Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα φιλε μου

τουλαχιστον εσυ τα καταφερες...

μπορεις να μου δωσεις τα λινκς να τα κανω και εγω...

μαζι με οδηγιες αν σου ειναι ευκολο

I9505XXUHOB7

αν περαστει η cyanogen διαγραφονται ολα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε μου

τουλαχιστον εσυ τα καταφερες...

μπορεις να μου δωσεις τα λινκς να τα κανω και εγω...

μαζι με οδηγιες αν σου ειναι ευκολο

I9505XXUHOB7

αν περαστει η cyanogen διαγραφονται ολα?

ναι φιλε μου, τα καταφερα, δεν ηταν κατι το πολυ δυσκολο, πρωτα το root και μετα το custom recovery, εβαλα twrp απο το needrom, τωρα μετα το recovery να ξερεις βγαζει ενα μυνημα επανω αριστερα οταν ξεκιναει, μιλαμε πολυ μικρα γραμματα και ειναι καθαρα ψυχολογικο, γραφει το kernel is not seandroid enforcing, το οποιο δεν παιζει ρολο σε κατι ζωτικης σημασιας για το κινητο. Τωρα με το cyanogen 12 πραγματικα πεταει, καμια σχεση με το γνησιο 5.0.1 λειτουργικο που κατεβασε μονο του και εκανε την αναβαθμιση απο το 4.4, ειχε γινει πραγματικα βαρυ και δυσκινητο, ασε που ετρωγε μπαταρια σαν καταπιονα, και ειχε αφησει χωρο μολις 3-3,5gb ελευθερα. Tωρα για την διαδικασια root διαβασε εδω : http://www.ibtimes.co.uk/how-root-galaxy-s4-lte-android-5-0-1-i9505xxuhob7-lollipop-official-firmware-1492238 εχει ολα τα link, το recovery απο εδω : http://galaxys4root.com/clockworkmodtwrp-recoveries/ χρησιμοποιησε το twrp εμενα αυτο λειτουργησε σωστα, τωρα ισως σ εσενα κατσει μια χαρα και το CWM, το λειτουργικο cyanogenmod απο εδω : https://download.cyanogenmod.org/?device=jfltexx κατεβαζεις μονο την εκδοση cm12 nightly και οχι το recovery, οτι χρειαστεις και γενικα οποιος θελει να το εγκαταστησει εδω ειμαι για διευκρινησεις.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινη ποια ειναι η πιο σταθερη στοκ ρομ λολιπο?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινη ποια ειναι η πιο σταθερη στοκ ρομ λολιπο?

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9505/EUR/

απο εδω θα κατεβασεις, πρωτα κανεις registration ομως, κατι πολυ απλο. Θα κατεβασεις αυτην που λεει απλα greece, τιποτε αλλο. Αν θελεις σταθεροτατη rom βαλε cyanogenmod.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9505/EUR/

απο εδω θα κατεβασεις, πρωτα κανεις registration ομως, κατι πολυ απλο. Θα κατεβασεις αυτην που λεει απλα greece, τιποτε αλλο. Αν θελεις σταθεροτατη rom βαλε cyanogenmod.

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση που μου δίνει να κάνω ΟΤΑ , περιπου 700mb, είναι ακόμα η KitKat ή έχει δοθεί και ή επίσημη lollipop; ( Το τηλέφωνο που έχω τρέχει ακόμα jellybean)
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση που μου δίνει να κάνω ΟΤΑ , περιπου 700mb, είναι ακόμα η KitKat ή έχει δοθεί και ή επίσημη lollipop; ( Το τηλέφωνο που έχω τρέχει ακόμα jellybean)

Στη πλειοψηφία των χωρών έχει δοθεί σε branded και μη ήδη η επίσημη lollipop οπότε πιστεύω θα είναι αυτή και όχι kit Kat. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά χωρίς να γνωρίζω περισσότερα σχετικά με το λογισμικό που φοράει η συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση που μου δίνει να κάνω ΟΤΑ , περιπου 700mb, είναι ακόμα η KitKat ή έχει δοθεί και ή επίσημη lollipop; ( Το τηλέφωνο που έχω τρέχει ακόμα jellybean)

σε ι9505 lte εαν κανεις update σε lollipop , το κινητο θα σερνετε, θα εχεις πολυ λιγο εσ. χωρο αποθηκευσης κλπ. Κανε προσπαθεια και περασε την cyanogenmod δηλαδη lollipop 5.1.1 , εγω σωθηκα!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

σε ι9505 lte εαν κανεις update σε lollipop , το κινητο θα σερνετε, θα εχεις πολυ λιγο εσ. χωρο αποθηκευσης κλπ. Κανε προσπαθεια και περασε την cyanogenmod δηλαδη lollipop 5.1.1 , εγω σωθηκα!!!

