Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρίσκει η κάμερα σε επιφάνεια. Έχει έναν λεπτό δακτύλιο πέριξ ο οποίος προεξέχει αμυδρά ώστε να αποτρέπει την επαφή. Επίσης στην οπη του ηχείου έχει ένα κλικ πιο έξω ένα πλαστικό ώστε να μην μπουκώνει το ηχείο αλλά και για δεύτερη ασφάλεια για τη κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν βρίσκει η κάμερα σε επιφάνεια. Έχει έναν λεπτό δακτύλιο πέριξ ο οποίος προεξέχει αμυδρά ώστε να αποτρέπει την επαφή. Επίσης στην οπη του ηχείου έχει ένα κλικ πιο έξω ένα πλαστικό ώστε να μην μπουκώνει το ηχείο αλλά και για δεύτερη ασφάλεια για τη κάμερα.

 

Την αγόρασα τελικά, φαίνεται πράγματι πολύ καλή, ευχαριστώ!

 

Αυτό το κομμάτι είναι πάντα το χειρότερο κατά την αγορά ενός νέου κινητού, η αναζήτηση rom, kernel, εφαρμογών, γενικά η προσαρμογή στα νέα δεδομένα. Όποιος ξέρει, ας απαντήσει, ευχαριστώ!

-Τι rom να προτιμήσω; Την επίσημη MIUI ή την WIUI, που μοιάζει να έχει αρκετές βελτιώσεις;

-Ποιά η διαφορά ανάμεσα στην "απλή" και την experimental έκδοση μίας rom; Απλά το ότι η δεύτερη είναι rooted και η πρώτη όχι;

-Η τελευταία rom που κυκλοφορεί κάθε φορά δεν είναι Multilang και δεν υποστηρίζει ελληνικά; Τί σημαίνει αυτό, απλά ότι το μενού δεν υπάρχει στα ελληνικά; Παρόλα αυτά, μπορούμε να γράψουμε ελληνικούς χαρακτήρες ή όχι;

-Τελικά το Xposed framework λειτουργεί στην MIUI ή να προτιμήσω το WSM toolkit;

-Βρέθηκε κάποια λύση για 160 χαρακτήρες στα SMS ή να πάω σε ξεχωριστή εφαρμογή;

 

Διαβάζοντας αρκετά τις τελευταίες ημέρες, βλέπω ότι η ξεροκφαλιά της xiaomi της έχει στερήσει την υποστήριξη από το xda, με αποτέλεσμα να είναι περιορισμένος ο αριθμός των devs που ασχολείται με τα κινητά της, μία εταιρεία με αυτό το προφίλ έπρεπε να έχει πλήθος ανεξάρτητων προγραμματιστών να ασχολείται μαζί της.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παραγγειλα το mi2s 16 gb και το thl t5s απο to2c.com με ems.μηπως θα εχω προβλημα με τελωνιο επειδη ειναι δυο κινητα?

ποσες μερες περιπου κανουν συνηθως με ems η παραγγελειες για ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Σε 7 εργάσιμες θα τα έχεις στα χέρια σου. Από τελωνείο θα περάσουν, μπορεί να μην κάτσουν, αλλά θα περάσουν.

Αμα τους ενημερώσεις τι αξία να γράψουν, δεν θα πληρώσεις. Θα σου φέρουν το δέμα τα ελτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα τελικά, φαίνεται πράγματι πολύ καλή, ευχαριστώ!

 

Αυτό το κομμάτι είναι πάντα το χειρότερο κατά την αγορά ενός νέου κινητού, η αναζήτηση rom, kernel, εφαρμογών, γενικά η προσαρμογή στα νέα δεδομένα. Όποιος ξέρει, ας απαντήσει, ευχαριστώ!

