Jump to content

Sim to micro sim


markgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που μπορώ να κόψω μια κάρτα cosmote δωρεάν.

Δεν είναι τόσο ότι μου φαίνονται πολλά τα 3 ή 5 ευρώ αλλά μου την σπάει η νοοτροπία της εκμετάλευσης όταν ένας sim cutter κάνει 5 ευρώ και το κόψιμο χρειάζεται 2-3 δευτερόλεπτα. Τους πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς για τις υπηρεσίες τους.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΑιδια να κανω και εγω μια ερωτηση.Εχω ηδη 2 τηλεφωνα και 2 sim (κανονικες )με το ιδιο νουμερο να τις εναλλασσω.Αυριο παραλαμβανω ενα νεο τηηλεφωνο με microsim.

Μπορω να παω σε cosmote να ζητησω microsim για το καινουργιο τηλεφωνο και ετσι να εχω 3 η να κοψω την μια?Υπαρχει οριο τις ποσες καρτες με το ιδιο νουμερο μπορεις ν α εχεις?

Τελικα δωρεαν κοψιμο παιζει καπου (Γερμανος,VOda,cosmote)? h oti κατσει?

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω εναν micro sim cutter (και ανταπτορες micro sim σε mini sim)

εχετε να προτεινετε καποιον αξιοπιστο/δοκιμασμενο;

 

απο ebay

 

εδω θα βρεις αρκετους εγω πηρα τον 3 σε 1 universal (SIM->Microsim sim->nanosim microsim->nanosim. 3 σε 1 νοικοκυρεμενα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδια να κανω και εγω μια ερωτηση.Εχω ηδη 2 τηλεφωνα και 2 sim (κανονικες )με το ιδιο νουμερο να τις εναλλασσω.Αυριο παραλαμβανω ενα νεο τηηλεφωνο με microsim.

Μπορω να παω σε cosmote να ζητησω microsim για το καινουργιο τηλεφωνο και ετσι να εχω 3 η να κοψω την μια?Υπαρχει οριο τις ποσες καρτες με το ιδιο νουμερο μπορεις ν α εχεις?

Τελικα δωρεαν κοψιμο παιζει καπου (Γερμανος,VOda,cosmote)? h oti κατσει?

 

Δεν μπορείς να πάρεις επιπλέον SIM για το ίδιο νούμερο. Μπορείς να πάρεις με χρέωση 2 νέες κάρτες για τον αριθμό σου (1 mini και 1 micro) και να απενεργοποιηθεί η παλιά. Θεωρητικά δεν υπάρχει όριο, αλλά στην πράξη δεν βγάζουν περισσότερες από δύο. Επίσης εννοείται ότι δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλες ταυτόχρονα, καθώς έχουν τον ίδιο κωδικό και μόνο μία συσκευή με την ίδια SIM μπορεί να βρίσκεται καταχωρημένη στο δίκτυο κάθε στιγμή.

 

Το φτηνότερο είναι να κόψεις τη μία που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα έχω μια πολύ παλιά sim την έκοψα μόνος την έβαλα στο κινητό δουλεύει κανονικά. το κινητό μου είναι 3g σκέπτομαι να βάλω μια καινούρια ,τι λετε θα έχω κάποια διαφορά; επίσης αν βάλω sim 4g θα δουλέψει;
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν Cosmote και χρειάζονται δωρεάν κόψιμο κάρτας:

 

Μόλις γύρισα από τον Γερμανό στην Κηφισίας (απέναντι από το τεράστιο Καρφούρ) ακριβώς πριν την Αλεξάνδρας στο ρεύμα προς Κηφισιά.

Το παλικάρι με ρώτησε αν θέλω να την κόψει, του είπα οκ και δεν μου πήρε τίποτα από χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν Cosmote και χρειάζονται δωρεάν κόψιμο κάρτας:

 

Μόλις γύρισα από τον Γερμανό στην Κηφισίας (απέναντι από το τεράστιο Καρφούρ) ακριβώς πριν την Αλεξάνδρας στο ρεύμα προς Κηφισιά.

Το παλικάρι με ρώτησε αν θέλω να την κόψει, του είπα οκ και δεν μου πήρε τίποτα από χρήματα.

Aκριβώς, δεν παίρνουν χρήματα για κόψιμο κάρτας.

 

2 κάρτες cosmote που έκοψα σήμερα στον Γερμανό μου πήρε 5 €
Κακώς σου ζήτησαν χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Τι κακώς; Δηλαδή μπορούμε να πούμε οτι δεν πληρώνουμε; Σε έναν που ρώτησα μου είπε οτι πληρώνεις κανονικά. Ότι θέλει ο κάθε υπάλληλος κάνει δηλαδή;
“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς, δεν παίρνουν χρήματα για κόψιμο κάρτας.

