Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε εμενα και 2 φιλους παντως που το εχουμε κανει αυτο ... μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες και 160 δεν διορθωθηκε

 

Σε'μένα πάντως μια χαρά γράφει 160 στα ελληνικά,αμα Θές ανεβάζω screenshot

Τώρα άλλες διαφορές που μπορεί να'χω είναι

Ενεργοποιημένο το TDB WIUI 4.2.28 στο system2 και MIUI 4.2.28 στο system1 (άσχετο το ξέρω αλλά λεω)

Και καμιά άλλη εφαρμογή μηνυμάτων πέρα από whatsapp & Viber

 

Το wiui υποστηρίζει 160 χαρακτήρες το miui όχι.

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το wiui υποστηρίζει 160 χαρακτήρες το miui όχι.

 

Το ξέρω, σου λέω όμως πως έχω 160 και στα δυο ROM

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, σου λέω όμως πως έχω 160 και στα δυο ROM

 

Απο πού το πήρες?

Είναι root και έβαλες άλλη rom ή όπως ήρθε μανίσιο...???

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, σου λέω όμως πως έχω 160 και στα δυο ROM

 

με miui και εχει 160 χαρακτηρες με ελληνικα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως το εχεις κανει ...

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καλημέρα.Θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος που ξέρει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με wiui? Πώς μπαίνει ? Αξίζει? Ένα αδρό pros n cons miui & wiui? Ελληνικά ποιά έχει? Partition? Πολλές ερωτήσεις,κάθε πληροφορία δεκτή!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το εν λόγω κινητό και αυτό το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω αν έρχεται σφραγισμένο με ζελατίνες χωρίς να έχει ανοιχθεί καθόλου απο το κατάστημα (αναφέρομαι συγκεκριμένα στο merimobiles,γιατί απο εκεί σκοπεύω να το αγοράσω επειδή έχει την χαμηλότερη τιμή).Δεν έχω πρόβλημα αν δεν έχει playstore ή ελληνικά.Playstore κανεις εγκατασταση ευκολα μεσα απο το miui store και σε ότι αφορά τα ελληνικά έτσι κ αλλιώς όλα τα κινητά μου τα δουλεύω με αγγλικό μενού.Φαντάζομαι ελληνικό πληκτρολόγιο θα έχει ή θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

@ogame 23

Δεν ξέρω αν αξίζει το WIUI, γιατί το πέρασα με το που παρέλαβα το κινητό!..Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν γιατί ήθελα τους 160 χαρακτήρες στα SMS. Μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο. Οπότε και θετικά και αρνητικά μεταξύ τους δεν ξέρω.

Πρώτα εγκαθιστάς του clockwork mod με μία πολύ απλή διαδικασία. Αυτό σου επιτρέπει να φλασάρεις στο κινητό αρχεία χωρίς τους περιορισμούς που έχει ο μανίσιος bootloader. Στην συνέχεια κατεβάζεις την rom, την ρίχνεις μέσα στην μνήμη, μπουτάρεις με το clockwork mod και τρέχεις το την rom. Ακούγεται πιο περίπλοκο από όσο είναι.

Η WIUI έχει κανονικά και ελληνικά και play store, οπότε με το που την εγκαθιστάς είσαι έτοιμος.

 

@dportok

Και εγώ πήρα από το merimobiles. Το κινητό δεν ήταν σφραγισμένο, αλλά αυτό πρέπει να ισχύει για όλα τα κινητά της Xiaomi, δεν έχουν κάποιου είδους περίτεχνο περιτύλιγμα/σφράγισμα, με το που ανοίγεις το καπάκι βλέπεις κατευθείαν την πλάτη του κινητού. Το δικό μου ήταν φανερά αχρησιμοποίητο και φορούσε την αρχική του ζελατίνα στην οθόνη.

Από το merimobiles δεν θα ξαναγοράσω κάτι, τουλάχιστον μέχρι να λειτουργήσει κανονικά η αποθήκη τους στην Ελλάδα. Πλήρωσα €20 για shipping insurance και γρήγορο ταχυδρομείο, γιατί το βιαζόμουν. Κανονικά έπρεπε να μου έρθει σε 7 με 9 εργάσιμες, μου ήρθε σε 15. Επιπλέον μου έστειλαν και λάθος χρώμα. Ο προϊστάμενος δεν αναγνωρίζει ότι καθυστέρησαν να το στείλουν, ενώ δύο με τους οποίους συνομίλησα στο live chat το αναγνώρισαν. Τέλος πάντων, εγώ φαίνεται να είμαι από τους λίγους άτυχους.

