μέρες έκανα να παραλάβω. Λογική αναμονή με singapore post.

 

τι λέτε ρε παιδιά?!!?!?!!!

Δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο... τους ρωτησα κιολας αν θα ειναι μονο αυτη η μπαταρια (3100mAh) η θα ειναι και η μεγαλη και η κανονικη που περιλαμβανεται στο κουτί του κινητού και μου ειπαν θα ειναι και τα δυο... επισης αφου στάλθηκε το δεμα, πιστευω (η τουλαχιστον θελω να πιστευω :blink::worry: ) οτι θα ειναι και οι δυο μπαταριες μεσα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

No stress. Ότι παρηγγειλες θα έρθει. Απλά θέλει υπομονή.

 

;);):):)

 

αθτο κανω...

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ξεκίνησε τελικά σήμερα.

Από ποιότητα υλικών τί λέει; Εμφανισιακά είναι τελείως ουδέτερο, αλλά από αίσθηση στο χέρι, ποιότητα πλαστικού και οθόνης; Αντικειμενικά παρακαλώ, για να μην πω αυστηρά!:)

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Το λευκό καπάκι είναι απλά τραγικό. Δεν έχω ξαναδεί ασχημοτερο καπάκι. Προσωπικά πήρα και 2 case της tourmate τα οποία έχουν άψογη εφαρμογή, αφη, αίσθηση και οπτικό αποτέλεσμα. Η συσκευή όπως και η συσκευασία είναι άκρως ποιοτικές.
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω τη συσκευή, είδα κάποια ενδιαφέροντα καπάκια αυθεντικά να κυκλοφορούν και μεταλλικα και πλαστικα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το λευκό καπάκι είναι απλά τραγικό. Δεν έχω ξαναδεί ασχημοτερο καπάκι. Προσωπικά πήρα και 2 case της tourmate τα οποία έχουν άψογη εφαρμογή, αφη, αίσθηση και οπτικό αποτέλεσμα. Η συσκευή όπως και η συσκευασία είναι άκρως ποιοτικές.

 

χωρίς να έχω τη συσκευή, είδα κάποια ενδιαφέροντα καπάκια αυθεντικά να κυκλοφορούν και μεταλλικα και πλαστικα..

 

Λίγα Link παρακαλώ;

Τα μεταλλικά δεν τα εμπιστεύομαι, λογικά θα κόβουν σήμα. Τα αυθεντικά ανταλλακτικά καπάκια δεν είναι ίδια με τα μανίσια που φοράνε οι συσκευές; Είναι άλλης ποιότητας;

Εγώ καλού-κακού ξεκίνησα και την προμήθεια των αξεσουάρ του, ακόμη δεν τον είδα, Γιάννη τον βάφτισα. Αυτή η θήκη μου φάνηκε πολύ λεπτή, αν και αφήνει ακάλυπτο το κάτω τμήμα.

 

Το ibuygou είναι μεγάλο κόλλημα! Νοιώθω μία πελώρια λαχτάρα να αγοράσω -τουλάχιστον-τον φακό για την κάμερα του MI-2S, τα Piston 2.0, και μερικά από αυτά τα συμπραγκαλάκια με το σήμα της Xiaomi.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-2-M2-xiaomi-2s-colored-case-colorful-back-cover-Ultra-thin-competitive-price-for/738988086.html αυτή εδώ λέω. Μια κόκκινη και μια μαύρη. Άψογη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

πχ αυτο το καλυμα http://www.ibuygou.com/p-original_xiaomi_mi2_mi2s_intelligent_stylish_back_cover_black-5641-usd.html αλλα και αυτο http://www.ibuygou.com/p-original_xiaomi_mi2_mi2s_metallic_salsa_back_cover_silver_grey-5644-usd.html θα τα τσιμπουσα σιγουρα. θηκη δεν θα εβαζα γιατί θα είχα ανταλλακτικα καπάκια..

γενικά για αυθεντικά αξεσουάρ θα εμπιστευομουν μονο ibuygou http://www.ibuygou.com/catalog/xiaomi-mi2_2s-417-418.html

 

offtopic: το Powerbank της xiaomi απλα δεν υπάρχει..μου ηρθε προχθες..η εταιρεία ειναι πολύ ποιοτική..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

πχ αυτο το καλυμα θα τα τσιμπουσα σιγουρα. θηκη δεν θα εβαζα γιατί θα είχα ανταλλακτικα καπάκια..

offtopic: το Powerbank της xiaomi απλα δεν υπάρχει..μου ηρθε προχθες..η εταιρεία ειναι πολύ ποιοτική..

 

Όντως τα καλύμματα είναι καλό υποκατάστατο, αλλά επειδή ο φακός της κάμερας είναι πολύ έξω, θα έρχεται σε επαφή με τις επιφάνειες που το ακουμπάκε και μπορεί να χαραχτεί.

Γενικά η εταιρεία είναι απίστευτη. Τα αξεσουάρ της είναι σε λογική τιμή, έχουν πρωτότυπο σχεδιασμό, εξαιρετική ποιότητα και ωραίες συσκευασίες.

Link to comment
Share on other sites

Από τα καπάκια που εδειξες έχω το ίδιο σε μπλε σκούρο στη συσκευασία του. Άπατο από τότε που πήρα τις παραπάνω θήκες. Μάλλον βγήκα off topic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...