Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Χθες το s4 της συζύγου ξαφνικά έχασε το σήμα του.

Είναι με παλιά κάρτα wind, Tim γράφει ακόμα πάνω.

Λειτουργούσε μια χαρά μόνο σήμα δεν είχε.

Ξεκινάω λοιπόν factory reset από recovery και μόλις άνοιξε είχε απίστευτο κόλλημα. Χωρίς σημα και χωρίς να αναγνωρίζει την κάρτα σιμ. Κατεβάζω την τελευταία ρομ την περνάω με Odin, πριν και μετά reset και πάλι τα ιδια .

Αν το κλείσω και το ανοίξω ζητάει pin έρχεται για 30 δευτερόλεπτα το σήμα και μετά χάνεται και δεν αναγνωρίζει την σιμ. Την κάρτα με ένα ανταπτορακι που έχω την δοκιμασα σε ένα απλό κινητό και έχει σήμα κανονικά.

2 μήνες έχει που έλειξε η εγγύηση. Από την smartec μου είπαν τηλεφωνικά ότι μπορεί να είναι πλακέτα.

Έτσι στα καλακκαθούμενα κάηκε? Είναι τέρμα προσεγμένο και με ελαφριά χρήση..

Τι άλλο να δοκιμάσω?

Υπάρχει ελπίδα?

Η πέταμα?

Ευχαριστώ

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει συμβεί σε πολλά s4 (και όχι μόνο) αυτό το πρόβλημα. Για αρχή δοκίμασε μια άλλη sim και αν δεις τα ίδια, τότε δύο περιπτώσεις υπάρχουν : είτε σου έχει χαλάσει το sim reader (αν είσαι τυχερός), είτε πας για πλακέτα.
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων το προβλημα που ειχα σπανια μεν αλλα το ειχα παραμενει.

 

Το προβλημα που ειχα και εχω ειναι οτι μερικες φορες ευτυχως σπανια οταν με παιρνουν τηλεφωνο και το σηκωνω αντι να τους ακουω απο το ακουστικο τους ακουω σε ανοιχτη ακροαση με αποτελεσμα να πρεπει να πατησω το ηχειακι για να γυρισει παλι στο ακουστικο.

 

 

Εχει συναντηση και καποιος αλλος αυτο το προβλημε με το android 5.0.1?

 

Αν ναι υπαρχει καποια λυση του?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων το προβλημα που ειχα σπανια μεν αλλα το ειχα παραμενει.

 

Το προβλημα που ειχα και εχω ειναι οτι μερικες φορες ευτυχως σπανια οταν με παιρνουν τηλεφωνο και το σηκωνω αντι να τους ακουω απο το ακουστικο τους ακουω σε ανοιχτη ακροαση με αποτελεσμα να πρεπει να πατησω το ηχειακι για να γυρισει παλι στο ακουστικο.

 

 

Εχει συναντηση και καποιος αλλος αυτο το προβλημε με το android 5.0.1?

 

Αν ναι υπαρχει καποια λυση του?

 

Δες μήπως έχεις ενεργοποιημένο το drive mode και δοκίμασε επίσης να απενεργοποιήσεις τα gestures

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις που ακριβως βρισκω το drive mode?

Αν εννοεις το "λειτουργια hands-free" και αυτο απενεργοποιημένο το εχω.

 

Δεν λες τη "λειτ. πτησης"?

 

Και ποιο ακριβως απο τα gestures μπορει να ενεργοποιει αυτοματα την ανοιχτη ακροαση?

Αν και τα air gestures τα εχω ηδη απενεργοποιημένα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα παρατήρησα το εξής πρόβλημα. Όταν κλείνω και ξανανοιγω το wifi μου ξαναζηταει να καταχωρησω τον κωδικό πρόσβασης του ασύρματου δικτύου. Είναι του σπιτιού μου η ασύρματη σύνδεση και συνέχεια πρεπει να βάζω το κωδικό? Δεν το έκανε αυτό ποτέ στο παρελθόν και σε όλες τις αποθηκευμενες συνδέσεις wifi συνδέοταν κανονικά.

 

Σημειωτέον ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω και ξανανοιγω το wifi όχι όταν είναι ανοιχτό και πάω σε κάποιο ασύρματο δίκτυο που έχω καταχωρήσεις παλιότερα.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

Πρόσφατα αναβαθμιστηκε σε lolipop αν αυτό βοηθάει.