 

Κακώς σου ζήτησαν χρήματα.

 

κακώς ή καλώς

 

εμένα στο παγκράτι για το το κόψιμο κάρτας ζήταγαν 2 ευρώ (πρωτοχρονιά) τα οποία έδωσα για να μου κόψει ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ μια COSMOTE και μια WIND

 

αλλιώς η επιλογή μου ήταν 5 ευρώ για αγορά νέων καρτών micro sim

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά και εγώ προχτές που πήρα G2, δύο λεπτά πετάχτηκα στον Γερμανό χωρίς καν να κουβαλαω λεφτά και την έκοψαν :P

5 ευρώ για αυτό το πράγμα είναι ντροπή..

 

Το ίδιο και με το s3 πριν 2 χρόνια.

Δεν ζήτησαν τίποτα.

Σε διαφορετικά καταστήματα βέβαια στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ προχτές που πήρα G2, δύο λεπτά πετάχτηκα στον Γερμανό χωρίς καν να κουβαλαω λεφτά και την έκοψαν :P

5 ευρώ για αυτό το πράγμα είναι ντροπή..

 

Το ίδιο και με το s3 πριν 2 χρόνια.

Δεν ζήτησαν τίποτα.

Σε διαφορετικά καταστήματα βέβαια στην Αθήνα

 

εισαι τυχερος απλα

 

στην αθηνα (παγκρατι)

 

πηρε ο γερμανος 2 ευρω για καθε καρτα που μου εκοψαν (παραμονη πρωτοχρονιας εγινε το περιστατικο)

 

αλλιως ηθελε 5 ευρω για καθε νεα καρτα micro sim απλα δεν θα ειχαν ενεργοποιηθει εγκαιρως που τις χρειαζομουν

 

και επειδη δεν μου αρεσει να με πιανουν κοροιδο πριν καταληξω σε αυτους ειχα παει σε καταστημα ΟΤΕ (ιδια χρεωση)

 

σε καταστημα WIND (ιδια χρεωση) οπως και σε καταστημα VODAFONE ειχαν την ιδια χρεωση.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Πηρα ενα Α5, που εχει nano sim. Επειδη ειμαι με μια παλια mini sim, αποτι καταλαβαινω δεν θα αποφυγω το ταληρο που μου ζητησανε, ετσι? Ξεκινησα να διαβαζω την διαδικασια για να την κοψω σε nano, αλλα δεν ειναι μονο πιο μικρη αλλα και πιο λεπτη και φοβαμαι οτι θα εχω θεμα.

Νομιζα παντως οτι τουλαχιστον σε συνδρομητες θα εδιναν δωρεαν μια νεα καρτα..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σιγουρο οτι θα του το κανουν δωρεαν

 

το λεω γιατι και εμενα φιλοι και συνομιλητες απο εδω ελεγαν οτι θα μου το κανουν δωρεαν οταν αποκτησα το καινουργιο motorola moto g (2014) και διαπιστωσα (λιγο αργα) οτι δεν κανουν οι απλες καρτες sim αλλα ηθελε microsim και πηγα στα καταστηματα της περιοχης μου (αθηνα-παγκρατι) σε καταστημα γερμανος οι οποιοι μου ζητησαν 2.5 ευρω για καθε καρτα συνολο 5 ευρω (ο τεχνικος ειπε δωρεαν και τον διορθωσε ο διευθυντης του καταστηματος λεγοντας οτι υπαρχει χρεωση 2.5 ευρω καθε καρτα) λεγοντας οτι μπορω να αρνηθω και να ζητησω νεα καρτα sim (micro sim) με το αναλογο κοστος αλλα δεν θα ειχα τηλεφωνο ενεργο (που το ηθελα) λογω της χρονικης περιοδου που ειχα αποκτησει το τηλεφωνο.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σιγουρο οτι θα του το κανουν δωρεαν

 

το λεω γιατι και εμενα φιλοι και συνομιλητες απο εδω ελεγαν οτι θα μου το κανουν δωρεαν οταν αποκτησα το καινουργιο motorola moto g (2014) και διαπιστωσα (λιγο αργα) οτι δεν κανουν οι απλες καρτες sim αλλα ηθελε microsim και πηγα στα καταστηματα της περιοχης μου (αθηνα-παγκρατι) σε καταστημα γερμανος οι οποιοι μου ζητησαν 2.5 ευρω για καθε καρτα συνολο 5 ευρω (ο τεχνικος ειπε δωρεαν και τον διορθωσε ο διευθυντης του καταστηματος λεγοντας οτι υπαρχει χρεωση 2.5 ευρω καθε καρτα) λεγοντας οτι μπορω να αρνηθω και να ζητησω νεα καρτα sim (micro sim) με το αναλογο κοστος αλλα δεν θα ειχα τηλεφωνο ενεργο (που το ηθελα) λογω της χρονικης περιοδου που ειχα αποκτησει το τηλεφωνο.