 

Κάτι το οποίο απαιτεί ρίξιμο του Knox, βγάζοντας τη συσκευή εκτός εγγύησης με το όποιο ρίσκο, με φλασάρισμα κλπ.

Καλό είναι να εξηγούμε και 2 πράγματα όταν προτείνουμε άλλου είδους λογισμικό σε κάποιον χρήστη και να αναφέρουμε και τα καλά και τα άσχημα.

Επίσης το δικό μου S4 δεν φαίνεται να έχει τα προβλήματα που αναφέρεις με καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο απαιτεί ρίξιμο του Knox, βγάζοντας τη συσκευή εκτός εγγύησης με το όποιο ρίσκο, με φλασάρισμα κλπ.

Καλό είναι να εξηγούμε και 2 πράγματα όταν προτείνουμε άλλου είδους λογισμικό σε κάποιον χρήστη και να αναφέρουμε και τα καλά και τα άσχημα.

Επίσης το δικό μου S4 δεν φαίνεται να έχει τα προβλήματα που αναφέρεις με καθαρή εγκατάσταση.

Φιλε μου καλε, αυτα ολα που λες ειναι παρελθον, μπες στο sam mobile και κατεβασε την original rom, περνας με το Odin και το knox και η εγγυηση ειναι παλι δικα σου να τα χαιρεσαι!!!! δεν εχεις δει cyanogen? σε οσους το περασα απλα το λατρεψαν, pure android και βαζεις οτι θελεις εσυ και μονο εσυ απο gapps, μπαταρια ταχυτητα αξιοπιστια. αυτα. οποιος θελει μπορω να του εξηγησω βημα βημα τι θα κανει, και κανενα χασιμο εγγυσης.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε, αυτα ολα που λες ειναι παρελθον, μπες στο sam mobile και κατεβασε την original rom, περνας με το Odin και το knox και η εγγυηση ειναι παλι δικα σου να τα χαιρεσαι!!!! δεν εχεις δει cyanogen? σε οσους το περασα απλα το λατρεψαν, pure android και βαζεις οτι θελεις εσυ και μονο εσυ απο gapps, μπαταρια ταχυτητα αξιοπιστια. αυτα. οποιος θελει μπορω να του εξηγησω βημα βημα τι θα κανει, και κανενα χασιμο εγγυσης.

 

Αγαπητέ ας τα πάρουμε με τη σειρά γιατί πήρες φόρα!

Κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας μέσω Odin "επίσημο" firmware, σου επαναφέρει το λογισμικό της Samsung, δεν επαναφέρει το Knox Flag σε 0x0 από 0x1 που έχεις γράψει στη δική σου συσκευή φλασάροντας άλλο recovery κλπ. Εν ολίγοις είσαι εκτός εγγύησης.

Αν εσύ το κατάφερες αυτό πέρνα μία βόλτα από xda, δίνουν 3+ χιλιάδες ευρώ σε όποιον το καταφέρει!

 

Περισσότερα περί Knox, flashing και εγγύησης μπορείς να διαβάσεις είτε αναλυτικά στον οδηγό του Πάρη(@truckman) εδώ, είτε στον οδηγό μου εδώ.

 

Έχω περάσει από Slim(pure aosp), PAC(Cm), Cm(aosp) κλπ. στο S4 και γνωρίζω πως λειτουργούν όλες οι aosp based roms και ενώ είναι όντως ανάλαφρες και έχουν πολλά προτερήματα, σίγουρα δεν είναι για όλους. :)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ας τα πάρουμε με τη σειρά γιατί πήρες φόρα!

Κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας μέσω Odin "επίσημο" firmware, σου επαναφέρει το λογισμικό της Samsung, δεν επαναφέρει το Knox Flag σε 0x0 από 0x1 που έχεις γράψει στη δική σου συσκευή φλασάροντας άλλο recovery κλπ. Εν ολίγοις είσαι εκτός εγγύησης.