Το κινητό λειτουργικά δεν έχει καμία διαφορά από τα υπόλοιπα android που αγοράζουμε από την Ελλάδα. Μπορείς να έχεις ό,τι γλώσσα θέλεις, όπου θέλεις, χωρίς κανέναν περιορισμό. Ο μόνος περιορισμός που μου έρχεται στο μυαλό είναι η μη υποστήριξη 160 ελληνικών χαρακτήρων στα SMS, πραγμα που, αν είναι σημαντικό για εσένα, διορθώνεται με την εγκατάσταση της WIUI rom, όπως είπαμε.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

@dportok

Και εγώ πήρα από το merimobiles. Το κινητό δεν ήταν σφραγισμένο, αλλά αυτό πρέπει να ισχύει για όλα τα κινητά της Xiaomi, δεν έχουν κάποιου είδους περίτεχνο περιτύλιγμα/σφράγισμα, με το που ανοίγεις το καπάκι βλέπεις κατευθείαν την πλάτη του κινητού. Το δικό μου ήταν φανερά αχρησιμοποίητο και φορούσε την αρχική του ζελατίνα στην οθόνη.

Από το merimobiles δεν θα ξαναγοράσω κάτι, τουλάχιστον μέχρι να λειτουργήσει κανονικά η αποθήκη τους στην Ελλάδα. Πλήρωσα €20 για shipping insurance και γρήγορο ταχυδρομείο, γιατί το βιαζόμουν. Κανονικά έπρεπε να μου έρθει σε 7 με 9 εργάσιμες, μου ήρθε σε 15. Επιπλέον μου έστειλαν και λάθος χρώμα. Ο προϊστάμενος δεν αναγνωρίζει ότι καθυστέρησαν να το στείλουν, ενώ δύο με τους οποίους συνομίλησα στο live chat το αναγνώρισαν. Τέλος πάντων, εγώ φαίνεται να είμαι από τους λίγους άτυχους.

Το κινητό λειτουργικά δεν έχει καμία διαφορά από τα υπόλοιπα android που αγοράζουμε από την Ελλάδα. Μπορείς να έχεις ό,τι γλώσσα θέλεις, όπου θέλεις, χωρίς κανέναν περιορισμό. Ο μόνος περιορισμός που μου έρχεται στο μυαλό είναι η μη υποστήριξη 160 ελληνικών χαρακτήρων στα SMS, πραγμα που, αν είναι σημαντικό για εσένα, διορθώνεται με την εγκατάσταση της WIUI rom, όπως είπαμε.

 

Αυτο με τους 160 χαρακτηρες δεν αποτελει προβλημα για μενα.Σε οτι αφορα το αν εχει καποιο περιτυλιγμα, δες αυτο το βιντεο και θα καταλαβεις τι εννοω.Ερχεται σε ζελατινα σφραγισμενο.Απο την στιγμη που δεν ζητας να σου βαλουν κατι αυτοι (playstore,greek language etc) δεν υπαρχει λογος να ανοιξουν την συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους 160 χαρακτηρες δεν αποτελει προβλημα για μενα.Σε οτι αφορα το αν εχει καποιο περιτυλιγμα, δες αυτο το βιντεο και θα καταλαβεις τι εννοω.Ερχεται σε ζελατινα σφραγισμενο.Απο την στιγμη που δεν ζητας να σου βαλουν κατι αυτοι (playstore,greek language etc) δεν υπαρχει λογος να ανοιξουν την συσκευασια.

 

Δεν το ήξερα ότι έχουν ζελατίνα γύρω γύρω από το κουτί. Ε, εντάξει, μικρό το κακό, το κινητό ήταν άριστο ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα ζελατίνα στο κουτί αλλά και στα παρελκόμενα. Έτσι ήρθε σε εμένα από το ibuygou. Υπόψιν πώς δεν είχα ζητήσει καμία παρέμβαση όπως playstore κτλ. Για ένα unpack της προκοπής βρε αδερφέ!
Link to comment
Share on other sites

Απο πού το πήρες?

Είναι root και έβαλες άλλη rom ή όπως ήρθε μανίσιο...???

 

με miui και εχει 160 χαρακτηρες με ελληνικα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως το εχεις κανει ...