-Τι rom να προτιμήσω; Την επίσημη MIUI ή την WIUI, που μοιάζει να έχει αρκετές βελτιώσεις;

-Ποιά η διαφορά ανάμεσα στην "απλή" και την experimental έκδοση μίας rom; Απλά το ότι η δεύτερη είναι rooted και η πρώτη όχι;

-Η τελευταία rom που κυκλοφορεί κάθε φορά δεν είναι Multilang και δεν υποστηρίζει ελληνικά; Τί σημαίνει αυτό, απλά ότι το μενού δεν υπάρχει στα ελληνικά; Παρόλα αυτά, μπορούμε να γράψουμε ελληνικούς χαρακτήρες ή όχι;

-Τελικά το Xposed framework λειτουργεί στην MIUI ή να προτιμήσω το WSM toolkit;

-Βρέθηκε κάποια λύση για 160 χαρακτήρες στα SMS ή να πάω σε ξεχωριστή εφαρμογή;

 

Διαβάζοντας αρκετά τις τελευταίες ημέρες, βλέπω ότι η ξεροκφαλιά της xiaomi της έχει στερήσει την υποστήριξη από το xda, με αποτέλεσμα να είναι περιορισμένος ο αριθμός των devs που ασχολείται με τα κινητά της, μία εταιρεία με αυτό το προφίλ έπρεπε να έχει πλήθος ανεξάρτητων προγραμματιστών να ασχολείται μαζί της.

 

δεν ξέρω αν έχεις προσέξει αλλα η miui έχεις ξεχωριστές κοινοτητες σχεδον σε καθε χώρα τι να το κάνει το xda!επισης σε καθε νεα συσκευη, οσοι ασχολουνται με ρομ, το πρωτο που ρωτανε ειναι αν θα βγει miui για τη συσκευη τους.

εισαι πολυ βιαστικος. περιμενε να σου ερθει, να δεις τι σου λειπει και τι οχι και μετα για ολα υπαρχει λυση, ειδικα για το mi2s που εχει κανει παταγο!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω αφοβα αυτο το κινητο: http://www.to2c.com/xiaomi-2s-m2s-new-arrival-smart-phone-2g-ram-16g-32gb-rom-apq8064-quad-core-1-7ghz-wcdma-3g-miui-v5-4-3inch-1280-720-8mp-13mp-camera-phone.html

Θα επιλεξω το Multi-language για ελληνικα και Nillkin leather case αλλα δεν λεει ποιο χρωμα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω αφοβα αυτο το κινητο: http://www.to2c.com/xiaomi-2s-m2s-new-arrival-smart-phone-2g-ram-16g-32gb-rom-apq8064-quad-core-1-7ghz-wcdma-3g-miui-v5-4-3inch-1280-720-8mp-13mp-camera-phone.html

Θα επιλεξω το Multi-language για ελληνικα και Nillkin leather case αλλα δεν λεει ποιο χρωμα εχει?

 

γιατι δεν πληρώνεις λιγο παραπάνω και παιρεις απο το ibuygou.com ??

και εχει διαφορα discount sets, π.χ με ζελατινα, θηκη, ακουστικα, δευτερη μπαταρια και πολλα αλλα...

αφου ουτως η αλλως θα τα παρεις στην συνέχεια... παρ'τα μια και καλη ολα μαζι ;);)

 

εδω ειναι οι προσφορες

http://www.ibuygou.com/catalog/xiaomi-flash_deals-417-456.html

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ σήμερα πτώση των τιμών της εκδοσης των 16gb (to2c, ibuygou ) και αρχίζω να το σκέφτομαι. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν έχει κάποια διαφορά η έκδοση των 16gb απο αυτήν των 32, εκτος της κάμερας (η οποία όμως δε με πολυ ενδιαφέρει).

 

Με λίγη αναζήτηση, βρήκα αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

Ελπίζω οι ομοιότητες του 2 με το 2s 16gb να περιορίζονται στην κάμερα... Έχει κανεις άποψη σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ σήμερα πτώση των τιμών της εκδοσης των 16gb (to2c, ibuygou ) και αρχίζω να το σκέφτομαι. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν έχει κάποια διαφορά η έκδοση των 16gb απο αυτήν των 32, εκτος της κάμερας (η οποία όμως δε με πολυ ενδιαφέρει).

 

Με λίγη αναζήτηση, βρήκα αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

Ελπίζω οι ομοιότητες του 2 με το 2s 16gb να περιορίζονται στην κάμερα... Έχει κανεις άποψη σχετικά?

 

To mi2s 16GB και mi2s 32GB είναι ΑΚΡΒΩΣ τα ίδια εκτός κάμερας 8MP με 13ΜP και χωρητικότητας!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο διάβαζα για έναν τύπο που θεωρεί ότι η ευαισθησία της οθόνης δεν είναι και πολύ καλή. Με όποια εφαρμογή σημειώσεων και αν δούλεψε, λέει πως το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου ικανοποιητικό. Δεν ξέρει αν αυτό είναι αποτέλεσμα κακής ποιότητας hardware ή κακογραμμένων drivers.