Αν εσύ το κατάφερες αυτό πέρνα μία βόλτα από xda, δίνουν 3+ χιλιάδες ευρώ σε όποιον το καταφέρει!

 

Περισσότερα περί Knox, flashing και εγγύησης μπορείς να διαβάσεις είτε αναλυτικά στον οδηγό του Πάρη(@truckman) εδώ, είτε στον οδηγό μου εδώ.

 

Έχω περάσει από Slim(pure aosp), PAC(Cm), Cm(aosp) κλπ. στο S4 και γνωρίζω πως λειτουργούν όλες οι aosp based roms και ενώ είναι όντως ανάλαφρες και έχουν πολλά προτερήματα, σίγουρα δεν είναι για όλους. :)

sofos, αυτο για το flag ουτε καν που το ηξερα, αλλα ουτε και που με ενδιαφερει η εγγυηση της θειας sammy, επεσε το s4 απο την μηχανη, το πατησαν ολη η παραλιακη, και το aliexpress με καλυψε μια χαρα σε ανταλακτικα. Α! το cyanogenmod τα σπαει, αλλα τι σου λεω αφου τα ξερεις. Και γιατι δεν ειναι για ολους?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

sofos, αυτο για το flag ουτε καν που το ηξερα, αλλα ουτε και που με ενδιαφερει η εγγυηση της θειας sammy, επεσε το s4 απο την μηχανη, το πατησαν ολη η παραλιακη, και το aliexpress με καλυψε μια χαρα σε ανταλακτικα. Α! το cyanogenmod τα σπαει, αλλα τι σου λεω αφου τα ξερεις. Και γιατι δεν ειναι για ολους?

 

Τότε όταν δε γνωρίζεις καλύτερα να μην προτείνεις.

Παίρνεις άτομα στο λαιμό σου, που αντιθέτως από σένα νοιάζονται για την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

sofos, αυτο για το flag ουτε καν που το ηξερα, αλλα ουτε και που με ενδιαφερει η εγγυηση της θειας sammy, επεσε το s4 απο την μηχανη, το πατησαν ολη η παραλιακη, και το aliexpress με καλυψε μια χαρα σε ανταλακτικα. Α! το cyanogenmod τα σπαει, αλλα τι σου λεω αφου τα ξερεις. Και γιατι δεν ειναι για ολους?

 

Οπότε σε πρώτη φάση καλό είναι να μην προτρέπουμε τους υπόλοιπους χρήστες σε κινήσεις και διαδικασίες χωρίς να γνωρίζουμε καν τα βασικά.

Αυτό το Knox flag που ούτε καν ήξερες αποτελεί ουσιαστικά και την εγγύηση σε κάθε αναγνωρισμένο Service της Samsung, κάτι που αν και αδιάφορο για εσένα, μόνο αμελητέο δεν είναι για τη πλειοψηφία των χρηστών.

 

Τώρα στην ερώτηση σου γιατί δεν είναι για όλους, γιατί πολλοί αγοράζουν Samsung για το framework που προσφέρει σαν OEM, πχ. τις δυνατότητες (dual shot, Sound & Shot, Drama Shot κλπ.) και τη ποιότητα της εργοστασιακής κάμερας σε φωτογραφίες/βίντεο αποδεδειγμένα δεν μπορεί να της φτάσει καμία εφαρμογή σε aosp (δεν δίνει drivers η Samsung δυστυχώς), Group Play, Story Album, Smart Pause, Air View/Gestures, SHealth (αυτό μπορεί να παίζει και παντού βασικά), Adapt Display, Adapt Sound, SPlanner κλπ. είναι αρκετά που δεν τα προσφέρει η CM και χρειάζεσαι εφαρμογές από Play Store.

Προσφέρει πάρα πολλά άλλα που εγώ κι εσύ μπορεί να τα θεωρούμε "must" αλλά καλό είναι να αναφέρονται και τα καλά και τα άσχημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε πρώτη φάση καλό είναι να μην προτρέπουμε τους υπόλοιπους χρήστες σε κινήσεις και διαδικασίες χωρίς να γνωρίζουμε καν τα βασικά.

Αυτό το Knox flag που ούτε καν ήξερες αποτελεί ουσιαστικά και την εγγύηση σε κάθε αναγνωρισμένο Service της Samsung, κάτι που αν και αδιάφορο για εσένα, μόνο αμελητέο δεν είναι για τη πλειοψηφία των χρηστών.