 

 

Λοιπόν το πήρα από ibuygou.com εθχε την MIUI 4.3.7 νομίζω, έβαλα cwm, και μετά πέρασα WIUI 4.3.14 (στο ίδιο σύστημα όπου ήταν η 4.3.7) η οποία όμως δεν υποστηρίζει αραβικά,ουτε το LED δούλευε έβαλα την MIUI 4.3.14 και αυτή πάλι δεν υποστήριζε ούτε αραβικά ούτε LED.

έβαλα WIUI 4.2.28 (πάλι τον voodooman ευχαριστώ) η οποία υποστήριζε και αραβικά και LED. πέρασα την MIUI 4.2.28 στο σύστημα 1.

Μετά έβαλα το WSM tools. Έφτιαξα διαφορά πράγματα με τα mods που προσφέρει.

Παρατήρησα πως δεν έπιανε 160 χαρά σε καμιά απ'τις δυο ROMS. Έκανα το κόλπο που σας είπα με το Unicode strip.

Και πλέον έχω 160 και στις δυο ROM.

Δενν ξέρω μπορεί να'ταν κάποιο bug η τίποτα... Τεσπα αυτά είναι που έκανα, τώρα σκέφτομαι να βγάλω την MIUI μιας που δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου. Και να βάλω cyanogenmod με το που γίνει official (αυτές τις μέρες θα γίνει μαλλον)

 

Επίσης όταν έβαλα τις δυο "παλιες" ROM (4.2.28) είχα κάνει backup απ'την WIUI 4.3.14 που είχα εγκαταστήσει αρχικά για όλα τα apps & settings. Στην συνέχεια restore στην WIUI 4.2.28 και αποαυτην ξανά backup. Kai restore στην MIUI 4.2.28

 

Κανονικότατα ζελατίνα στο κουτί αλλά και στα παρελκόμενα. Έτσι ήρθε σε εμένα από το ibuygou. Υπόψιν πώς δεν είχα ζητήσει καμία παρέμβαση όπως playstore κτλ.

 

Και εμένα έτσι ακριβώς μου ήρθε.

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος εχει ιδεα και μπορει να με καθοδηγησει να βαλω την official rom στο Mi3 Και να μπορω να κανω τα updates που τωρα δεν μου εχει αυτη την επιλογη παρακαλω πολυ ας με βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος. δεν με ενδιαφερει αν θα εχει ελληνικα το κινητο, τα updates με ενδιαφερουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θέλω να πάρω και εγώ το Mi2s . Πείτε ρε παιδιά εντυπώσεις σας παρακαλώ , αξίζει ?

 

Με ενδιαφέρουν : μνήμη - internet - φωτογραφίες - βίντεο - φλας - φωτεινότητα οθόνης και απόκριση στο φως της ημέρας .

 

Επίσης σημαντικό είναι και η αυτονομία της μπαταριάς μιας και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά και μιλάω αρκετά , περίπου πόσο αντέχει ?

Ενδεικτικά να πώ το S8500 που εχω με 1500mA κρατούσε 2 μέρες καινουργιο και τώρα μετα απο τρια χρονια χρησης κραταει περιπου 1,5 ημέρα αλλα ανοιχτό ολο το 24ωρο , δεν σβήνει ποτέ .

Έχει πάρει κανένας την μπαταρία των 3100mA ? Μπαίνει στην θέση της παλαιάς ή αλλάζει όλο το πίσω καπάκι με πιο χοντρό ? (αυτή πιστεύω θα ήταν η ιδανική για μένα ) . Μπορείς να το ζητήσεις με την 3100 αντί της 2000 από αρχής ώστε να γλυτώσεις το επιπλέον κόστος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερω

Edited by manbag1970
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θέλω να πάρω και εγώ το Mi2s . Πείτε ρε παιδιά εντυπώσεις σας παρακαλώ , αξίζει ?

 

Με ενδιαφέρουν : μνήμη - internet - φωτογραφίες - βίντεο - φλας - φωτεινότητα οθόνης και απόκριση στο φως της ημέρας .

 

Επίσης σημαντικό είναι και η αυτονομία της μπαταριάς μιας και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά και μιλάω αρκετά , περίπου πόσο αντέχει ?