 

Ευχαριστώ

Nikos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και θα επανελθω

τελικα αυτό που μου ειπες πρεπει να είναι το σωστο γιατι δεν το εχει ξανα κανει μεχρι σημερα μετα από 6 ημερες χρησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα παρατήρησα το εξής πρόβλημα. Όταν κλείνω και ξανανοιγω το wifi μου ξαναζηταει να καταχωρησω τον κωδικό πρόσβασης του ασύρματου δικτύου. Είναι του σπιτιού μου η ασύρματη σύνδεση και συνέχεια πρεπει να βάζω το κωδικό? Δεν το έκανε αυτό ποτέ στο παρελθόν και σε όλες τις αποθηκευμενες συνδέσεις wifi συνδέοταν κανονικά.

 

Σημειωτέον ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω και ξανανοιγω το wifi όχι όταν είναι ανοιχτό και πάω σε κάποιο ασύρματο δίκτυο που έχω καταχωρήσεις παλιότερα.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

Πρόσφατα αναβαθμιστηκε σε lolipop αν αυτό βοηθάει.

 

Ευχαριστώ

 

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Nikos
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Έχεις κάνει restart ρούτερ και κινητό?

Το update στη lollipop, το έκανες ΟΤΑ ή μέσω odin?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας χθες μ σπασε το καρφακι απο τα ακουστικα μεσα στη θυρα των ακουστικων και δεν μπορουσα να ακουσο τπτ να μιλισω κλπ.. ανοιξα λοιπον το κινητο μπας και το σωσω μονος μου αλλα τελικα δεν γινοταν να βγει.. εν παση περιπτωση το βγαλα με δικο μ τροπο.. το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν πιανει το touch τερμα πανω.. 1.5 -2 δακτυλα φανταστειτε.. το ανοιξα το ξανα ανοιξα ολα κομπλε φαινοντε μεσα αλλα τπτ. Υπαρχει κατι π να μπορω να κανω απο μονος; γνωριζει καποιος τεχνικος;

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πας τη συσκευή σε κάποιο service.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας χθες μ σπασε το καρφακι απο τα ακουστικα μεσα στη θυρα των ακουστικων και δεν μπορουσα να ακουσο τπτ να μιλισω κλπ.. ανοιξα λοιπον το κινητο μπας και το σωσω μονος μου αλλα τελικα δεν γινοταν να βγει.. εν παση περιπτωση το βγαλα με δικο μ τροπο.. το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν πιανει το touch τερμα πανω.. 1.5 -2 δακτυλα φανταστειτε.. το ανοιξα το ξανα ανοιξα ολα κομπλε φαινοντε μεσα αλλα τπτ. Υπαρχει κατι π να μπορω να κανω απο μονος; γνωριζει καποιος τεχνικος;

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Γιατι καποια γραμματα ειναι τονισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποια γραμματα ειναι τονισμενα?
Για να δείξω που χρησιμοποιεί γραφή sms και συνάμα να το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι χρήστες ώστε να το αποφεύγουν γιατί απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να με βοηθησει καποιος.εχω το i 9506 απο σλοβακια και του εχω περασει το τελευταιο update στη samsung.αλλα μου βγαζει μυνημα οτι η λειτουργια εξοικονομησεις ενεργειας εχει ενεργοποιηθει καποιες φορες και ας την εχω ενεργοποιημενη.τι γινεται παιδια σας το βγαζει και εσας και αν πως διορθωνεται.ευχαριστω πολυ...ασ με βοηθησει καποιος...ειμαι στη lolipop 5.0.1 Edited by nickkanellakis
Link to comment
Share on other sites

Για να δείξω που χρησιμοποιεί γραφή sms και συνάμα να το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι χρήστες ώστε να το αποφεύγουν γιατί απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ

Τωρα με σκαλωσες.

Δηλαδη πως χρησιμοποιουμε sms γραφη στα διαφορα sites?

 

Υποθετω δεν εννοεις το swiftkey που χρησιμοποιω εγω στο κινητο μου ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με σκαλωσες.

Δηλαδη πως χρησιμοποιουμε sms γραφη στα διαφορα sites?

 

Υποθετω δεν εννοεις το swiftkey που χρησιμοποιω εγω στο κινητο μου ετσι δεν ειναι?

 

γραφή sms εννοεί τις συντομογραφίες που χρησιμοποιούν κάποιοι στα sms π.χ. αντί για "μου" γράφουν "μ", αντί για "και" -> "κ", το "τίποτα" -> "τπτ", το "δηλαδή" -> "δλδ" κ.ο.κ.!!!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να κανω 1-2 ερωτησουλες..