Για εμένα το να κρατάω σημειώσεις στο κινητό είναι ίσως και το 10% της χρήσης που του κάνω, είναι εξαιρετικά σημαντικό. Υπάρχει κάποιος που να έχει διαπιστώσει κάτι αντίστοιχο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατηρώ σήμερα πτώση των τιμών της εκδοσης των 16gb (to2c, ibuygou ) και αρχίζω να το σκέφτομαι. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν έχει κάποια διαφορά η έκδοση των 16gb απο αυτήν των 32, εκτος της κάμερας (η οποία όμως δε με πολυ ενδιαφέρει).

 

Με λίγη αναζήτηση, βρήκα αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2368287

Ελπίζω οι ομοιότητες του 2 με το 2s 16gb να περιορίζονται στην κάμερα... Έχει κανεις άποψη σχετικά?

 

To Mι2 έχει άλλον επεξεργαστή και 10-20% χαμηλότερες επιδόσεις σε κάποιες περιπτώσεις, λογικά αυτό δεν θα γίνει καθόλου αντιληπτό σε καθημερινή χρήση. Στο link που έδωσες λέει ότι το Mi2s έχει και καλύτερο GPS, κατά τα άλλα δεν έχουν άλλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, να ρωτήσω και κάτι ακόμη όσους τυχόν έχουν παραγγείλει απο ibuygou. Βλεπω πως σε άλλα eshops που φιλοξενουνται και στο myphone.gr οτι υπαρχει η δυνατότητα να κάνεις κάποια αιτηματα να σου εκπληρωσουν προτου το στειλουν (πχ root, ελληνικη γλώσσα, Google play, EU plug κλπ). Θα θελα να ρωτησω αν υπάρχει τέτοια δυνατοτητα και για το ibuygou. Στην περιγραφη τους βλέπω πχ -Language:English, Simplified Chinese,Traditional Chinese Only.

Δεν είναι οτι δεν μπορω να τα κάνω και μόνος (μάλλον) αλλα θα προτιμούσα να τσεκαριστεί η συσκευή προτου αποσταλεί για τη σωστή λειτουργία της μετα απ'ολα αυτα, παρα να το παραλάβω και να αρχισω τα "πειραγματα" μόνος...

 

Ευχαριστώ για τις παραπάνω απαντησεις - κι εγω αυτό είχα καταλάβει- καθως και για τις όποιες ακολούθως. :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πληρώνεις λιγο παραπάνω και παιρεις απο το ibuygou.com ??

και εχει διαφορα discount sets, π.χ με ζελατινα, θηκη, ακουστικα, δευτερη μπαταρια και πολλα αλλα...

αφου ουτως η αλλως θα τα παρεις στην συνέχεια... παρ'τα μια και καλη ολα μαζι ;);)

 

εδω ειναι οι προσφορες

http://www.ibuygou.com/catalog/xiaomi-flash_deals-417-456.html

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! :) Ηδη παραγγειλα αυτο: http://www.ibuygou.com/p-happy_new_year_xiaomi_mi2s_phone_and_accessories_sets-5771-eur.html#review

Link to comment
Share on other sites

Σημειώσεις 2 φορές χρειάστηκε να κάνω και δεν μου έλειψε κάτι. Και εικόνα έβαλα και σύνδεσμο συν το κείμενο που χρειάστηκα. Αν εννοείς κάτι πιο σύνθετο, δε γνωρίζω. Από το ibuygou απλά στη παραγγελία τσεκάρεις τα πεδία του τι έξτρα χρειάζεσαι όπως πχ γλώσσα, playstore αλλά στα χρεώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Σημειώσεις 2 φορές χρειάστηκε να κάνω και δεν μου έλειψε κάτι. Και εικόνα έβαλα και σύνδεσμο συν το κείμενο που χρειάστηκα. Αν εννοείς κάτι πιο σύνθετο, δε γνωρίζω.