Ενδεικτικά να πώ το S8500 που εχω με 1500mA κρατούσε 2 μέρες καινουργιο και τώρα μετα απο τρια χρονια χρησης κραταει περιπου 1,5 ημέρα αλλα ανοιχτό ολο το 24ωρο , δεν σβήνει ποτέ .

Έχει πάρει κανένας την μπαταρία των 3100mA ? Μπαίνει στην θέση της παλαιάς ή αλλάζει όλο το πίσω καπάκι με πιο χοντρό ? (αυτή πιστεύω θα ήταν η ιδανική για μένα ) . Μπορείς να το ζητήσεις με την 3100 αντί της 2000 από αρχής ώστε να γλυτώσεις το επιπλέον κόστος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερω

 

Φίλε πιστεύω το τηλέφωνο θα σε καλύψει απόλυτα στον τομέα "τηλέφωνο", τώρα κάμερα και τέτοια είναι μόνο λύση ανάγκης για μέα το κινητό καθώς γιαυτές τις δουλειές χρησιμοποιώ πάντα φωτογραφική και δεν ξέρω να σου πω. Η μεγαλύτερη μπαταρία αλλάζει λίγο και το πάχος του κινητού και θέλει άλλο καπάκι, αν γίνεται εξαρχής, ρώτα καλύτερα στα κινεζομάγαζα απευθείας.

 

Καλημέρα παιδιά.Γνωρίζει κανείς σε ποιο κατάστημα μπορεί κανείς να βρει το xiaomi mi2s 32gb?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σχεδόν σε όλα νομίζω, το έχουν, τουλάχιστον αυτά που διαφημίζονται εδώ.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Στο link που έβαλες λέει release date may-2014

Οπότε λογικά τον Ιούνιο θα'ναι διαθέσιμο στα e-shops αλλά δεν αξιζρι γιατί το ram είναι μόλις 1Gb

(γνώμη μου πάντως)

Άσε που φοράει επεξεργαστή meditek

:confused::(:rolleyes:

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το είδατε το απίθανο μαραφετάκι;

http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-mikey-3-5mm-dust-plug-with-added-functionality.23944/

Μπαίνει στο audio jack και αναγνωρίζει μέχρι και 10 πατήματα. Χρησιμεύει ως hardware button και εκκινεί εφαρμογές κτλ. Αν η τιμή του είναι τόσο χώμα όσο λένε (80 cents του δολαρίου;;; ), τότε μάλλον θα πάρω δύο-τρία.

Ελπίζω μόνο να μην έχω φάει κανένα πρωταπριλιάτικο... :lol:

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας να το κοιτάω, είδα ότι είναι στυγνή αντιγραφή όχι ενός, αλλά δύο kickstarter projects...

Εμετική συμπεριφορά (και) από την Xiaomi λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε ποιά εταιρία θα το πατεντάρει. :D Σε άλλα νέα,3 μήνες το mi2s χωρίς crash και ομαλότατη λειτουργία.Για android ειναι άθλος χαχχαχα!

@manbag1970 η συσκευή ναι,αξίζει κάθε της ευρώ.Στη κάμερα απλά αξιοπρεπής,τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.Μην περιμένεις φωτό για το ημερολόγιο της pirelli μιας και τα περισσότερα μέλη κάτι τέτοιο εννοούν οταν αναφέρονται στο θέμα κάμερα.Απο μπαταρία,πες μας τι χρήση κάνεις καθημερινά ως προς 3g και gps και θα βγάλουμε άκρη.Την μέρα πάντως την βγάζω με μισή > μπαταρία με πολυ τακτική χρήση της συσκευής και στον εργασιακό μου χώρο δεν έχω καμία μπρίζα.Δεν εχω παράπονο απο τη μπαταρία.Στο φως του ήλιου,απλά απροβλημάτιστο.Να τονίσω πως προσωπικά το έχω 'μαμά' το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα τελείωσε ο μήνας του μέλιτος με το τηλέφωνο και, όπως στην ελληνική ταινία, "σταματούν οι γλύκες και αρχίζει η παντόφλα".

Από την αρχή δεν ένοιωθα ιδιαίτερα ήσυχος με τον τρόπο που το κινητό δεχόταν τα email μου, είχα συνεχώς την αίσθηση ότι δεν έρχονται εγκαίρως, ενώ συχνά ο συγχρονισμός του gmail account μου κολλούσε. Εχθές μου απάντησαν σε ένα forum ότι αυτό είναι γνωστό πρόβλημα της MIUI V5. Είναι δυνατόν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι ενός smartphone να έχει προβλήματα το 2013/14; Και δεν μιλάμε για κάποιο τυχαίο mail, αλλά για το gmail.