Υπαρχει κατι να rootαρουμε την τελευταια εκδοση;

ποιο service ειναι καλυτερο και πιο γρηγορο για να το στειλω για το home button;κανει αυτο το κολληματακι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εδώ και ένα μηνα περίπου βγαίνει το μήνυμα του τίτλου, οπότε το τηλέφωνο ειναι νεκρό και απαιτείται επανεκκίνηση.

Αρχικά πολύ σπάνια και μετά από 7-10 ημέρες εμφανιζόταν πάνω από 10 φορές την ημέρα.

Μετά από ψάξιμο και διαβασμα χιλιάδων posts για το θέμα, έγιναν τα εξής βήματα:

1-reset

2-hard reset

3-επανεγκατάσταση official ROM

4-Συνεπεσε με αλλαγή παρόχου από Wind σε Cosmote, οπότε έγινε αλλαγη της SIM δύο φορές χωρίς αποτέλεσμα.

5-αλλαγή του SIM Card and SD Card Reader ==> μετά την αλλαγή το τηλέφωνο λειτούργησε άψογα για 10 ημέρες. Εδώ και 4-5 ημερες επανεμφανίστηκε το πρόβλημα με σταδιακά αυξανόμενη συχνότητα και σήμερα έγινε 4-5 φορές μεσα σε τρεις ώρες!!

 

Καμιά άλλη ιδεά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εδώ και ένα μηνα περίπου βγαίνει το μήνυμα του τίτλου, οπότε το τηλέφωνο ειναι νεκρό και απαιτείται επανεκκίνηση.

Αρχικά πολύ σπάνια και μετά από 7-10 ημέρες εμφανιζόταν πάνω από 10 φορές την ημέρα.

Μετά από ψάξιμο και διαβασμα χιλιάδων posts για το θέμα, έγιναν τα εξής βήματα:

1-reset

2-hard reset

3-επανεγκατάσταση official ROM

4-Συνεπεσε με αλλαγή παρόχου από Wind σε Cosmote, οπότε έγινε αλλαγη της SIM δύο φορές χωρίς αποτέλεσμα.

5-αλλαγή του SIM Card and SD Card Reader ==> μετά την αλλαγή το τηλέφωνο λειτούργησε άψογα για 10 ημέρες. Εδώ και 4-5 ημερες επανεμφανίστηκε το πρόβλημα με σταδιακά αυξανόμενη συχνότητα και σήμερα έγινε 4-5 φορές μεσα σε τρεις ώρες!!

 

Καμιά άλλη ιδεά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Αλλαγή πλακέτας, δυστυχώς. :(

 

ΑΝ είσαι στην εγγύηση ακόμα, τρέχα!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω κι αλλο ενα μελος εδω εχουμε το ιδιο προβλημα μετα την τελευταια αναβαθμιση ???

 

Οταν σβηνω την οθονη μετα το τελος μιας κλισης καποιες φορες αλλα οχι παντα απενεργοποιειται ο ηχος κλισης και δεν χτυπαει οταν με καλουν .:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω κι αλλο ενα μελος εδω εχουμε το ιδιο προβλημα μετα την τελευταια αναβαθμιση ???

 

Οταν σβηνω την οθονη μετα το τελος μιας κλισης καποιες φορες αλλα οχι παντα απενεργοποιειται ο ηχος κλισης και δεν χτυπαει οταν με καλουν .:(:(

Εμένα αραιά και που όταν με καλούν χτυπάει γύρω στα 3 δευτερόλεπτα και μετά ο ήχος σταματάει από μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω κι αλλο ενα μελος εδω εχουμε το ιδιο προβλημα μετα την τελευταια αναβαθμιση ???

 

Οταν σβηνω την οθονη μετα το τελος μιας κλισης καποιες φορες αλλα οχι παντα απενεργοποιειται ο ηχος κλισης και δεν χτυπαει οταν με καλουν .:(:(

 

έχεις βάλει μήπως την εφαρμογή "Disable Increasing Ring"; γιατί μου το έκανε κι εμένα όταν την ενεργοποιήσα

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει μήπως την εφαρμογή "Disable Increasing Ring"; γιατί μου το έκανε κι εμένα όταν την ενεργοποιήσα

 

Ναι την εχω βαλει .

 

Χθες εκανα επαναφορα εργοστασιακων με την εφαρμογη αυτη ενεργη αλλα δεν το εχει ξανακανει .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...