 

Εννοώ χειρόγραφες σημειώσεις, με stylus ή και με το δάχτυλο. Ο τύπος (μεταξύ μας, μου φαίνεται υπερβολικά ψείρας) υποστηρίζει ότι η οθόνη έχει αργή απόκριση σεαυτό το σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,εχω το κινητο απο τον αυγουστο,την εκδοση 2/32..εχω αλλαξει πολλα κινητα,επεζα ολη την ωρα με τις ρομ ,ρουτ και αλλα.

αλλα το μι2ς ειναι μια πολύ ευχαριστη εκπληξη..οπως ελενε και αλλα παιδια ι ρομ ειναι πληρης.κανει απο μεσα τα παντα,χωρις εφαρμογες τριτων.το κινητο δουλευειε απο τοτε χωρις κανενα προβλημα,σταθερα.

Δοκιμαστε να βαλετε την wiui me kernel micore plus 10.και δυναμη και μπαταρια.στο δευτερον παρτιτιον εγω βαζω κικ-κατ αλλα δεν την χρησιμοποιω,η wiui ειναι αποστευτη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! :) Ηδη παραγγειλα αυτο: http://www.ibuygou.com/p-happy_new_year_xiaomi_mi2s_phone_and_accessories_sets-5771-eur.html#review

 

@zonimov, τιποτα φιλε, ιδια προσφερα διαλεξες και εσυ... εγω λογικα σε καμια βδομαδα θα το'χω στα χέρια μου (αν ολα πανε καλα).

δεν ξερω αν προλαβεις, αν δεν εχει σταλει ακομα το πακετο, στειλ'τους μηνυμα να αλλάξουν το noodle data cable με ενα screen protector, αφου υπαρχει κανονικο καλωδιο στα παρελκομενα του κινητου. και η αξια ειναι ιδια, εγω αυτο εκανα (γιατι αλλο η ζελατινα απ την ιδια εταιρια και αλλο η ζελατινα απο αλλη εταιρια) επισης κριμα θα ειναι να ξαναπεριμενεις 2-3 βδομαδες μεχρι να στειλουν αλλη ζελατινα εαν θα την παρεις στο μελλον (που μαλλον αυτο θα κανεις επειδη ειναι απ'τα πιο σημαντικα αξεσουαρ ενος κινητου

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

τι stylus ρε παιδια σε οθόνη 4.3"? :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Από το ibuygou απλά στη παραγγελία τσεκάρεις τα πεδία του τι έξτρα χρειάζεσαι όπως πχ γλώσσα, playstore αλλά στα χρεώνουν.

Ευχαριστω.

 

Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά στην σελίδα του προϊόντος, δηλ αυτή

http://www.ibuygou.com/p-original_xiaomi_mi2s_3g_android_4_1_quad_core_1_7ghz_2gb_ram_16gb_rom_4_3_inch_capacitive_touchscreen_gps_wifi-4648-usd.html

 

Εκτός αν εννοείς οτι εμφανίζεται κάπου παρακάτω στην παραγγελία τέτοια επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε,που πήγε αυτο με τις επιλογες του πως το θες;Αυτο έψαχνα τωρα.Μεχρι το checkout έφτασα αλλα δεν το εμφάνισε.Ειχε μια σελίδα που επέλεγες τικάροντας τις επιλογές σου.Πάντως το μαγαζί ειναι αξιόπιστο.Υπάρχει κατα την παραγγελία ενα πεδίο οπου μπορείς να τους αφήσεις μήνυμα με το τί θέλεις.Αυτο με το plug και το playstore ειναι έυκολα πάντως για να τα κάνεις και μόνος σου.Περι root,νομίζω rooted ειναι όλα αυτά.Ελληνική γλώσσα εγω δεν έβαλα πάντως.Μόνο πληκτρολόγιο έβαλα Ελληνικο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

τι stylus ρε παιδια σε οθόνη 4.3"? :D

 

Χειρόγραφη σημείωση με το δάχτυλο είναι ευκολότερη;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Χειρόγραφη?????ούτε καν!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Χειρόγραφη?????ούτε καν!

 

Εντάξει, μη φανταστείς ότι θα κρατήσω σημειώσεις από την κατάθεση κατηγορούμενου Προέδρου ΜΚΟ, αλλά μια λίστα για σούπερ μάρκετ, 2-3 νούμερα, ένα σκαρίφημα θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...