 

Τώρα στην ερώτηση σου γιατί δεν είναι για όλους, γιατί πολλοί αγοράζουν Samsung για το framework που προσφέρει σαν OEM, πχ. τις δυνατότητες (dual shot, Sound & Shot, Drama Shot κλπ.) και τη ποιότητα της εργοστασιακής κάμερας σε φωτογραφίες/βίντεο αποδεδειγμένα δεν μπορεί να της φτάσει καμία εφαρμογή σε aosp (δεν δίνει drivers η Samsung δυστυχώς), Group Play, Story Album, Smart Pause, Air View/Gestures, SHealth (αυτό μπορεί να παίζει και παντού βασικά), Adapt Display, Adapt Sound, SPlanner κλπ. είναι αρκετά που δεν τα προσφέρει η CM και χρειάζεσαι εφαρμογές από Play Store.

Προσφέρει πάρα πολλά άλλα που εγώ κι εσύ μπορεί να τα θεωρούμε "must" αλλά καλό είναι να αναφέρονται και τα καλά και τα άσχημα. :)

Εχεις δικιο και θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου, ειναι καποιοι που τα θελουν ολα αυτα τα bloatware της sammy, εγω παντως με την cyanogenmod πραγματικα πηρα την συσκευη μου "πισω" διοτι με το update απο 4.4 σε 5.0.1 ηταν το χειροτερο sammy που ειχα ποτε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρά . Το τηλέφωνο το χρησιμοποιεί η γυναίκα και θέλει απλά να μην κολλάει. Δεν έχει γίνει root ποτέ και δεν έχει κανει καμία αναβαθμιςη στο λογισμικό. Επειδή με την αρχική μαμά jelly bean δεν είχε πρόβλημα μέχρι τώρα δεν έκανα και ποτέ την κίνηση να την αλλάξω. Οι απαιτήσεις της δεν είναι σαν τις δικές μου ώστε να θέλει root κλπ. Απλά εγώ ψήθηκα να της κάνω μια αναβάθμιση στο λειτουργικό για καλύτερα. Τώρα αν υπάρχει πιθανότητα να κολλάει όπως λέει ο φίλος Fireblade πιο καλά είναι να μείνω σε jelly bean. Μια ερώτηση ακόμα, εάν περάσω το update σε lollipop μπορώ να επανέλθω σε jelly bean χωρίς να χάσω εγγύηση κλπ;
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρά . Το τηλέφωνο το χρησιμοποιεί η γυναίκα και θέλει απλά να μην κολλάει. Δεν έχει γίνει root ποτέ και δεν έχει κανει καμία αναβαθμιςη στο λογισμικό. Επειδή με την αρχική μαμά jelly bean δεν είχε πρόβλημα μέχρι τώρα δεν έκανα και ποτέ την κίνηση να την αλλάξω. Οι απαιτήσεις της δεν είναι σαν τις δικές μου ώστε να θέλει root κλπ. Απλά εγώ ψήθηκα να της κάνω μια αναβάθμιση στο λειτουργικό για καλύτερα. Τώρα αν υπάρχει πιθανότητα να κολλάει όπως λέει ο φίλος Fireblade πιο καλά είναι να μείνω σε jelly bean. Μια ερώτηση ακόμα, εάν περάσω το update σε lollipop μπορώ να επανέλθω σε jelly bean χωρίς να χάσω εγγύηση κλπ;

 

Δυστυχώς απ' όσο γνωρίζω όχι, δεν είναι εφικτό σε περίπτωση που είναι lollipop μιας και αλλάζει ο bootloader και πλέον εγκαθίσταται καινούργιος με Knox. Οποιαδήποτε προσπάθεια για πέρασμα σε jb σημαίνει παλαιότερος bootloader χωρίς Knox άρα κατά 99% error στο φλασάρισμα. Γνώμη μου είναι αφού όλα δουλεύουν σωστά.. μην το πειράζεις!

 

Εχεις δικιο και θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου, ειναι καποιοι που τα θελουν ολα αυτα τα bloatware της sammy, εγω παντως με την cyanogenmod πραγματικα πηρα την συσκευη μου "πισω" διοτι με το update απο 4.4 σε 5.0.1 ηταν το χειροτερο sammy που ειχα ποτε.