 

Εγω ειχα μια κανονικη sim την οποια μου την εκοψαν σε micro-sim περυσι σε καταστημα της Wind δωρεαν.

Φετος πηγα και μου την εκοψαν σε nano-sim παλι σε καταστημα της Wind δωρεαν.

Κανενα προβλημα.

 

Πηγα ομως και την καρτα της κοπελας μου να την κανουν nano-sim αλλα επειδη ηταν ηδη λιγο στραβωκομμενη απτο κοψιμο sim->micro-sim αναγκαστηκαμε να βγαλουμε καινουργια!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μια κανονικη sim την οποια μου την εκοψαν σε micro-sim περυσι σε καταστημα της Wind δωρεαν.

Φετος πηγα και μου την εκοψαν σε nano-sim παλι σε καταστημα της Wind δωρεαν.

Κανενα προβλημα.

 

Πηγα ομως και την καρτα της κοπελας μου να την κανουν nano-sim αλλα επειδη ηταν ηδη λιγο στραβωκομμενη απτο κοψιμο sim->micro-sim αναγκαστηκαμε να βγαλουμε καινουργια!

 

εμενα παντως εδω στην περιοχη μου

 

το καταστημα της COSMOTE ηταν αναρμοδιο για το κοψιμο αλλα μου εβγαζε νεες καρτες με το αναλογο αντιτιμο

το καταστημα της VODAFONE ηταν αναρμοδιο για το κοψιμο αλλα μου εβγαζε νεες καρτες με το αναλογο αντιτιμο

το καταστημα της WIND μου εκοβε μονο την δικη του καρτα η μου εβγαζε νεα καρτα με το αναλογο αντιτιμο

 

και τελικα μονο ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ μου εκοψε και τις δυο καρτες (COSMOTE Whatsup / WIND F2G) με το αναλογο αντιτιμο η μου εβγαζε νεες καρτες.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι μουπε ο υπαλληλος του Γερμανου, δεν μπορει να κοψει την minisim σε nanosim (γιαυτο χρειαζεται νεα καρτα) ενω σε microsim γινεται ευκολα. Διαβασα και κατι οδηγους απτο ιντερνετ και μαλλον θα το δωσω το πενταευρο απο το να πετσοκοβω την καρτα μου. Λεω μαλλον γιατι αφου ετσι κιαλλιως θα μου χρεωσουν νεα καρτα, γιατι να μην προσπαθησω να την μετατρεψω μονος μου (κατι για γυαλοχαρτο που θα χρειαστει για το παχος της καρτας λιγο με προβληματιζει, ιδωμεν.. ) . Αληθεια εχει κανει κανενας μονος του μετατροπη απο minisim σε nano sim?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν γίνονται ολες οι micro 》 nano. Ειδικά αν ειναι παλιές mini που εχουν ηδη κοπεί σε micro.

Παιζει μεγιστο ρόλο το μεγεθος απο το τσιπακι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ σήμερα στον Γερμανό αριστοτέλους με εγνατία έκοψα sim σε μικρό με χρέωσαν 2 ευρώ για απόδειξη ούτε λόγος!
GREG 75
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά θέλω να μάθω αν γίνεται να έχω δύο κάρτες sim. Η μία micro sim για tablet και η άλλη για κινητό κανονική. Έίναι αριθμός Φοιτητικό CU vodafone.

Ας ενεργοποιείται μία από τις δύο. Στο mediamarkt που έχει μέσα υποτίθεται περίπτερα όλων των εταιρειών κινητής μου είπαν πως όχι και προσπάθησαν να μου πουλήσουν άλλο πακέτο με δεδομένα.

Ευχαριστώ.

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά θέλω να μάθω αν γίνεται να έχω δύο κάρτες sim. Η μία micro sim για tablet και η άλλη για κινητό κανονική. Έίναι αριθμός Φοιτητικό CU vodafone.

Ας ενεργοποιείται μία από τις δύο. Στο mediamarkt που έχει μέσα υποτίθεται περίπτερα όλων των εταιρειών κινητής μου είπαν πως όχι και προσπάθησαν να μου πουλήσουν άλλο πακέτο με δεδομένα.

Ευχαριστώ.

 

:worry:

 

H Vodafone δεν το κάνει. Ο ΟΤΕ δίνει twin SIM, αλλά λειτουργεί μόνο μία σε κάθε δεδομένη στιγμή - δηλαδή συνδέεται στο δίκτυο η τελευταία κάρτα που χρησιμοποίησες και την ίδια στιγμή αποσυνδέεται η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...