Για να μην αναφέρω ότι ακόμη είμαστε κολλημένοι στο android 4.1, χωρίς να είναι ορατή μία νεότερη έκδοση. Άλλοι γκρινιάζουν επειδή τα κινητά τους είναι ακόμη είναι στην 4.2. Τί να τις κάνω τις εβδομαδιαίες roms, όταν το κινητό είναι τόσο πίσω στον βασικό κορμό του;

Καλή, χρυσή η Xiaomi, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Για το Gmail δεν ξέρω αν φταίει το miui ή το Android, αυτό που έχω δει σε μένα με την επίσημη 4.1.2 στο note είναι ότι γενικά το Gmail αργεί να με ειδοποιήσει σε σχέση με το Yahoo αλλά και το Hotmail, σε ολα χρησιμοποιοντας την δική τους εφαρμογή για το καθένα και στα δύο η ειδοποίηση είναι άμεση ενώ το Gmail μπορεί να περάσει και 10λεπτο+!

Για αυτή την καθυστέρηση μιλάς η για μεγαλύτερη;

Με 3rd party app έχεις πάλι καθυστέρηση;

 

Τώρα για το 4.1 από την στιγμή που είναι smooth χωρίς bugs (ή έστω με συχνές διορθωσεις) και με features που αυξάνονται δεν με χαλάει και τόσο. Ας μην ξεχνάμε ότι άλλοι περιμένουν για αναβάθμιση και bug fixes μήνες!

Αυτό που του λείπει imo είναι ένα καλύτερο - γρηγορότερο multitasking, να δούμε τι θα γίνει με την V6 που όλοι λένε ότι θα βασίζεται στο 4.4 αλά κάνεις δεν λέει σε ποιες συσκευές θα συμβεί αυτό...

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα τελείωσε ο μήνας του μέλιτος με το τηλέφωνο και, όπως στην ελληνική ταινία, "σταματούν οι γλύκες και αρχίζει η παντόφλα".

Από την αρχή δεν ένοιωθα ιδιαίτερα ήσυχος με τον τρόπο που το κινητό δεχόταν τα email μου, είχα συνεχώς την αίσθηση ότι δεν έρχονται εγκαίρως, ενώ συχνά ο συγχρονισμός του gmail account μου κολλούσε. Εχθές μου απάντησαν σε ένα forum ότι αυτό είναι γνωστό πρόβλημα της MIUI V5. Είναι δυνατόν ένα τόσο σημαντικό κομμάτι ενός smartphone να έχει προβλήματα το 2013/14; Και δεν μιλάμε για κάποιο τυχαίο mail, αλλά για το gmail.

Για να μην αναφέρω ότι ακόμη είμαστε κολλημένοι στο android 4.1, χωρίς να είναι ορατή μία νεότερη έκδοση. Άλλοι γκρινιάζουν επειδή τα κινητά τους είναι ακόμη είναι στην 4.2. Τί να τις κάνω τις εβδομαδιαίες roms, όταν το κινητό είναι τόσο πίσω στον βασικό κορμό του;

Καλή, χρυσή η Xiaomi, αλλά...

 

Κι εμένα μου είχε καθυστερήσεις στις ενημερώσεις του email αλλά μετά από flashαρισμα μου έρχονται κανονικά.

http://xiaomi.eu/community/threads/guide-flashing-rom-using-miflash.19287/

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παρουσίασε τις τελευταίες εβδομάδες πρόβλημα.

 

Χωρίς ιδιαίτερο λόγο κατά τη διάρκεια της χρήσης σταματάει να αντιδράει στο άγγιγμα. Η οθόνη λειτουργεί (δεν παγώνει η εικόνα αν δείχνει κάτι κινούμενο) και το τηλέφωνο γενικά λειτουργεί κανονικά (κλήση, μουσική κλπ συνεχίζουν να λειτουργούν). Αλλά η touchscreen είτε την αγγίζεις είτε όχι, το ίδιο και το αυτό!

 

Αν πατήσω το power και το ξανανοίξω αμέσως, λειτουργεί και πάλι κανονικά. Αυτό μπορεί να το κάνει 1-3 φορές τη μέρα με αρκετά βαριά χρήση συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...