 

Οι απόψεις ποικίλουν, το σημαντικό αγαπητέ είναι να απολαμβάνει ο κάθε χρήστης την ακριβοπληρωμένη συσκευή του, αφού βρήκες λογισμικό λοιπόν που να σε πληρεί και το έφερες και στα μέτρα σου δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω. Εγώ απλά όπως καταλαβαίνεις είμαι υποχρεωμένος να αναλύσω και τις δύο πλευρές και να ενημερώνω για τους υπόλοιπους χρήστες που παρακολουθούν ή που μελλοντικά θα κάνουν μια αναζήτηση. :-)

 

Άλλωστε στο S4 για να είμαι ειλικρινής κι εγώ cm/slim χρησιμοποιούσα.. άπαξ και φύγεις σε pure android δύσκολα γυρνάς πίσω! Παρ'όλα αυτά βγήκαμε ήδη εκτός θέματος οπότε.. συνεχίζουμε στα επίσημα του S4 και για ρομ κλπ στο τροποποιήσεις. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ' όσο γνωρίζω όχι, δεν είναι εφικτό σε περίπτωση που είναι lollipop μιας και αλλάζει ο bootloader και πλέον εγκαθίσταται καινούργιος με Knox. Οποιαδήποτε προσπάθεια για πέρασμα σε jb σημαίνει παλαιότερος bootloader χωρίς Knox άρα κατά 99% error στο φλασάρισμα. Γνώμη μου είναι αφού όλα δουλεύουν σωστά.. μην το πειράζεις!

 

Ευχαριστω. Όπως φαίνεται θα το αφήσω ως έχει και όταν λήξει η εγγύηση βλέπουμε.

Edited by Superuser
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Όπως φαίνεται θα το αφήσω ως έχει και όταν λήξει η εγγύηση βλέπουμε.

σωστος, μεινε σε jb, γιατι αν πας σε kitkat και ανω εχεις και εκεινο τον ηλιθιο περιορισμο της google οπου οι εφαρμογες δεν μπορουν να "γραψουν" σε μια εξωτερικη καρτα sd. Οταν ληξει η εγγυηση σου, ελα να το κανουμε πυραυλο!!! Σου ζητω συγνωμη που σε παροτρυνα να χασεις την εγγυηση σου απο δικη μου αγνοια, ενα μεγαλο ευχαριστω στον sofos που μας εκανε λιγο πιο γνωστες του θεματος. Αυτα για το ποστ #11011 . Οfftopic.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.......!!! εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!! μολις προσφατα εφτιαξα το s4 που ειχε σπασμενη οθονη........(δεν ειχα προλαβει να το χαρω οταν το ειχα πρωτοπαρει γιατι βιαστηκε να κανει βουτια) και επειδη ειχα καιρο να το ανοιξω ζητουσε αναβαθμιση απο 4.4.2 και με πηγε στο 5.0.1.....ολα καλα μεχρι εδω.....!!! τελειωνοντας με την αναβαθμιση και ενω το κινητο ειναι φορτισμενο στο 100% μεσα σε 10 λεπτα η μπαταρια ειχε εξαφανιστει...........!!!!! επισης να αναφερω οτι αγορασα καινουρια μπαταρια και παλι το τηλ δεν κραταει παραπανω απο μιση ωρα συνδεδεμενο ειτε με 4G ειτε με wi-fi και εννοειτε πως το τηλεφωνο εχει παρει φωτια απο την υπερθερμανση!!!!!! παιζει να εχει γινει κατι στην αναβαθμιση? η αναβαθμιση εγινε με wi-fi αυτοματα στην συσκευη!!! σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!! Edited by tauros14
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.......!!! εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!! μολις προσφατα εφτιαξα το s4 που ειχε σπασμενη οθονη........(δεν ειχα προλαβει να το χαρω οταν το ειχα πρωτοπαρει γιατι βιαστηκε να κανει βουτια) και επειδη ειχα καιρο να το ανοιξω ζητουσε αναβαθμιση απο 4.4.2 και με πηγε στο 5.0.1.....ολα καλα μεχρι εδω.....!!! τελειωνοντας με την αναβαθμιση και ενω το κινητο ειναι φορτισμενο στο 100% μεσα σε 10 λεπτα η μπαταρια ειχε εξαφανιστει...........!!!!! επισης να αναφερω οτι αγορασα καινουρια μπαταρια και παλι το τηλ δεν κραταει παραπανω απο μιση ωρα συνδεδεμενο ειτε με 4G ειτε με wi-fi και εννοειτε πως το τηλεφωνο εχει παρει φωτια απο την υπερθερμανση!!!!!! παιζει να εχει γινει κατι στην αναβαθμιση? η αναβαθμιση εγινε με wi-fi αυτοματα στην συσκευη!!! σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω, η εκδοση του 5.0.1. που "στελνουν" για να κανει το κινητο την αναβαθμιση, ειναι κατα την δικη μου αποψη και εμπειρια χρησης, για το αναθεμα, ασε που σου αφηνει πολυ λιγο αποθηκευτικο χωρο, σου "τρωει" μπαταρια σαν tazmania devil, και το κινητο με ελαχιστη χρηση βραζει, ενω ο snapdragon 615 εχει αποθεματα ισχυος. Εαν δεν σε ενδιαφερει το flag 0x1 του knox που σε κανει να χασεις την εγγυηση , εαν σου εχει απομεινει, μπορεις να flashαρεις λειτουργικο "μαμα" απο το sammobile, ή καποιο custom οπως εγω, πχ cyanogenmod .

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.......!!! εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει!!!!! μολις προσφατα εφτιαξα το s4 που ειχε σπασμενη οθονη........(δεν ειχα προλαβει να το χαρω οταν το ειχα πρωτοπαρει γιατι βιαστηκε να κανει βουτια) και επειδη ειχα καιρο να το ανοιξω ζητουσε αναβαθμιση απο 4.4.2 και με πηγε στο 5.0.1.....ολα καλα μεχρι εδω.....!!! τελειωνοντας με την αναβαθμιση και ενω το κινητο ειναι φορτισμενο στο 100% μεσα σε 10 λεπτα η μπαταρια ειχε εξαφανιστει...........!!!!! επισης να αναφερω οτι αγορασα καινουρια μπαταρια και παλι το τηλ δεν κραταει παραπανω απο μιση ωρα συνδεδεμενο ειτε με 4G ειτε με wi-fi και εννοειτε πως το τηλεφωνο εχει παρει φωτια απο την υπερθερμανση!!!!!! παιζει να εχει γινει κατι στην αναβαθμιση? η αναβαθμιση εγινε με wi-fi αυτοματα στην συσκευη!!! σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

 

Η συσκευή έχει πρόβλημα, σε πρώτη φάση μπορείς να δοκιμάσεις Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (πάρε backup, θα σου διαγράψει τα πάντα από επαφές, προσωπικές ρυθμίσεις, λογαριασμούς κλπ). Είναι στο μενού Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας.

Εάν το πρόβλημα συνεχίζεται το πηγαίνεις στο service εφόσον είσαι εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων........μεχρι στιγμης δειχνει καπως καλυτερα οσον αφορα την μπαταρια........δεν την καταπινει οπως εκανε πριν.....αλλα δεν ειναι και αδιαφορη η καταναλωση της!!!!! βεβαια παραμενει η υπερθερμανση σε εντονο βαθμο!!!!! αν εχει οντως καποιο προβλημα η συσκευη........ενω δεν υπαρχει εγγυηση καθολου......να ξεκινησω να παιρνω depon????
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή γιατί να έχει πρόβλημα αφού πριν το update ήταν μια χαρά. Πιθανότατα είναι αυτό που σου λένε τα παιδιά επάνω και η αναβάθμιση φταίει. Αφου δεν έχεις εγγύηση βάλε μια custom rom όπως λέει ο Fireblade πιο πάνω. Πιστεύω θα σου το λύσει το πρόβλημα
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων........μεχρι στιγμης δειχνει καπως καλυτερα οσον αφορα την μπαταρια........δεν την καταπινει οπως εκανε πριν.....αλλα δεν ειναι και αδιαφορη η καταναλωση της!!!!! βεβαια παραμενει η υπερθερμανση σε εντονο βαθμο!!!!! αν εχει οντως καποιο προβλημα η συσκευη........ενω δεν υπαρχει εγγυηση καθολου......να ξεκινησω να παιρνω depon????

Η συσκευη δεν εχει κανενα προβλημα, εφοσον στο kitkat δουλευε μια χαρα, εαν δεν υπαρχει εγγυηση, αντι για depon παρε κανα καλωδιο usb και ξεκινα root, custom recovery (twrp κατα την ταπεινη μου γνωμη) και περασε ενα cyanogenmod και μετα gapps με τον aroma installer. Θα χαρεις το κινητακι σου με την 5.1.1.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...